Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Gary είπε:

Τί γίνεται ρε παιδιά βλέπω τα τελευταία τρεξίματα που μου δίνουν κρύο και χιόνια. Ισχύει?

....και μη εισενεγκης ημας εισ πειρασμον !!!!!.🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κρυο πρεπει να γινουν θαυματα για να μην ερθει θελει ομως 4-5 μερες να ξερουμε τι ακριβως κυνηγαμε ποιοι το κυμηγαμε και να μοιραστουν πιθανοτητες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ρε παιδια επειδη δεν παρακολουθω.........καμια κουβεντα στα φβ??? τιποτα νεοτερα για τον καιρο των Χριστουγεννων???  στα  πασχουγεννα  εχουμε μεινει??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι δυτικές Αθηναικές δυνάμεις έχουμε κάθε λόγο να ονειρευόμαστε, με τέτοιου τύπου αντικυκλώνα πάνω από τη γηραιά ήπειρο, μια σφήνα τύπου "τρυπάνι" προς Ισλανδία - Γροιλανδία.

Μικρός κι όταν είχα πρωτοξεκινήσει να κοιτάω χάρτες, την είχα χαρακτηρίσει "τρυπάνι" τη συγκεκριμένη σφήνα.. ή προσήνεμο τρυπάνι, πείτε τη όπως θέλετε.... είναι άλλωστε εντυπωσιακή, βίαιη και η αιτία που προκάλεσε το μέγα έπος του 2008.

Είμαι βέβαιος πως κάποια στιγμή θα επαναληφθεί.

AVN_1_2008021400_1.png.6d0527de68229b6384db965346924b58.png

AVN_1_2011030500_1.png.2025edede466e88a197110835ee60bb0.png

Όσο πιο ισχυρός είναι ο εμποδισμος στη συγκεκριμένη περίπτωση, τόσο καλύτερα πιστεύω είναι όσο αφορά το ψύχος που θα κατεβασει.. η σφηνα αυτή επαναλήφθηκε το Μάρτη του 2011, και μάλλον για το παραπάνω λόγο δεν οδήγησε σε ανάλογη επιτυχια ...

Από εκεί και πέρα, όλα είναι ανοιχτά για όλους δεδομένων των ωρών... έχουμε πολλά να δούμε ακόμα και είναι πολύ νωρίς για απογοητεύσεις και ενθουσιασμούς, είτε από τους μεν, είτε από τους δε...

Για την ώρα όλοι απευχομαστε ένα πράγμα: να μη μας καταπιεί αυτός ο αντικυκλωνας και τον πιούμε μαζικά! Να βρει τρόπο όλη αυτή η "ενέργεια" να εκτονωθεί, με τρόπο ευνοικό για εμάς! Αυτή τη στιγμή πρέπει να είμαστε ενωμένοι, και να κρατήσουμε τη τάση αυτή να μη μας φύγει. Νηστεία και προσευχή από όλους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Οι δυτικές Αθηναικές δυνάμεις έχουμε κάθε λόγο να ονειρευόμαστε, με τέτοιου τύπου αντικυκλώνα πάνω από τη γηραιά ήπειρο, μια σφήνα τύπου "τρυπάνι" προς Ισλανδία - Γροιλανδία.

Μικρός κι όταν είχα πρωτοξεκινήσει να κοιτάω χάρτες, την είχα χαρακτηρίσει "τρυπάνι" τη συγκεκριμένη σφήνα.. ή προσήνεμο τρυπάνι, πείτε τη όπως θέλετε.... είναι άλλωστε εντυπωσιακή, βίαιη και η αιτία που προκάλεσε το μέγα έπος του 2008.

Είμαι βέβαιος πως κάποια στιγμή θα επαναληφθεί.

AVN_1_2008021400_1.png.6d0527de68229b6384db965346924b58.png

AVN_1_2011030500_1.png.2025edede466e88a197110835ee60bb0.png

Όσο πιο ισχυρός είναι ο εμποδισμος στη συγκεκριμένη περίπτωση, τόσο καλύτερα πιστεύω είναι όσο αφορά το ψύχος που θα κατεβασει.. η σφηνα αυτή επαναλήφθηκε το Μάρτη του 2011, και μάλλον για το παραπάνω λόγο δεν οδήγησε σε ανάλογη επιτυχια ...

Από εκεί και πέρα, όλα είναι ανοιχτά για όλους δεδομένων των ωρών... έχουμε πολλά να δούμε ακόμα και είναι πολύ νωρίς για απογοητεύσεις και ενθουσιασμούς, είτε από τους μεν, είτε από τους δε...

Για την ώρα όλοι απευχομαστε ένα πράγμα: να μη μας καταπιεί αυτός ο αντικυκλωνας και τον πιούμε μαζικά! Να βρει τρόπο όλη αυτή η "ενέργεια" να εκτονωθεί, με τρόπο ευνοικό για εμάς! Αυτή τη στιγμή πρέπει να είμαστε ενωμένοι, και να κρατήσουμε τη τάση αυτή να μη μας φύγει. Νηστεία και προσευχή από όλους!

Άμα κάνει αντίστοιχο εμποδισμο με 2008 η ακόμα καλύτερα σαν τ8ν Μάρτη του 11' έχω βγάλει φτυάρια και αλυσίδες από τώρα😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

διαβάζοντας ξανα προς τα πίσω τις σελίδες ....εστίασα κάπου που αναφέρεται περι οπαδισμού μοντέλων κτλπ.... αυτό μου έκανε κλικ στην καλλιτεχνική φλέβα μου και για να πάει καλά το τρέξιμο του βασιλιά απολαύστε (ας με συγχωρέσουν οι μοντς!!😁

......εκπομπή Τάκη χτυπάει τηλ. 

Τ: Ναι..!!

F: Καλησπέρα Τάκη ... Freeze από weather-club ...!!

Τ: Μοντέλο??

F: Ευρωπαϊκάρα...!!!

Τ : Αντε γειααααα....!!!

Tsoukalas_weather.jpg.c24fb8ef9ddf68fd758a5497540669e1.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

όχι φίλε είναι πολύ νωρίς ακόμα....

Σωτήρη εσύ θα δώσεις το έναυσμα. Το λέει και το όνομα σου σωτηρία εξ φαινομένων😊

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Πελοποννήσιος είπε:

Άμα κάνει αντίστοιχο εμποδισμο με 2008 η ακόμα καλύτερα σαν τ8ν Μάρτη του 11' έχω βγάλει φτυάρια και αλυσίδες από τώρα😂

Πάρε μάτι Κορεάτη αχαχα

kmaeu-0-264.png.6a34a38f2b1a18058baa501787898c6d.png

Έτοιμος να το βάλει ήταν κι έβγαζε και καθαρό 1050αρι ο εμποδισμός στο προηγούμενο καρέ...

Αχχχ......

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις έφτιαξα σενάριο στο μυαλό μου για το πώς θα έρθει ο κεντροβορειος που θα σπάσει την άχιονια μας. 😄Θα γράψω αναλυτικά μετα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Μόλις έφτιαξα σενάριο στο μυαλό μου για το πώς θα έρθει ο κεντροβορειος που θα σπάσει την άχιονια μας. 😄Θα γράψω αναλυτικά μετα.

Μπράβο Μιχαήλ...επιτέλους έβγαλες τον θεωρητικό λόγω δουλειάς από μέσα σου και είσαι έτοιμος να απελευθερώσεις τον συγγραφέα!!!αφεσου ...😁😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να εκφράσω μια απορία και συγγνώμη εκ των προτέρων για τον όγκο του μηνύματος λόγω των εικόνων. Αν χρειάζεται ή κρίνουν οι διαχειριστές ας το κατεβάσουν. Επισυνάπτω κάποιους χάρτες για να μου πείτε τι είναι καλύτερο/προτιμότερο να κοιτάζω. 

image.png.b92544e6d1d914cb6dc427f9a4fc959e.png

Στην εικόνα πιο πάνω έχω βάλει τους ανέμους επιφανείας και την εικόνα των αέριων μαζών από το χάρτη των 500hpa ώστε να ξέρουμε σε ποιο σημείο θα δημιουργηθεί μέτωπο λόγω διαφοράς θερμοκρασίας. Είναι προτιμότερο να κοιτάζω τη πιο πάνω εικόνα ή το επόμενο ζεύγος που είναι η θερμοκρασία στα 850hpa?

image.png.0e385381884b45c589f1845e5e22a024.png

Η απορία μου ειναι για να βρίσκω σε ποιο μέρος ενδέχεται να βρέξει/χιονίσει/συννεφιά. Γνωρίζω/καταλαβαίνω ότι χρειάζεται να κοιτάζουμε και την σχετική υγρασία (%) της εκάστοτε μάζας. 

Οι παραπάνω χάρτες δίνουν αυτή την βροχή. 

image.png.939a072eda5bd4b301949d0ecab8087f.png

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν ειμαι εκτός θέματος αλλά σας παρακολουθώ για να μαθαίνω νέα πράγματα. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μόλις έφτιαξα σενάριο στο μυαλό μου για το πώς θα έρθει ο κεντροβορειος που θα σπάσει την άχιονια μας. 😄Θα γράψω αναλυτικά μετα.

Αποκτήσαμε πρόσβαση στις σκέψεις του Μιχαήλ και ιδού τα αποτελέσματα... Κεντροβόρειοι έχετε το νου σας γιατί αλλαξοπίστησε σχεδόν🤣🤣🤣

IMG_20231207_175953.jpg.9eea2eb73c7708f0ab203b408effc072.jpg

Έλα προς τα νότια βρε μπας και δεις καμιά άσπρη μέρα... Κυριολεκτικά, γιατί εμείς δεν μένουμε στα λόγια χαχαχα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Αποκτήσαμε πρόσβαση στις σκέψεις του Μιχαήλ και ιδού τα αποτελέσματα... Κεντροβόρειοι έχετε το νου σας γιατί αλλαξοπίστησε σχεδόν🤣🤣🤣

IMG_20231207_175953.jpg.9eea2eb73c7708f0ab203b408effc072.jpg

Έλα προς τα νότια βρε μπας και δεις καμιά άσπρη μέρα... Κυριολεκτικά, γιατί εμείς δεν μένουμε στα λόγια χαχαχα

Κλάμα ρε.... μόνο που αν μετακομίσει ο Μιχαηλ Αθήνα δε μας συμφέρει να ξέρεις... θα πρεπει να μετακομίσουμε εμείς μετά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...