Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα είδαμε μια βελτίωση για μετά της 20 Δεκεμβρίου στα μοντέλα. Αυτό που μου άρεσε είναι ότι ο αζορικος φαίνεται πολύ ισχυρός κ σε πίεση κ γεωδυναμικα κ σε πολύ καλή θέση να ξεκινήσει τα ριτζ. Από κει κ πέρα περιμένουμε να δούμε τι αυλωνες θα κατέβουν κ με πια κλίση.  Για κεντροβορεια θέλουμε οπωσδήποτε την ώρα που θα κατέβει ο Αυλώνας να γίνει έστω ένα υποτυπώδες ριτζ στην Σκανδιναβία για να πάρει σωστή κλίση κ να συνδυαστεί ο υετός με τις θερμοκρασίες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ μεγάλη βελτίωση των εσνέμπλ για μετά από ευρωπαίο. Ξέρω ότι είναι οι μεγάλοι αυλώνες που δεν συμπαθεί ο Αντώνης, αλλά βοηθούνε πολύ σε δεύτερο χρόνο αν δεν βγει κατευθείαν χιονιάς. Και μην ξεχνάμε πως εδώ δεν μιλάμε για καθαρά ατλαντικό ψυχος, καθώς ο αυλώνας βρίσκεται σε πολύ μεγάλα πλάτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, freeze είπε:

Βαζω και τα ens του παιου ασον Κιλκις μερέαν και μ'εναν οματ....για τον gary ... 

πρέπει να  βελτιωθουν .... !!

ason_kilkis.png.3e7481c17190afde1d7a32483ffc852c.png

 

Έλα μου?!!!σανσκριτικά?🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σενάριο 3 τζίφου, με τις πιο κρύες αέιες μάζες να έρχονται από νοτιοδυτικά! πιο χαμηλά τα χιόνια σατην δυτική Κρήτη από ότι στον Έβρο! Ακραίο θάψιμο για δυτική πελοπόννησο  @Μεσσήνιος

gens-3-1-276.pnggens-3-1-288.pnggens-3-0-276.pnggens-3-0-288.pnggens-3-2-276.pnggens-3-2-288.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βέβαια να ξανατονίσουμε ότι είμαστε στο 'ιδιο έργο θεατες παρά τις όποιες βελτιώσεις ... αυτο που πριν μια εβδομάδα φαινόταν για το 18 - 20 τώρα πάει πιο πίσω από 23 και μετά . ευτυχώς που έχουμε και κάτι μπροστά μας να ασχολούμαστε  

@vorios_polos ποντιακό proficency έχω χωρίς να είμαι και τεμέτερον παιδάςens_image.png.6c193d9a23912c26a601e1476f790e30.png

 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Gary είπε:

Πάλι σε υετοτρυπα έπεσα. Το κέρατο μου μέσα 

Σε βλεπω αγχώνεσαι Γκάρυ, κοίταξε,    με βάση τα σημερινά στοιχεία για το Σαββατοκύριακο δίνουν για εμάς ψιχάλες και βροχούλες και τα χιόνια πάνω από 500 μέτρα .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Gary είπε:

Μπορεί κάποιος να βάλει χάρτη υετού το σκ?

Αστο καλύτερα Γκαρυ σήμερα ... θα απογοητευτείς και θα ακυρώσεις την προβατίνα (μπορεί και τζάμπα) ... θα το κάνει το θάυμα η χιονομάνα Γουμένισσα στο 90 '

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ελπισουμε η διαταραχη να μην γινει ταραχη  και οι σχεδον 60 ωρες κακοκαιρια γιουσειν μπολτ..τα αλλα ολα ειναι λεπτομεριες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Gary είπε:

Πάλι σε υετοτρυπα έπεσα. Το κέρατο μου μέσα 

γκάρυ στις 16 το απόγευμα και ως τα ξημερώματα της 17 μπορεί να δείς λίγες  νιφάδες με τα σημερινά στοιχεία....αλλά μην βιάζεσαι ισως βελτιωθούν σημαντικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, freeze είπε:

Αστο καλύτερα Γκαρυ σήμερα ... θα απογοητευτείς και θα ακυρώσεις την προβατίνα (μπορεί και τζάμπα) ... θα το κάνει το θάυμα η χιονομάνα Γουμένισσα στο 90 '

Από το στόμα σου και στού θεού το αυτί αδερφέ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bardaris είπε:

γκάρυ στις 16 το απόγευμα και ως τα ξημερώματα της 17 μπορεί να δείς λίγες  νιφάδες με τα σημερινά στοιχεία....αλλά μην βιάζεσαι ισως βελτιωθούν σημαντικά.

Μακάρι αδερφε μακάρι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πολύ μεγάλη βελτίωση των εσνέμπλ για μετά από ευρωπαίο. Ξέρω ότι είναι οι μεγάλοι αυλώνες που δεν συμπαθεί ο Αντώνης, αλλά βοηθούνε πολύ σε δεύτερο χρόνο αν δεν βγει κατευθείαν χιονιάς. Και μην ξεχνάμε πως εδώ δεν μιλάμε για καθαρά ατλαντικό ψυχος, καθώς ο αυλώνας βρίσκεται σε πολύ μεγάλα πλάτη.

Τα ενσεμπλες όμως του Ευρωπαίου δεν έχουν πολύ ψυχος, όπως και ένα ένα τα σενάρια φτάνουν περίπου το -10 μαξ στην βόρεια ευρωπη

gens-51-0-294.png

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σενάριο 3 τζίφου, με τις πιο κρύες αέιες μάζες να έρχονται από νοτιοδυτικά! πιο χαμηλά τα χιόνια σατην δυτική Κρήτη από ότι στον Έβρο! Ακραίο θάψιμο για δυτική πελοπόννησο  @Μεσσήνιος

gens-3-1-276.pnggens-3-1-288.pnggens-3-0-276.pnggens-3-0-288.pnggens-3-2-276.pnggens-3-2-288.png

Όντως ακραίο θάψιμο Μιχαήλ εμείς τα λέμε ψυχρό ΝΔ τέτοια συστήματα. Να δούμε κάτι φαίνεται πάει να παιχτεί μέχρι τέλος του μήνα ο Αζορικός επιμένει να φτιάχνει δυνατά μπλοκ και με δεδομένο το κρύο και τη χιονοκάληψη που ήδη υπάρχει κεντροβόρεια Ευρώπη δεν είναι δύσκολο να βγει ένα καλό σενάριο να φέρει το κρύο προς τα κάτω. Έχω την αίσθηση ότι θα προσπαθήσει φέτος να εξισορροπήσει ο καιρός τα τελευταία ξενέρωτα χρόνια ανωμαλίας και να μας θυμίσει λίγο παλιές εποχές με κακοκαιρίες διαρκείας που όλοι είχαμε τις ευκαιρίες μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Diagramme GEFS

Διάγραμμα τζίφου για Ήπειρο. Το σενάριο 3 από ότι είδα έχει -32 στα 500 από νδ, ενώ το σενάριο 30, έχει -38 στα 500!

gens-30-1-288.pnggens-30-1-300.pnggens-30-0-288.pnggens-30-0-300.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαήλ άλλαξε κάτι δραματικά στην Αμερική το σικον?...κάτι τέτοιο νομίζω στις 120...έχει μεγάλη διαφορά και νομίζω ότι είναι και θετική κι όλας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Τα ενσεμπλες όμως του Ευρωπαίου δεν έχουν πολύ ψυχος, όπως και ένα ένα τα σενάρια φτάνουν περίπου το -10 μαξ στην βόρεια ευρωπη

gens-51-0-294.png

Αν βελτιωθεί η κατάσταση θα εμφανιστούν περισσότερα με καλές Τ. Έτσι και αλλιώς εδώ στα κβ, ένας αυλώνας δεν χρειάζεται να έχει κάτω από -10 στα 850. Οι συνήθεις ωκεάνιοι αυώνες έχουν μέχρι -5 στα 850, ενώ εδώ είμαστε πιο χαμηλά. Αυτό λέω.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Μιχαήλ άλλαξε κάτι δραματικά στην Αμερική το σικον?...κάτι τέτοιο νομίζω στις 120...έχει μεγάλη διαφορά και νομίζω ότι είναι και θετική κι όλας 

όχι, σχεδόν ίδια εικόνα Βαγγέλη, που είναι μια χαρά.. Οι μεγάλες αλλαγές έγιναν στον Ατλαντικό. Μια ακόμα κίνηση και θα έχουμε σωστή αποκοπή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι βόρειοι το νού σας στις ανακοινώσεις του Αντουάν εκ Γρεβενών,είναι μανούλα μεσω ασανπλ και τέτοια να ανιχνεύει νυφιτσοχαμηλά εκ Ιονίου....που αυτήν την στιγμή κανένα μοντέλο δεν ανιχνεύει....αν σχηματισθεί.....παίζει ολη δυτική Μακεδονία,...αλλά και οι πόλεις ανατολικά του Βερμίου....Αντουάν δικό σου παιχνίδι....από εδώ και μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Μαθήματα μετεωρολογίας..πως μπορεί να θαφτεί η μισή χώρα με ελάχιστες βελτιώσεις με θετικό ΝΑΟ και καραθετικό ΑΟ.......

kma-0-282.png?12

Θυμίζει 2001 αυτό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Οι βόρειοι το νού σας στις ανακοινώσεις του Αντουάν εκ Γρεβενών,είναι μανούλα μεσω ασανπλ και τέτοια να ανιχνεύει νυφιτσοχαμηλά εκ Ιονίου....που αυτήν την στιγμή κανένα μοντέλο δεν ανιχνεύει....αν σχηματισθεί.....παίζει ολη δυτική Μακεδονία,...αλλά και οι πόλεις ανατολικά του Βερμίου....Αντουάν δικό σου παιχνίδι....από εδώ και μετά.

Άστον ..καλά έχει πέσει σε λήθαργο...θα ξεμυτησει μόνος του όταν μυριστει αίμα...δηλαδή δε θα αργήσει..εδώ ο Σώτος άρχισε να αλλαξοπιστει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Οι βόρειοι το νού σας στις ανακοινώσεις του Αντουάν εκ Γρεβενών,είναι μανούλα μεσω ασανπλ και τέτοια να ανιχνεύει νυφιτσοχαμηλά εκ Ιονίου....που αυτήν την στιγμή κανένα μοντέλο δεν ανιχνεύει....αν σχηματισθεί.....παίζει ολη δυτική Μακεδονία,...αλλά και οι πόλεις ανατολικά του Βερμίου....Αντουάν δικό σου παιχνίδι....από εδώ και μετά.

Πώς με ξέρεις εχω ήδη βάλει στο μυαλό μου ότι το Σάββατο μπορεί να ναι χιονομερα αλλα θα φανεί 2 μερες πριν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...