Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μια χαρά το πήγανε και το πάνε ρε συ...στην ουσία εάν βγάλεις σ ένα τρίτο μοντελο την μέση λύση κυρίως στον εμποδισμο θα εκολαγεις από το αποτέλεσμα...

Και μέσω λύση να υπάρξει έχουμε χαλάσει πάρα πολύ οι μεσοι όροι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Μάπα τα ανσαμπλ ευρωαπιου ως 9 του μηνα απο κει και μετα λογικά πεφτουν 

Πιστεύω απο Πρωτοχρονιά και μετα θα φανούν αλλαγές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλη Νοέμβρη έδειχναν χιόνια στις 10 Δεκέμβρη. Μετά έφτανε 10 Δεκέμβρη έδειχνε χιόνια 20 Δεκέμβρη. Φτάσαμε 20 Δεκέμβρη έδειχνε χιόνια Πρωτοχρονιά. Φτάσαμε 27 Δεκέμβρη δείχνει χιόνια για 10 Ιανουαρίου. Θα φτάσουμε θεοφάνεια και θα δείχνουν χιόνια 20 Ιανουαρίου κ.τ.λ.

Αλήθεια πότε θα δείξει κάτι και θα το πιάσει...?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 minutes ago, Santa snow said:

Δε γίνεται να επιμένει αυτό το σίχαμα ο Γροιλανδικός. Μπορεί κάποιος να δόσει μία επιστημονική εξήγηση για τις συνεχείς υψηλές πιέσεις εκεί ; 

Αν δεν φύγουν οι υψηλές πιέσεις από εκεί - εγώ δεν περιμένω τίποτα.

Ανεξαρτήτως εξηγήσεων μετά το 2,5/3 είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει κάτι μεγάλο πάλι στη περιοχή μας ακόμα κι αν υπήρχε συνεχές ψυχρό μοτίβο του καιρού. Είναι όμως πολύ νωρίς ακόμα και τίποτα δεν αποκλείει τη γνωστή φωτοβολίδα έστω κι αν αυτό κουράζει πολλούς, κάτι που είναι και λογικό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μονο βαθιά και απόλυτη σιχασιά για το κατάντημα του χειμωνα.Δυστυχως οσο και να κοροιδευουμε τον εαυτο μας, ηττηθηκαμε.Θα βγαλει και καποια στιγμη ενα ψυχρο 10ημερο για να χιονισει καπου και να μας παραμυθιασει και τελος.Κριμα,πολυ κριμα.

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν ακόμα άτομα που παραμυθιάζουν τον κόσμο λέγοντας ανοησίες του στυλ ότι ο χειμώνας μπαίνει στις 22 Δεκέμβρη.... ότι έτσι ήταν πάντα οι χειμώνες στην Ελλάδα και ότι οι φυσιολογικοί χειμώνες έχουν βαπτιστεί περιέργως ως σπάνιοι χειμώνες που δεν ήταν ο κανόνας...ότι η Ελάδα δεν είναι Ροβανιέμι.....κτλ κτλ άθλια...δικαιολογίες για μωρά...λες και ζούμε σε άλλη χώρα εμείς λες και οι μέσοι όροι και τα ιστορικά στοιχεία είναι παραμύθια λες και τα χιονοδρομικά κέντρα τα έχτισαν για πλάκα και να λιάζεται ο κόσμος τον χειμώνα....εδώ θα μου πεις υπάρχει κόσμος ακόμα που ακούει και πιστεύει αυτούς τους άθλιους δημοσιογράφους και όχι μόνο φυσικά(εδώ υπάρχουν και πολλοί που ισχυρίζονται ότι ξέρουν από καιρό και από φύση)της πλάκας να μιλάνε για αλκυωνίδες μέρες μέσα σε εντελώς ανύπαρκτους χιεμώνες.......

το θέμα είναι εδώ μέσα σε αυτό το χώρο να μη κοροιδευόμαστε μεταξύ μας και να ξέερουμε τι λέμε...και να μη βαπτίζουμε φυσιολογικούς μήνες και εποχές που κάνει δυο τρεις μέρες χειμώνα ή μια βδομάδα όλο και όλο .....αλλιώς θα γίνουμε στο ίδιο έργο θεατές κάθε χρόνο με το να ρίχνει κάποια στιγμή έναν υπερχιονιά κάπου σε κάποια περιοχή της χώρας και το καλοκαίρι θα κλαίμε γιατί καίγεται η μισή χώρα αφού όλη η υπόλοιπη περίοδος του χρόνου θα ειναι ξερή..... μεγάλα διαστήματα μέσα στην άνοιξη θα είναι βροχερά και ψυχρά και Νοέμβρηδες Οκτώβρηδες Δεκέμβρηδες αμέτρητα Χριστούγεννα με 99% ηλιοφάνεια και 99% ημέρες με πολύ πάνω από τα φυσιολογικά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο δυτικα ο μέσος όρος του ευρωπαιου σε σχέση με χθες αλλα συεχιζενα να ναι παρα πολυ καλος για δω και νωρίτερα σε σχέση με του τζιφου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μέσος όρος του τζιφου στα πολύ μακρινά είναι ωραίος αλλά μας πάει πίσω.

Ωραίος ο μο του ευρωπαϊκού, αναδιπλούμενος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλες 10 μερες χονδρικα με +5 ως +8  πανω απο τα κλιματικα στα 850.Στη δουλεια πηγαινοερχομαι με κοντομανικο απο μεσα και μια ζακετα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Guys αν δει κανεις τη λστα με τα 10 θερμοτερα ετη στον κοσμο , θα βρει τα 9 απο το 2014- 2022  , το ρεκορ το 2016 που σπαει φετος και μεγιστες σε ολη τη δυτικη Ευρωπη που σπανε ρεκορ ανα μηνα .

Οι Γαλλικες Αλπεις εχουν κατι 8ρια στα 1000μ υψομετρο και θα εχουν τοσο για μερες , εκανε μια φωτοβολιδα στην Αυστρια κ κομματι της Γερμανιας και αυτο ηταν για την Ευρωπη μεχρι τουλαχιστον 6-7 Γεναρη , πρεπει να πας στα 1800 της Ελβετιας για να δεις λευκο σε κατοικημενη περιοχη .

Γενικα και ειδικα , πλεον πρεπει να το παρουμε αποφαση πως αν θελουμε να νιωσουμε χειμωνα Ελλαδα πρεπει  ν ανεβουμε ψηλα , πολυ ψηλα και ακομα κ εκει επιλεκτικα .

Οταν εχει η Αθηνα 17 βαθμους σταθερα , ποσο να πεσει για να δει χιονι , ακομα κ φωτοβολιδα να ειναι ...Τα βλεπετε κ μονοι , τα Χριστουγεννα ειχαν καει 10 μερες πριν , η Πρωτοχρονια το ιδιο , μετα λεγαμε για τα Φωτα κ λιγο αργοτερα κ τωρα λεμε για μετα τις 10-15 και καπως ετσι θα φυγει κ ο Γεναρης ακομα κ για τα ορεινα της βορειας Ελλαδας , ποσο μαλλον για κεντρικη κ νοτια χωρα .

Συνιστω 7ημερη αποχη για να μπει η χρονια με ψυχικη ηρεμια , αποταμιευση για μικρες ορεινες αποδρασεις η ακομα καλυτερα μετακομιση σε ορεινα χωρια . Τουλαχιστον , Ζαρουχλα , Τρικαλα Κορινθιας , Επταλοφο, Μετσοβο τωρα θα εκαιγα το τζακι με 4-5-8 βαθμους και οχι τις ελπιδες μου με 15-16.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με ευχολογια και ενστικτα δεν ερχονται χιονια....Οι χαρτες ειναι αμειληκτοι!!Και ξεκαθαροι...Τωρα εαν εμεις θελουμε να βλεπουμε πραγματα που δεν υπαρχουν,μετα δε μας φταινε τα μοντελα...Προσωπικα αποχωρω απο τον σχολιασμο...Δεν εχει νοημα ν ασχολουμαι ειτε σοβαρα ειτε για πλακα...Το χομπι μας χανεται...Οταν υπαρχει πραγματικο ενδιαφερον θα τα ξαναπουμε...Αντε καμια αναφορα και πολυ ειναι...Πολυ ψυχοφθορο εχει καταντησει ρε φιλαρακια...Οταν εχουμε κατι χειροπιαστο θα τα ξαναπουμε...Την αγαπη μου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ο μέσος όρος του τζιφου στα πολύ μακρινά είναι ωραίος αλλά μας πάει πίσω.

Ωραίος ο μο του ευρωπαϊκού, αναδιπλούμενος.

Είδαμε και μέσους όρους ιστορικούς και καλά στις 168 και 190 ώρες αν βγήκαν και κατά πόσο βγήκαν και δίνουμε αξία σε μέσους όρους 300+ ωρών.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Τέλη Νοέμβρη έδειχναν χιόνια στις 10 Δεκέμβρη. Μετά έφτανε 10 Δεκέμβρη έδειχνε χιόνια 20 Δεκέμβρη. Φτάσαμε 20 Δεκέμβρη έδειχνε χιόνια Πρωτοχρονιά. Φτάσαμε 27 Δεκέμβρη δείχνει χιόνια για 10 Ιανουαρίου. Θα φτάσουμε θεοφάνεια και θα δείχνουν χιόνια 20 Ιανουαρίου κ.τ.λ.

Αλήθεια πότε θα δείξει κάτι και θα το πιάσει...?

Οταν λες έδειχναν... Σε τι αναφέρεσε? Σε άτομα προγνωστες ή σε μακροπροθεσμα και δείκτες? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πιο δυτικα ο μέσος όρος του ευρωπαιου σε σχέση με χθες αλλα συεχιζενα να ναι παρα πολυ καλος για δω και νωρίτερα σε σχέση με του τζιφου

Εγώ στο είπα πιο πριν...εάν αποκλειστεί η δυτική Ευρώπη που είμαστε σε καλό φεγγάρι για κάτι τέτοιο τα πρωινα τρεξίματα τα βρίσκω πάρα πολύ καλά...απόλυτος τίποτα δεν χάλασε απλά μάλλον φεύγει από την μέση η Τουρκία και ανατολικότερα.Απ εκεί και μετά οι μέσοι όροι τα πάνε πάρα πολύ καλά και γενικά τα ανσμπλ των μελών ντελων είναι σε καλή φάση.Προσωπικα όταν βάζω ταφόπλακα το τελειώνω άμεσα εδώ και χρόνια μιας και δεν ψάχνω την πέτσα πλέον αλλά τώρα όχι μόνο ταφόπλακα δεν βάζω αλλά αυτή η διαφορά στους μέσους όρους του τζιφου και του παιου μας βολεύει αφανταστα.Επισης τίποτα δεν πήγε πάρα πίσω χρονικά μιας και μέχρι τις 6-7 δεν υπήρχε κάτι...ακόμη 48 ώρες πλέον έμειναν και αρχίζει η τάση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Εγώ στο είπα πιο πριν...εάν αποκλειστεί η δυτική Ευρώπη που είμαστε σε καλό φεγγάρι για κάτι τέτοιο τα πρωινα τρεξίματα τα βρίσκω πάρα πολύ καλά...απόλυτος τίποτα δεν χάλασε απλά μάλλον φεύγει από την μέση η Τουρκία και ανατολικότερα.Απ εκεί και μετά οι μέσοι όροι τα πάνε πάρα πολύ καλά και γενικά τα ανσμπλ των μελών ντελων είναι σε καλή φάση.Προσωπικα όταν βάζω ταφόπλακα το τελειώνω άμεσα εδώ και χρόνια μιας και δεν ψάχνω την πέτσα πλέον αλλά τώρα όχι μόνο ταφόπλακα δεν βάζω αλλά αυτή η διαφορά στους μέσους όρους του τζιφου και του παιου μας βολεύει αφανταστα.Επισης τίποτα δεν πήγε πάρα πίσω χρονικά μιας και μέχρι τις 6-7 δεν υπήρχε κάτι...ακόμη 48 ώρες πλέον έμειναν και αρχίζει η τάση...

Βαγγέλη εγω εσυ και ο Μιχαήλ μείναμε...🤣🤣🤣🤣🤣οι αλλο αποχωρούν ενας ενας ...τι α τελείωσε εχω βρει κάτι ασναμπλ μούρλια και ένα μόνο του να ναι με τετοια ααχιονια εγω θα το παλέψω 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Βαγγέλη εγω εσυ και ο Μιχαήλ μείναμε...🤣🤣🤣🤣🤣οι αλλο αποχωρούν ενας ενας 

Και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο ειδικά εάν είναι ΚΒ...ίσα ίσα σήμερα εμείς πρέπει να είμαστε και χαρούμενοι γιατί μάλλον ο ένας εχθρός που είναι η Τουρκία έφυγε από την μέση.Ο τζιφος ξαφνικά σήμερα είπε να δώσει βάση προς Ισλανδία Γροιλανδία αλλά στην πορεία στρώνει και αυτός ενώ ο παιος δίνει βάση στην ιβηρική οπότε είναι πιο γρήγορος ίσως...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σενάριο 26 ευρωαπιου καθαρά απο τα πιο σπάνια και ασταμάτητα τρεμει το 2001 μπροστά του 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά όταν εκφράζουμε δυσαρέσκεια η δεν βλέπουμε κάτι καλό είναι να διευκρινίζουμε ότι ο καθένας μιλάει για την περιοχή του...και το αντίθετο φυσικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Παιδιά όταν εκφράζουμε δυσαρέσκεια η δεν βλέπουμε κάτι καλό είναι να διευκρινίζουμε ότι ο καθένας μιλάει για την περιοχή του...και το αντίθετο φυσικά.

Nαι εγω για την περιοχη μου μιλαω.Σαλονικα παιζει μπαλαρα βλεπω με τετοια ensembles που της δινουν 3% πιθανοτητα για χιονι στις 324 ωρες και για ενα 6ωρο φτανει στο 10%...χαχαχχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Nαι εγω για την περιοχη μου μιλαω.Σαλονικα παιζει μπαλαρα βλεπω με τετοια ensembles που της δινουν 3% πιθανοτητα για χιονι στις 324 ωρες και για ενα 6ωρο φτανει στο 10%...χαχαχχα

Προφανος και μπαίνει μπαλλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Βαγγέλη εγω εσυ και ο Μιχαήλ μείναμε...🤣🤣🤣🤣🤣οι αλλο αποχωρούν ενας ενας ...τι α τελείωσε εχω βρει κάτι ασναμπλ μούρλια και ένα μόνο του να ναι με τετοια ααχιονια εγω θα το παλέψω 

Ε ναι.. αν είχα αποχωρήσει από σχολιασμό ήδη ξέρετε ποια χώρα θα ήταν το επίκεντρο των σεναρίων 😄

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...