Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά για Χάνια Πηλίου 1100μ + τι προβλέπεται ; Δεν ξέρω καλά τον καιρό της περιοχής αλλά υποψιάζομαι ότι θα πέσει αρκετό χιόνι ... ; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μ.ο. 90 ώρες, ξέρετε πόσες αλλαγές μπορούν να γίνουν σε 90 ώρες πρόγνωση...εαν είμαστε τυχεροι πολλές περιοχές του ανατολικού ηπειρωτικού κορμού της χώρας μας θα το δουν να πέφτει ακόμη και σε χαμηλά υψόμετρα. Για μένα το σημαντικότερο είναι ότι θα είναι μια αξιόλογη χειμερινή κακοκαιρία, θα φορτώσουν χιόνι τα βουνά μας και όλα αυτά λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα...

gens-31-0-90.png

gens-31-2-90.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν εχεις βαλει σ.δ που ειναι πολυ σημαντικο.Στην κεντρικη Μακεδονια μικρη επιδραση θα εχει ο βαρδαρης,ενω αντιθετα στη θρακη ο ισχυρος βοριας κοιτα τι σ.δ δινει απο νωρις.

Τζορτζ πως με βλεπεις ει αν λιγο οριακά με τις τ 850 ,,,αλλά καλα παει πιστευω..Ο στόχος είναι πέτσα συμφωνα με αυτή πως με βλεπεις ...ρωτάει ο γκαραντο🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Gary είπε:

Σε μένα?

Γκάρυ ξέρω ότι το θέλουμε στην πόρτα μας αλλά η Γρίβα και η Καστανερή είναι δίπλα σου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Τζορτζ πως με βλεπεις ει αν λιγο οριακά με τις τ 850 ,,,αλλά καλα παει πιστευω..Ο στόχος είναι πέτσα συμφωνα με αυτή πως με βλεπεις ...ρωτάει ο γκαραντο🤣🤣

Χαχαχαχα...σταματα ρε.Ο στοχος πρεπει να ειναι υψηλοτερος για σενα.Θα το κοιταμε απο αυριο με λεπτομερεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελπίζουμε στα βράδυνα να έχουνε αλλαγές προς τζίφο,ίσως δεν είναι τυχαία αυτή η απότομη αλλαγή...Θα δείξει,ευτυχώς είμαστε πολύ κοντά πλέον στο φάσμα 60-80

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρίτη ψυχρή εισβολή μέσα σε 20 μέρες.Οι πρώτες δύο άφησαν χιόνια σε ορεινά-ημιορεινά και λίγο χαμηλότερα,και η τρίτη πάει να χτυπήσει και τα πεδινά.. παιδιά,ότι και να μου πείτε,εγώ θα πω ότι ξεκινήσαμε σούπερ τον Χειμώνα μας..και έπεται συνέχεια,γιατί ο καιρός τρώει κολλήματα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και νωρίς χλωμιαζει πάρα πολύ η συνέχεια καθώς η γξαντεμια μας χτυπάει κόκκινα...για πρώτη στα χρονικά μας κάθετε αζορικος τέρας σε ιδανικό σημείο να κάνει και αναδιπλωση και μας κάθησε να πρέπει να αναδιπλώσει όλο τον πολικό στρόβιλο και να τον στείλει στην βόρεια Ευρώπη...πως να κοπεί αυτός?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ο στόχος είναι πέτσα

Ε τωρα και εσυ Αντωνη.

Ουτε στο λιμανι του Πειραια δεν εχουν στοχο την πετσα οταν θελουν χιονια ποσο μαλλον στα Γρεβενα στα 530 μετρα υψομετρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Τρίτη ψυχρή εισβολή μέσα σε 20 μέρες.Οι πρώτες δύο άφησαν χιόνια σε ορεινά-ημιορεινά και λίγο χαμηλότερα,και η τρίτη πάει να χτυπήσει και τα πεδινά.. παιδιά,ότι και να μου πείτε,εγώ θα πω ότι ξεκινήσαμε σούπερ τον Χειμώνα μας..και έπεται συνέχεια,γιατί ο καιρός τρώει κολλήματα...

Να προσθέσω ότι όσοι χειμωνας ξεκίνησαν με ημιορεινά πεδινα για χιονια δεκεμβρη εξελίχθηκαν πολυ ωραιο και Γενάρη Φλεβάρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό το 6αρι από τζίφο. Το σημαντικό είναι πως θα χιονιστούν τα βουνά μας και πως δεν θα ειναι σαν το περσινό χάλι που μας πήγε τρένο μέχρι ιανουάριο. ( Την Gaia είχαμε στη χωρα - για χιονι ουτε λόγος - και ενα χιονάκι παρνηθα και κιθαιρώνα 19-20 του μηνός...ναι δεν πήγε και πολύ καλά χαχαχα ) Θα υπάρξουν φυσικά και χιονοφαινόμενα σε ημιορεινά και πεδινά της Β χώρας. Μακάρι, ας το παλέψει όσο μπορεί!

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, heavy snow είπε:

Ε τωρα και εσυ Αντωνη.

Ουτε στο λιμανι του Πειραια δεν εχουν στοχο την πετσα οταν θελουν χιονια ποσο μαλλον στα Γρεβενα στα 530 μετρα υψομετρο.

Και πολύ ειναι ...Ο πρώτος στόχος είναι να το δω να πεφτει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα το εξαφανίσει το Πήλιο αν βγουν διατάξεις τζιφου-κομτρολ,επίσης είναι ευκαιρία για μεγάλο δυτικόμακεδονιτικο χιονια..Αν ήμουν στην θέση του Αντώνη θα κυνηγούσα το πιθανό 30 πόντο που άνετα μπορεί να βγάλει ..Καθοριστικά τα 12 άρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, PAIONAS είπε:

το γαλλικο χειροτερο η ετσι μου φαινεται;

Έχει πρόβλημα η ανάλυση του στα 6 αρια και στα 18 αρια στον υετο γι αυτό δώστου σημασία στο 12 αρι παλι ..Σαν διάταξη καλα ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Τρίτη ψυχρή εισβολή μέσα σε 20 μέρες.Οι πρώτες δύο άφησαν χιόνια σε ορεινά-ημιορεινά και λίγο χαμηλότερα,και η τρίτη πάει να χτυπήσει και τα πεδινά.. παιδιά,ότι και να μου πείτε,εγώ θα πω ότι ξεκινήσαμε σούπερ τον Χειμώνα μας..και έπεται συνέχεια,γιατί ο καιρός τρώει κολλήματα...

Θα συμφωνήσω... μερικώς. Έχουμε, στην βόρεια Ελλάδα πάντα, μια πολύ καλή αρχή χειμώνα για τα πεδινά ημιορεινά.θερμοκρασιες υετό και κάποια χιονακια στις γνωστές περιοχές με ευνοϊμενα τα ημιορεινά. Από την άλλη λείπουν τα αντίστοιχα χιόνια στα βουνά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Θα το εξαφανίσει το Πήλιο αν βγουν διατάξεις τζιφου-κομτρολ,επίσης είναι ευκαιρία για μεγάλο δυτικόμακεδονιτικο χιονια..Αν ήμουν στην θέση του Αντώνη θα κυνηγούσα το πιθανό 30 πόντο που άνετα μπορεί να βγάλει ..Καθοριστικά τα 12 άρια 

Για ΣΚ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν εχεις βαλει σ.δ που ειναι πολυ σημαντικο.Στην κεντρικη Μακεδονια μικρη επιδραση θα εχει ο βαρδαρης,ενω αντιθετα στη θρακη ο ισχυρος βοριας κοιτα τι σ.δ δινει απο νωρις.

Ναι ισχυει εχεις δικιο τα επιπεδα παγοποιησης στην θρακη και ειδικα στον εβρο πχ θα ναι στα 100 μετρα, απλα  επειδη ηταν το πινακακι για θεσσαλονικη που δεν επωφελείται δεν το βαλα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έχει ένα παλαβό σενάριο ο τζίφος (το παρακάτω) που δεν είναι καλό για το σ/κ αλλά παρατείνει αρκετά την κακοκαιρία και δίνει κάτι τρελά ποσά υετού σε διάφορες περιοχές, δείτε μερικές εικόνες:

gens-28-2-132.png

gens-28-1-144.png

gens-28-2-144.png

gens-28-2-150.png

gens-28-2-156.png

gens-28-2-162.png

με αυτό το σενάριο θα υπήρχαν πλημμύρες σε κάποιες περιοχές και μέτρα χιόνι σε κάποια βουνα...δυστυχώς έχει απειροελάχιστες πιθανότητες ένα παρόμοιο σενάριο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...