Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

χειροτερο ριτζ χειροτερο ψυχος

Η ψυχρή εισβολη δεν πρόκειται να έρθει με μέσους όρους στις 300 ώρες, σε κάποιο κύριο θα σκάσει ξαφνικά και σιγά σιγά θα ακολουθήσουν όλα, στις 200 με 180 ωρες. Πάντα για τόσο μακριά κάτι χαλάει η αλλάζει, και δεν φαίνεται ότι θα έχουμε μασιφ αζορικο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Έχει υπάρξει χειμώνας χωρίς καμία χιονόπτωση σε κανένα πεδινό μέρος της χώρας;

μπαααα, τα τελευταια 40-50 χρονια τουλαχιστον οχι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω την εντύπωση ότι τρώμε πλέον γερό δούλεμα από όσους διαχειρίζονται αυτά τα "υπερμοντελα" και βγάζουν τρελά χρήματα στην πλάτη μας. Εγώ δεν έχω πρόβλημα και εδώ και 2 δεκαετίες πάντα αναγνωρίζω την δυσκολία οποιασδήποτε εκτίμησης άνω των 72 ωρών αλλά αρχίζω και κάνω δεύτερες σκέψεις. 

Ναι υπάρχουν δείκτες και άλλα ποιοτικά χαρακτηριστικά στα τρεξίματα αλλά πλέον το random της κατάστασης είναι φανερό και από την στιγμή που δεν μας δίνουν πρόσβαση σε περισσότερα δεδομένα (αν έχουν) είμαι έτοιμος να ρίξω λευκή πετσέτα. 

Αύριο θα έχω μια καθιερωμένη συζήτηση με μετεωρολόγο, το METO εξακολουθεί να δίνει εντελώς διαφορετική εκτίμηση από όλα τα μοντέλα ακόμη και στο σημερινό update του. 

Σορρυ για την γκρίνια, φαντάζομαι ότι όσα γράφω ισχύουν επί 10 φορές για όλους τους φίλους στην Ελλάδα, αλλά για εμένα φτάνει ο κομπος στο χτένι. Στην τελική αν όλα τρέχουν (τουλάχιστον αυτά που μας δίνουν ελεύθερα) με RNG μαζευόμαστε με τον Βαγγέλη, Μιχάλη, Γιώργο και άλλους εδώ και φτιάχνουμε κάτι αντίστοιχο, δίνουμε ένα πιασιαρικο όνομα στο "υπερμοντελο" μας και βγάζουμε και εμείς φράγκα από κλικς και διαφημίσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Έχει υπάρξει χειμώνας χωρίς καμία χιονόπτωση σε κανένα πεδινό μέρος της χώρας;

Και φέτος τεχνικά έχει χιονίσει στα πεδινά κάπου στην χώρα, συγκεκριμένα στον Έβρο. Ο πιο άχιονος χειμώνας πανελληνίως για πεδινά πρέπει να είναι κάποιος εκ των 2012-13, 2013-14 και 2019-20. Εμετικοί χειμώνες. Ακόμη και ο τρισάθλιος 2017-18 είχε χιονοστρώσεις μέχρι παραθαλάσσια τον Δεκέμβριο.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλημερα βεδουινοι μου..Ωραιες διαταραχες απο τζιφο και τζεμ...Αλλα στις 200 ωρες....Νωριτερα πιο πιθανο ειναι να παρει η Ερανη φιλιατρων το πρωταθλημα παρα να βγαλουν διαταραχη οι χαρτες...Ζουμε την παρανοια και την καιρικα καταντια στα πλαισια μιας νεας πραγματικοτητας..

gem-0-216.png

gfs-0-240.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

"φθινοπωρινου" τυπου η διαταραχη το επομενο Σκ, και ενω επαιζε απο Παρασκευη -Σαββατο, παει για Κυριακη βραδυ,!!

χοντρο πισωγυρισμα για μενα τα βραδινα του τζιφου,,,, ...η αναμενομενη "καιρικη εξιλεωση" αποδεικνυεται πολυ ναζιαρα , και ενταξει, ειπαμε , να χει τη "γλυκα του", αλλα μη μας σπας και τα @@@@@@

.....καλημερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακα τα τρέξιματα  για χιόνια...αρχίζει και φαίνεται τάση  για αντικυκλωνα ανατολικά και έλλειψη Αυλώνα τη στιγμή που θα σηκωθεί ο αζορ και έτσι δεν υπάρχει κρυο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

περαν του βασικου τζιφου ολα τα αλλα δεν δειχνουν αντικυκλωνα στα ΒΑ και ο μο αν κ ειναι ανατολικα δεν δειχνει αντικυκλωνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, theodors3 είπε:

περαν του βασικου τζιφου ολα τα αλλα δεν δειχνουν αντικυκλωνα στα ΒΑ και ο μο αν κ ειναι ανατολικα δεν δειχνει αντικυκλωνα!

Ποιον μου θυμισες τωρα ρε φιλε???Προεδραρα Εδεσσαικου...🤣

Matsios.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

περαν του βασικου τζιφου ολα τα αλλα δεν δειχνουν αντικυκλωνα στα ΒΑ και ο μο αν κ ειναι ανατολικα δεν δειχνει αντικυκλωνα!

Για κοίτα καλυτερα οσα έχουν τρέξει τοσο μακρια αντικυκλωνα βγαζουν ...Και το τζεμ έχει στο κύριο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Απαίσιος ευρωαπαιος

Αντουάν κι όμως έχει το καλύτερο στήσιμο και το καλύτερο σενάριο...δες λίγο στο μεγάλο χαρτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα γαργαλιάρηδες.... Να τα περιμένετε κάτι τέτοια μπαλατζαρίσματα.... Μιλάμε για 200 ώρες και βάλε... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Για κοίτα καλυτερα οσα έχουν τρέξει τοσο μακρια αντικυκλωνα βγαζουν ...Και το τζεμ έχει στο κύριο 

ο τζιφος σκουπισε τα μπλε γεωδυναμικα  στον αντικυκλωνα του απο παντου κ καιει την συνεχεια στα υπολοιπα δεν συμβαινει το ιδιο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αντουάν κι όμως έχει το καλύτερο στήσιμο και το καλύτερο σενάριο...δες λίγο στο μεγάλο χαρτη

Καλο στήσιμο εχει βαγγελη αλλα τοσο δυτικα που είναι οσο κι αν το τραβήξει βροχες θα μας φέρει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αντουάν κι όμως έχει το καλύτερο στήσιμο και το καλύτερο σενάριο...δες λίγο στο μεγάλο χαρτη

Καλο στήσιμο εχει βαγγελη αλλα τοσο δυτικα που είναι οσο κι αν το τραβήξει βροχες θα μας φέρει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αντουάν κι όμως έχει το καλύτερο στήσιμο και το καλύτερο σενάριο...δες λίγο στο μεγάλο χαρτη

παρομοιο το τζεμ ακομα κ αν εμφανιζει τον γροιλανδικο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πρωινά είναι άσχημα...,εκτός από τον Ευρωπαίο ο οποίος όμως φέτος εχει χάσει αρκετά από την αξιοπιστία του,αν θέλετε λίγο να χαμογελάσετε κοιτάξτε την στρατόσφαιρα όπου θα δείτε ότι το ψύχος από τον Βόρειο πόλο μπαίνει στην Ευρώπη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...