Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ολα λίγο δυτικότερα στ6ο 6αρι του ευρωπάιου, να δούμε αν είναι άυρο, ή αποτυπθεί το ρίτζ δυτικότερα στον μέσο όρο.

Ρε συ ο ευρωαπαιος  είναι ήδη πολύ δυτικα αν παει κι αλλο καήκαμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Θεωρητικά με -5 και άπλετο υετό επιφάνεια θα είστε στο -1. Έτσι δεν είναι Μιχαήλ; Με ραγδαιοτητα κτλ 

Απο -0.7εως 0.2 τις πιο πολλες φορες με -5

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Είμαι Ελασσόνα εντωμεταξυ στα πεθερικά με υποψία ότι έχω κολλήσει κόβιντ αφού ήταν όλοι άρρωστοι κι αυτοί με κοβιντ.,,και είμαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι και κοιτάω έξω και ανάμεσα από ταγαλαζιο ουρανό έχει που και που κάτι σκόρπια άσπρα μικρά,  ξέρει κανείς τι ειναι; ;;🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Είμαι Ελασσόνα εντωμεταξυ στα πεθερικά με υποψία ότι έχω κολλήσει κόβιντ αφού ήταν όλοι άρρωστοι κι αυτοί με κοβιντ.,,και είμαι ξαπλωμένος στο κρεβάτι και κοιτάω έξω και ανάμεσα από ταγαλαζιο ουρανό έχει που και που κάτι σκόρπια άσπρα μικρά,  ξέρει κανείς τι ειναι; ;;🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Προβατακια που βοσκουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Σαν σήμερα στις 1/1/2019 είχαμε προγνωστικη αποτυχια στο 100% για τα Γιάννενα για 3 μέρες μπροστά για τις 4/1/2019. Οι προβλέψεις μας έδιναν 0 υετο με ανοιχτό καιρό και ήλιο και τελικά είχαμε σχεδόν όλη μέρα χιόνι παπλαμουδας με 25 εκατοστά εγώ και περιπου 40 εκατοστά  χιονοστρωσης ο Γιαννιώτης Γ. 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δυνατος ο μ.ο. με προκαλεί να αρχισω να ποσταρω Κολοκοτρώνηδες και Καραισκάκηδες

Παρων φιλαρακι..Ο Θοδωρας δειχνει προς Ουκρανια....🤣Τον αλλον δεν τον🤣 αποκαλω καν..Μου θυμιζει αλλα μερη...

kolokotrwnhs.jpg

Αδερφια...Σας το εγραψα τις προαλες...

ΑΠ ΤΟ ΒΟΡΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΟΤΟ ΝΑ ΧΙΟΝΙΣΤΟΥΜΕ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟ!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Θεωρητικά με -5 και άπλετο υετό επιφάνεια θα είστε στο -1. Έτσι δεν είναι Μιχαήλ; Με ραγδαιοτητα κτλ 

Ναι. Έτσι έγινε και στον μεγάλο χιονιά του 2014 στον Βόλο. Εκείνη την ώρα είχαμε πρόσκαιρα μόνο δυστυχώς ένταση χιονόπτωσης, με -6 στα 850, βδ και -3 βαθμούς επιφανείας μέρα μεσημέρι! Μετά γύρισε σε βακο, οι χιονοπτώσεις μειώθηκαν και παρόλο που πέσαμε στο -8 στα 850, η θερμοκρασία ανέβηκε στο -2. Φυσικά μέχει σημασία να μιλάμε για σωστό αυλώνα. Δηλαδή -5 εμείς, αλλά τα σύνορα -8, αλλιώς ο βδ επιφανειας θα είναι λιγότερο ψυχρός.

14 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ρε συ ο ευρωαπαιος  είναι ήδη πολύ δυτικα αν παει κι αλλο καήκαμε 

Καλά είναι θέμα εξισσορόπησης αυτές τις ώρες και τίποτε άλλο. Α πήγαινε ανατολικά α είχμαμε θέμα με το ανατολικά. Προφανώς αν ήμασταν ποιο κοντά σε ώρες και είχαμε άλλη σούμα σεναρίων τότε ναι θα ήταν πρόβλημα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

Όπως είπε ο Μιχαήλ... Την κακοκαιρία του 6αριου με ένα -5 είναι αρκετό και για την περιοχή μου λόγω έντασης πόσο μάλλον κεντροβορεια πεδινά και ημιορεινα-ημιπεδινα κατω από Εύβοια.... Και μετά θα έρθει και ο προσήνεμου για να είναι όλοι πληρης

Στο κέντρο, κοντά στη θάλασσα μάλλον δεν φτάνει το -5 εκτός αν έχει πολύ κρύο ο κάμπος, αλλά και πάλι οριακό θα ήταν. Νέα Ιωνία που μένουμε εμείς φτάνει λογικά, αλλά θέλω -7 για σιγουριά και στρώσιμο αλά 2014 😛

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

μπορεί να βγει και το cfs χαχαχα

cfs-0-384.pngcfs-1-384.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

μπορεί να βγει και το cfs χαχαχα

cfs-0-384.pngcfs-1-384.png

 

Ενθαρρυντικός χάρτης ... Αρχές Δεκεμβρίου που είχα ποσταρει έναν για τα Χριστούγεννα ... Έδειχνε τη σηβηρια να κάνει διακοπες Ελλάδα και όλοι νιώσαμε τι έγινε πραγματικά.... Οπότε ξυπναει η χιονοκομπρα και θα χτυπήσει αδυσώπητα. 🥶

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

μο ευρωπαίου και τζίφου. αν ο ευρωπαίος είχε ίδια κατυεθυντικότητα με τζίφο θα έβγαζε πολύ πιο δυτικό αποτέλεσμα αφού το ρίτζ είναι δυτικότερα. Το σίγουρο είναι ότι τις επόμενες 48 ώρες θα ζαλιστούμε από τα σενάρια.

 

gens-31-1-144.pnggens-51-1-144.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

ps2png-worker-commands-757f6bfb4f-fj95k-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-rVhtnR.png

Δε μου λεει κατι αυτο που ανεβασες..Βασικα μου θυμιζει αφηρημενη τεχνη...🤣Κοινως μουντζουρα...Εχω ομως ενα εργο τεχνης του Νταλι...Ισως(λεω)να δειχνει εναν βορειο και εναν προσηνεμο να περιμενουν τα αυτονοητα..🤣

10-2.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλέ μου Άγιε Βασίλη το μόνο που θέλω για φέτος είναι να μην πάρω το ΚΑΤΑΡΑΜΜΈΝΟ ΚΤΕΛ Η ΤΟΝ ΟΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΧΙΟΝΙ.!!

θέλω να δω την ΠΌΡΤΑ ΜΟΥ ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΗ,ΤΟ ΑΛΚΑΖΑΡ, ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ κτλ

DSC_0527.JPG.a25cd3b9c69074cc089d79f9296ea196.JPG

😀

Την πόρτα σου λογικά θα την δεις τις επόμενες μέρες. Χιονισμένη δεν ξέρω αν θα είναι😂

Πέρα από την πλάκα σου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου. Ας κάνει τουλάχιστον ένα 6αωρο blizzard τύπου Μπάφαλο. Έχετε και το προνόμιο της Κάρλας φέτος κάτι θα γίνει χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κακοί οι σημερινοί δείκτες του τζιφου για κβ, ωστόσο είναι του τζιφου.

Τζιφος και ευρωπαικο εχουν διαλεξει διαφορετικη πορεια σε ολα τα επιπεδα δεικτων αυτη τη στιγμη εχει ενδιαφερον να δουμε πιο θα βγει δες mjo πχ

GEFS-13.png

ECMF-15.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Τζιφος και ευρωπαικο εχουν διαλεξει διαφορετικη πορεια σε ολα τα επιπεδα δεικτων αυτη τη στιγμη εχει ενδιαφερον να δουμε πιο θα βγει δες mjo πχ

GEFS-13.png

ECMF-15.png

Την τελευταία φορά είχε τουμπθασι ο Ευρωπαίος θύμαμαι, ας ελπίσουμε το αντίθετο τώρα χαχα.

Κανονικά μια χαρά θα ήταν οι δείκτες του τζιφου, αλλά από ότι φαίνεται με γεμάτο -1.5 θα είχαμε το θεμιτό αποτέλεσμα εδω.

 

Ο τζιφος στο διάγραμμα που έβαλες πάντως έχει τελείως ακριανα σενάρια, ο Ευρωπαίος έχει πιο δεδομένο μέσο ορο

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Νομίζω λαβαίνει τέλος ο αυλωνας οι σημερινοί δείκτες του τζιφου ειδικα ο αο δειχνουν οτι μαλλον δε θα υπάρξει κατάβαση αυλωνα 

Τιποτα δεν δειχνουν γιατι εχει μεγαλη διασπορα ουσιαστικα αυτοβπου δειχνουν ειναι οτι θα δουμε καμια 10αρια διαφορετικα σεναρια στις επομενες μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω αυτο που βλεπω παντως ειναι οτι καθε μερα που περναει εμεις κοιταμε δεικτες και μ.ο.. και ολο παραταση βγαινει....

Μαλλον σημερα θα παμε μετα της 15...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Νομίζω λαβαίνει τέλος ο αυλωνας οι σημερινοί δείκτες του τζιφου ειδικα ο αο δειχνουν οτι μαλλον δε θα υπάρξει κατάβαση αυλωνα 

Δοξα το θεο ρε Αντουαν..Γιατι τοσο καιρο που εδειχναν καταβαση,βαρεθηκα να ξεφτυαριζω....Ελεος...🤣

auto-tha-pei-polu-xioni-25.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...