Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Λοιπόν ξέρετε εμένα τι καυσώνι μέχρι τελικής πτώσεως είμαι, γι αυτό ακούστε καλά.

Τα ENS του παίου δείχνουν για πρώτη φορά αυτή τη σεζόν οτι θα υπάρχει έντονο χιονο/ψυχρό/κρυο ενδιαφέρον σχεδόν σε όλη την Ελλάδα. Αν και είναι νωρίς φαίνεται.... και για να το λέω εγώ που κάνω βουντού να μην πέσουμε κάτω από 15 βαθμούς προτείνω να αρχίσετε σιγά σιγά τα πανηγύρια 😇

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρυπαει ο αζορικος από κατω, αυτό βοηθάει αν έχει την τάση ο Αυλώνας να φύγει ανατολικά. Βέβαια εδώ δεν καλοσχηματιζεται κιόλας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

τελειο ειναι ,τελειο σε σχεση με οτι εχουμε δει το τελευταιο διαστημα !!!! ξεπλυνε ,μας 2024 φορες....ρεφαρισε και για τα περασμενα και για τα επομενα...δωσε και σωσε !!!!!!!!!!!!!!!!🙂🙃🤪😂

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Τρυπαει ο αζορικος από κατω, αυτό βοηθάει αν έχει την τάση ο Αυλώνας να φύγει ανατολικά. Βέβαια εδώ δεν καλοσχηματιζεται κιόλας.

Που είναι ο αυλώνας οεο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Που είναι ο αυλώνας οεο;

Θά φανεί  στον μέσο όρο αυτό Νικόλα

Άλλα είμαστε ακόμα τόσο μακριά για την δεύτερη φάση

Υπομονή, προσευχή και νηστεία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Που είναι ο αυλώνας οεο;

Αν είμαι σωστός ο τζιφος είναι σε μεταβατικό στάδιο, οπότε αν κάνει ακόμα ένα βήμα, θα αλλάξει λογική στον Ατλαντικό και θα επανεμφανιστεί Αυλώνας. Θα δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Αν είμαι σωστός ο τζιφος είναι σε μεταβατικό στάδιο, οπότε αν κάνει ακόμα ένα βήμα, θα αλλάξει λογική στον Ατλαντικό και θα επανεμφανιστεί Αυλώνας. Θα δουμε

Η ζημιά νομίζω έγινε ΝΔ της Ισλανδίας που οι χαμηλές πιέσεις αποδυνάμωσαν τον ΑΖΟΡ ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Το 06αρι ειναι κακο για ολους καθως δεν υφισταται καν αυλωνας επι της ουσιας...Προσωπικα δε μου λεει τιποτα αυτο...

Ειναι πολυ νωρις και λογικο και επομενο ειναι να εχουμε σκωτσεζικο ντους ανα τρεξιμο..Ο τζιφος με βαση τα πρωινα ανσαμπλ δειχνει ξεκαθαρη καταβαση αυλωνα απλα εχει καποια υποσεναρια που δεν το κατεβαζουν καν...Οποτε στο κυριο εμφανιστηκε εκ νεου και αυτη η αρνητικη για ολους εκδοχη..Ολα τα μοντελα πειραματιζονται..Ειναι αδυνατον απο τωρα να πιασουν την καιρικη εκβαση...Μεσα ομως στις επομενες 72 ωρες πρεπει σιγα σιγα να κλειδωσουμε την υπαρξη αυλωνα με καταβαση προς τα νοτιοτερα κρασπεδα της Ευρωπης...Εαν και εφοσον συμβει αυτο θα εχουμε κερδισει την πρωτη μαχη..

Απο κει και περα θα ψαξουμε για τις λεπτομερειες..Ποιοι θα χιονιστουν και ποσο...Στη παρουσα φαση ομως μας ενδιαφερει αποκλειστικα να κατεβει ο αυλωνας..Και μαλλον θα περιμενουμε 2-3μερες γι αυτο...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε κοιτάω τίποτα παρά μόνο τη τάση! Πάμε εξαιρετικά καλά !!! Ούτε στα ονειρά μου να ξεκινήσουμε ένα έτος με τόσο δυνατούς χάρτες !!!

Δε λέω τίποτ' άλλο ... προσωπικά έχω ΗΔΗ ξεκινήσει τα πανυγήρια !!!! Το πιστεύω πολύ !!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες παιδες και καλη χρονια.Τι καλημερες δηλαδη μεσημερι πηγε.

Στα των χαρτων δεν υπαρχει ακομα τιποτα πραγματικα σοβαρο στα ensembles για μενα οταν τα 500αρια ειναι στο -25.Το επικρατεστερο σεναριο αυτη τη στιγμη ειναι αυτο της μη καταβασης.

Εχει βεβαια πολυ δρομο ακομα,θα ειναι τεραστια αποτυχια αν με τετοιον αζορ δεν εχουμε χιονοκαιρια στη χωρα μετα απ οτι ζουμε τοσο καιρο τωρα.Βασικα οχι μια αλλα 2-3 καπακωτες πρεπει να εχουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Ιωάννης Snowstorm είπε:

Η ζημιά νομίζω έγινε ΝΔ της Ισλανδίας που οι χαμηλές πιέσεις αποδυνάμωσαν τον ΑΖΟΡ ..

Δεν είναι αυτό, και θα εξηγήσω.

ΣΤο τζίφο η σφήνα προερχεται από αυτό το χαμηλό:

image.png.84844ee5ca67ffdb5556ce0b5e1c6213.png

image.png.47fd32a867baafc9549fc8608ca97156.png

 

 

στον ευρωπάιο όμως το ίδιο χαμηλό, (και στο ούκμο) απορροφάται:

image.png.12106837759b94bf8837e76db96fe88a.png

και η σφήνα είναι άλλης προέλευσης, που βρίκσεται στον κόκκινο κύκλο.

 

Το 6αρι στον τζίφο αυτό ου έκανε ήταν μ ια κίνηση προς ευωρπαίο, απορρόφησε τμήμα της σφήνας της αρχικής, χωρίς όμως να βγάλει την άλλη που βγάζουν τα άλλα μοντέλα, και αφού ήταν πολύ μικρή η σφήνα, δεν μπόρεσε να τραβήξει τον αυλώνα, όπως στο 6αρι. Όμως αυτό αν κάνει βήμα ο τζίφος προς τα άλλα θα ξανατραβήξει σφήνα και κάτι μεγάλο θα ξαναμπορέσει να κατέβει.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, GEORGE SNOWMAN said:

Καλημερες παιδες και καλη χρονια.Τι καλημερες δηλαδη μεσημερι πηγε.

Στα των χαρτων δεν υπαρχει ακομα τιποτα πραγματικα σοβαρο στα ensembles για μενα οταν τα 500αρια ειναι στο -25.Το επικρατεστερο σεναριο αυτη τη στιγμη ειναι αυτο της μη καταβασης.

Εχει βεβαια πολυ δρομο ακομα,θα ειναι τεραστια αποτυχια αν με τετοιον αζορ δεν εχουμε χιονοκαιρια στη χωρα μετα απ οτι ζουμε τοσο καιρο τωρα.Βασικα οχι μια αλλα 2-3 καπακωτες πρεπει να εχουμε.

Έλα μη με κάνεις τώρα να γίνω εγώ τελειωμένος χιονόφιλος. 😂

Είναι αρκετά τα τρεξίματα που τα ENS του παίου επιμένουν θερμοκρασιακά ανεξάρτητα τόσο από την κατάβαση Α ή τα 500άρια. Αυτό διαχρονικά δείχνει οτι cold snap θα υπάρξει ως γερή τάση. Τα ENS του παίου για μένα είναι το καλύτερο εργαλείο που έχουμε αυστηρά για τις Τ. 

Τα ποιοτικά χαρακτηριστικά φυσικά είναι που σας καίνε για το χιόνι αλλά σίγουρα εδώ διαμορφώνεται μια σημαντική τάση. Το αρνητικό είναι κυρίως οτι είναι αρκετά μακριά ακόμα η φάση.

Καλή χρονιά και από μένα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...