Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Είδα ξανα το γαλλικό απο το παγκόσμιο χάρτη και νομίζω σιγουρα θα κατέβαζε αυλωνα.. @[weathermaniac]

κατά πάσα πιθανότητα προσήνεμη ξυραφιά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

κατά πάσα πιθανότητα προσήνεμη ξυραφιά.

Κλαίω με το ξυραφιά. Πρέπει να βρούμε έναν όρο και για αυλώνα κεντροβορειων. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Κλαίω με το ξυραφιά. Πρέπει να βρούμε έναν όρο και για αυλώνα κεντροβορειων. 

 

πρωτα πρεπει να βρουμε .....αυλωνα κεντροβοριων   !!!!!!!!!😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Κλαίω με το ξυραφιά. Πρέπει να βρούμε έναν όρο και για αυλώνα κεντροβορειων. 

 

Η ξυραφιά πάντως δίνει την αίσθηση πολύ σύντομου αυλώνα, δεν ξέρω αν είναι 100% πετυχημένος όρος εκτός αν ξυρίζει την Ιταλία, δηλαδή η άκρη του είναι εκεί, και πέφτει πάνω στην Ελλάδα Αιγαίο κτλ

για κβ δεν έχω ιδεά πραγματικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

κατά πάσα πιθανότητα προσήνεμη ξυραφιά.

Κεντροβορειο ξυράφια κοιτά cfs 6 αρι πόσο μοιάζει με γάλλο.. Και είναι και πιο ανατολικά το cfs και πάλι δυτικά μας κατέληξε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Avalanche είπε:

Ο Τζιφός νομίζω προς παιο 6αρι πάει....εκεί στην Σκανδιναβία..

ναι προς τα εκει πάει. Στον ατλανρρτικό οι οποιες διαφορές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Κεντροβορειο ξυράφια κοιτά cfs 6 αρι πόσο μοιάζει με γάλλο.. Και είναι και πιο ανατολικά το cfs και πάλι δυτικά μας κατέληξε 

Δες ο καρνάβαλος ακολουθεί παιο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ο τζιφος Φος περνάει αυτή την σημαντική αλλαγή στην σκανδάλη Βάνια και την ανακατάταξη γενικά σε όλο το βόρειο κομμάτι της Ευρώπης 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Κεντροβορειο ξυράφια κοιτά cfs 6 αρι πόσο μοιάζει με γάλλο.. Και είναι και πιο ανατολικά το cfs και πάλι δυτικά μας κατέληξε 

είναι πιο ανατολικά, αλλά έχει καλυτερη κλίση, έχει και πιο χαλαρό μέρος του ασυλώνα που αποκόπτεται. Και στο cfs γίνεται μια παράξενη αλληλεπίδραση που εξαναγκάζει στον αυλώνα να γίνει λιμνούλα, είναι πολλά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Για Ήπειρο μιλάω, η Πάτρα δεν χιονιζεται ούτε με αίτηση λόγω θεσης είναι πολύ δύσκολη περιοχή αφού δεν έχει ποτε Τ850 και υετό, σοβαρή χιονόστρωση έχει δει 1907 και 1965, όμως περιοχές στα 100-200 μέτρα της Ηπείρου βαραγανε 2-3 μέρες χιονόπτωσης ανά έτος, τώρα άμα δούμε υποψία χιονόνερου πανηγυρίζουμε. Μακάρι να μπορούσαμε να τα δούμε και εμείς αυτά, τέλος πάντων ξεφύγαμε αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω

 

35 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Τις καλές περιόδους τις ξέρω, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάποτε χιόνιζε στην δυτική Ελλάδα. Την έχω σαν την Κρήτη και πιο δύσκολη στο μυαλό μου. Στην Πάτρα π.χ. εχει να κάνει ολική χιονόστρωση καμιά 60αρια χρόνια. 

Ε ναι εννοειται αλλο τα μηδενικα υψομετρα της δυτικης πεδινης ελλαδας στην ηπειρο και αλλο τα δυτικα μηδενικα υψομετρα της πελλοπονησου.

Σε μηδενικα υψομετρα στην ηπειρο πχ τυρια πρεβεζης με μολις 25 μετρα υψομετρο ειχαμε και το 2017 10 - 15  εκατοστα χιονοστρωσης και παλι μετα το 2019 που εσττρωσε την κερκυρα και σε περιοχες της ηπειρου με σχεδον μηδενικα υψομετρα.Eπισης το 2012 μεχρι και σε παραθαλασσιες περιοχες της ηπειρου ειχαμε μεχρι και χιονοστρωση και το 2001 ξαναειχαμε παλι μεχρι σε μηδενικα υψομετρα σε περιοχες της ηπειρου.

Το ιδιο συμβαινει και οσο ανεβαινουμε σε υψομετρο στην πελοποννησο που ακομη και στα πιο ψηλα προς το κεντρο της πελοποννησου πχ η τριπολη στα 650+ μετρα υψομετρο δεν εχει φτασει τα χιονια των Ιωαννινων και ας εχουν χαμηλοτερο υψομετρο τα Γιαννενα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Χμμμ

UW96-21.gif

γράψαμε το ίδιο πράγμα για το ίδιο μοντέλο, απίστευτο

 

"χμμμ"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...