Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Δες μια αλλαγή πόσο διάφορα μπορεί να κάνει..λίγο πιο έντονος ο Αυλώνας βγαίνει στον μέσο όρο και μετατοπίζεται όλο λίγο πιο ν.ανστολικα...ισως βγει καλό ραν και πιο γρήγορα στο 12αρι και εκμεταλλευτούμε στο έπακρο την ιταλική λίμνη...

Αυτά τα κουλά είναι τα εύκολα για σας. Με λίγο τύχη ψυχρή λίμνη και σύγκλιση σας δίνουν χιονακι καλό να ξεχαρμανιασετε. Ούτε αυλώνες ούτε τιποτα. Αν τα ανσαμπλς σας έχουν υετό και ένα -4 σε αρκετά σενάρια παίζετε μπάλα ακόμη. Εμάς πχ στο εξαρι του τζιφάκου θερμάνθηκαν. Αυτό βέβαια ίσως σημαίνει και αυλώνας πολύ δυτικά. Σε κάθε περίπτωση μετά από μέρες θα δω και εγώ τα 12αρια με αγωνία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Άσχετο αλλά μέχρι τα 12αρια να ρωτησω. Αλάτι βάζετε στο φαγητό;🤣

Ας απαντήσει κάποιος άμα θελει

Λίγο βάζω..πιο πολύ πιπέρι τα θέλω σπαισυ τα φαγητά🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Αντουάν το είδες κι εσύ έτσι?...όλο μετακινήθηκε πιο ν.ανσυολικα και έτσι το πιθανό βροχοχαμηλο δυτικά μας μόλις πάρει καλά 500 άρια μετατρέπεται σε χιονοχαμηλο...αναθάρρησα φουλ!!

Ναι πλεον βαζουν κομματι του αυλωνα μεσα στη ευρωαπη και τα 500 αρια βοηθανε με τα χαμηλα δυτικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Ε, εγω κατω απο 40 πόντους θεωρώ οτι δεν χιόνισε οποτε ειναι "αξιακό" το πρόβλημα μου. 

Ω ναι ετσι ουτε η Φλωρινα δεν θα σε καλυπτε στα βορεια.

Μετα  για να δεις σιγουρα μερικα 40+ εισαι μονο για τα χιονοδρομικα κεντρα,

Απο εκει και περα ως γνωστον μεγαλες οι πιθανοτητες καθε χρονο για 40+ στα πιο χαμηλα υψομετρα σε βιλια - στενη ευβοιας - δροσοπηγη και λοιπες ημιορεινες δυναμεις των προσυνεμων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Άλλοιμονο!!! 🤣🤣🤣 ..το σαπορο είναι 🤣🤣🤣

16_01_13_500px-Hokkaido_Sapporo_Odori_Park.jpg

Βαγγέλη, ο καθένας οπως μεγάλωσε και ότι βιώνει. Αν πουληθεί κάποιο σπίτι στο χωριό θα σε εχω υπόψη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Λίγο βάζω..πιο πολύ πιπέρι τα θέλω σπαισυ τα φαγητά🤣🤣🤣

Κάνε κράτι ρε αδερφέ.. ε πως θα ξεχιονίσουμε🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Είναι καθαρά θέμα εμπειρίας. Προφανώς και εγώ δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τι δίνει περισσότερο μια διάταξη σε προσήνεμα, και ειδικά σε τόξα (αν και αρχίζω να έχω μια καλή ιδέα)

Αλλά σίγουρα επικό για την Ήπειρο είναι πολύ λιγότερο επικό για την Αττική. Δεν μπορούν να υπάρξουν διατάξεις που να δώσουν μισό μετρο παραθαλάσσια Ήπειρο, απλά δεν υπάρχει ο τρόπος για κάτι τέτοιο. Οπότε για εμένα πχ 10-15 πόντοι παραθαλάσσια και αυξανούμενοι με το υψόμετρο σημαντικά είναι το επικό στην προκειμένη. Θα είχε και χιονοκαταιγίδες τελευταία φορά ήταν η Σοφία, και η διάταξη του πιο πριν 2012

Μαικλ παντως καποτε ηταν πολυ συχνο 20-30 ποντο δυτικη πεδινη ελλαδα, απλα δεν ζουσε κανεις απο εμας εδω στο φορουμ για να τα θυμαται. Η γιαγια μου που ζουσε πρεβεζα απο το 1965 ως το 1970 μου ελεγε οτι το εστρωνε σχεδον καθε χρονο, μιλαμε για την χειροτερη παραθαλασσια πολη της Ηπειρου σε χιονι, απλα οπως εχουμε ξαναπει αυτα δεν γυριζουν

archives-1963-1-24-6-0.png?

archives-1963-1-24-6-1.png?

archives-1965-2-7-6-0.png?

archives-1965-2-7-6-1.png?

archives-1966-1-7-12-0.png?

archives-1966-1-7-12-1.png?

Και αλλα πολλα σχεδον καθε 1-2 χρονια για τα 0 μετρα της δυτικης ελλαδας, για Ιωαννινα και λοιπες περιοχες δεν το συζηταμε καν ηταν βουτυρο στο ψωμι τους

Τωρα πλεον παλευουμε για τα βασικα...τελος παντων μακαρι να μας κατσει ειδικα για ΔΚΒ που το χουν τοσο πολυ αναγκη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δείκτες. Εχθές και σήμερα.

16-10-53-nao_gefs.sprd2.png.0a0b50204c845de101c9c6b5f138b738.png16-11-06-ao_gefs.sprd2.png.338f650f360acc150298be6f3fabba24.pngσήμερα:

 

16-16-59-nao.gefs.sprd2.png

16-16-40-ao.gefs.sprd2.png

Καρ

 

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δείκτες. Εχθές και σήμερα.

16-10-53-nao_gefs.sprd2.png.0a0b50204c845de101c9c6b5f138b738.png16-11-06-ao_gefs.sprd2.png.338f650f360acc150298be6f3fabba24.pngσήμερα:

 

16-16-59-nao.gefs.sprd2.png

16-16-40-ao.gefs.sprd2.png

Καροτσακι τον πηγε το ευρωπαικο τον τζιφο στους δεικτες σταθεροτατο εδω και 10 μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, [weathermaniac] said:

Δείκτες. Εχθές και σήμερα.

16-10-53-nao_gefs.sprd2.png.0a0b50204c845de101c9c6b5f138b738.png16-11-06-ao_gefs.sprd2.png.338f650f360acc150298be6f3fabba24.pngσήμερα:

 

16-16-59-nao.gefs.sprd2.png

16-16-40-ao.gefs.sprd2.png

Πως γινεται να κανει ο ΑΟ τετοια αλλαγη απο χθες σε σημερα χαχα..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ω ναι ετσι ουτε η Φλωρινα δεν θα σε καλυπτε στα βορεια.

Μετα  για να δεις σιγουρα μερικα 40+ εισαι μονο για τα χιονοδρομικα κεντρα,

Απο εκει και περα ως γνωστον μεγαλες οι πιθανοτητες καθε χρονο για 40+ στα πιο χαμηλα υψομετρα σε βιλια - στενη ευβοιας - δροσοπηγη και λοιπες ημιορεινες δυναμεις των προσυνεμων.

Ουτε η Φλώρινα με καλύπτει,σωστά.  Δεν θεωρούμε οτι "χιόνισε" στο χωριο αν δεν ριξει 40 πόντους. Προσήνεμο είναι το χωριό μου παιδιά. Αναφορές οταν χιονίζει δεν βλέπετε; 

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Ουτε η Φλώρινα με καλύπτει,σωστά.  Δεν θεωρούμε οτι "χιόνισε" στο χωριο αν δεν ριξει 40 πόντους. Προσήνεμο είναι το χωριό μου παιδιά. Αναφορές οταν χιονίζει δεν βλέπεται; 

Ε ναι εννοειται. Και πιστευω αν μεναμε και οι υπολοιποι εκει στα προσηνεμα που πιανει παρα πολυ χιονι σε χιονοκαιριες πανω κατω την ιδια αποψη θα ειχαμε.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Ουτε η Φλώρινα με καλύπτει,σωστά.  Δεν θεωρούμε οτι "χιόνισε" στο χωριο αν δεν ριξει 40 πόντους. Προσήνεμο είναι το χωριό μου παιδιά. Αναφορές οταν χιονίζει δεν βλέπετε; 

Άλλη περιοχή νόμιζα λες...όχι το χωριό σου😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Μαικλ παντως καποτε ηταν πολυ συχνο 20-30 ποντο δυτικη πεδινη ελλαδα, απλα δεν ζουσε κανεις απο εμας εδω στο φορουμ για να τα θυμαται. Η γιαγια μου που ζουσε πρεβεζα απο το 1965 ως το 1970 μου ελεγε οτι το εστρωνε σχεδον καθε χρονο, μιλαμε για την χειροτερη παραθαλασσια πολη της Ηπειρου σε χιονι, απλα οπως εχουμε ξαναπει αυτα δεν γυριζουν

archives-1963-1-24-6-0.png?

archives-1963-1-24-6-1.png?

archives-1965-2-7-6-0.png?

archives-1965-2-7-6-1.png?

archives-1966-1-7-12-0.png?

archives-1966-1-7-12-1.png?

Και αλλα πολλα σχεδον καθε 1-2 χρονια για τα 0 μετρα της δυτικης ελλαδας, για Ιωαννινα και λοιπες περιοχες δεν το συζηταμε καν ηταν βουτυρο στο ψωμι τους

Τωρα πλεον παλευουμε για τα βασικα...τελος παντων μακαρι να μας κατσει ειδικα για ΔΚΒ που το χουν τοσο πολυ αναγκη

Τα πολύ δυνατά 500αρια και οι σχετικά χαλαρές ισοβαρρεις φαίνεται να είναι η καλύτερη φάση για δυτικά πεδινά. Αλλά ναι δυστυχώς εδώ τα ημιορεινά δεν βλέπουν, ποια πεδινά.. εγώ συνεχίζω αυτό που λέγαμε σε πμ 🙂

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Τα πολύ δυνατά 500αρια και οι σχετικά χαλαρές ισοβαρρεις φαίνεται να είναι η καλύτερη φάση για δυτικά πεδινά. Αλλά ναι δυστυχώς εδώ τα ημιορεινά δεν βλέπουν, πια πεδινά.. εγώ συνεχίζω αυτό που λέγαμε σε πμ 🙂

Πλεον χιονιζει στα Ιωαννινα με την ιδια συχνοτητα που χιονιζε στα 200 μετρα της πεδινης δυτικης ελλαδας καποτε. Ναι ναι στειλε οποτε θες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Άντε να δουμε μηπως φανεί τιοοτα και απο τα κυρια

Ναι αυτό περιμένω...άντε ο παιος το παλεύει αλλά γενικά πρέπει μέχρι αύριο κάποιο μοντέλο σε κάποιο ραν να βγάλει χιονοδιατσξη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ω ναι ετσι ουτε η Φλωρινα δεν θα σε καλυπτε στα βορεια.

Μετα  για να δεις σιγουρα μερικα 40+ εισαι μονο για τα χιονοδρομικα κεντρα,

Απο εκει και περα ως γνωστον μεγαλες οι πιθανοτητες καθε χρονο για 40+ στα πιο χαμηλα υψομετρα σε βιλια - στενη ευβοιας - δροσοπηγη και λοιπες ημιορεινες δυναμεις των προσυνεμων.

Ο καθένας είναι πώς έχει μεγαλώσει και τι εμπειρίες έχει με τα χιόνια. Αντικειμενικά όμως η Φλώρινα και παρόμοιες πόλεις κεντροβόρεια Ελλάδα είναι άλλη η αίσθηση να ρίξει 30 πόντους χιόνι και να έχεις 1 μήνα ολικό παγετό και άλλο πιο νότια να ρίχνει 80 πόντους και μετά από 2 μέρες να έχεις 10 βαθμούς και ήλιο. Γι' αυτό κάθε περιοχή έχει τα συν - πλην ανάλογα τι ζητάει ο καθένας...σε αυτό όμως που νομίζω συμφωνούμε όλοι είναι ότι όπου και να βρίσκεσαι όταν πέφτει το άτιμο είναι μαγεία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Ο καθένας είναι πώς έχει μεγαλώσει και τι εμπειρίες έχει με τα χιόνια. Αντικειμενικά όμως η Φλώρινα και παρόμοιες πόλεις κεντροβόρεια Ελλάδα είναι άλλη η αίσθηση να ρίξει 30 πόντους χιόνι και να έχεις 1 μήνα ολικό παγετό και άλλο πιο νότια να ρίχνει 80 πόντους και μετά από 2 μέρες να έχεις 10 βαθμούς και ήλιο. Γι' αυτό κάθε περιοχή έχει τα συν - πλην ανάλογα τι ζητάει ο καθένας...σε αυτό όμως που νομίζω συμφωνούμε όλοι είναι ότι όπου και να βρίσκεσαι όταν πέφτει το άτιμο είναι μαγεία!

Αψογος!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Αψογος!!!!!!!!

Ειδικά να μην έχει βρεξει και ξαφνικά να πλακώνει χιονοκουρτινα και να ρίχνει τούφες. Και να κοιτάς τις σκεπές να ασπρίζουν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Μαικλ παντως καποτε ηταν πολυ συχνο 20-30 ποντο δυτικη πεδινη ελλαδα, απλα δεν ζουσε κανεις απο εμας εδω στο φορουμ για να τα θυμαται. Η γιαγια μου που ζουσε πρεβεζα απο το 1965 ως το 1970 μου ελεγε οτι το εστρωνε σχεδον καθε χρονο, μιλαμε για την χειροτερη παραθαλασσια πολη της Ηπειρου σε χιονι, απλα οπως εχουμε ξαναπει αυτα δεν γυριζουν

archives-1963-1-24-6-0.png?

archives-1963-1-24-6-1.png?

archives-1965-2-7-6-0.png?

archives-1965-2-7-6-1.png?

archives-1966-1-7-12-0.png?

archives-1966-1-7-12-1.png?

Και αλλα πολλα σχεδον καθε 1-2 χρονια για τα 0 μετρα της δυτικης ελλαδας, για Ιωαννινα και λοιπες περιοχες δεν το συζηταμε καν ηταν βουτυρο στο ψωμι τους

Τωρα πλεον παλευουμε για τα βασικα...τελος παντων μακαρι να μας κατσει ειδικα για ΔΚΒ που το χουν τοσο πολυ αναγκη

Μήπως αυτή η περίοδος είναι εξαίρεση της εξαίρεσης, με ευνοϊκές διατάξεις για την περιοχή; Δεν θυμάμαι ποτέ να έχω ακούσει για χιόνια σε Άρτα, Πρέβεζα κλπ. ούτε στα 80s που ήταν πολύ δυνατή δεκαετία, ούτε νωρίτερα ή αργότερα. Το 1965 - 1969 χιόνιζε κάθε χρόνο και σε πεδινές περιοχές της Πελοποννήσου και στο νότιο Αιγαίο, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι συχνό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...