Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, fufutos said:

Προφανώς μιλάω για τη κακοκαιρία στις 10/1 , έλεος 

 

Προφανώς ούτε για τις 10/1 έχει τελειώσει κάτι, 8 ημέρες μπροστά και ξέρεις εσύ τι θα γίνει; Μωρέ μπράβο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Το γράφω κάτω από εδώ γιατί συνέχεια ανεβάζεις χάρτες Μιχαήλ αλλά γενικότερα μιλάω . Που τα βρίσκεται αυτά τα πεθαμένα σενάρια και μπορείτε και χαίρεστε κιόλας ρε παιδιά ; Προσπαθώ να καταλάβω στους χάρτες που ανεβάζετε τι το επικό έχουν. 

Αυτό είναι το θέμα, έχουν τόσο καιρό να βγουν, που δεν είχαμε καν καλά καλά κάμερες. 

 

500αρια:

gfs-13-384.png?6

 

Ε σκέψου να έβελεπς τα 500αρια μέσα στο Αιγαίο, δεν θα ήταν επικό για τα προσήνεμα? Τα δυτικά τα θέλουν αυλώνες από τα δυτικά, και προφανώς θα έχουν ως αποτέλεσμα θερμότερο καιρό σε σχέση με προσήνεμα διάταξη. Η χαρά δεν έγκειται πουθενά... Χαρά θα ήταν αν επιτέλους έβγαιναν. Τώρα μόνο οφθαλμόλουτρο και τίποτε άλλο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ απλά βλέπω ότι σε κάθε ραν λιγοστεύουν τα υετο φορά σενάρια στο διάγραμμα του τζίφου, καθώς αυτό είναι το μόνο που βλέπω από τον τζιφο πάνω από τις 120 ώρες για το καλό της ψυχικής μου υγείας πλέον. Όποτε η εξέλιξη των τελευταίων 2 ημερών είναι αρκετά αρνητική όσον αφορά το διάστημα 10-11. Βέβαια υπάρχει χρόνος για αλλαγές αλλά δεν ξέρω κατά ποσό μπορεί να βγει κάτι μεγάλο…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτό είναι το θέμα, έχουν τόσο καιρό να βγουν, που δεν είχαμε καν καλά καλά κάμερες. 

 

500αρια:

gfs-13-384.png?6

 

Ε σκέψου να έβελεπς τα 500αρια μέσα στο Αιγαίο, δεν θα ήταν επικί για τα προσήνεμα? Τα δυτικά τα θιέλουν ατά δυτικά, και προφανώς θα έχουν ως αποτέλεσμα θερμότερο καιρό σε σχέση με προσήνεμα διάταξη. Η χαρά δεν έγκειται πουθενά... Χαρά θα ήταν αν επιτέλους έβγαιναν. Τώρα μόνο οφθαλμόλουτρο και τίποτε άλλο.

Αυτά τα 500αρια ΝΟΜΙΖΩ θα ήταν καλό για Δυτική Ελλάδα να ήταν ακριβώς πάνω από Ιταλία και όχι τόσο δυτικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Βροχουλα ειναι.Επος

Εχει σαλαμινοτρυπα ομως. μεσα🤣

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snow_attica είπε:

Προφανώς ούτε για τις 10/1 έχει τελειώσει κάτι, 8 ημέρες μπροστά και ξέρεις εσύ τι θα γίνει; Μωρέ μπράβο!!!

Αυτο πιστευει,αυτο γραφει φιλε.Αν πιστευεις κατι διαφορετικο γραψτο κι εσυ.Δεν χρειαζεται να μπαινουμε σε κοντρες.Ολοι φτυσμενοι απο τον καιρο ειμαστε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

κακοήθης Αζοροργροιλανδικός:

ECM1-0.GIF?00

αποτέλεσμα:

ECM1-72.GIF?00

 

καλοηθης:

gfs-0-354.png?6

 

και πριν το αποτέλεσμα. που αν είχε συνέχεια θα ήταν θεότρελο

 

και άλλος καλοήθης:

gens-24-1-276.png

 

 

αποτέλεσμα:

gens-24-1-372.pnggens-24-0-372.pnggens-24-2-372.pngimage.png.3e1895da0c1dbb76644ad4cb797f65b3.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτό είναι το θέμα, έχουν τόσο καιρό να βγουν, που δεν είχαμε καν καλά καλά κάμερες. 

 

500αρια:

gfs-13-384.png?6

 

Ε σκέψου να έβελεπς τα 500αρια μέσα στο Αιγαίο, δεν θα ήταν επικό για τα προσήνεμα? Τα δυτικά τα θέλουν αυλώνες από τα δυτικά, και προφανώς θα έχουν ως αποτέλεσμα θερμότερο καιρό σε σχέση με προσήνεμα διάταξη. Η χαρά δεν έγκειται πουθενά... Χαρά θα ήταν αν επιτέλους έβγαιναν. Τώρα μόνο οφθαλμόλουτρο και τίποτε άλλο.

Ρε συ Μιχαήλ δεν θα γινόταν τίποτα το συγκλονιστικό. Το μόνο που θα συγκλονιζόταν θα ήταν τα νεύρα σου όταν έβλεπες το αποτέλεσμα . Με το που έβλεπε την Μεσόγειο το -42 θα λιποθυμούσε  (βορειότερα των Άλπεων είναι και στον χάρτη φυσικά, ποτέ δεν θα κατέβαινε)  .  Τι να σου πω ; Δεν ξέρω πραγματικά .  Εγώ ελπίζω σε καλύτερα σενάρια για την χώρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπομονή δύο μέρες μήπως υπάρξει τούμπα για 11 γεναρη (για τα προσηνεμα) 9 μέρες μακριά υπάρχει περιθώριο αλλαγών, ένα χαμηλό να πεταχτεί ξαφνικά τον τράβηξε τον Αυλώνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Αυτά τα 500αρια ΝΟΜΙΖΩ θα ήταν καλό για Δυτική Ελλάδα να ήταν ακριβώς πάνω από Ιταλία και όχι τόσο δυτικά. 

καθαρά λόγω διάταξης στα επόμενα 6ωρο θα ερχόντουσας. Σημασία έχει ταυτόχρονα με τα καλά 500αρια να έχεις σωστό ρεύμα, οπότε θεωρητικά αν καθίσει αρκετά δυτικά, ναι μεν δεν θα έχει το -42, -44 που έδειχνε ο αρχικός αυλώνας, αλλά θα είχαμε καλύτερο μέτωπο και διεύθυνση ισοβαρών που παίζει σημαντικό ρόλο στα φαινόμενα. Λογικά το  σενάριο με πιο βδ ισοβαρείς και -42 στα 500 θα ήταν ίσως καλύτερο για δυτική Πελοπόννησο, αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Ρε συ Μιχαήλ δεν θα γινόταν τίποτα το συγκλονιστικό. Το μόνο που θα συγκλονιζόταν θα ήταν τα νεύρα σου όταν έβλεπες το αποτέλεσμα . Με το που έβλεπε την Μεσόγειο το -42 θα λιποθυμούσε  (βορειότερα των Άλπεων είναι και στον χάρτη φυσικά, ποτέ δεν θα κατέβαινε)  .  Τι να σου πω ; Δεν ξέρω πραγματικά .  Εγώ ελπίζω σε καλύτερα σενάρια για την χώρα. 

καλά σίγουρα, είναι αδύνατο να έμενε έτσι ¨Ομως το 2005, που ήταν ιστορικά ισχυρός χιονιάς, είχε -2 στα 850, και -32 στα 500. Δηλαδή ναι μεν θέλουμε χαμηλά 500αρια, αλλά επειδή έχουμε δημιουργία χαμηλού (που είναι απαραίτητη) σαφώς ποτέ δεν θα μπορουσαμε να έχουμε τα ίδια 500αρια με προσήνεμα και χαμηλό. Σε κάθε περίπτωση μιας και έρχεται φθινοπωροχειμερινή κακοκαιρία τέτοιας υφής το ΣΚ, θα δούεμ τα αποτελέσματα τότε, και απλά θα πρέπει να φαντασούμε τι θα γινόταν με τελείως διαφορεετικά ποιοτικά χαρακτηριστικά.

 

Ασκήσεις επί χάρτου βέβαια, εγώ προσωπικά, απλά ελπίζω να βγει κάτι παρόμοιο (που σιγά μην γίνει), μόνο και μόνο να δω τα αποτελέσματα (που είμαι σίγουρος ότι θα ήταν επικά, με βάση την εμπειρία μου από μικρά δυτικά χιονιάκια που έζησα εκεί)

 

Πάντως και η Ήπειρος είναι μέρος της χώρας, και εκεί η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερα από τα υπόλοιπα κβ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καθαρά λόγω διάταξης στα επόμενα 6ωρο θα ερχόντουσας. Σημασία έχει ταυτόχρονα με τα καλά 500αρια να έχεις σωστό ρεύμα, οπότε θεωρητικά αν καθίσει αρκετά δυτικά, ναι μεν δεν θα έχει το -42, -44 που έδειχνε ο αρχικός αυλώνας, αλλά θα είχαμε καλύτερο μέτωπο και διεύθυνση ισοβαρών που παίζει σημαντικό ρόλο στα φαινόμενα. Λογικά το  σενάριο με πιο βδ ισοβαρείς και -42 στα 500 θα ήταν ίσως καλύτερο για δυτική Πελοπόννησο, αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Μιχαηλ για το 10-11 πιστεύεις υπάρχουν πιθανότητες ακόμα για επιστροφή σε ευνοϊκά σενάρια;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πράγματα για μένα είναι ξεκάθαρα..πλέον ττα κλα 500 αρια και κρυο δυσκολεύεται απιστευτα να πέσει στη κεντρική Μεσόγειο , το παοτελεσμα πολυ λιγότεροι κεντροβορειοι και σπάνιοι δυτικοί χιονιαδες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, SNOWMANIAC είπε:

Μιχαηλ για το 10-11 πιστεύεις υπάρχουν πιθανότητες ακόμα για επιστροφή σε ευνοϊκά σενάρια;

Όσο υπάρχουν ανσαμπλ  με αυλωνα η λιμνη εγω θα το παλέψω να σε πω την αλήθεια το μετα δε με νοιάζει....Έτσι παλέψαμε και πριν 20 μερες την αλλη καοκαιρια και μας βγήκε άσχετα που δε χιονισε τοσο 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Όσο υπάρχουν ανσαμπλ  με αυλωνα η λιμνη εγω θα το παλέψω να σε πω την αλήθεια το μετα δε με νοιάζει....Έτσι παλέψαμε και πριν 20 μερες την αλλη καοκαιρια και μας βγήκε άσχετα που δε χιονισε τοσο 

Αντώνη μαζι σου ας το παλέψουμε οσο γίνεται.Μακαρι να ξαναεπιστρέψουμε σε ευνοϊκά σενάρια σε ωρες που δε θα υπάρχει πλεον ενδεχόμενο πισωγυρισματος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετριάζεται η πτώση στα ensembles για 10-12 για Αθήνα ,φεύγουν και κάποια ακραία σενάρια για την περίοδο αυτή  και ανοίγει η ψαλίδα για έπειτα ,σίγουρα κερδίζουμε μερες χειμωνα αλλά είναι  σημαντικό να κερδίσουμε και μέρες υετου και εννοείται μεγάλο ενδιαφέρον για την συνέχεια .

 

616992380_gfs-athens-gr-38n-235e(7).jpeg.6e88ff4ee8e81fac46055db57ce90029.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, SNOWMANIAC είπε:

Μιχαηλ για το 10-11 πιστεύεις υπάρχουν πιθανότητες ακόμα για επιστροφή σε ευνοϊκά σενάρια;

Δύσκολο, αλλά όχι αδύνατο. Παρόλα αυτά όπως είχα πει, όταν τα κύρια δεν βγάζουν τίποτα παραμόνο εξαιρέσεις, συνήθως τα εσνέμπλ ακολουθούν μετά, τουλάχιστον φέτος. Δεν το έχω ξεγράψει ακόμα όμως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καλά σίγουρα, είναι αδύνατο να έμενε έτσι ¨Ομως το 2005, που ήταν ιστορικά ισχυρός χιονιάς, είχε -2 στα 850, και -32 στα 500. Δηλαδή ναι μεν θέλουμε χαμηλά 500αρια, αλλά επειδή έχουμε δημιουργία χαμηλού (που είναι απαραίτητη) σαφώς ποτέ δεν θα μπορουσαμε να έχουμε τα ίδια 500αρια με προσήνεμα και χαμηλό. Σε κάθε περίπτωση μιας και έρχεται φθινοπωροχειμερινή κακοκαιρία τέτοιας υφής το ΣΚ, θα δούεμ τα αποτελέσματα τότε, και απλά θα πρέπει να φαντασούμε τι θα γινόταν με τελείως διαφορεετικά ποιοτικά χαρακτηριστικά.

 

Ασκήσεις επί χάρτου βέβαια, εγώ προσωπικά, απλά ελπίζω να βγει κάτι παρόμοιο (που σιγά μην γίνει), μόνο και μόνο να δω τα αποτελέσματα (που είμαι σίγουρος ότι θα ήταν επικά, με βάση την εμπειρία μου από μικρά δυτικά χιονιάκια που έζησα εκεί)

 

Πάντως και η Ήπειρος είναι μέρος της χώρας, και εκεί η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερα από τα υπόλοιπα κβ

Δεν φτάνει η δική μου η φαντασία σε τέτοια επίπεδα Μιχαήλ. Γέρασα...

Κατά τα λοιπά ,όταν λέω κάτι καλύτερο για την χώρα εννοώ μια διάταξη καλύτερη ,για την Ήπειρο, για τα ΚΒ και για όλους κατά περίπτωση. Δεν θεωρώ τίποτα το ιδιαίτερο τον χάρτη που ανέβασες για την Ήπειρο.  Ίσως βάζω λάθος κριτήρια στο τι είναι επικό . Μακάρι να έρθει κάτι τέτοιο και να δώσει χαρά στους καιρόφιλους κατοίκους της περιοχής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Ε ναι.. το μόνο καλό είναι εμείς έχουμε υετό όλους τους μήνες τους έτους χεχεχεχε. εγώ πλέον αυτό κάνω υπομονή 3-4 μήνες και περιμένω με ανυπομονησία το καλοκαίρι με τις καταιγιδάρες της πεδιάδας. 80 μερούλες έμειναν.

πάλι καλά δεν είμαι μόνο χιονόφιλος!

Μήπως εξελίχτηκες από χιονόφιλος σε καιρόφιλος λόγω φολών;;;;

ηρεμα ρωτάω;;;😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Μετριάζεται η πτώση στα ensembles για 10-12 για Αθήνα ,φεύγουν και κάποια ακραία σενάρια για την περίοδο αυτή  και ανοίγει η ψαλίδα για έπειτα ,σίγουρα κερδίζουμε μερες χειμωνα αλλά είναι  σημαντικό να κερδίσουμε και μέρες υετου και εννοείται μεγάλο ενδιαφέρον για την συνέχεια .

 

616992380_gfs-athens-gr-38n-235e(7).jpeg.6e88ff4ee8e81fac46055db57ce90029.jpeg

Δυστυχώς τα σενάρια όντως μετριάστηκαν αρκετα για τα προσηνεμα. Να δούμε στα 12αρια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Canadathens13 είπε:

Μήπως εξελίχτηκες από χιονόφιλος σε καιρόφιλος λόγω φολών;;;;

ηρεμα ρωτάω;;;😂

καθόλου, πάντα οι ισχυρές καταιγίδες μου άρεσαν περισσότερο από το χιόνι, αν έμενα σαν μια περιοχή με συχνό χιόνι πιστεύω ότι δεν θα το εκτιμούσα τόσο όσο τώρα που μου λείπει

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ από μικρός είχα το έθιμο " πρώτα χιόνια στα βουνά και μετά πιο κάτω ".... Αυτή η κακοκαιρία αφορά τους δυτικοκεντροβορειους.... Αν ο Αυλώνας ξυπνήσει και έρθει δυτικά τότε είναι και για προσηνεμα... Δεν χρειάζεται να απαιδιοδοξουμε επειδή δεν θα χιονίσει στην πόρτα μας... Στόχος μας είναι να χιονίσει η Ελλάδα όπου και να είναι! Γνώμη μου βέβαια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...