Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

παμε για τελη γεναρη για κατι πεδινο και αν. νομιζω η αηδια που διαμορφωνεται μετα με τον γροιλανδικο θα ειναι ισως και η ταφοπλακα μεγαλου διαστηματος

Θα δείξει, είναι πολύ νωρίς ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Αξιόλογα χιόνια μέχρι και τα ημιορεινά υψόμετρα. Μιχαήλ δεν νομίζω να μπορούσε χαμηλότερα. Εκπλήξεις ίσως να υπήρχαν σε Μακεδονία ανάλογα και με τους ανέμους που θα επικρατούσαν εκείνη τη στιγμή.

 

180-526GR.gif

180-780GR.gif

180-779GR.gif

174-779GR.gif

168-779GR.gif

Aγνωστο για τελικα υψομετρα ηπειρου. Παρα πολυ ενδιαφερον για εδω στις τοσο μακρινες ωρες.

Στα Γιαννενα μονο ετσι πρεπει να περιμενω χιονι που ειναι πολλες φορες απροβλεπτο εως αδυνατη η προβλεψη χιονοπτωσης μερικες φορες ακομα και 12 ωρες πριν η και λιγοτερο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, heavy snow είπε:

Aγνωστο για τελικα υψομετρα ηπειρου. Παρα πολυ ενδιαφερον για εδω στις τοσο μακρινες ωρες.

Στα Γιαννενα μονο ετσι πρεπει να περιμενω χιονι που ειναι πολλες φορες απροβλεπτο εως αδυνατη η προβλεψη χιονοπτωσης μερικες φορες ακομα και 12 ωρες πριν η και λιγοτερο.

 

Στα πόσα μέτρα είσαι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάνω από τις 200 ώρες είναι στα όρια της φαντασίας κάτω από τις 200 εάν είναι θετικά θα αλλάξουν αλλά εάν είναι αρνητικά κλείδωσαν...🤪🤪🤪🤪🤪....αποφασίστε παιδάκια μου τι ισχύει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Berdon είπε:

Στα πόσα μέτρα είσαι;

Κοντα στην πολη ειμαι στα 490 μετρα αλλα μην το ψαχνεις στις τοσες ωρες για ηπειρο. Κανει και τα δικα της παλαβα καμια φορα. Σε 4 μερες το ξαναβλεπουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Πάνω από τις 200 ώρες είναι στα όρια της φαντασίας κάτω από τις 200 εάν είναι θετικά θα αλλάξουν αλλά εάν είναι αρνητικά κλείδωσαν...🤪🤪🤪🤪🤪....αποφασίστε παιδάκια μου τι ισχύει...

Κοιτα πλέον κι εγώ αν δω χειροτέρευση ενώ είμαστε κάτω από τις 200 κλειδωμένη την θεωρώ την μούφα και γι αυτό ευθύνεται η απελπισία και η απαισιοδοξία που μας έχει δημιουργήσει ειδικά εμάς τους Κ. Μακεδόνες η ανυπαρξία χιονιού αλλά και χειμώνα γενικότερα τα τελευταία χρόνια. Δε θυμάμαι μια φορά όσο πλησιάζουμε να βελτιώνεται. Κάθε φορά απο ραν σε ραν έχουμε εκπτώσεις μέχρι που καταλήγουμε να πάρουμε είτε ελάχιστα είτε τίποτα. Όλα αυτά που λέω φυσικά δεν βασίζονται σε τίποτα επιστημονικά και είναι απλά το συναίσθημα που έχουμε μέσα μας. Δεν μπορώ να σκεφτώ αισιόδοξα πλέον. Κάθε χειροτέρευση την νιώθω μόνιμη και κάθε πιθανή βελτίωση, πρόσκαιρη ή λάθος….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Βελτιωμένος ο μο στα μακρινά, τέλεια. Χαχαχαχα........

.......

....,

..

 

Αυτό πήγα να γράψω μόλις!μακαρι να γινόταν κάθε μέρα αυτή η βελτίωση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Κοντα στην πολη ειμαι στα 490 μετρα αλλα μην το ψαχνεις στις τοσες ωρες για ηπειρο. Κανει και τα δικα της παλαβα καμια φορα. Σε 4 μερες το ξαναβλεπουμε.

Η ημιορεινή Ήπειρος και η Δυτική Μακεδονία πάντως είναι οι μόνες περιοχές που μπορούν να ελπίζουν με τέτοια τρεξίματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Κοιτα πλέον κι εγώ αν δω χειροτέρευση ενώ είμαστε κάτω από τις 200 κλειδωμένη την θεωρώ την μούφα και γι αυτό ευθύνεται η απελπισία και η απαισιοδοξία που μας έχει δημιουργήσει ειδικά εμάς τους Κ. Μακεδόνες η ανυπαρξία χιονιού αλλά και χειμώνα γενικότερα τα τελευταία χρόνια. Δε θυμάμαι μια φορά όσο πλησιάζουμε να βελτιώνεται. Κάθε φορά απο ραν σε ραν έχουμε εκπτώσεις μέχρι που καταλήγουμε να πάρουμε είτε ελάχιστα είτε τίποτα. Όλα αυτά που λέω φυσικά δεν βασίζονται σε τίποτα επιστημονικά και είναι απλά το συναίσθημα που έχουμε μέσα μας. Δεν μπορώ να σκεφτώ αισιόδοξα πλέον. Κάθε χειροτέρευση την νιώθω μόνιμη και κάθε πιθανή βελτίωση, πρόσκαιρη ή λάθος….

Ναι αλλά ρε παιδιά μην τα ισοπεδώνουμε όλα...όλοι μας είμαστε κουρασμένοι εδώ πάνω αλλά ας πούμε στην συγκεκριμένη περίπτωση τώρα ξεκινάμε....λέγαμε να φτάσουμε κάτω από 200 ώρες και να έχουμε μια τάση....και τώρα που έχουμε τάση επειδή δεν δείχνει το τέλειο τα βλέπουμε μαύρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, swthrhs είπε:

Πω πω τι μέσο όρο βγάζει στα μακρινά!!!

Ακριβως ιδιο έβγαζε στις τοσες ωρες για το 9 με10 και τελικά καμια σχεση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Η ημιορεινή Ήπειρος και η Δυτική Μακεδονία πάντως είναι οι μόνες περιοχές που μπορούν να ελπίζουν με τέτοια τρεξίματα

Ετσι ειναι. Ετσι για την ιστορια η μεγαλυτερη μουφοπροβεψη για ηπειρο εγινε το 2022 που αφορουσε τις 16 φεβρουαριου.Περιμεναμε για την επομενη μερα βροχες ακομη και στο μετσοβο και χιονια αυστηρα απο τα 1400 - 1500 μετρα και πανω με ελπιδες μονο για το χιονοδρομικο κεντρο ανηλιου απο ολα τα μοντελα καιρου.

Και τι εγινε τελικα ???

Το γυρισε σε παπλαμουδα τελικα και μεσα στα Γιαννενα με χιονοστρωση σε ολες τις ευκολες επιφανειες σκεπες αμαξια κλπ  μεχρι να σταμτησει τελειως ο υετος χιονοπτωσης.Κοντα στο λεκανοπεδιο ειχαμε μαλιστα και καλη χιονοτρωση που ανοιγαν τους δρομους με εκχιονιστικα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μετα δε νομίζω να χει μέση λύση η ανσαμπλ ευρωαπιου θα βγουν με συν 3 στα 850 μέσο όρο η τζιφου με μειον 3 ..εντωμεταξυ αν δε κατσει το μετα με κρυο μπορει να ερθει και συν 16 στα 850

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ετσι ειναι. Ετσι για την ιστορια η μεγαλυτερη μουφοπροβεψη για ηπειρο εγινε το 2022 που αφορουσε τις 16 φεβρουαριου.Περιμεναμε για την επομενη μερα βροχες ακομη και στο μετσοβο και χιονια αυστηρα απο τα 1400 - 1500 μετρα και πανω με ελπιδες μονο για το χιονοδρομικο κεντρο ανηλιου απο ολα τα μοντελα καιρου.

Και τι εγινε τελικα ???

Το γυρισε σε παπλαμουδα τελικα και μεσα στα Γιαννενα με χιονοστρωση σε ολες τις ευκολες επιφανειες σκεπες αμαξια κλπ  μεχρι να σταμτησει τελειως ο υετος χιονοπτωσης.Κοντα στο λεκανοπεδιο ειχαμε μαλιστα και καλη χιονοτρωση που ανοιγαν τους δρομους με εκχιονιστικα.

Το θετικό στις περιοχές αυτές είναι ότι μπορεί να χιονιστείς με τα ψέματα σε ανύπαρκτους χειμώνες σαν τον φετινό και με αστείες διατάξεις. Εμείς εδώ κάτω θέλουμε αυλώνες - τέρατα με -10 στα 850 και ακραία 500αρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Το μετα δε νομίζω να χει μέση λύση η ανσαμπλ ευρωαπιου θα βγουν με συν 3 στα 850 μέσο όρο η τζιφου με μειον 3 ..εντωμεταξυ αν δε κατσει το μετα με κρυο μπορει να ερθει και συν 16 στα 850

Αντώνη πιστεύω οτι απο Κυριακή και έπειτα οι χάρτες θα είναι πολυ διαφορετικοί  απο ότι δείχνουν τώρα..

Επίσης θεωρώ οτι  θα χιονιστεί τμηματικά και κατά περιόδους σχεδόν όλη η χώρα.. Εδω είμαστε και θα το δούμε..

Καλό βράδυ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ακριβως ιδιο έβγαζε στις τοσες ωρες για το 9 με10 και τελικά καμια σχεση 

Καλα εννοείτε αυτό αλλά ας χαρώ με κάτι και ας είναι μακριά γιατί έχω φάει τρελή ξενεραα,καλα όχι μονο εγώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το 2017-18 και το 2011-12 και το 2005-06 αν θυμάστε καλά έτσι άρχισαν. Το 1ο μισό του χειμώνα αετό πετουσαμε. Εντάξει έκανε και αρκετό κρύο τη βδομάδα 18-25/12 αλλά πέραν τούτου μετά τις 15-20/1 είδαμε χειμώνα. Το βαρύ ψύχος ήταν 25/1-10/2 (κάτι ανάλογο έγινε και πέρσι).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ετσι ειναι. Ετσι για την ιστορια η μεγαλυτερη μουφοπροβεψη για ηπειρο εγινε το 2022 που αφορουσε τις 16 φεβρουαριου.Περιμεναμε για την επομενη μερα βροχες ακομη και στο μετσοβο και χιονια αυστηρα απο τα 1400 - 1500 μετρα και πανω με ελπιδες μονο για το χιονοδρομικο κεντρο ανηλιου απο ολα τα μοντελα καιρου.

Και τι εγινε τελικα ???

Το γυρισε σε παπλαμουδα τελικα και μεσα στα Γιαννενα με χιονοστρωση σε ολες τις ευκολες επιφανειες σκεπες αμαξια κλπ  μεχρι να σταμτησει τελειως ο υετος χιονοπτωσης.Κοντα στο λεκανοπεδιο ειχαμε μαλιστα και καλη χιονοτρωση που ανοιγαν τους δρομους με εκχιονιστικα.

Αυτό έγινε το 2021 που χιόνισε παντού τότε. Και ναι Γιάννενα κάνει συχνά παπλαμούδα (δυτικά έχουν υετό αν πέσει και η θερμοκρασία Ε δε θέλει και πολύ).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπέροχο το 22. Χιονιζεται το μεγαλύτερο μέρος της χώρας με φοβερές ραγδαιοτητες.

Ο - Ν - Ε - Ι - Ρ - Ι - Κ - Ο

Καληνύχτα!

 

gens-22-1-324.png

gens-22-1-336 (1).png

gens-22-2-312 (1).png

gens-22-2-324.png

gens-22-2-336.png

gens-22-2-348.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Υπέροχο το 22. Χιονιζεται το μεγαλύτερο μέρος της χώρας με φοβερές ραγδαιοτητες.

Ο - Ν - Ε - Ι - Ρ - Ι - Κ - Ο

Καληνύχτα!

 

gens-22-1-324.png

gens-22-1-336 (1).png

gens-22-2-312 (1).png

gens-22-2-324.png

gens-22-2-336.png

gens-22-2-348.png

Κοιμήσου βρε που κάθεσαι 3 το βράδυ και μου βλέπεις τα υποσεναρια των σεναρίων στις 300+ του κλόουν 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, galatsioths είπε:

Κοιμήσου βρε που κάθεσαι 3 το βράδυ και μου βλέπεις τα υποσεναρια των σεναρίων στις 300+ του κλόουν 🤣

Ταινιούλα βλέπουμε μην ανησυχείς. Τώρα που είναι διακοπές το ξενυχτάμε 🤣

Και μην ξανακουσω κανέναν να λέει τον τζίφο κλόουν χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...