Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Πελοποννήσιος είπε:

ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΑ ΜΥΣΤΕΣ ΜΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΑ ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΞΑΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΘΑΨΙΜΑΤΑ!!Αποφασιστε τελικα θαβομαστε η χανομαστε τα λεμε αυριο καληνυχτες 

Κανε υπομονη μεχρι την τεταρτη το αργοτερο

Καλο σου βραδυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε τον καρνάβαλο, τι βγάζει για αύριο πρωί. Θέλω να δω πραγματικά τι θα κάνει αύριο πρωί. Εντωμεταξυ ήδη η θερμοκρασία είναι στους 4,9 βαθμούς αυτή τη στιγμή ενώ μας δίνει 6 βαθμούς για τις 2:00.

Screenshot_2024-01-09-00-56-19-51_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

μακάρι να μπορούσα να δώσω μια πειστική απάντηση, αλλά δεν έχω. Εχθές είχαμε πιο κοντά την λογική του γάλλου, αλλά με πολύ πιο δυτικά τρεξίματα. Τα 500αρια έφταναν όμως και πάλι το πολύ μέχρι -34 στα καλύτερα. Σε αυτά που έφταναν εκεί, είχαμε και πάλι όμως την κλασσική προσήνεμη κακοκαιρία

Σήμερα το πρωί εμφανίστηκε η διαταραχή που χάλασε την χθεσινή λογική. Η χθεσινή λογική θεωρώ ότι σίγουρα είχε μεγαλύτερες δυνατότητες από την σημερινή, ωστόσο εύκολα έβγαινε ένα σενάριο σαν του ευρωπαίου και θα χιονιζόταν ο Βόλος και η Λαμία παρά η Αθήνα.

Αύριο πάλι μπορεί να δούμε οτιδήποτε, και ειλικρινά ξέρω ότι και εσείς, δηλαδή τίποτα και περιμένω να δω. Σε κάθε περίπτωση θα μιλάμε για κακοκαιρία ~24ωρου

 

Υ.Γ. Το 18αρι του τζίφου μου θύμησε την πρώτη μέρα της κακοκαιρίας στα τέλη Δεκέμβρη του 2016, με χιονομπόρες σε Λάρισα, Γιάννενα, και αλλού, και χιονοκαταιγίδα το βράδυ στην Αθήνα.

αρα ειναι χαλια η προγνωσιμοτητα σε σημειο που δεν υπαρχει καποια λογικη.
για ποιο λογο ακομα και στις 100 ωρες αλλαζουν τοσο πολυ; παλι τωρα δυτικιζουν πολυ ξανα... σε σχεση με το πρωι τουλαχιστον.
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
16 minutes ago, Berdon said:

Δεν θα εφτανε σε ενταση τον ντανιελ, αλλα φυσικά και σε καταλαβαίνω φίλε μου... Εγω ετσι κι αλλιώς μιλάω για την περιοχή της Αττικής που ακομα και αν ερχοταν βεβαια κατι τετοιο, θα υπηρχαν καταστροφες ποσο μαλλον σε αστικη περιοχη οπως καλή ωρα εδω. Απλώς μιλάω καθαρά και μόνο για τα φαινόμενα και σε καμία περίπτωση, κανενας μας πιστευω, δεν θελει να γινονται τετοιες καταστροφες. Μακαρι σε καθε μεγαλη κακοκαιρια ολα να κυλουσαν ρολόι και να μην υπήρχαν καθόλου προβλήματα... 

Το σπίτι σου είναι Σποράδες ή είναι κάποιο εξωχικό;

Σκιάθο φίλε μένω,και ακόμα και τώρα με μια ψιχαλα,είμαστε μέσα στη λάσπη,με ένα απλό μπουρίνι είμαστε μέσα στη λασπια.... στον Σταύρο που σου κάνω,δεν έχει στεγνώσει ο τόπος ακόμη...από την αυλή μου έβγαλα με τα χέρια μου 45 καροτσια λάσπη με τον Ντάνιελ,όλα κατεστραμμένα έξω,μαζί και η αποθήκη με μηχανήματα σύνολο 2000€

Επεξεργάστηκε από fufutos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

αρα ειναι χαλια η προγνωσιμοτητα σε σημειο που δεν υπαρχει καποια λογικη.
για ποιο λογο ακομα και στις 100 ωρες αλλαζουν τοσο πολυ; παλι τωρα δυτικιζουν πολυ ξανα... σε σχεση με το πρωι τουλαχιστον.
 

Αυτό συμβαίνει επειδή η κατάβαση εξαρτάται από 3 μεταβλητές:

 

Α) το σχήμα του αυλώνα που αλλάζει και φαίνεται στο βόρειο ημισφαίριο, για το πως συνεχίζει η προέκταση του, και το πόσο δυτικά μπορεί να φτάσει το κύριο μέρος του (μωβιά)

Β) Υπάρχει ένα κομματι πολικού λοβού που βρίσκεται μεταξύ Καναδά και Ευρασίας, δηλαδή στον Πόλο. Στο Γαλλικό απορροφάται περισσότερο στον καναδά, και δεν έχουμε το χαμηλό σφήνα που προκαλεί, οπότε θα πηγαίναμε με το χθεσινό σενάριο. Στον τζίφο σε αικον η ψυχρή αυτή μπάλα περνάει στον Αυλώνα με αποτέλεσμα τη δημιουργία σφήνας, και την αναδίπλωση του αυλώνα, και στην ουσία την  επίσκεψη από άλλο κομμάτι του.

Γ) Το ατλαντικό χαμηλό που με την ουρά του προκαλεί αποκοπή. Αν γίνει γρήγορα η αποκοπή, θα γίνει γρήγορα η αναδίπλωση άρα ο αυλώνας δεν θα προλάβει να κατέβει σε εμάς.: Αυτή ήταν η αιτία της βελτίωσης των 18αριών αικον και τζίφου, άργησαν να κάνουν αποκοπή και αναδίππλωση του αντικυκλώνα, οπλότε πρόλαβαν να κατεβάσουν καλύτερο κομμάτι ψύχους εδώ.

 

Στο ούκμο το πρωί, και τα 3 πάνω είχαν πάει στρβά. Δηλαδή λάθος σχήμα αυλώνα (το αρχικό κακό είναι αυτό, και το οποίο έχει κλειδώσει στη περιοχή της Ασίας -Πόλου), γρήγορη απορρόφηση της πολικής μπίλιας αππό τον αυλώνα, κάνοντας αναδίπλωση, και γρήγορη αναδίπλωση του Αζορικού, και άρα δεν κατέβαινε τίποτα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο θα ειναι δυτικότερα, κανει καλύτερο ριτζ εκει στην Σκανδιναβία το είχα πει και χθες οτι αν φτιάξει πάμε καλα.

ΤΟ ΠΟΛΙΚΟ EXPRESS ΔΕΝ ΤΟ ΓΛΙΤΩΝΟΥΜΕ... ΘΑ ΕΡΘΕΙ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτά από εμένα, καλό βράδυ και μακάρι να υπάρξουν βελτίωσεις. Η θα καυτέβω κάτω ή θα δω λίγο χιόνι εδώ (γάλλος)

ΚΑι Btw έχω τελείωσει την μικρή έρευνα για τις χιονοπτώσεις στα Γιάννενα, και τα αποτελέσματα, αποκαρδιωτικά, και αναμενομένα. Ίσως την βάλω αφού περάσει η σύντομη ψυχρή εισβολή.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτό συμβαίνει επειδή η κατάβαση εξαρτάται από 3 μεταβλητές:

 

Α) το σχήμα του αυλώνα που αλλάζει και φαίνεται στο βόρειο ημισφαίριο, για το πως συνεχίζει η προέκταση του, και το πόσο δυτικά μπορεί να φτάσει το κύριο μέρος του (μωβιά)

Β) Υπάρχει ένα κομματι πολικού λοβού που βρίσκεται μεταξύ Καναδά και Ευρασίας, δηλαδή στον Πόλο. Στο Γαλλικό απορροφάται περισσότερο στον καναδά, και δεν έχουμε το χαμηλό σφήνα που προκαλεί, οπότε θα πηγαίναμε με το χθεσινό σενάριο. Στον τζίφο σε αικον η ψυχρή αυτή μπάλα περνάει στον Αυλώνα με αποτέλεσμα τη δημιουργία σφήνας, και την αναδίπλωση του αυλώνα, και στην ουσία την  επίσκεψη από άλλο κομμάτι του.

Γ) Το ατλαντικό χαμηλό που με την ουρά του προκαλεί αποκοπή. Αν γίνει γρήγορα η αποκοπή, θα γίνει γρήγορα η αναδίπλωση άρα ο αυλώνας δεν θα προλάβει να κατέβει σε εμάς.: Αυτή ήταν η αιτία της βελτίωσης των 18αριών αικον και τζίφου, άργησαν να κάνουν αποκοπή και αναδίππλωση του αντικυκλώνα, οπλότε πρόλαβαν να κατεβάσουν καλύτερο κομμάτι ψύχους εδώ.

 

Στο ούκμο το πρωί, και τα 3 πάνω είχαν πάει στρβά. Δηλαδή λάθος σχήμα αυλώνα (το αρχικό κακό είναι αυτό, και το οποίο έχει κλειδώσει στη περιοχή της Ασίας -Πόλου), γρήγορη απορρόφηση της πολικής μπίλιας αππό τον αυλώνα, κάνοντας αναδίπλωση, και γρήγορη αναδίπλωση του Αζορικού, και άρα δεν κατέβαινε τίποτα!

πεμπτη 12αρια κλειδωνουμε λοιπον οπως το κοβω. ιδιως το Γ δεν νομιζω να μπορει να προβλεφθει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

πεμπτη 12αρια κλειδωνουμε λοιπον οπως το κοβω. ιδιως το Γ δεν νομιζω να μπορει να προβλεφθει

Ναι, έτσι ακριβώς, το τελευταίο είναι το πιο απρόβλεπτο αυτή την στιγμή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Ουφφφ

 

animbts1.gif

Τι είναι  αυτό ρεε??!!!!  έρχεται φευγει ξανά γυρνάει 50+ εκ. Χίο ι είναι αυτό για εδώ 

Επεξεργάστηκε από Πελοποννήσιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Ουφφφ

 

animbts1.gif

Ο κλεαρχος είχε πει 19 με 23 θα μας δηξει τα δόντια του ο χειμώνας αν πέσει μέσα και σε αυτό δεν θα ξανά δω χάρτες μόνο αυτόν θα περιμένω 🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Μονο να μην τρεχει μονο του το 18αρι ευχομαι

 

Το 18z ΠΆΝΤΑ τρέχει μόνο του. Και δεν υπολογίζει τίποτα

Τα κάνει όλα κwλο και τα πρωινά έρχονται και καθαρίζουν την κατάσταση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolasxm είπε:

Καλημέρα.

Κάνεις....

Καποιοι, ξύπνησαν, είδαν τα μοντέλα και ... γύρισαν από την άλλη... 🤣

Κουβα ο τζίφος, αναμενόμενο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που φαίνεται ότι θα ακολουθήσει θα βγάλει έναν από τους θερμότερους Ιανουάριους στην Ευρώπη. Και πάλι βέβαια ο στόχος για το λεκανοπέδιο παραμένει η φωτοβολίδα ως και τον Φεβρουάριο που όπως έχει δείξει (και) η πρόσφατη καιρική ιστορία δεν έχει καμία σημασία το τι έχει προηγηθεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα, νομίζω με τα πρωινά κατάλαβαν όλοι, και όσοι πανηγυριζαν με τα ακυρα 18αρια, ότι δεν υφιστατε καμία κακοκαιρια το επόμενο σ/κ και η έλευση της άνοιξης για μετά είναι δεδομένη. 

image.png.bbebaa68ea86980a28d192e7e02b6179.png

Ας χαρούμε την σημερινή κακοκαιρία γιατί δεν είμαι σίγουρος αν θα υπάρξει καλύτερη στο υπόλοιπο του χειμώνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα..Ρε φουστη μου μετά από τέτοιο γ.. με τον υποτροπικό,θα κάνει 1 νοεμβριατικη κακοκαιρία,1 ημιορεινών σήμερα και παλι μετά 20 άρια;;;;;;γιατί έτσι ;;;;;;Και να πω ότι φάγαμε υπερφθινοπωρο η παλιακο χειμώνα περισυ εντάξει..Άντε 2-3 μερουλες ακόμη μοντέλα και στο αγύριστο μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...