Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ξανα παρα πολυ ατυχα τα Γρεβενα.

Τι να πεις.Ακομη και Ναουσα που ειναι πιο χαμηλα σε υψομετρο απο τα Γρεβενα το γυρισε σε χιονοπτωση πριν που εγραφαν τα παιδια στις αναφορες.

Καθόλου άτυχα...άτυχα θα ήμασταν αν υπήρχε χαμηλό στο Ιόνιο....με σκόρπια 850 εγώ έχω μειον 3 και ανοιχτά της Εύβοιας μείον 5 δεν υπάρχει ατυχία υπάρχουν σκόρπια 850 με σκορπιό υετο ...Μια φορά ήμασταν  άτυχοι φέτος τους που με 0,7 όλη νύχτα δε μπορούσα να χιονισει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ααααα.. Ο κλαπσαντο δε πίστεψε ποτε στη σημερινή ημέρα και γι αυτό δεν την ανέφερα και ποτε αφου ξερω , και γι αυτό είμαι Ελασσόνα Κάι δε γύρισα...Πριν λίγο με στειλαν βιντεο για χιονονερο 

Η σαμοθρακη λευκη μεχρι κυμα και εσυ χιονονερο θα το γυρισει και εκει βεβαια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Η σαμοθρακη λευκη μεχρι κυμα και εσυ χιονονερο θα το γυρισει και εκει βεβαια

Δε θα το γυρισει ματια μουυυυ...αν υπήρχε ελπιδα θα το λεγα τοσες μερες ..στο επάνω μνμ επειδη ξερω πολυ καλα τα γρεβενα εξήγησα το λογο αομα και να πεσει η τ θα σταματήσει ακαριαία ο υετος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Η εικονες σημερα παντως ειναι υπεροχες και μας ειχαν λειψει 

Λογικο αφου καταντησαν σπανιες πλεον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα πάντως μου αρέσει η συνέχεια του 6αριου, ας έρθουν καταιγιδουλες αφού χιόνι και Ελλάδα είναι δυο έννοιες άσχετες μεταξύ τους (ΚΑΙ) φέτος…

Τώρα, στα σοβαρά, θεωρώ αναμενόμενη την εμφάνιση του μπαστακα στα μακρινά. Και ίσως βγει και σε καλό. Αρχίζω να πιστεύω πως όσο βαρυχειμωνιά και να κάνει φέτος στην Βόρεια και Ανατολική Ευρώπη δεν θα μας ωφελήσει ποτέ. Όποτε μακάρι να ψηθούνε αυτοί κάποια στιγμή και να γυρίσει ο τροχός, γιατί 4 μήνες τώρα, -5, -10, -50 βαθμούς κάτω από τα κλιματικά είναι όλοι αυτοί και εδώ δεν έχει κάνει απολύτως Τι-πο-τα. Όλη η σεζόν φέτος έχει βαλθεί να πάει ενάντια σε κάθε κανόνα και λογική που πιστεύουμε ότι ισχύει για τον καιρό στην χώρα μας. Όποτε, ας βάλει ο μπαστακας ένα τέλος στην αχαλίνωτη και εμμονική πορεία των χαμηλών πιέσεων και του φοβερού πραγματικά ψύχους αποκλειστικά βόρεια των Βαλκανίων και βλέπουμε… Ασε που φέτος, λόγω των συνθηκών δεν θεωρώ ότι θα έχει την κλασσικη του θερμή μορφή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, larissa_mare είπε:

Τον Μάρτη του 22 νομίζω έκανε καθε λιγο κακοκαιρίες σαν αυτη μάλιστα με λιγο χαμηλότερα υψόμετρα 

Τοτε χιονισε και σε μενα στα παραθαλασσια με ολικη για 1 ωρα αφου η χιονοπτωση ηταν εντονοτατη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και η ψυχρή εισβολή, με το ζόρι είναι ψυχρή, το απόγευμα θα ανεβάσω μετά σε ποστ διεξοδικά για το τι έχει συμβεί στα Γιάννενα με τα χιόνια, και τον τύπο χιονιού. Να πω απλά ότι μετά το 2005 άρχισαν να χαλάνε πολύ τα πράγματα, ενώ ζούμε με διαφορά την χειρότερη 5ετια στην ιστορία τους, τουλάχιστον μέχρι το 1950, και αμφιβάλω ότι υπάρχει χειρότερο από αυτό. Χειρότερο μόνο όταν περπατούσανε οι δεινόσαυροι λογικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

που πήγε η κακοκαιρία του σ/κ; 

το είπα εχθές το πρωι με το που είδα τα πρωινά ότι δεν θα μείνει τίποτα το σ/κ, όχι χιόνι ούτε συννεφιά δεν θα έχει...

image.png.1d5cb98c22cb611ac173790f07a2ab72.png

Τα μοντέλα αποδεικνύονται ακόμη μια φορά ανίκανα να προβλέψουν φαινόμενα και θερμοκρασίες σε ευθραστες καταστάσεις (τις υψηλές πιέσεις μια χαρά τις βλέπουν μέρες πριν) ακόμη και 3-4 μέρες πριν, ειδικά στα φαινόμενα πέφτουν πολύ έξω πλέον και στο now cast.

Προσωπικά θα αφιερώνω λίγο χρόνο στα μοντέλα έχοντας κατά νου ότι οι 120 ώρες είναι σαν να βλέπω 1200 ώρες στο cfs...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

που πήγε η κακοκαιρία του σ/κ; 

το είπα εχθές το πρωι με το που είδα τα πρωινά ότι δεν θα μείνει τίποτα το σ/κ, όχι χιόνι ούτε συννεφιά δεν θα έχει...

image.png.1d5cb98c22cb611ac173790f07a2ab72.png

Τα μοντέλα αποδεικνύονται ακόμη μια φορά ανίκανα να προβλέψουν φαινόμενα και θερμοκρασίες σε ευθραστες καταστάσεις (τις υψηλές πιέσεις μια χαρά τις βλέπουν μέρες πριν) ακόμη και 3-4 μέρες πριν, ειδικά στα φαινόμενα πέφτουν πολύ έξω πλέον και στο now cast.

Προσωπικά θα αφιερώνω λίγο χρόνο στα μοντέλα έχοντας κατά νου ότι οι 120 ώρες είναι σαν να βλέπω 1200 ώρες στο cfs...

Μέχρι και το ξεροκρυο που φαινόταν δεδομένο το πετσοκοβουν και αυτό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πρώτο σημείο καμπής ήταν εκεί γύρω στο 2007, με τον πρώτο εφιαλτικό χειμώνα νέας εποχής. Από τότε ο χειμώνας μειώθηκε στους 2 μήνες, μετά στον έναν και σιγά σιγά φτάσαμε στους χειμώνες των 15 ημερών της δεκαετίας του 2020. Ακόμη και μέσα σε αυτες τις 15 μέρες ανάμεσα στα 20αρια, διεκδικούμε τις ευκαιρίες μας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Το πρώτο σημείο καμπής ήταν εκεί γύρω στο 2007, με τον πρώτο εφιαλτικό χειμώνα νέας εποχής. Από τότε ο χειμώνας μειώθηκε στους 2 μήνες, μετά στον έναν και σιγά σιγά φτάσαμε στους χειμώνες των 15 ημερών της δεκαετίας του 2020. Ακόμη και μέσα σε αυτες τις 15 μέρες ανάμεσα στα 20αρια, διεκδικούμε τις ευκαιρίες μας. 

Εγώ πλέον το έχω πάρει απόφαση ότι οι χειμώνες θα είναι όπως είναι τα τελευταία χρόνια, μακάρι να αλλάξει κάτι τα επόμενα χρόνια αλλά δεν το θεωρώ πιθανό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Όταν η ανατολική ζωνικη συναντά την δυτική ζωνικη ...image.png.80091cd03ff3954f58df26b7517cae68.png

Είδες τι χρώματα σαν ουράνιο τόξο είναι, δεν μαγευεσαι;;; 🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Εγώ πλέον το έχω πάρει απόφαση ότι οι χειμώνες θα είναι όπως είναι τα τελευταία χρόνια, μακάρι να αλλάξει κάτι τα επόμενα χρόνια αλλά δεν το θεωρώ πιθανό.

Έτσι θα είναι. Υποτροπικός, μουσώνες μια στο τόσο και 15 μέρες κρύο, όπως στην Αλεξάνδρεια και στο Τελ Αβίβ. Σε αυτές τις 15 μέρες είναι όλη η μαγκιά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Συγκρουση τιτανων ενοψει. Κλεαρχος εναντιον μοντελων

Screenshot_20240109_125027_Facebook.jpg.0e58fb854e1bdc9bf96039dcb9da3b84.jpg

 

Screenshot_20240109_124817_Facebook.jpg.f218c1bb40f0080547c17a27e4293f34.jpg

 

Εναντιον μοντελων

image.png.e9db25d990e8c82c9c0f76c5ccc60854.png

image.png.e1edcc3f7906e1b65f32c8825cbf7ed7.png

Μεγαλο το ενδιαφερον αν μη τι αλλο αφου τα μοντελα τελειωνουν σχεδον το μηνα, ο κλεαρχος φερνει τα χιονια. 

https://marousakis.gr/mesomakroprothesmi-ektimisi-ianouariou-2024/?fbclid=IwAR3pKpPr1-OiEbGaJFY7M3XWME4LUJGGnuyW1soG3bmjiGj4umuR8DbGXL8

 

 

 

 

 

image.png.e9db25d990e8c82c9c0f76c5ccc60854.png

Screenshot_20240109_124817_Facebook.jpg

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πως ήταν ρε παιδια παλια ο χειμώνας; Εγώ που είμαι του 2003 από το 2013 και μετά ας πουμε που θυμάμαι, περιπου έτσι τον θυμάμαι . Οκ όχι τόσο χάλια όσο φέτος αλλά ας πουμε πάντα είχα στο μυαλό μου ότι δε θα δω να στρώνει χιόνι εδώ ποτε και ίσως δω να πέφτει μια φορά το χρόνο. Προσπαθώ να φέρω μνημες για τις συνθήκες που επικρατουσαν γενικότερα αλλά παλι δε μπορω να βρω μεγάλη διαφορά με τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

τι βλεπει ο κλεαρχος που δεν βλεπουμε; 

ΟΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ
ΟΤΙ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΙΣ 96Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...