Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Steliosnow είπε:

Δείτε δευτερη καρτέλα τζιφου κάποιος μας κάνει πλακα χαχχαχα

Ο,τι πρέπει για μπανακι στη θάλασσα. Τι άλλο θέλουμε? Πολύ αχάριστοι έχουμε γίνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Δείτε δευτερη καρτέλα τζιφου κάποιος μας κάνει πλακα χαχχαχα

Μια και μας πουντιςσε απ' τις απανωτές ψυχρές εισβολές χαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ στενοχωριεμαι για 2 πράγματα. Πρώτον, ότι δεν χιονιζεται η πόλη μου η Θεσσαλονίκη εδώ και καιρό. Δεύτερον, ότι μερικοί δεν με διαβάζετε εδώ και σας πιάνει απελπισία με κάθε τρέξιμο. Έγραψα πριν μιάμιση εβδομάδα ότι θα έχετε ωραία κατεβασιά. Όχι μία αλλά δύο. Υπομονή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, fear777 είπε:

Εγώ στενοχωριεμαι για 2 πράγματα. Πρώτον, ότι δεν χιονιζεται η πόλη μου η Θεσσαλονίκη εδώ και καιρό. Δεύτερον, ότι μερικοί δεν με διαβάζετε εδώ και σας πιάνει απελπισία με κάθε τρέξιμο. Έγραψα πριν μιάμιση εβδομάδα ότι θα έχετε ωραία κατεβασιά. Όχι μία αλλά δύο. Υπομονή. 

Σε ποιο διάστημα αναφέρεσαι αδερφέ; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Sotiris είπε:

Ο,τι πρέπει για μπανακι στη θάλασσα. Τι άλλο θέλουμε? Πολύ αχάριστοι έχουμε γίνει.

Ηλιοθεραπεία! Τα νεύρα μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν έχω δει καθόλου 12αρια και μπήκα να διαβάσω τι γράφετε και κατάλαβα ότι δεν έρχεται το σ/κ ο χιονιάς που μας έταζαν τα μοντέλα μόλις 120 ώρες πριν τον ερχομό του...🤣

Πλέον οι 120 ώρες των μοντέλων στα μάτια μου μοιαζουν με τις 1.200 ώρες του cfs...

Όταν στις <96 ώρες δείξουν κάτι (όλα τα μοντέλα) θα ασχοληθώ, μέχρι τότε απλά πλακίτσα από εδώ μέσα για την παρέα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

Δεν πιστευω να υπάρχει κάποιος που παίρνει στα σοβαρά αυτά που δείχνουν τα μοντέλα μετά τις 120 ώρες;

Εξαρτάται τι δείχνουν. Γιατί σε υποτροπικούς μανούλες είναι από 200 ώρες 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

 @Μεσσήνιος @heavy snow Μεσσήνιε σε βάζω και εσένα να δεις γιατί υπάρχει άμεση συσχέτιση εννοείται με την δυτική Πελοπόννησο!

Μικρή έρευνα στην διαχρονική μεταβλητότητα των χιονοπτώσεων των Ιωαννίνων.

 

Μετά από σημαντική συνεισφορά του Γιώργου @KapelosG τον οποίο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ο οποίος προσέφερε κατάλληλη παραμετροποίηση με αυστηρά κριτήρια για την εύρεση των ημερών χιονόπτωσης στα Γιάννενα, σας παρουσιάζω μια μικρή στατιστική ανάλυση.

Παρακάτω παρουσιάζω τα γραφήματα ημερών χιονόπτωσης, ανά 5ετία, με εκκίνηση από το 49-50, έως σήμερα. Αναφορικά τα στοιχεία είναι από τον Γενάρη του 50, και λόγω κάποιων ακόμα οριακών περιπτώσεων, έχουν χαθεί μάλιστα και περιπτώσεις χιονιού στα Γιάννενα την πρώτη 5ετία, περίπου στις 5(και πιθανώς και άλλες δεν αποκλείεται στις επόμενες 2-3 5ετίες) Συνολικά έχουμε 15 5ετίες, με την τελευταία να είναι η 19-20/23-24 .

Έχω ξεχωρίσει συγκεκριμένους τύπους καιρού χιονόπτωσης στα Γιάννενα, και αφορά την κατεύθυνση των ισοβαρών την ώρα που χιονίζει στα Γιάννενα, και θα βάλω και έναν χάρτη από κάθε περίπτωση για να γίνει περίπου κατανοητή η κάθε περίπτωση. Έχουμε και λέμε:

Βορειοδυτικές ισοβαρείς (ΒΔ), Νοτιοδυτικές ισοβαρείς(ΝΔ), Δυτικές Ισοβαρείς(Δ), και έπειτα, Νότιες, Νοτιοανατολικές(ΒΑ), ενώ με ανατολικές ισοβαρείς έχουμε τις περιπτώσεις τον κβ χιονιάδων(ΚΒ), καθώς και τις περιπτώσεις χαλαρών ανατολικών ισοβαρών, με φαινόμενα που δέχονται  τα Γιάννενα λόγω αστάθειας από την  μεγάλη κατακόρυφη θερμοβαθμίδα. Έχουμε και κάποιες περιπτώσεις ημερών χιονόπτωσης με μέτωπα από τα βόρεια, συνήθως με χαλαρές βορειοανατολικές ισοβαρείς. Ωστόσο στα διαγράμματα έβαλα μόνο τις περιπτώσεις που εμφανίζονται περισσότερο, δηλαδή αυτά που έχω σε παρενθέσεις παραπάνω.

 

Πάμε λοιπόν. Διάγραμμα χιονιάδων με ΒΔ ισοβαρείς

image.png.f565820d363a3d099d0077df01f99506.png

Παράδειγμα:

image.png.a3f3266ef067248d5b73697d156dc6b3.png

Από εκεί που είχαμε 1-2 φορές χονδρικά το χρόνο χιόνι με βορειοδυτικό, από την 5η 5ετία και μετά έπεσε χονδρικά μια φορά το χρόνο. Φυσικά πλέον, είμαστε  σχεδόν στο 0 τα τελευταία 10 χρόνια!

 

2η κατηγορία: διάγραμμα χιονιάδων, δυτικών ισοβαρών:

image.png.5468b2e9aaf716df259e2b071e48f501.png

παράδειγμα:

image.png.4af219ecfd8e8cb34068141f3113d858.png

και αυτό που ήμουν τυχερός και έζησα:

image.png.c5ebdb7aeaa99c0755233ab4b997cfc2.png

Παρόμοια ιστορία, που με εξαίρεση την πρώτη 5ετία, τις επόμενες είχαμε αρκετούς τέτοιους τύπου χιονιού με 1 και 2 φορές τον χρόνο, ενώ από την ένατη 5τία έγινε μεγάλη πτώση με μαξιμουμ 3 φορές ανά 5ετία, και φυσικά πάλι η τελευταία η χειρότερη με 0 τέτοιες περιπτώσεις.

Χιονιάδες με Νοτιοδυτικές ισοβαρείς:

image.png.e3ca3f057f085288b61cde81b1cf9f35.png

Γενικά δεν είναι πολλοί, και λογικό, γιατί συνήθως ο νοτιάς είναι θερμός. Στις παραπάνω όμως περιπτώσεις είναι ψυχρός. Υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις με εγκλωβισμό ψύχους και αρχή με χιόνι, και μετά βροχή, όπως η Υπατία, αλλά δεν παύει να είναι τύπος καιρού. Παρόλα αυτά φυσικά και θα βάλω το έπος του 2005:

image.png.3e46f22c4a87018b86556cabffe5717c.png

 

Προιστορικός χιονιάς ορεινών, σφοδρός χιονιάς για τα Γιάννενα, όχι τόσο για το ύψος της χιονόστρωσης, αλλά για το ύψος της χιονόστρωσης μέσα σε πολύ μικρό χρονικά διάστημα με χιονοκαταιγίδα.  Φυσικά δεν χρειάζεται ιστορικός χιονιάς με νδ ισοβαρείς, αλλά κατά βάση είναι αξιοπρεπές χιόνι στα Γιάννενα με πολύ μεγάλες χιονοστρώσεις πιο ψηλά. Βλέπουμε ότι γενικά δεν είναι πολλές οι περιπτώσεις, αλλά η τελευταία 5ετία «κεντάει» αφού δεν υπήρξε ούτε ένας τέτοιος χιονιάς/ημέρα χιονόπτωσης.

 

Τα παραπάνω συνοψίζονται στα λεγόμενα δυτικά χιόνια, δηλαδή διατάξεις στις οποίες οι περιοχές δυτικά της Πίνδου χιονίζονται χαμηλότερα από τις υπόλοιπες περιοχές της Ελλάδας. Κα έχουμε το εξής αποκαρδιωτικό αποτέλεσμα.

image.png.4b47b3259e931583e672f0d95d302a76.png

 

Πέρα από την 7η 5τία, στο παρελθόν είχαμε χοντρικά 10 περιπτώσεις χιονιού δυτικού τύπου, είτε μεγάλου είτε μικρού. Η 14η 5ετία είναι αυτή που έζησα εγώ στα Γιάννενα. Ευτυχώς ήμουν και τα κατέγραψα όλα, έστω και τις πρόσκαιρες χιονοπτώσεις, και είχαμε 4 τέτοιες μέρες, με σημαντικότερη σε χιονόστρωση αυτή στις 2-2-2015 (πρώτη φορά που είδα χιόνι στα Γιάννενα, και με τον δικό τους τρόπο) και η δεύτερη ήταν η Υπατία.  Τα άλλα 2 ήταν πρόσκαιρες χιονοπτώσεις χωρίς χιονόστρωση. Στην τελευταία 5τία, έβαλα το πολύ πρόσκαιρο χιόνι που είχαμε τον τραγικό χειμώνα του 19-20, δηλαδή αυτό στις 27-2-2020, όπου χιόνισε με 8 βαθμούς βέβαια. Οι τελευταίες 2 5ετίες λοιπόν, και ειδικά η τελευταία εξαφάνισε ΤΕΛΕΙΩΣ τον Γιαννιώτικο τρόπο χιονιού. Και χαίρομαι πάρα πολύ που μετά από χρόνια πειράγματος, αποδεικνύεται ότι όντως κάτι πάει πολύ, πάρα πολύ στραβά στο κλίμα.!

Πάμε και για τις άλλες 2 κατηγορίες. Κβ χιονιάς. Είναι με την όχι τόσο στενή έννοια του όρου. θεώρησα κβ χιονιά και ένα χαμηλό που περνάει σχετικά νότια, αρκεί η κίνησή του, να είναι από Ιόνιο προς Αιγαίο. Επίσης το ότι είχε θερμοκρασίες για Γιάννενα δεν σημαίνει ότι είχε θερμοκρασίες για τα υπόλοιπα πεδινά της Ελλάδας, το αναφέρω!

image.png.a3134250468e8f0372d7e86b402e17d1.png


Εδώ βλέπουμε μια σαφώς μικρότερη αλλά υπαρκτή μείωση αυτών των επεισοδίων, στην οποία όμως και πάλι συμβάλει η ΑΘΛΙΑ 5ετία που διάγουμε.
Παράδειγμα κβ (και ας μην ήταν μεγάλο το πρώτο σκέλος)
 

image.png.3be1ee2dfb301ca37da1595636a41b89.png

Πάμε σε χιονοπτώσεις με χαμηλό με νοτιοανατολικές ισοβαρείς. Εδώ έβαλα τις χιονοπτώσεις που πέφτουν με χαμηλά τα οποία είναι κολλημένα στο Ιόνιο. Χιονίζουν και άλλες περιοχές εκτός από τα δυτικά, αλλά δεν το έβαλα ως κεντροβόρειους χιονιάδες, μιας και δεν «πατάνε» Αιγαίο.

image.png.a3822cfce608d9ac96a4609fddf8c2ec.png

 

Και πάλι εμφανής η μείωση, με την τελευταία φορά που παρατηρείται συστηματικά αυτός ο χιονιάς να βρίσκεται πίσω στον επικό χειμώνα του 11-12. Τις τελευταίες 2 5ετίες, όπως βλέπετε, έχει εκλείψει και αυτός..

Παράδειγμα:

image.png.563ad3c8bd036b9405c3cd88cc235c59.png

 

 

Τέλος πάμε στις ψυχρές λίμνες. Οι περισσότερες είναι στο Ιόνιο, και δίνουν χιονοπτώσεις λόγω μεγάλης κατακόρυφης θερμοβαθμίδας, ενώ βοηθαει και η υγρασία του Ιονίου. Δεν είναι όλες οι λίμνες βέβαια έτσι, καθώς κάποιες λειτουργούσαν και σαν  καλοκαιρινού τύπου αστάθεια που οι χιονομπόρες δημιουργόντουσαν μέσα στην στεριά.

image.png.41f6312f7ba16e0bd863f8cdd0ac06b7.png

και εδώ συνολικά καθοδική πορεία έστω και μικρή, ωστόσο φαίνεται να έχουμε μια περιοδικότητα στις ψυχρές λίμνες. Μην ξεχνάμε όμως δεν είναι πολλές λίμνες σαν την Σοφία!

 

image.png.a01b71e7363d0515a3336f1f45f2a50b.png

 

Αν προσθέσουμε λοιπόν, όλες τις περιπτώσεις χιονιού, μαζί με κάποιες που δεν έβαλα, έχουμε αυτό το διάγραμμα:

image.png.1cc8a7af42bcbeee1f0cd5c99b744cba.png

 

Σοκαριστήκατε? Το παραπάνω διάγραμμα μάλιστα είναι υποεκτίμηση της κατάστασης μιας και με τον Γιώργο βρίσκουμε και άλλες ημερομηνίες χιονιού για τα πρώτα χρόνια.

Σε γενικές γραμμές η ο μέσος αριθμός ημερών χιονόπτωσης στα Γιάννενα μέχρι τον Φεβρουάριο του 19 είναι 32 μέρες χιονόπτωσης ανά 5ετία. ξέρετε πόσες μέρες χιονόπτωσης είχαμε αυτήν την 5ετία που περιμένουμε να ολοκληρωθεί??

7. Ναι μόλις 7!! περίπου το 20% από το φυσιολογικό! Και μην ξεχνάμε και άλλα βασικά στοιχεία:

Τελευταία αξιόλογη χιονόπτωση ~20 εκατοστών έγινε στην Υπατία το 2019. Τελευταία μεγάλη χιονόστρωση 30-40 εκατοστών έγινε το 2017 με την Αριάδνη. Τελευταίος ιστορικός με μισό μέτρο στο πανεπιστήμιο όπως μου έχει πει και ο καθηγητής, έγινε  το 1999.

χειμώνες με πολλές μέρες χιονοπτώσεων, ήταν ειδικά ο 55-56 με 21 μέρες χιονόπτωσης! Μέσος αριθμός ημερών χιονόπτωσης προς 2000: 6.6, Μετά το 2000: 4.75

 

2 χειμώνες μετά το 2000 είχαν διψήφιες μέρες χιονοπτώσεων, ο 2011-2012 με 15 μέρες, και ο 2004-2005 με 12 μέρες χιονόπτωσης. Χειμώνες που από μόνοι τους είχαν λίγο πολύ διπλάσιο αριθμό ημερών χιονόπτωσης από των αριθμό ημερών χιονόπτωσης της τελευταίας 5ετίας.!!

Επίσης τώρα να το γράψω Χειμώνας 2022-2023 ο πρώτος χειμώνας με 0 ημέρες χιονόπτωσης στα Γιάννενα.

Από αυτά λοιπόν, βλέπουμε πόσο, μα πόσο άσχημα έχουν εξελιχθεί τα πράγματα, και μακάρι να γίνει βελτιωθεί η κατάσταση, γιατί βαδίζουμε τυφλά από εδώ κα πέρα..

Respect Μιχαηλ!!!!!!και σε εσενα και στον kapelosG!!!!! για την τοσο αναλυτικη παρουσιαση με ολους τους διαφορετικους τροπους που βλεπαμε χιονι στα Γιαννενα.

Κανονικος διαμελισμος των χιονοπτωσεων τι να λεμε τωρα. Γροθια στο στομαχι η παρουσιαση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Εγώ στενοχωριεμαι για 2 πράγματα. Πρώτον, ότι δεν χιονιζεται η πόλη μου η Θεσσαλονίκη εδώ και καιρό. Δεύτερον, ότι μερικοί δεν με διαβάζετε εδώ και σας πιάνει απελπισία με κάθε τρέξιμο. Έγραψα πριν μιάμιση εβδομάδα ότι θα έχετε ωραία κατεβασιά. Όχι μία αλλά δύο. Υπομονή. 

Ποιος να σε διαβασει μαζι τα σχολιαζαμε αλλα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Εγώ στενοχωριεμαι για 2 πράγματα. Πρώτον, ότι δεν χιονιζεται η πόλη μου η Θεσσαλονίκη εδώ και καιρό. Δεύτερον, ότι μερικοί δεν με διαβάζετε εδώ και σας πιάνει απελπισία με κάθε τρέξιμο. Έγραψα πριν μιάμιση εβδομάδα ότι θα έχετε ωραία κατεβασιά. Όχι μία αλλά δύο. Υπομονή. 

Κι εσυ Σαλονικιός απομακρυσμενος; Έζησες τα happy 90s xionia; η δε Σαλονίκη ευτυχώς χιονιστηκε 17-19 κ ολιγον 21(αυτο ειναι case study )γτ δεν γινόταν άλλο ..

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω ελπίδες ακόμα για Φλεβάρη ,μέχρι και 10 Μάρτη,αν δεν,ο χειμώνας 23/24 θα πέρασειν στην ιστορία σαν η μουφα του Αιώνα(μέχρι τώρα...)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οριστικο αντιο και απο μενα για αξιολογη χιονοπτωση στο μερος μου, το μεγιστο που θα κηνυγουσα θα ηταν να δω απλα μια ασθεη χιονοπτωση αλλα με - 5 μ.ο. και σχεδον 0 υετο πολλα ζηταω... τουλαχιστον οσο περισσοτερο υετο γινεται για τα χαμηλα του πηλιου... για τα μετα 0 οι προοπτικες αλλα ειναι μακρια. Παρολα αυτα δειτε ποσο ευκολα κλειδωνουν οι ζεστες στις 300 ωρες και τα κρυα αλλαζουν στις 50 ωρες... ευχομαι αυτο να κρατησει μαξ 10 μερες και απο 25-30/1 να εχουμε διαφορετικο σκηνικο χωρις αραβες και χωματα. Καλη συνέχεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά οι χειμώνες στα ΚΒ και γενικά στην Ελλάδα είναι σαν το τέρας του Λοχ Νες!

Όλοι μιλάνε για αυτό αλλά κανείς δεν το έχει δει 😔😔😔!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Δεν πιστευω να υπάρχει κάποιος που παίρνει στα σοβαρά αυτά που δείχνουν τα μοντέλα μετά τις 120 ώρες;

Όταν δηξει θερμή εισβολή στης 300 κλείδωσε μην το ψάχνεις το παρατηρώ καιρό τώρα όπως έδειξαν στης 280 ώρες υπότροπικο και αν δεις όλα τα μοντέλα εκτός του ουμκο υποτροπικό θα φάμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι σιγουρος ο υποτροπικος παιδια ...καθε μερα σε καθε ραν ερχεται καρφι.....

Ας απολαυσουμε τα χιονια στα βουνα...

Και μετα ετοιμαστοιτε για βολτες με κοντομανικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, DIMITRIS είπε:

Δεν πιστευω να υπάρχει κάποιος που παίρνει στα σοβαρά αυτά που δείχνουν τα μοντέλα μετά τις 120 ώρες;

Κοίτα μέχρι τις 140 ώρες καλά είναι περίπου για να δούμε προς που πάμε(ζωνικη η μεσημβρινη κυκλοφορία), απλά μέχρι εκεί, όχι για κάτι παραπάνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι να σχολιάσω τώρα. ¨οτι  ευρωπαίος για τα μακρινά χάλασε σε σχέση με το πρωινό του μάλλον? Σίγουρα δεν πήγε προς ούκμο. Βαριέμαι.,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...