Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Michael είπε:

Ρώτα τα δυτικά προάστια να σου πουν...Η Μήδεια ναθ, ήταν καλός χιονιάς 

Που να ρωτήσεις και τα υπερβορεια:):)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, leonidasdasos είπε:

Ο χειμώνας θα κριθεί στο τέλος του 

οχι 10 Γενάρη 

 

Γιατί ποιος είπε ότι μιλάμε για όλο τον χειμώνα!;; Για τον έως τώρα μιλάμε εννοείται .. για τον χειμώνα όλο μέχρι 28 Φλεβάρη θα μιλήσουμε τέλη Φλεβάρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Απο τη στιγμη που εχουν αλλαξει τα δεδομενα προφανως απο 2000 και μετα μετραμε ηδη 23 χρονια που αρχισαν να χαλανε τα πραγματα 23 χρονια εινια αρκετα να βγουν συμπερασματα ακομα απο οπου και να το πιασεις το κλιμα αλλαζει δεν περναμε μια τριετια που μπορει να λες οκ μπορει να συμβει αλλα πανω απο 15 χρονια που αλλαζουν τα δεδομενα....ειναι εμφανες αυτο

20240108_231145.jpg

Βρε δεν είπα ότι δεν αλλάζουν τα πράγματα .. αλλάζουν πολύ κιόλας .. αλλά δεν πάει να πει ότι θα βαπτίζουμε φυσιολογικούς τους χειμώνες που θα χούμε 2-3 και 4 βαθμούς πάνω από τα κλιματικά με 3-4 μέρες φαινόμενα και 3-4  μερες με χιόνια στα ορεινά ….αυτά ούτε στο νηπιαγωγείο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Η ελπίδα τι ήταν;

Η Ελπίδα ήταν ιστορικότατο χιόνι πράγματι, μα σε καμία περίπτωση για τα πεδινά των δυτικών νοτιοδυτικών προάστιων της Αθήνας. Εγώ μένω Περιστέρι στα 100μ. υψόμετρο και το καλύτερο που πήραμε ήτανε μια πετσα. Μεγαλύτερη απογοήτευση σε χιόνια δεν έχω νιώσει. Φαντάσου πήγα και νωρίς για ύπνο εκείνη την ημέρα, προσπαθώντας να συνειδητοποιήσω το τι είχε συμβεί και επανήλθα την επόμενη. Μέχρι και η Μπάρμπαρα πέρυσι, ελαφρώς καλύτερη ήταν για τα δυτικά προάστια.

Για τα δυτικά προάστια μετά το 2000, ιστορικά ήταν τα χιόνια το 02, 04, 06, 08 και τέλος το 2021.

Φαίνεται και στη δορυφορική, η ατυχια των ΔΝΔ προαστιων το 2022, η οποία οφειλόταν στο γεγονός της επικρατήσης του πιο υγρού ΒΑ ανέμου στο χιονιά.. αλλά κυρίως στο ότι ενώ αρχικά μας έπιασε σύγκλιση, απ' το μεσημέρι κι έπειτα της 24ης Γενάρη, δεν ευνόησε ιδιαίτερα τα δυτικά.

20240111_010625.jpg.6b4daec1e1566633b54568f9eba5b311.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Winterlove είπε:

Η Ελπίδα ήταν ιστορικότατο χιόνι πράγματι, μα σε καμία περίπτωση για τα πεδινά των δυτικών νοτιοδυτικών προάστιων της Αθήνας. Εγώ μένω Περιστέρι στα 100μ. υψόμετρο και το καλύτερο που πήραμε ήτανε μια πετσα. Μεγαλύτερη απογοήτευση σε χιόνια δεν έχω νιώσει. Φαντάσου πήγα και νωρίς για ύπνο εκείνη την ημέρα, προσπαθώντας να συνειδητοποιήσω το τι είχε συμβεί και επανήλθα την επόμενη. Μέχρι και η Μπάρμπαρα πέρυσι, ελαφρώς καλύτερη ήταν για τα δυτικά προάστια.

Για τα δυτικά προάστια μετά το 2000, ιστορικά ήταν τα χιόνια το 02, 04, 06, 08 και τέλος το 2021.

Φαίνεται και στη δορυφορική, η ατυχια των ΔΝΔ προαστιων το 2022, η οποία οφειλόταν στο γεγονός της επικρατήσης του πιο υγρού ΒΑ ανέμου στο χιονιά.. αλλά κυρίως στο ότι ενώ αρχικά μας έπιασε σύγκλιση, απ' το μεσημέρι κι έπειτα της 24ης Γενάρη, δεν ευνόησε ιδιαίτερα τα δυτικά.

20240111_010625.jpg.6b4daec1e1566633b54568f9eba5b311.jpg

Μπορεί να έχω περάσει χάλια αυτά τα χρόνια τους χειμώνες, αλλά πραγματικά το να βλέπεις το -42 στα 500 να μπαίνει Αιγαίο και να έχεις πέτσα, όντως και εγώ αν ήμουν στην θέση σου Ηρακλή παίζει να με έπιανε χιονοκατάθλιψη για μια εβδομάδα 😕 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, Michael είπε:

Ρώτα τα δυτικά προάστια να σου πουν...Η Μήδεια ναθ, ήταν καλός χιονιάς 

Επειδή είπε για Αθήνα το λέω . Δε μιλησε για Αττική συνολικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μπορεί να έχω περάσει χάλια αυτά τα χρόνια τους χειμώνες, αλλά πραγματικά το να βλέπεις το -42 στα 500 να μπαίνει Αιγαίο και να έχεις πέτσα, όντως και εγώ αν ήμουν στην θέση σου Ηρακλή παίζει να με έπιανε χιονοκατάθλιψη για μια εβδομάδα 😕 

ακομα δεν εχω συνειδητοποιησει οτι εφτασε το -40 στην αττικη και με διαρκεια . ηταν συνεχομενα πορτοκαλια για 16 ωρες.... κεραυνοι μεσα σε χιονοθυελα.
πραγματικα με την ελπιδα και το μισο μετρο που εστρωσε εδω συνειδητοποιησα οτι τα 500αρια ειναι η αγαπημενη μου παραμετρος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και πιστυεω οτι το χειροτερο δ3ν το χουμε δει στα τελη του μηνα 27 με 30 θα χει και πολλη ζεστη για τν  εποχη με τη τροχια που έχουν πάρει τα μοντελα στις 200 ωρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μπορεί να έχω περάσει χάλια αυτά τα χρόνια τους χειμώνες, αλλά πραγματικά το να βλέπεις το -42 στα 500 να μπαίνει Αιγαίο και να έχεις πέτσα, όντως και εγώ αν ήμουν στην θέση σου Ηρακλή παίζει να με έπιανε χιονοκατάθλιψη για μια εβδομάδα 😕 

Πίστεψέ με, με τρελαινει σαν σκέψη λίγο μέχρι και σήμερα, 2 χρόνια μετά. Φαντάσου να σου κάθεται το 2/2 που δεν είναι και εύκολο κατόρθωμα, να παίρνουν όλοι ιστορικο στην ίδια πόλη και εσύ πέτσες. Και να σκέφτεσαι ότι ναι μεν στο έκανε και πέρυσι (για τοτε το 2021 στη Μήδεια), έχασες μια ευκαιρία εντός "έδρας" να το ξαναδείς, ίσως για τελευταία φορά, πριν συμβεί ξανά μετά από χρόνια. Το ένιωσα εκείνο το βράδυ πολύ άσχημα, αλλά έπρεπε να επανέλθω. Το συναίσθημα αυτό δε περιγράφεται... αυτό με πεισμωσε ακόμη περισσότερο για έναν χιονια τύπου "όλα για όλα" σαν του 2008. Που να τα έχει όλα σωστά δηλ. διοτι με οριακές Τ τα δυτικά θέλουν λιγη τύχη παραπανω.

Το καλό της υπόθεσης ήταν βέβαια ότι τουλάχιστον εμαθα και κάτι παραπάνω. Αυτά.

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

ακομα δεν εχω συνειδητοποιησει οτι εφτασε το -40 στην αττικη και με διαρκεια . ηταν συνεχομενα πορτοκαλια για 16 ωρες.... κεραυνοι μεσα σε χιονοθυελα.
πραγματικα με την ελπιδα και το μισο μετρο που εστρωσε εδω συνειδητοποιησα οτι τα 500αρια ειναι η αγαπημενη μου παραμετρος

και εμένα μου αρέσουν τα 500αρια πολύ! Προσωπικά ελπίζω μια φορά να καθίσει πολύ βαθιά λίμνη με τρελά 500αρια Μάρτιο μήνα, με χαλαρές ισοβαρείς (και αν γίνεται ανύπαρκτες). Προφανώς δεν μπορεί να βγάλει συνεχόμενα φαινόμενα, αλλά μια μεσημεριανή χιονοκαταιγίδα θα την ήθελα πολύ! Είχε γίνει πριν κάποια χρόνια στον Εβρο, νομίζω  το 20 πρέπει να ήταν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Και πιστυεω οτι το χειροτερο δ3ν το χουμε δει στα τελη του μηνα 27 με 30 θα χει και πολλη ζεστη για τν  εποχη με τη τροχια που έχουν πάρει τα μοντελα στις 200 ωρες 

Πάντως βελτιώθηκε πολύ ο μ.ο. τ κοντρολ κάτι θα κανει

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

και εμένα μου αρέσουν τα 500αρια πολύ! Προσωπικά ελπίζω μια φορά να καθίσει πολύ βαθιά λίμνη με τρελά 500αρια Μάρτιο μήνα, με χαλαρές ισοβαρείς (και αν γίνεται ανύπαρκτες). Προφανώς δεν μπορεί να βγάλει συνεχόμενα φαινόμενα, αλλά μια μεσημεριανή χιονοκαταιγίδα θα την ήθελα πολύ! Είχε γίνει πριν κάποια χρόνια στον Εβρο, νομίζω  το 20 πρέπει να ήταν

καλα ειναι πολυ πιο σπανιο να κατσει δυτικη διαταξη με -42 η αληθεια ειναι. αλλα νομιζω το -35 ειναι εφικτο σωστα;
εκ των πραγματων ερχονται πιο αποδυναμωμενες οι διαταξεις απο την κεντρικη ευρωπη που θελετε στα δυτικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

καλα ειναι πολυ πιο σπανιο να κατσει δυτικη διαταξη με -42 η αληθεια ειναι. αλλα νομιζω το -35 ειναι εφικτο σωστα;
εκ των πραγματων ερχονται πιο αποδυναμωμενες οι διαταξεις απο την κεντρικη ευρωπη που θελετε στα δυτικα

Καλά εδώ δεν κοιτάω για δυτική διάταξη, απλά να καθίσει μια λίμνη πάνω μας. Και για Λάρισα μιλάω. Πάντως στις φωτό που έβαλα πριν από την Αριάδνη λίγες σελίδες πριν, ο υετός που έβαλε ένα 10 πόντο ήταν από την ψυχρή λίμνη στην Λάρισα.

Τώρα η δυτική διάταξη είναι κάτι ενδιάμεσο από κεντροβορεια και προσηνεμη στα 500αρια. Θέλουμε και εμείς όσο καλύτερα 500αρια γίνεται, αλλά λόγω δημιουργίας χαμηλού θα εκφυλιστουν. Ωστόσο δεν θα είναι τίποτα -25 με -27 που είναι νομίζω φυσιολογικά 500αρια για κβ χιόνια.

Το 2005 στον μεγάλο δυτικο απ'ό ότι υπολογίζω ήταν περίπου στο -32. Μπορώ να κάνω τον υπολογισμό αύριο και θα σου πω.

Τέλος θεωρητικά θα μπορούσε να καθίσει και στο Ιόνιο λίμνη τύπου ελπίδας, απλά η ίδια διάταξη με άλλη κατεύθυνση αντικυκλωνα. Στην σοφία είχαμε -36 στα 500 και έκανε καλή χιονοκαταιγιδα και στα Γιάννενα, αλλά διήρκησε λίγο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολυ καλυτερος  μ.ο.

πολυ ωραιο το κοντρολ, δειχνει πως χιονιζομαστε παντου με 1050 αντικυκλωνα στη κροατια

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σεναριο 19

gens-19-1-288.png.cfc64e1eef7f0824af013fe568de1858.png

gens-19-1-336.png.96227d38c4da61bd129853ca0593176e.png

γενικα ετσι οπως τα ειδα ενα ενα ειναι πολλα τα σεναρια με χιονοθερμοκρασιες εως και θαλασσα, μεγαλη βελτιωση θα ελεγα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=18

Ελπιζω απο αυριο σιγα σιγα να αλλαξει ροτα το κυριο

Παντως τα ανσαμπλς αν και μακρια ,αφηνουν καποιες ελπιδες ακομα για την συνεχεια του μηνα

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, SNOWMANIAC είπε:

Άκρως χειμερινό το διάγραμμα απτις 19-20 του μήνα και μετά...ίσως παμε για ωραία πράγματα στο 3ο δεκαήμερο..

 

Screenshot_20240111-040440_Chrome.jpg

Δες λίγο τα πρωινά να σιχαθείς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα στην παρέα!

Δύο πράγματα θα πω:

1) μη δίνεται σημασία σε σενάρια που δίνουν φαινόμενα και κακοκαιρία πέρα των 120 ωρών γιατί οι πιθανότητες επιβεβαίωσης είναι μηδαμινές

2) με αυτή την κυκλοφορία που βλέπω από τα πρωινά, και εάν δεν αλλάξει κάτι σημαντικά τις επόμενες μέρες, χαιρετάμε όλο τον Γενάρη και όλες οι ελπίδες μας για κάτι χειμωνίατικο τον Φλεβάρη (αν είμαστε τυχεροί και μας ευνοήσει η κυκλοφορία τότε)

Δυστυχώς πολύ εύκολα μπορεί να τελείωσει ο χειμώνας (αν δεν μας ευνοήσει η κυκλοφορία από τέλος Γενάρη - αρχές Φλεβάρη) και να είναι η σημαντικότερη κακοκαιρία του χειμώνα αυτή που μόλις πέρασε...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...