Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

E λογικά από Τετάρτη θα αρχίσουν να συγκλίνουν προς τα κάπου.

στην εποχη που υπαρχει ΑΙ το θεωρω απαραδεκτο να μην ξερουν σε 6 μερες αν θα εχουμε χειμωνα η ανοιξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Γάλλος είναι πολύ καλός...τελευταία 12αρθα πιστεύω για μεγαλουτσικες διαφοροποιήσεις...από αύριο όσον αφορά το σκ θα χειροτερεύουν η θα καλυτερεύουν ανάλογα τον δρόμο που θα διαλέξουν σήμερα το βράδυ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, leonidasdasos είπε:

με τη διαφορα οτι τελευταια το κυριο παιρνει μια τη μορφη του πιο ζεστου ensemble και μια του πιο κρυου
Γι αυτο δεν θα επρεπε να το παιρνουμε στα σοβαρα

ε ναι αυτό. σκέψου ότι και το ensemble νούμερο 5 (τυχαίο παράδειγμα) μπορεί να είναι μία το πιο ζεστό και μια το πιο κρύο, απλά δεν το προσέχει κανείς γιατί είναι απλά ένα ens από τα 30. Ε στις 120+ ώρες και το κύριο έτσι είναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι πιθανότητες για Αυλώνα οποιασδήποτε μορφής και έντασης είναι κατά μας...αλλά επειδή είναι τόσο κοντά στο να γίνει και εξαρτάτε από τουλάχιστον 3 απρόβλεπτους παράγοντες δεν μπορούνε να το αποκλείσουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, PAIONAS είπε:

φυσικα ρε γκαρυ εννοειτε  Αυτη την φορα ειμαι αισιοδοξος οσο ειναι στην μιρλα ο κλαψαντο Αντωνης😄

Αξιουπολιτη ετοιμάζω μπριζόλες και τσίπουρο. Να είσαι έτοιμος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

ε ναι αυτό. σκέψου ότι και το ensemble νούμερο 5 (τυχαίο παράδειγμα) μπορεί να είναι μία το πιο ζεστό και μια το πιο κρύο, απλά δεν το προσέχει κανείς γιατί είναι απλά ένα ens από τα 30. Ε στις 120+ ώρες και το κύριο έτσι είναι.

οποτε απ τη στιγμη που καταληγουμε οτι διαλεγουν random ενα ενσ για κυριο, δεν θα ηταν σωστο να τρεχαν ενα μεσο ορο για μην ρεζιλευονται?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, leonidasdasos είπε:

οποτε απ τη στιγμη που καταληγουμε οτι διαλεγουν random ενα ενσ για κυριο, δεν θα ηταν σωστο να τρεχαν ενα μεσο ορο για μην ρεζιλευονται?

δεν είναι random, βασίζεται σε κάποιες αρχικές συνθήκες και μεταβλητές. απλά όσο κοιτάς πιο μακριά στο μέλλον υπάρχουν και άλλες συνθήκες και μεταβλητές να λάβεις υπ' όψην, γι' αυτό υπάρχουν τα ens, για να καλύπτουν περισσότερες πιθανότητες εξέλιξης. το κύριο είναι καλό στα κοντινά γιατί τρέχει με καλύτερη ανάλυση, στα μακρινά όμως δυσκολεύει η πρόγνωση γι' αυτό και κοιτάμε τα ens.

Τα μοντέλα είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο αρκεί να τα διαβάζουμε όπως πρέπει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για κλάματα είναι τα μοντέλα πέρα των 72 ωρών...

image.png.75c8b93afc62a77a8c8d8430b02cd7ac.png

Εχθές στα 12αρια είχα βάλει διαγραμμα τζίφου το οποίο και θα συγκρίνω αύριο στα 12αρια για να δούμε αλλαγές...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

δεν είναι random, βασίζεται σε κάποιες αρχικές συνθήκες και μεταβλητές. απλά όσο κοιτάς πιο μακριά στο μέλλον υπάρχουν και άλλες συνθήκες και μεταβλητές να λάβεις υπ' όψην, γι' αυτό υπάρχουν τα ens, για να καλύπτουν περισσότερες πιθανότητες εξέλιξης. το κύριο είναι καλό στα κοντινά γιατί τρέχει με καλύτερη ανάλυση, στα μακρινά όμως δυσκολεύει η πρόγνωση γι' αυτό και κοιτάμε τα ens.

Τα μοντέλα είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο αρκεί να τα διαβάζουμε όπως πρέπει.

Συμφωνώ, χρήσιμα μέχρι 72 ώρες και όχι σε όλες τις μεταβλητές, στην πρόβλεψη φαινομένων έχουν αποτύχει πολλές φορές ακόμη και στο nowcast ή αλλάζουν αρκετά την πρόβλεψη 24 ώρες πριν το γεγονός...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, leonidasdasos said:

στην εποχη που υπαρχει ΑΙ το θεωρω απαραδεκτο να μην ξερουν σε 6 μερες αν θα εχουμε χειμωνα η ανοιξη

Συμφωνώ είναι τράτζικ γιατί όπως μας τα παρουσιάζει ο τζίφος μπορεί να πάει προς οποιαδήποτε κατεύθυνση. Δε ξέρεις τι σου ξημερώνει με λίγα λόγια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

δεν είναι random, βασίζεται σε κάποιες αρχικές συνθήκες και μεταβλητές. απλά όσο κοιτάς πιο μακριά στο μέλλον υπάρχουν και άλλες συνθήκες και μεταβλητές να λάβεις υπ' όψην, γι' αυτό υπάρχουν τα ens, για να καλύπτουν περισσότερες πιθανότητες εξέλιξης. το κύριο είναι καλό στα κοντινά γιατί τρέχει με καλύτερη ανάλυση, στα μακρινά όμως δυσκολεύει η πρόγνωση γι' αυτό και κοιτάμε τα ens.

Τα μοντέλα είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο αρκεί να τα διαβάζουμε όπως πρέπει.

Συμφωνώ, χρήσιμα μέχρι 72 ώρες και όχι σε όλες τις μεταβλητές, στην πρόβλεψη φαινομένων έχουν αποτύχει πολλές φορές ακόμη και στο nowcast ή αλλάζουν αρκετά την πρόβλεψη 24 ώρες πριν το γεγονός...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εντωμεταξυ ειναι τοσο τρελο και σπαστικο το οτι αν ο ευρωπαιοσ ηταν μονος του να φερει ζεστη μεχρι τεταρτη ολα θα ειχαν τουμπαρει, τωρα παιζει μονος του και θα μας αφησει ξεκρεμαστους χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, PAIONAS είπε:

την πετσα μας θα την δουμε   τωρα τι πετσα θα ειναι  δεν ξερω😄

Μια μικρή αλλαγή στα φωνήεντα χρειαζόμαστε και είναι αυτό που μάλλον θα πάρουμε όλοι!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Εγινε απλα το αυτονοητο..Εδω και δυο μερες παρα την αισιοδοξη φυση μου ως ανθρωπος προσπαθουσα να εξηγησω τα αυτονοητα..Οχι γιατι ειμαι προγνωστης οχι γιατι ειμαι μεντορας και οχι γιατι ειμαι καλυτερος απο αλλους...Απλα εβλεπα τα αυτονοητα...Εδω και δυο μερες απο τα συνολικα 80 υποσεναρια τζιφου και ευρωπαικου,δυο σεναρια ετρεχαν κατω απο το -10..Οταν οι μεσοι οροι επαιζαν σταθερα απο  -1 εως -5,ηταν αφελες να μιλαμε για προσηνεμο...

Επισης τα μισα και πλεον σεναρια των μοντελων δεν εδιναν καν διαταραχη ποσο μαλλον ψυχρη εισβολη...Ξαναγραφω..Ουτε εξυπνος το παιζω ουτε μεντορας..Απλα με ευχολογια και αν και φανφαρες δεν ερχονται χιονια..Ο Γεναρης μαλλον τελειωνει χωρις πεδινο χιονι...Το τραγικο δεν ειναι οτι χανεται το ρεταλι του σκ αλλα ο υποτροπικος που θα ξανακανει παρτυ μετα τις 20...Κανεις τοσες μερες δεν το εγραψε η εστω δεν το πηρε στα σοβαρα..Ασχολουμαστε με μια μαλ@κια και ουσιαστικα χανουμε την ουσια...

Καταλαβαινω την χαρμανα των φιλων αλλα δε μπορω να διανοηθω φιλους με τρομερες γνωσεις πως πεφτουν στην παγιδα να ψαρωνουν...Στη προκειμενη περιπτωση τα μοντελα ποτε δεν εταξαν..Εμεις ψαρωσαμε...Και επαναλαμβανω..Ο τζιφος ολες αυτες τις μερες εβγαλε δυο σεναρια κατω απο -10και ποτε ο μεσος ορος δεν εφτασε καν στο -5..Ποιος προσηνεμος ρε λεβεντες??

Στην καλυτερη θα ερχοταν κεντροβορειος της μισης μερας...Και μαλλον δεν θα βγει ουτε αυτο...Που επισης ηταν και το πιθανοτερο...Εαν διαβαζουμε σωστα τα μοντελα,μπορουμε να βγαλουμε πορισμα..Αρκει να μην ταυτιζουμε τους χαρτες με τα "θελω"μας...Δε φταινε μονο τα μοντελα..Φταιει και η κουλτουρα μας..Εχουμε ταξει στους εαυτους μας τα τελευταια 5 χρονια 20 χιονιαδες..Αληθεια ποσοι ηρθαν..??Ειναι στραβος ο γυαλος αλλα και μεις στραβα αρμενιζουμε...!!!

Καλημερα σας..

Καμία φορά το να λέμε τα πράγματα όπως είναι μας κάνουν κακούς κι ενοχλητικούς. Αλλά αυτή είναι η αλήθεια Σακη, όπως τα εγγραψες σήμερα και συμφωνώ σε όλα, όσο κι άμα προσπαθω κι εγώ να τα δω τα πράγματα πιο αισιοδοξα. Αναγκαστικά για να το πετύχεις αυτό, ρίχνεις και τα στάνταρ σου.

Το 2008 και όλοι οι περασμενοι χιονιαδες, φυσικά και γελάνε με αυτά που βλέπουν να ασχολούμαστε. Με τον αστείο εμποδισμό (μεταφορικά αστείος.. διότι μόνο αστείος δεν είναι... είναι τραγικός), με την αστεία κυκλοφορία, ακόμη και με το αστείο 4 στα 4, άμα λέγεται γενικά. Άμα λέγεται από τον καθένα για τη περιοχή του, τοτε ναι, παιρνει άλλη σημασία.

 

Όσο αφορά τις Τ στα 850 hPa και το στρώσιμο μέχρι το κύμα του λεκανοπεδίου. Έχω ξεκαθαρίσει πως για εμένα θέλουμε ένα γεμάτο -10 και κάτω και "τίποτα λιγότερο" και το τονίζω ξανά, για να είμαστε βέβαιοι για όλους κι εκ των προτέρων. Θέλουμε να βλέπουμε Τ<-10 στα ensemble για να επιτευχθεί αυτό, όπως στους προϊστορικους χιονιαδες. Διαφορετικά είναι εφικτό αυτό και με υψηλοτετη temp. υπό προυποθέσεις, δηλαδή με τον ξηρό και ψυχρό ΒΔ άνεμο επιφάνειας κι άμα σου κάτσει η σύγκλιση σωστά, που και αυτή θα σου ρίξει περαιτέρω τη θερμοκρασία, ανάλογα την ένταση της χιονόπτωσης (όπως π.χ. συμβαίνει και σε μια καταιγίδα αν καταλαβαίνω σωστά, λόγω των καθοδικών ρευμάτων). Επιτευχθηκε αυτό προσφάτως με τη Μήδεια, ενώ π.χ. το 2017 το πάλεψε και η Αριάδνη, έστω για μια πετσα με ένα -5.5 με -6 νομίζω (!!), κυρίως λόγω του ότι συνέβη νύχτα και του εγκλωβισμένου ακόμη στην επιφανεια, απ' τις προηγούμενες ημέρες και ώρες ισχυρού ψύχους (-11 είχαμε φτάσει στα 850 hPa).. και με ΝΑ παρακαλω. Είναι δύσκολο ωστόσο να χιονιστούν όλοι αξιοπρεπως στο λεκανοπεδιο στη δεύτερη περίπτωση.

Επίσης κάτι τελευταίο. Πολύ συγγενείς μικρός που ήμουν, μου έλεγαν πως για να χιονίσει στα πεδινα, πρέπει πρώτα να χιονίσει στα βουνά και ότι συνηθως αυτή είναι σειρά. Πράγματι, βάση στατιστικης αυτό ισχυει και είναι μακράν το πιθανοτερο, ΑΛΛΑ όταν έχεις να κάνεις με ένα χαοτικό σύστημα όπως ο καιρός, όλα είναι πιθανά κάποια στιγμή να συμβουν. Δεν υπάρχουν κανόνες, πιθανότητες υπάρχουν.

Τα είπα όλα σε ένα ποστ.😄 Τη καλησπέρα μου και καλη μας εβδομάδα!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Οι πιθανότητες για Αυλώνα οποιασδήποτε μορφής και έντασης είναι κατά μας...αλλά επειδή είναι τόσο κοντά στο να γίνει και εξαρτάτε από τουλάχιστον 3 απρόβλεπτους παράγοντες δεν μπορούνε να το αποκλείσουμε...

Με βάση το πως εξελίσσονται τα τρεξιματα ισως αλλα με βάση τα ανσαμπλ των μοντέλων και τα κύρια ολη η οι πιθανότητες για αυλωνα ειναι γυρω στο 55 %

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα 12 αρια της οργής έρχονται χαχαχα...πιστευω οτι οτι δείξουν σε κάποια κατεύθυνση προς τα κει θα πάμε...με κάποιες αλλαγές τελευταίας στιγμής πιθανότατα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Με βάση το πως εξελίσσονται τα τρεξιματα ισως αλλα με βάση τα ανσαμπλ των μοντέλων και τα κύρια ολη η οι πιθανότητες για αυλωνα ειναι γυρω στο 55 %

αν μη τι αλλο σαν ποσοστο ειναι καλο 5 μερες πριν τωρα τι θα γινει ειναι αλλοθεμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Καμία φορά το να λέμε τα πράγματα όπως είναι μας κάνουν κακούς κι ενοχλητικούς. Αλλά αυτή είναι η αλήθεια Σακη, όπως τα εγγραψες σήμερα και συμφωνώ σε όλα, όσο κι άμα προσπαθω κι εγώ να τα δω τα πράγματα πιο αισιοδοξα. Αναγκαστικά για να το πετύχεις αυτό, ρίχνεις και τα στάνταρ σου.

 

Μεγαλη κουβεντα ανοιγεις Ηρακλη μου...Η μαλλον εγω την ανοιξα...Και μαλλον κακως...Τελος παντων...Σ ευχαριστω παντως...Θα τα λεμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τα 12 αρια της οργής έρχονται χαχαχα...πιστευω οτι οτι δείξουν σε κάποια κατεύθυνση προς τα κει θα πάμε...με κάποιες αλλαγές τελευταίας στιγμής πιθανότατα 

ο κοκκινολαιμης κανει δουλεια 15 μερες μετα ειπες;  ε  το σαββατο ειναι ειναι ακριβως😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Με βάση το πως εξελίσσονται τα τρεξιματα ισως αλλα με βάση τα ανσαμπλ των μοντέλων και τα κύρια ολη η οι πιθανότητες για αυλωνα ειναι γυρω στο 55 %

Έλα????....😲😲

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει 20αρια .... γκρινιάζετε. Γεμίζουν τα βουνά χιόνια (αυτό το ΣΚ που μας πέρασε) πάλι γκρινιάζετε. Έρχεται εισβολή του -8 με χιόνια πιο χαμηλά (θα δούμε πού και πόσο) και πάλι γκρινιάζετε! Εντάξει ναι. Μακάρι να γυρνούσαμε 30 χρόνια πίσω. Ε τι να κάνουμε τώρα! Τηρουμένων των αναλογιών, ο Γενάρης.....κάτι πάει να σώσει βρε γκρινιάρηδες!!!  Χαχαχα 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...