Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, menidi είπε:

Σας πονάει η Θήβα!!! Ζηλιάρηδες. Όσοι θέλετε όμορφες πόλεις, να πάτε στη Λάρνακα. Αλλά μη μου λέτε μετά ότι οι μοναδικές νιφάδες που βλέπετε είναι τα corn flakes!!!

Εμένα πάλι με πονάει που έχεις την εντύπωση ότι τα χιόνια κάποιων περιοχών πονάνε άλλους και ότι ζηλεύουν αυτές τις περιοχές για το λόγο αυτό.

Για γέλια και για κλάματα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Εδώ που τα λέμε, και η Βαρβάρα στα κεντρονοτια του λεκανοπεδίου ένα -6,5 κατάφερε, αν δεν κάνω λάθος, και έκανε μια πέτσα εύκολες

Κι ομως η βαρβαρα εφτασε -9 στα 850 και ενω ηταν απ τις κακοκαιριες με -18 στα 700 στις 7 και 8/2, εστρωσε κεντρο μονο στις 6/2 το πρωι που δεν ειχε -18 αλλα ειχε ΒΒΔ επιφανειας, στις 7/2 το απογευμα με την στουπα στα ΒΑ προαστια δεν τα καταφερε να στρωθει ελεω ΒΒΑ επιφανειας, ηταν πολυ οριακο!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Η μεση ετησια βροχη σε Γκαζι και Θηβα ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα. Απλα το Γκαζι τα δεχεται πιο ραγδαια. Αλλα βέβαια, έπιασες την περσινη χρονια για να βγεις από πάνω.

Δεν πιάνεστε πουθενά Ευβοιώτες. Κάθε φορά τα ίδια.

Αρχικά μην με χαρακτηρίζεις ευβοιωτη, εγώ από την Ήπειρο έχω καταγωγή και παλιότερα εμένα Αθήνα. Επίσης αν ήμουν τόσο τοπικιστης σιγά μην καθόμουν να υπερασπιστω την Θήβα που μου έχει "κλέψει" τόσους χιονιαδες. Αλλά πάντα προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός και δέχομαι όλες τις απόψεις αρκεί να είναι τεκμηριωμένες και να αντιμετωπίζομαι με σεβασμό.

εγώ απλά έβαλα την προηγούμενη χρονιά γιατί σαφώς αυτή έχει σημασία (και ήταν και πιο εύκολη να την βρω έτσι πρόχειρα), άντε και ο μέσο όρος της πενταετίας, το τι έκανε πιο πριν ειναι πια παρελθόν με την κλιματική αλλαγή και δεν θα επιτρέψουμε ποτε σε εκείνα τα επίπεδα δυστυχώς..

Σορρυ για το οφφ τοπικό, αν θες παρέθεσε αυτό που έγραψα στα στατιστικά για να είμαστε εντός θέματος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Κι ομως η βαρβαρα εφτασε -9 στα 850 και ενω ηταν απ τις κακοκαιριες με -18 στα 700 στις 7 και 8/2, εστρωσε κεντρο μονο στις 6/2 το πρωι που δεν ειχε -18 αλλα ειχε ΒΒΔ επιφανειας, στις 7/2 το απογευμα με την στουπα στα ΒΑ προαστια δεν τα καταφερε να στρωθει ελεω ΒΒΑ επιφανειας, ηταν πολυ οριακο!

Μιλάω για το κρίσιμο διάστημα του πρωινού στις 6/2 που είχαμε καλό υετό. Με -9 και ζοριζόταν να πέσει κατω απο 1-2 βαθμούς;

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιονοσκεπής είπε:

Μιλάω για το κρίσιμο διάστημα του πρωινού στις 6/2 που είχαμε καλό υετό

δεν ειχε μονο εκει υετο, και 7/2 απογευμα απλετο ειχαμε αλλα δεν ευνοησε ο ΒΒΑ στην επιφανεια για στρωσιματα...στις 6/2 ειχαμε -7,7 την ωρα της χιονοστρωσης το πρωι κατα τις 7 που ξεκινησε στο Συνταγμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

δεν ειχε μονο εκει υετο, και 7/2 απογευμα απλετο ειχαμε αλλα δεν ευνοησε ο ΒΒΑ στην επιφανεια για στρωσιματα...στις 6/2 ειχαμε -7,7 την ωρα της χιονοστρωσης το πρωι κατα τις 7 που ξεκινησε στο Συνταγμα

Έστω -7, εντάξει. Δεν συνδυάστηκε υετός με Τ στο Κέντρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπράβο σε αυτούς που σκέφτηκαν την ημερομηνία για το τσιμπουσι πάντως έτσι το μεγαλύτερο μέρος του ξεροκρυου θα το φάω στην Αθήνα που δεν θα είναι ξεροκρυο! Οπότε και φαγητό και κακοκαιρία (θα δούμε για χιόνι) και σαμπουάν και μαλακτικό 😃

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Αρχικά μην με χαρακτηρίζεις ευβοιωτη, εγώ από την Ήπειρο έχω καταγωγή και παλιότερα εμένα Αθήνα.

Δεν είναι χαρακτηρισμός καλό μου, είναι fact. Αθηναίος εγώ αφού κατοικώ Αθήνα, Ευβοιώτης εσύ εφόσον μένεις Εύβοια.

Απλά είναι λίγο, πως να το πω, σύμπτωση το γεγονός οτι οι απόψεις μου, ρεαλιστικές και μη, συνήθως έρχονται σε αντιπαράθεση μόνο από καιρόφιλους (ή υποστηρικτές ή όπως θες πες το) της Εύβοιας, της ανατ Βοιωτίας και Αττικής. Και είμαι μόνιμος κάτοικος Αθήνας.

Που να ήμουν και από βόρεια/δυτική Ελλάδα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Μπράβο σε αυτούς που σκέφτηκαν την ημερομηνία για το τσιμπουσι πάντως έτσι το μεγαλύτερο μέρος του Ξηρομέρου θα το φάω στην Αθήνα που δεν θα είναι ξεροκρυο! Οπότε και φαγητό και κακοκαιρία (θα δούμε για χιόνι) και σαμπουάν και μαλακτικό 😃

Στο τσιμπουσι θα δεις κι αλλα πραγματα..Κι αμα ξανακατεβεις να με χεσεις...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Έστω -7, εντάξει. Δεν συνδυάστηκε υετός με Τ στο Κέντρο

Αν μιλάμε για χάρτες συνδυάστηκε μια χαρά η Τ850 με τον υετό, το πρόβλημα ήταν ότι απομακρυνομενο το χαμηλό άλλαξε την κλίση των ισοβαρών και γύρισε σε κομβικό σημείο ο άνεμος σε πιο ανατολικές συνιστώσες. Το απόγευμα της Τρίτης 7/2 αν είχαμε Β-ΒΒΔ θα χε στρώσει 5 πόντο κέντρο! Να χαμε να λέγαμε βέβαια, η τωρινή κακοκαιρία το ΚΔΤ πάντως δεν είναι καν κοντά, μην μπερδέψουμε τα παιδιά με την συζήτηση μας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες.Ο τζιφος εβγαλε τα καλυτερα ensembles για φετος.Ο τζιφος επισης ισως πρωτη φορα βελτιωνει το πρωινο του ραν και ουσιαστικα βγαζει τριημερο χιονια εδω.Τωρα που εγιναν ολα αυτα ειμαι σιγουρος οτι θα ξεφτιλιστει απο παιο ουκμο,γιατι απλα δεν μας θελει φετος. 

 

graphe3_10000___23.8679245283_38.3400809717_ (9).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για να κλείσει το παραπάνω θέμα περι Θήβας.

Συνοπτικά,  το καιρικό ενδιαφέρον της εστιάζεται στο μεγάλο χιόνι που θα δει (σίγουρα 1 φορά το χρόνο τα τελευταία 7-8 ή και παραπάνω χρόνια).

Από άποψης βροχών, καταιγίδων, ασταθειών, είναι αδιάφορη σε σχέση με τις γύρω περιοχές. Περιοχές δυτικότερα αυτής αλλά και ανατολικότερα αυτής (πχ Οινόφυτα) βρέχονται παραπάνω. Και μεγάλο μέρος του λεκανοπεδίου Αττικής, ειδικά το βόρειο, ανατολικό και κεντρικό, είναι πιο εύκολο στις αστάθειες από τη Θήβα και φυσικά στις φθινοπωρινές καταιγίδες, το λεκανοπέδιο είναι μπροστά.

Δεν είναι άποψη. Είναι μακροχρόνια παρατήρηση. Όπως δεχόμαστε την ευκολία στο χιόνι, θα δεχτούμε και την δυσκολία στη βροχή. Προχωράμε.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Απλά είναι λίγο, πως να το πω, σύμπτωση το γεγονός οτι οι απόψεις μου, ρεαλιστικές και μη, συνήθως έρχονται σε αντιπαράθεση μόνο από καιρόφιλους (ή υποστηρικτές ή όπως θες πες το) της Εύβοιας, της ανατ Βοιωτίας και Αττικής. Και είμαι μόνιμος κάτοικος Αθήνας.

Που να ήμουν και από βόρεια/δυτική Ελλάδα.

 

Αυτό που "φταίει" είναι ότι αναφέρεις απόψεις που έχουν σχέση με αυτές τις περιοχές, λογικό είναι να βρεις κάποιες διαφορετικές απόψεις από ανθρώπους που μένουν στον τόπο που αναφέρεσαι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να βγουν τα σενάρια με τα καλύτερα 500αρια για Δευτέρα - Τρίτη έτσι ώστε να έχουμε πολλά φαινόμενα εδώ.

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Έχει δρόμο ακόμη για Δευτέρα - Τρίτη γιατί πολύ εύκολα αλλάζουν πολλά, κρίσιμα τα τεξίματα μέχρι αύριο το βράδυ.

Πέρα των 150 ωρών (περίπου) δε δίνω καμιά σημασία ότι και να δείχνουν τώρα γιατί αποδείχτηκε ότι αλλάζουν παρα πολύ εύκολα τα ανσάμπλ των μοντέλων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Καλημερες.Ο τζιφος εβγαλε τα καλυτερα ensembles για φετος.Ο τζιφος επισης ισως πρωτη φορα βελτιωνει το πρωινο του ραν και ουσιαστικα βγαζει τριημερο χιονια εδω.Τωρα που εγιναν ολα αυτα ειμαι σιγουρος οτι θα ξεφτιλιστει απο παιο ουκμο,γιατι απλα δεν μας θελει φετος. 

 

graphe3_10000___23.8679245283_38.3400809717_ (9).png

Αν είναι να φάμε την σφαλιάρα, σήμερα δεν θα την φάμε ή προλαβαίνει και αύριο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

Αν είναι να φάμε την σφαλιάρα, σήμερα δεν θα την φάμε ή προλαβαίνει και αύριο?

Ναι νομιζω σημερα στα 12αρια θα εχει ξεκαθαρισει λογικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φυσικα πρεπει να αναφερω οτι το λιγο χιονακι που εριξε εδω τη δευτερα το επιασαν μονο τα ensembles του τζιφου με ποσοστα στο 77%,οταν ο παιος δεν εδινε τιποτα απολυτως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα υπόλοιπα μοντελα εχουν μεγαλύτερο αυλωνα για αυτο μενει ανατολικά (48 ώρες)

ο τζίφος δεν τον μεγαλωσε πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

σταθερός (προς μικρές βελτιώσεις) ο τζίφος μέχρι τις ώρες που έχει ανανεώσει, καλό αυτό...

Σταθερος προς μικρη χειροτερευση στο ριτζ και στον αυλωνα θα ελεγα εγω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...