Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσαμπα ταλαιπωρηστε και κοιτατε υετους,συγκλισεις κλπ.Τρεξιματαρα ειναι και το 06αρι,μπηκαμε στην τελικη ευθεια.Εγκυκλοπαιδικα ο υετος μειωθηκε επειδη βαθυνε το χαμηλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, teo_73 είπε:

Το απογευματοβραδο της Δευτερας σημαντικη η πτωση στο d.p σε αρνητικες τιμες απο εκει που ειχαμε θετικες στο κεντρονοτιο λεκανοπεδιο.

Screenshot_20240126_120221_Chrome.jpg.4f7db0ee443f1f8a0c0b3c49b394ec4b.jpg

Δυστυχώς, για την περιοχή μου που το έχω παρατηρήσει, ο τζίφος δίνει 2-3 βαθμούς χαμηλότερο σημείο δρόσου από αυτό που βγαίνει στην πραγματικότητα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με αυτους τους χαρτες χιονιζε εδω τη δευτερα και επιασε λιγο και στα χορτα.Το τι θα γινει θα το κοιταμε μερα με τη μερα και φυσικα παντα το nowcast θα εχει την τελευταια κουβεντα.

3-21GR.gif

3-779GR.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζίφος είναι λίγο χειρότερος συνολικά. Υετός, θερμοκρασίες, υποστηρίξεις κλπ. Με αυτό το run χιονοπτώσεις πάνω από τα 50m και χιονοστρώσεις πάνω από τα 300m αυστηρά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Λογω έλλειψης χρόνου είδα μόνο πλαγίως τα πρωινά. Νομίζω οτι μπορούμε να μιλάμε για κλειδαριές σε υπερβόρεια. Το μεγάλο ερωτηματικό είναι τα κλασικά ΒΠ (Κηφισιά, Μαρούσι, Χαλάνδρι κλπ). Το βασικό σημείο είναι η ύπαρξη υετού και πιθανών ραγδαιοτήτων που θα ρίξουν τα υψόμετρα, αλλά και η ώρα εκδήλωσης των φαινομένων. Με τα σημερινά στοιχεία μπορούμε βασίμως να ελπίζουμε σε τουλάχιστον πρόσκαιρη χιονόπτωση από τα 150-200 μ. στα ψηλά του Δήμου Αθηναίων. Για το ιστορικό Κέντρο μάλλον θα πάμε σε χιονόνερο και κάποιες σκόρπιες νιφάδες στο πικ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Δυστυχώς, για την περιοχή μου που το έχω παρατηρήσει, ο τζίφος δίνει 2-3 βαθμούς χαμηλότερο σημείο δρόσου από αυτό που βγαίνει στην πραγματικότητα...

Μητσο ευχομαι αυτη τη φορα να στη κανει την αρνητικη τιμη συνδυασμο φαινομενων με -6.5 οπως και σε ολους μας.🙏

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

Γουατ. Το βροντηξε!

 

Πολύ σωστός ο δάσκαλος. Τα λέει όπως πρέπει. Χιονοστρωσεις κτλ σε επόμενο στάδιο. Και αν υπάρξουν μέχρι χαμηλά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Πολύ σωστός ο δάσκαλος. Τα λέει όπως πρέπει. Χιονοστρωσεις κτλ σε επόμενο στάδιο. Και αν υπάρξουν μέχρι χαμηλά. 

Είναι πιο αισιόδοξος από ότι περιμενα. 

Δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερή κακοκαιρία για την Κρήτη θα βγει, θα πέσουν πολλά νερά (που τα έχει ανάγκη) και θα βάλουν μέτρα χιόνι τα βουνά της, σκέφτομαι από τώρα τι εικόνες θα δούμε από Ψηλορείτη και λευκά όρη μετά το τέλος των φαινομένων εκεί...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, makis είπε:

"από τις χιονοπτώσεις δεν εξαιρείται η Αθήνα"

Χμμμ.. Λες τελικα;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Είναι πιο αισιόδοξος από ότι περιμενα. 

Δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει 

Μάλλον λόγω άλλων ποιοτικών χαρακτηριστικών της κακοκαιρίας, πέρα των 850, τα οποία θεωρεί σημαντικά για το τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειρότερα σε όλα το 6αρη για τα οριακά υψόμετρα, ο τζίφος κοινώς πήγε προς ευρωπαίο. Ας ελπίσουμε να βελτιωθούν στα επόμενα runs γιατί αν χειροτερεύσουν άλλο τόσο μέχρι τα αυριανά 12αρια, θα πάμε για χιονοπτώσεις άνω των 200-300μ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πρωί θετικό ραν του τζιφου σε μεσαίες ωρες όπου συμβαδίζει κάπως με τους δειξτες του...ελπίζω να μην είναι μια άκυρη φωτοβολίδα γιατί μέσα στο σκ εάν ελπίζουμε για 5-10 πρέπει να υπάρχουν σημάδια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλή χιονόπτωση πάντως σε κάθε περίπτωση ακόμη και σε μουφο-συστήματα είναι σχετικά "εύκολη" ακόμη και σε πεδινά. Και με +2 με 70% υγρασία χιονίζει. Μπορεί να κάνει καμιά μπούκα της μισής ώρας ξέρω ΄γω (δεν λέω για αυτό που έρχεται αλλά γενικά). Απλά αυτό το λέω γιατί πολύς κόσμος κυρίως στα social ακούει για χιονοπτώσεις σε πεδινά και νομίζει ότι θα βάλουμε και αλυσίδες ξέρω ΄γω. Απλή ψευτο-χιονόπτωση είναι εύκολη. Το στρώσιμο είναι το δύσκολο και φυσικά το ζητούμενο.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Το πρωί θετικό ραν του τζιφου σε μεσαίες ωρες όπου συμβαδίζει κάπως με τους δειξτες του...ελπίζω να μην είναι μια άκυρη φωτοβολίδα γιατί μέσα στο σκ εάν ελπίζουμε για 5-10 πρέπει να υπάρχουν σημάδια.

Τα χελιδονια ειναι καλο σημαδι βαγγελη????????????????????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Santa snow said:

Χειρότερα σε όλα το 6αρη για τα οριακά υψόμετρα, ο τζίφος κοινώς πήγε προς ευρωπαίο. Ας ελπίσουμε να βελτιωθούν στα επόμενα runs γιατί αν χειροτερεύσουν άλλο τόσο μέχρι τα αυριανά 12αρια, θα πάμε για χιονοπτώσεις άνω των 200-300μ. 

Τελείως μόνο του δείχνει το κύριο του υετού στο 6αρι... να δούμε αν θα στρίψει προς Παίο το 12αρι η το ανάποδο. Ο Ζιακό αναφέρεται σε χιονόπτωση στην Αθήνα... Αθήνα είναι και η Καλλιθέα και η Πετρούπολη... άλλο η χιονόπτωση και άλλο η χιονόστρωση... δεν νομίζω οτι με τα σημερινά υπάρχουν οι προυποθέσεις για σοβαρή χιονόστρωση κάτω από τα Υπερβόρεια...

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, LosAlimos είπε:

Εγω πιστευω οτι θα δω νιφαδα! 
 

ετσι και πεσει εστω και μια στον Αλιμο σας εφαγα. Ξερετε, 4/4 κλπ 😂

4/4 δεν θα είναι αφού το στρώσιμο είναι σχεδόν απίθανο κέντρο. Ίσως για κάποια προάστια να είναι όμως 4/4

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οσο αισιοδοξος ημουν για εμας τους ΚΒ για το πρωτο μισο του Φλεβαρη,τοσο απαισιοδοξος ειμαι τωρα.. πραγματικα κανενα σημα στον οριζοντα μεχρι τις 10 του μηνα τουλαχιστον..καθομαστε και περιμενουμε και δεν εχει βγει ουτε καν εικονικος..προσωπικα μεχρι τις 15 ειχα βαλει προθεσμια για κατι καλο γιατι μετα δυστυχως δυσκολευουν τα πραγματα..ειναι λες και κυνηγας μια κοπελα που δεν σε γουσταρει..ε καποια στιγμη θα το παρεις αποφαση

Επεξεργάστηκε από athper
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...