Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλα ρε,μεχρι χθες δεν ελεγες αλλα?Τα μητρικα σε πιασανε?😅😅🤣🤣

Ναι ρε το πιστεύω ακομα αλλα λεω τι δείχνουν τα στατιστικά χααχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

με ολα αυτα τα στοιχεια μπορω να ελπιζω για μια καλη μπορα χιονιου εως πεδινα, οι τ θα κρατησουν για στρωσιμο μονο την ωρα μιας εξαρσης, και πιστευω εκει θα κανει το πασπαλισμα. ( με τα τωρα δεδομενα παντα ! )

έτσι πιστεύω και εγώ, μπούρδες δυστυχώς. πεταμένο στα σκουπίδια ένα -7. Έχω χάσει το μέτρημα πλέον πόσες φορές φέτος δεν έχουμε εκμεταλευτεί Τ στα 850 κατάλληλες για χιόνι..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ZIAKOPOYLOS

Στην ΑΤΤΙΚΉ, το Σαββατοκύριακο δεν αναμένονται ιδιαίτερα προβλήματα. Όμως, τη Δευτέρα και κυρίως την Τρίτη προβλέπεται επιδείνωση του καιρού με: (α) χιονοπτώσεις οι οποίες θα κατέβουν και σε περιοχές χαμηλού υψομέτρου (από τις χιονοπτώσεις δεν εξαιρείται η Αθήνα, αλλά για χιονοστρώσεις θα μιλήσουμε σε επόμενη πρόγνωση) και (β) θυελλώδεις ανέμους εντάσεως ως τα 9 μποφόρ.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιβεβαιώνεται για ΜΙΑ ακόμα φορά κανόνας που λέει: Ποτέ μην ξεγράφεις την πιθανότητα για έναν χιονιά, ακόμα κι αν τα ensembles είναι τραγικά. Κάποιες φορές......αρκεί μια ξεχασμένη  γραμμούλα στο διάγραμμα.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, gthomasandros είπε:

ZIAKOPOYLOS

Στην ΑΤΤΙΚΉ, το Σαββατοκύριακο δεν αναμένονται ιδιαίτερα προβλήματα. Όμως, τη Δευτέρα και κυρίως την Τρίτη προβλέπεται επιδείνωση του καιρού με: (α) χιονοπτώσεις οι οποίες θα κατέβουν και σε περιοχές χαμηλού υψομέτρου (από τις χιονοπτώσεις δεν εξαιρείται η Αθήνα, αλλά για χιονοστρώσεις θα μιλήσουμε σε επόμενη πρόγνωση) και (β) θυελλώδεις ανέμους εντάσεως ως τα 9 μποφόρ.  

Μήπως Δευτέρα και Τρίτη τα 850αρια κατέβουν πιο κάτω; Κάτι βλέπει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, menidi said:

Επιβεβαιώνεται για ΜΙΑ ακόμα φορά κανόνας που λέει: Ποτέ μην ξεγράφεις την πιθανότητα για έναν χιονιά, ακόμα κι αν τα ensembles είναι τραγικά. Κάποιες φορές......αρκεί μια ξεχασμένη  γραμμούλα στο διάγραμμα.......

Έτσι ακριβώς είναι. Εκεί που πριν 5 μέρες γκρίνιαζε το μισό φόρουμ ότι πάει ο χειμώνας, πάμε για ζέστες κτλ να που γύρισαν όλα τούμπα και ψάχνουμε όλοι τώρα αν θα χιονίσει μέχρι το κύμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, yiannis_volos said:

έτσι πιστεύω και εγώ, μπούρδες δυστυχώς. πεταμένο στα σκουπίδια ένα -7. Έχω χάσει το μέτρημα πλέον πόσες φορές φέτος δεν έχουμε εκμεταλευτεί Τ στα 850 κατάλληλες για χιόνι..

κοιτα, απο τη στιγμη που χιονιστηκαμε καλα 3χ3 χρονιες, θα παρω και τα 2 εκατοστα πασπαλας που θα λιωσουν το πρωι, θελω να δω αυτη τη μπαμπακουλα ρε παιδι μου, δεν μπορω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

κοιτα, απο τη στιγμη που χιονιστηκαμε καλα 3χ3 χρονιες, θα παρω και τα 2 εκατοστα πασπαλας που θα λιωσουν το πρωι, θελω να δω αυτη τη μπαμπακουλα ρε παιδι μου, δεν μπορω!

ε τις 2 χρονιές ήταν καλά. Η Ελπίδα δεν ήταν και τίποτα ιδιαίτερο για εδώ. 5εκ. Και η Μπαρμπάρα καλή χρυσή αλλά στο κέντρο είχαν 30εκ τα χόρτα και ο δρόμος με το ζόρι έστρωνε. Σάπιες Τ. 2014 θέλουμε στο βάθος της καρδιάς μας. Όλοι το ξέρουμε αυτό χαχαχα

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Soto Weather said:

κοιτα, απο τη στιγμη που χιονιστηκαμε καλα 3χ3 χρονιες, θα παρω και τα 2 εκατοστα πασπαλας που θα λιωσουν το πρωι, θελω να δω αυτη τη μπαμπακουλα ρε παιδι μου, δεν μπορω!

Αυτή τη μπαμπακούλα περιμένουμε, το θέμα είναι να καταφέρουμε να έχουμε φαινόμενα και όχι να είμαστε για άλλη μια φορά σε τρύπα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, allematic είπε:

Αυτή τη μπαμπακούλα περιμένουμε, το θέμα είναι να καταφέρουμε να έχουμε φαινόμενα και όχι να είμαστε για άλλη μια φορά σε τρύπα.

τρύπα δεν πιστεύω αλλά δεν θα έχουν ένταση. Το κακό είναι ότι το gfs τουλάχιστον δεν βγάζει πουθενά στην Ελλάδα καλή σύγκλιση (αυτή με τα κίντρινα χρώμματα υετού) όταν έχουμε τις καλές Τ. Βγάζει μεν κάπου στη Βοιωτία αλλά πιο πριν. Βέβαια ο υετός παίζει μέχρι τέλους, θα δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos said:

ε τις 2 χρονιές ήταν καλά. Η Ελπίδα δεν ήταν και τίποτα ιδιαίτερο για εδώ. 5εκ. Και η Μπαρμπάρα καλή χρυσή αλλά στο κέντρο είχαν 30εκ τα χόρτα και ο δρόμος με το ζόρι έστρωνε. Σάπιες Τ. 2014 θέλουμε στο βάθος της καρδιάς μας. Όλοι το ξέρουμε αυτό χαχαχα

η ελπιδα παντως στο ελικοδρομιο ειχε κανονικα 10 ποντο, και ο φιλλιπος 5 εκατοστα που ελωσαν μεχρι το επομενο μεσημερι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

η ελπιδα παντως στο ελικοδρομιο ειχε κανονικα 10 ποντο, και ο φιλλιπος 5 εκατοστα που ελωσαν μεχρι το επομενο μεσημερι

Ελικοδρόμιο ήμουν μέχρι όταν σταμάτησε. 10 ποντο σε κάποια χόρτα ίσως, στο δρόμο με τίποτα. Αν και δεν πιστεύω 10εκ γιατί δεν έμπαινε όλο το παπούτσι μου μέσα. Εκτός αν το μέτρησες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos said:

Ελικοδρόμιο ήμουν μέχρι όταν σταμάτησε. 10 ποντο σε κάποια χόρτα ίσως, στο δρόμο με τίποτα. Αν και δεν πιστεύω 10εκ γιατί δεν έμπαινε όλο το παπούτσι μου μέσα. Εκτός αν το μέτρησες.

εγω εκεινη τη δευτερα που εγινε πηγα απογευματινη βολτα και χορτα ειχε τουλαχιστον 8 εκ. τωρα εγω μετρησα περιπου 10 εκει που εχει ενα ποταμακι, εκει μπορει λογω ανεμου να μαζεψε περισσοτερο αφου ειναι καπως λακουβα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και ο ευρωπαίος χάλασε για μαγνησία. Μόνο ττο γαλλικό καλό. 

Κατά τα άλλα μόνο με ένα σενάριο 4 ερχομαστε στα λογικά μας εδώ

gens-4-1-372.pnggens-4-1-384.png

gens-4-0-372.pnggens-4-0-384.pnggens-4-2-372.pnggens-4-2-384.png

 

animqgk9.gif

 

 

 

 

κοντρόλ ρεεεε

gens-0-1-372.pnggens-0-1-384.pnggens-0-0-372.pnggens-0-0-384.pnggens-0-2-372.pnggens-0-2-384.png

 

 

δυτικός χιονιάς με υετό παντού!

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

και ο ευρωπαίος χάλασε για μαγνησία. Μόνο ττο γαλλικό καλό. 

Κατά τα άλλα μόνο με ένα σενάριο 4 ερχομαστε στα λογικά μας εδώ

gens-4-1-372.pnggens-4-1-384.png

gens-4-0-372.pnggens-4-0-384.pnggens-4-2-372.pnggens-4-2-384.png

 

animqgk9.gif

 

Δυστυχως χαρτες επιστημονικής φαντασίας έχουν γίνει πλέον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Κάσος μόλις έβγαλε 10άρι ελάχιστη...Μπείτε yr.no

Χιονόνερα στη καλύτερη κέντρο και νοτιότερα.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς για εδώ είχαν φτιαξει νωρίς. Πρέπει τα τρεξίματα να είναι μέτρια και να φτιάχνουν κάτω από τις 100 ώρες, γιατί τώρα άντε να αλλάξουν, δεν υπάρχει χρόνος.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Η Κάσος μόλις έβγαλε 10άρι ελάχιστη...Μπείτε yr.no

Χιονόνερα στη καλύτερη κέντρο και νοτιότερα.

 

 

Γιατί να μπουν Κάσο; ;;; ας μπουν φλωρινα ...χιονιας Αθήνας καλος χωρίς τη φλωρινα με ολικό παγετό δεν υπάρχει...Τώρα έχει 2 και 3 βαθμους δυτερα τριτη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Και επί δείκτες του τζιφου πιο πολύ με τα τρεξίματα του τζεμ μοιάζουν πάρα με το χαλί από τα δικά του ..ότι να ναι 

Ναι σα να δείχνουν με την πρώτη προσπάθεια...τα χρονικά περιθώρια για κοντά στις 5 έχουν συνέχεια βέβαια αλλά ποτέ δεν ξερεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Galanto said:

Γιατί να μπουν Κάσο; ;;; ας μπουν φλωρινα ...χιονιας Αθήνας καλος χωρίς τη φλωρινα με ολικό παγετό δεν υπάρχει...Τώρα έχει 2 και 3 βαθμους δυτερα τριτη 

14 χρόνια εγγύηση κάθε φορά η πρόγνωση Κάσου από παίο σε επικείμενους πεδινούς χιονιάδες Αττικής. Ούτε ΜΙΑ φορά δεν έχω δει να μη χιονίζει κέντρο Αθήνας όταν η Κάσος προγνώσκεται με 9 ελάχιστη και κάτω.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos said:

Δυστυχώς για εδώ είχαν φτιαξει νωρίς. Πρέπει τα τρεξίματα να είναι μέτρια και να φτιάχνουν κάτω από τις 100 ώρες, γιατί τώρα άντε να αλλάξουν, δεν υπάρχει χρόνος.

περιμενε και 12αρια... εξαλλου δεν χαλασε κατι τρομερο, δεν ειχαμε κιτρινο χιονουετο για να γινει πρασινος τωρα... εγω πιστευω θα βγουν πιο εντονα τα φαινομενα, συνηθως ετσι γινεται με το αιγαιο... μεχρι και στον ντανιελ δινανε 400-500 και παθαμε σοκ και στο τελος της κακοκαιριας εριξε 650 και πηλιο >1000

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

περιμενε και 12αρια... εξαλλου δεν χαλασε κατι τρομερο, δεν ειχαμε κιτρινο χιονουετο για να γινει πρασινος τωρα... εγω πιστευω θα βγουν πιο εντονα τα φαινομενα, συνηθως ετσι γινεται με το αιγαιο... μεχρι και στον ντανιελ δινανε 400-500 και παθαμε σοκ και στο τελος της κακοκαιριας εριξε 650 και πηλιο >1000

χθες μας είχε στο 10-15mm για ένα 6ωρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ναι σα να δείχνουν με την πρώτη προσπάθεια...τα χρονικά περιθώρια για κοντά στις 5 έχουν συνέχεια βέβαια αλλά ποτέ δεν ξερεις

Δε δειχνουν ομως τιποτα βρε βαγγελη ουτε τα ανσαμολ ουτε απο ευρωαπαιο ουτε απο τζιφο μονο του τζεμ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, allematic είπε:

Αυτή τη μπαμπακούλα περιμένουμε, το θέμα είναι να καταφέρουμε να έχουμε φαινόμενα και όχι να είμαστε για άλλη μια φορά σε τρύπα.

Μπαμπάκουλα?ξαδέρφη του βαμβακουλα?😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...