Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Ναι λες και καθε μερα εχουμε διακυμανσεις 8-3 στο κεντρο (που θα εχει τωρα) και 20μμ χιονουετου σε βαθος 3 ημερων στα 400+ μετρα. Απολαυστε το, γιατι μετα παλι 20αρια θα χουμε που μας ελειψαν, μια εξορμηση θα μας γεμισει με καιρικη υγεια, παγωμενος βοριας, υετος και αγιος ο θεος

Ακριβως Γιωργο.Μπορει να βγουν οι συγκλισεις και να μας λιωσει στον υετο και ας θαβονται τα 800+??Εγω ευτυχισμενος θα ειμαι.Ζουμε καιρικη κολαση εδω και 10-11 μηνες,να κλαιμε και οταν ερχονται χειμωνιατικες μερες στην πορτα μας?Αυτο λεω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Berdon said:

Παίος δίνει και 4 βαθμους με πολυ αέρα παρολο που δεν νομίζω ότι θα πέσει τόσο. Αλλα ναι πολύ πιθανό να πέσει κάτω από τους 6β

Δεν τα βγάζει σωστά για την περιοχή. 15 χλμ πιο κάτω για το ακρωτήρι δίνει 9 ελάχιστες. Παραδοσιακά είναι 3-4 βαθμούς πάνω από το yr.no.

Αλλά φαίνεται οριακό αυτή τη φορά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ θα παραμείνω αισιόδοξος πάντως! Πάντα το nowcast έχει εκπλήξεις! Και θα πω επίσης πως οι περιοχές πέριξ του Υμηττού, είτε ανατολικά είτε δυτικά μέσα στο λεκανοπέδιο, θα το δούν πιστεύω! Hopecasting?? Μπορεί!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Δεν τα βγάζει σωστά για την περιοχή. 15 χλμ πιο κάτω για το ακρωτήρι δίνει 9 ελάχιστες. Παραδοσιακά είναι 3-4 βαθμούς πάνω από το yr.no.

Αλλά φαίνεται οριακό αυτή τη φορά. 

Ναι και εγώ το έλεγξα αλλά εσύ ξέρεις καλυτερα την περιοχη χαχαχα. θα ειναι οντως οριακό όμως...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, KapelosG said:

5,7 μου δινει το μοντελο kapelosG 😂

Ναι αλλά εγώ είμαι πιο γάτος. Έχω βάλει 3 δέκατα πιο πάνω για το safe zone. Στη πραγματικότητα πρέπει να πέσει κάτω από 5.4 για να χάσει τη ζώνη Μαιάμι 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι αλλά εγώ είμαι πιο γάτος. Έχω βάλει 3 δέκατα πιο πάνω για το safe zone. Στη πραγματικότητα πρέπει να πέσει κάτω από 5.4 για να χάσει τη ζώνη Μαιάμι 😂

Ε τότε θα πέσει στο 5,3 🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, airfathaaaaa said:

βρε θα πεσει χιονι στην αττικη? θα το δουμε? φτανει νομιζω τωρα το να βαλει ποντους στα πεδινα ειναι εντελως ασχετο

E στον Πειραιά και εσύ με τέτοιες Τ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι αλλά εγώ είμαι πιο γάτος. Έχω βάλει 3 δέκατα πιο πάνω για το safe zone. Στη πραγματικότητα πρέπει να πέσει κάτω από 5.4 για να χάσει τη ζώνη Μαιάμι 😂

πραγματικα μεγαλο αγχος νομιζω και οι κατοικοι της Μονεμβασιας εχουν αρχισει να φοβουνται στην σκεψη οτι δεν θα χουν κατι κοινο με Μαιαμι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

E στον Πειραιά και εσύ με τέτοιες Τ...

βρε δεν με νοιαζει καν η ελλαδα εχει σοβαρο προβλημα στους ταμιευτηρες και εμεις σκαμε για το αν θα πεσει πανω απο το κεντρο η οχι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

πραγματικα μεγαλο αγχος νομιζω και οι κατοικοι της Μονεμβασιας εχουν αρχισει να φοβουνται στην σκεψη οτι δεν θα χουν κατι κοινο με Μαιαμι

 Πες τα ρε Κάπελε.

Τους έχω στα κάγκελα να με ρωτάνε συνέχεια αν θα επιβιώσουν οι κοκοφοίνικες τους. Με έχουν πρήξει να πούμε 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέτριο για να μην πω κακό τρέξιμο... προφανώς και θα αλλάξει (ελπίζουμε προς το καλύτερο) αλλά τόσο ο υετός μειώθηκε όσο και η θερμοκρασία ανέβηκε... Τρίτη πρωί ίσως το καλύτερο διάστημα για χιονόπτωση ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παμε να παρουμε οτι καλυτερο μπορουμε απο μια κακοκαιρια που  τουλαχιστον υετικα ευνοει την Αττικη.....προβληματικες οι Τ στα 850 για τα πολυ χαμηλα υψομετρα και τα παραθαλασσια τμηματα.....με καλα ομως 500αρια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ε,ναι.Τι να σχοληθουμε τωρα με μια κακοκαιρια με μ.ο στο -5/-6 για 4+ μερες,με χιονια στα βουνα, οταν εχουμε συνηθισει να χιονιζομαστε και να βρεχομαστε αβερτα στην Κουλα.🫠

Και εμένα με κουρασε η παρατεταμενη ανομβρια και συμφωνω σε αυτο. Το προβλημα ειναι κυριως υετικό. Ως πεδινος χιονακιας όμως, τα μεχρι στιγμης απογευματινα μου αφησαν μια γλυκοπικρη γεύση. Μακαρι να βελτιωθουν μονο πλεον, για να το δουν οσοι περισσοτεροι γινεται.

Με συγχωρεις αμα σε εκνεύρισα.. υπέρβαλα...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οριακές οι Τ θα παλέψουμε και στα βόρεια προάστια για στρώσιμο πιστεύω. Αλλά θα τα καταφέρουμε να βάλουμε 5 εκατοστά σίγουρα. Φοβάμαι ότι θα χαθεί υετος λόγω Τ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να δείτε πόσο χάλια είναι τα πράγματα υετικά αυτή τη στιγμή έχουμε περιοχές στη νότια χώρα με κάτω από 10 mm υετό Ιανουαρίου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα αποκουμπι φυσιολογικότητας θέλουμε! Έχει τρομάξει το μάτι μας από την καιρική ανωμαλία. Το αν θα χιονίσει στα πεδινά της Αττικής (που εγώ πιστεύω ότι θα γίνει) είναι ζήτημα ελάσσονος σημασίας πλέον. 

Έρχεται κάτι φυσιολογικό και αναγκαίο για τα βουνά μας!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν παρακολούθησα τη φάση τρέξιμο με τρέξιμο αφού έχω χαθεί μέσα σε ένα μινωικό στρώμα καταστροφής. Περίμενα το σημερινό 12άρι γιατί φίλοι και γνωστοί αδημονούν για το τιμημένο. Διαπίστωσα βέβαια χειροτέρευση σε σύγκριση με κάποιο τρέξιμο που δεν συγκράτησα και που φαντάζομαι θα σχολιάζετε στα μηνύματα. 

Το ρεζουμέ είναι ότι η όποια χιονόπτωση θα περιοριστεί σε υψόμετρα άνω των 300μ αναλόγως της έντασης του ΒΑ στο λεκανοπέδιο με το καλύτερο διάστημα να εντοπίζεται Τρίτη ξημερώματα-πρωί. Οι χιονοστρώσεις θα περιοριστούν σε υψόμετρα 500μ και άνω και αυτό το υψόμετρο αφορά κυρίως τη διάρκεια των φαινομένων. Θεωρώ πως νοτιότερα της Κηφισιάς θα υπάρχει απλώς ψιλόβροχο/χιονόλυτο οριακά χωρίς τίποτα το αξιόλογο για το οποίο αξίζει κανείς να ξενυχτήσει και αν το κάνει ας φροντίσει πρώτα να βάλει ξυπνητήρι και να μη το πάει σερί. Ο άνεμος θα είναι ΒΑ και αυτό τελειώνει κάθε συζήτηση για κάποια στούπα εντός του λεκανοπεδίου έστω και χωρίς στρώσιμο. Από την άλλη τα υπερβόρεια αναμένεται να τα πάνε πολύ καλύτερα με καλούτσικα φαινόμενα, πιθανόν ισχυρά κατά διαστήματα ιδιαίτερα την Τρίτη το πρωί. 

Αυτό που έμεινε σταθερό είναι ο καιρός για την Κρήτη όπου από τη Κυριακή έως τις πρωινές ώρες της Παρασκευής ο καιρός θα είναι βροχερός με πολύ έντονα φαινόμενα την Τρίτη και τη Τετάρτη με τα ορεινά άνω των 1000μ να βάζουν ΠΟΛΥ χιόνι ενώ καλές χιονοστρώσεις θα υπάρξουν από τα 800μ και πρόσκαιρα και χαμηλότερα σε περιοχές μακριά από τη θάλασσα. Κάνω μια πρόβλεψη για τη Κρήτη για να δω πως συμπεριφέρεται το νησί σε αυτές τις συνθήκες. 

Τίποτα δεν αναιρεί πως πρόκειται για μια χειμωνιάτικη κακοκαιρία καλοδεχούμενη, μακάρι να είναι ο προπομπός και να μας κάτσει ένα μοτίβο περιοδικότητας που μπορεί να κάνει το θαύμα μέσα στο Φλεβάρη. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

SETH !!!!! Νταξει, παμε για χιονια, ΑΙΡΧΑΙΤΑΙ, χαχαχαχα

Πολυ απαισιοδοξος φιλε μου, μακαρι να φθασει τελικα -100 με -150 μετρα τα φαινομενα σε σχεση με αυτα που γραφεις....ΙΣΩΣ κανει το θαυμα ο ΒΒΔ, οπως με καποια προσφατη πιο Light χιονοκαιρια, μπερδευομαι εαν ηταν ο Ηφαιστιωνας η ο Φιλιππος....

Η ουσια, οπως σωστα σημειωνουν οι συνΓιωργηδες, Δροσοπηγη και Καπελος, πιο πανω, ειναι οτι σε εναν Καλοκαιρινο Εκτρωματικο Χειμωνα Υπερθερμανσης, πλεον μιλαμε για μια γεματη 3-4ημερη χιονοκαιρια, με χιονια ΕΣΤΩ στα 400 μ, η Παρνηθαρα θα ΤΙΓΚΑΡΕΙ, οποτε αξιζει βολτα για κυλισμα στο μισο-μετρο, κρυοοοοοοοο της αρκουδας, 9-10 μποφορ ριπες με 1 βαθμο, σημαινει αισθητη -5 με -7, και αλλα τετοια ομορφα....

Υγεια, ομορφια, νιωθεις τοσο ζωντανος και ελαφρυς με τετοιες συνθηκες....τερμα μυγες, κουνουπια, πονοκεφαλος, κακοδιαθεση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Seth13 said:

Δεν παρακολούθησα τη φάση τρέξιμο με τρέξιμο αφού έχω χαθεί μέσα σε ένα μινωικό στρώμα καταστροφής. Περίμενα το σημερινό 12άρι γιατί φίλοι και γνωστοί αδημονούν για το τιμημένο. Διαπίστωσα βέβαια χειροτέρευση σε σύγκριση με κάποιο τρέξιμο που δεν συγκράτησα και που φαντάζομαι θα σχολιάζετε στα μηνύματα. 

Το ρεζουμέ είναι ότι η όποια χιονόπτωση θα περιοριστεί σε υψόμετρα άνω των 300μ στο λεκανοπέδιο με το καλύτερο διάστημα να εντοπίζεται Τρίτη ξημερώματα-πρωί. Οι χιονοστρώσεις θα περιοριστούν σε υψόμετρα 500μ και άνω και αυτό το υψόμετρο αφορά κυρίως τη διάρκεια των φαινομένων. Θεωρώ πως νοτιότερα της Κηφισιάς θα υπάρχει απλώς ψιλόβροχο/χιονόλυτο οριακά χωρίς τίποτα το αξιόλογο για το οποίο αξίζει κανείς να ξενυχτήσει και αν το κάνει ας φροντίσει πρώτα να βάλει ξυπνητήρι και να μη το πάει σερί. Ο άνεμος θα είναι ΒΑ και αυτό τελειώνει κάθε συζήτηση για κάποια στούπα εντός του λεκανοπεδίου έστω και χωρίς στρώσιμο. Από την άλλη τα υπερβόρεια αναμένεται να τα πάνε πολύ καλύτερα με καλούτσικα φαινόμενα, πιθανόν ισχυρά κατά διαστήματα ιδιαίτερα την Τρίτη το πρωί. 

Αυτό που έμεινε σταθερό είναι ο καιρός για την Κρήτη όπου από τη Κυριακή έως τις πρωινές ώρες της Παρασκευής ο καιρός θα είναι βροχερός με πολύ έντονα φαινόμενα την Τρίτη και τη Τετάρτη με τα ορεινά άνω των 1000μ να βάζουν ΠΟΛΥ χιόνι ενώ καλές χιονοστρώσεις θα υπάρξουν από τα 800μ και πρόσκαιρα και χαμηλότερα σε περιοχές μακριά από τη θάλασσα. Κάνω μια πρόβλεψη για τη Κρήτη για να δω πως συμπεριφέρεται το νησί σε αυτές τις συνθήκες. 

 

Καταστροφέας ονείρων το post αλλά καταβάθος κάτι μέσα μου σε πιστεύει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...