Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

μπηκα απο περιεργεια να δω γιατι πανηγυριζετε.
αττικη με -6 (850)/ -25(500) δεν υφισταται στρωσιμο κατω απο τα 300 μετρα.
αντε να χιονισει να το δουμε εστω.
αυτο ειναι το καλυτερο δυνατο σεναριο απο αποψη ψυχους προφανως. οποτε ας προσγιωθουμε. ειναι και μακρια ακομα και ειναι της πλακας σε σχεση με αυτο που θα μπορουσε. λογικο βεβαια αφου δεν αφηνει περιθωρια να κατεβασει ψυχος και το διωχνει γρηγορα

Οι περισσότεροι Αττικάριοι του φόρουμ μένουν σε περιοχές πάνω από 200-300 μ., οπότε λογικό να πανηγυρίζουν. Με αυτό το ραν παντως ακόμα και εγώ στο Κέντρο το βλέπω να πέφτει. 

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξέχασα δε να αναφέρω τη γνωστή ζώνη σύγκλισης στις Σποράδες που θα μας πετύχαινε Κυριακή ξημέρωμα με ασπρισμα μέχρι το κέντρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω παντως με αυτο το ραν σιγουρα θα δω κατι να πεφτει τωρα αμα αυτο θα ειναι χιονι η κατι αλλο δεν το ξερω αναλογος με τις ορεξεις του καιρου!1!1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Οι περισσότεροι Αττικάριοι του φόρουμ μένουν σε περιοχές πάνω από 200-300 μ., οπότε λογικό να πανηγυρίζουν. Με αυτό το ραν παντως ακόμα και εγώ στο Κέντρο το βλέπω να πέφτει. 

δεν ειναι ακριβως ετσι.
και διπλα στον υμηττο και πεντελη και παρνηθα να ειναι κανεις, δεν θα εχει ραγδαιοτητα για να στρωσει με τοσο οριακες θερμοκρασιες.
οπως εχει δειξει η προσφατη ιστορια, με αναιμικες θερμοκρασιες μας σωζει κυριως οταν εχουμε δυνατα 500αρια ( -30 εως -40).
εδω δεν υπαρχει κατι τετοιο. εδω οριακα ημασταν με τα -8 και -9 ( και βεβαια γραφτηκε ιστορια).
ας δουμε ομως μηπως αλλαξει κατι... οταν πεσει στις 72 ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

δεν ειναι ακριβως ετσι.
και διπλα στον υμηττο και πεντελη και παρνηθα να ειναι κανεις, δεν θα εχει ραγδαιοτητα για να στρωσει με τοσο οριακες θερμοκρασιες.
οπως εχει δειξει η προσφατη ιστορια, με αναιμικες θερμοκρασιες μας σωζει κυριως οταν εχουμε δυνατα 500αρια ( -30 εως -40).
εδω δεν υπαρχει κατι τετοιο. εδω οριακα ημασταν με τα -8 και -9 ( και βεβαια γραφτηκε ιστορια).
ας δουμε ομως μηπως αλλαξει κατι... οταν πεσει στις 72 ωρες

Και ο άνεμος μόνο ΒΔ δεν , β καθαρός με εναλλαγές να που είναι και πολύ ισχυρός 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Δεν χάλασε...αδυνάτισε τον Αυλώνα και αυτός όπως όλα...

Χάλασε και παραχάλασε. Ο λόγος που έγινε αυτό, είναι επειδή υπάρχει ένα μωβ τέρας πάνω στον βόρειο πόλο που έφευγε προς καναδά, οπότε γινόταν εύκολα το ρίτζ προς σκανδιναβία. Τώρα αυτό το μωβ τέρας πέρασε προς την δική μας πλευρά, οπότε δεν αφήνει τίποτα να κατέβει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Χάλασε και παραχάλασε. Ο λόγος που έγινε αυτό, είναι επειδή υπάρχει ένα μωβ τέρας πάνω στον βόρειο πόλο που έφευγε προς καναδά, οπότε γινόταν εύκολα το ρίτζ προς σκανδιναβία. Τώρα αυτό το μωβ τέρας πέρασε προς την δική μας πλευρά, οπότε δεν αφήνει τίποτα να κατέβει.

ζωνικη δεδομενη μετα τις 15-16 σωστα;
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Κβ....γρήγορα δείτε κοντρολ αυριο δε θα υπάρχει...θα τον σκασει καλα καλα 

Δεν βγήκε.. εσύ βέβαια παλι χιονιζεσαι 😂

gens-0-2-144.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

δεν ειναι ακριβως ετσι.
και διπλα στον υμηττο και πεντελη και παρνηθα να ειναι κανεις, δεν θα εχει ραγδαιοτητα για να στρωσει με τοσο οριακες θερμοκρασιες.
οπως εχει δειξει η προσφατη ιστορια, με αναιμικες θερμοκρασιες μας σωζει κυριως οταν εχουμε δυνατα 500αρια ( -30 εως -40).
εδω δεν υπαρχει κατι τετοιο. εδω οριακα ημασταν με τα -8 και -9 ( και βεβαια γραφτηκε ιστορια).
ας δουμε ομως μηπως αλλαξει κατι... οταν πεσει στις 72 ωρες

1. Αν σε πιάσει η ζώνη σύγκλισης έχεις ραγδαιοτητα. Αυτό βέβαια θα φανεί τότε αλλά εγώ λέω αν ήταν για αύριο. 

 

2. Ο επιφανειακός άνεμος Σάββατο βράδυ είναι Β ΒΔ πολύ σημαντικό αυτό διότι ρίχνει τα υψόμετρα χιονόπτωσης. Για αυτό κ το wbz level ειναι τότε στα 200μ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

δεν ειναι ακριβως ετσι.
και διπλα στον υμηττο και πεντελη και παρνηθα να ειναι κανεις, δεν θα εχει ραγδαιοτητα για να στρωσει με τοσο οριακες θερμοκρασιες.
οπως εχει δειξει η προσφατη ιστορια, με αναιμικες θερμοκρασιες μας σωζει κυριως οταν εχουμε δυνατα 500αρια ( -30 εως -40).
εδω δεν υπαρχει κατι τετοιο. εδω οριακα ημασταν με τα -8 και -9 ( και βεβαια γραφτηκε ιστορια).
ας δουμε ομως μηπως αλλαξει κατι... οταν πεσει στις 72 ωρες

Εντάξει, δεν λέω ότι είναι ιδανική η διάταξη ούτε για εσάς, αλλά σίγουρα είστε πολύ πιο κοντά σε κάτι δυνατό, με κάποιες βελτιώσεις. Τα τελειως πεδινά - παραθαλάσσια του νομού θέλουν θαύματα. Εμένα μου αρκεί να το δω να πέφτει, θα είναι λύτρωση μετά από τόσα 20αρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, icestorm είπε:

1. Αν σε πιάσει η ζώνη σύγκλισης έχεις ραγδαιοτητα. Αυτό βέβαια θα φανεί τότε αλλά εγώ λέω αν ήταν για αύριο. 

 

2. Ο επιφανειακός άνεμος Σάββατο βράδυ είναι Β ΒΔ πολύ σημαντικό αυτό διότι ρίχνει τα υψόμετρα χιονόπτωσης. Για αυτό κ το wbz level ειναι τότε στα 200μ. 

ναι απλα εγω επιμενω στα 500αρια που η ποιοτητα της νιφαδας θα ειναι τραγελαφικη και για να στρωσει θα πρεπει να ριχνει πολυ εντονα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

ζωνικη δεδομενη μετα τις 15-16 σωστα;
 

Ξέρω ότι φαίνεται έτσι στα μοντέλα, αλλά δεν την θεωρώ ακόμα δεδομένη. Πιστεύω ότι το διάστημα μέχρι τις 20 του μήνα παίζει ακόμα δυνατά. Θα κλειδώσουμε την ζωνική μόνο όταν φανεί αδύνατη η αποφυγή της. Η οποία θα συμβεί πάλι με χαζό τρόπο δηλαδή, το ότι θα έχει κάτι σαν back door στα πολύ βόρεια τμήματα και ο αυλώνας θα πάει ατλαντικό--> ένωση με ατλαντικά χαμηλά--> ζωνική

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Εντάξει, δεν λέω ότι είναι ιδανική η διάταξη ούτε για εσάς, αλλά σίγουρα είστε πολύ πιο κοντά σε κάτι δυνατό, με κάποιες βελτιώσεις. Τα τελειως πεδινά - παραθαλάσσια του νομού θέλουν θαύματα. Εμένα μου αρκεί να το δω να πέφτει, θα είναι λύτρωση μετά από τόσα 20αρια.

αν με ρωτας τα ΚΒ μπορουν να δουν κατι πραγματικα δυνατο απο το ερχομενο αν αλλαξει αρκετα η διαταξη ( προς τα δυτικα).
τσαμπα ευκαιρια αν σκασει για ενα -6 απλα... αλλα οκ απο τις ζεστες και την ανωμαλια καλυτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

αν με ρωτας τα ΚΒ μπορουν να δουν κατι πραγματικα δυνατο απο το ερχομενο αν αλλαξει αρκετα η διαταξη ( προς τα δυτικα).
τσαμπα ευκαιρια αν σκασει για ενα -6 απλα... αλλα οκ απο τις ζεστες και την ανωμαλια καλυτερα

Και εγώ θα το χαρώ, γιατί είναι πολύ δύσκολο να κάνει κατι σοβαρο εντός λεκανοπεδίου με αυτές τις Τ, οπότε τι είχαμε, τι χάσαμε. Μες στο παιχνίδι είναι τα κεντροβόρεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Ξέρω ότι φαίνεται έτσι στα μοντέλα, αλλά δεν την θεωρώ ακόμα δεδομένη. Πιστεύω ότι το διάστημα μέχρι τις 20 του μήνα παίζει ακόμα δυνατά. Θα κλειδώσουμε την ζωνική μόνο όταν φανεί αδύνατη η αποφυγή της. Η οποία θα συμβεί πάλι με χαζό τρόπο δηλαδή, το ότι θα έχει κάτι σαν back door στα πολύ βόρεια τμήματα και ο αυλώνας θα πάει ατλαντικό--> ένωση με ατλαντικά χαμηλά--> ζωνική

εγω βλεπω οτι οι λιμνες που θα κινουνται προς αζορες θα καταστρεψουν οποιαδηποτε πιθανοτητα αναπτυξης εμποδισμου εκ νεου για οσο φαινεται στους χαρτες.
καλα θα αλλαξουν προφανως αλλα δεν θεωρω οτι θα υπαρξουν αλλες ωραιες ευκαιριες με την ευρωπη να εχει τοσο ποιοτικο ψυχος και σε σωστη θεση...
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

ναι απλα εγω επιμενω στα 500αρια που η ποιοτητα της νιφαδας θα ειναι τραγελαφικη και για να στρωσει θα πρεπει να ριχνει πολυ εντονα

Σίγουρα με ένα -35 στα 500 θα κάναμε άλλη κουβέντα τώρα. Αλλά κ το ασπρισμα καλό είναι ας μην είμαστε κ πλέονεκτες...😀

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Χάλασε και παραχάλασε. Ο λόγος που έγινε αυτό, είναι επειδή υπάρχει ένα μωβ τέρας πάνω στον βόρειο πόλο που έφευγε προς καναδά, οπότε γινόταν εύκολα το ρίτζ προς σκανδιναβία. Τώρα αυτό το μωβ τέρας πέρασε προς την δική μας πλευρά, οπότε δεν αφήνει τίποτα να κατέβει.

θεωρείς ότι μπορει να αλλάξει αυτό στα επομενα τρεξιματα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snow_evia είπε:

Εντωμεταξυ ο μέσος όρος λίγος χειρότερος

έχει πολυ δρόμο ακόμη και εμενα με προβλημάτισε πολύ ο Γάλλος, δυστυχώς είναι οριακή η φάση και κρέμεται από μια κλωστή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

gens-13-1-156.png

gens-13-0-156.png

gens-20-1-156.png

gens-20-0-156.png

Κάτι τέτοιο πρέπει να σκάσει να μην αγχωνόμαστε για τίποτα, γιατί έτσι όπως βλέπω τον βραδινό τζιφο (που δεν θα βγει με την καμία) και τα σενάρια θα χιονίσει μόνο δυτική Μακεδονία, ημιορεινή Θεσσαλία , και ημιπεδινη στερεά Ελλάδα

Έχουν χαλάσει αρκετά σε θέμα ψύχους από εκεί που μιλαγαμε για 2008 κλπ, για να δούμε αν μπορούν να το βελτιώσουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...