Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Εντωμεταξύ κουβαλάει φοβερό ψυχος η διάταξη με κάτι ψέμματα σε διάφορα σενάρια μας βάζει στο -8

Έχει από επιφάνεια μέχρι 850 τρελλο ψυχος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλος πάντων όσον αφορά το ριτζαρισμα είμαστε σε εκείνες τις ώρες που συνήθως γίνονται μεγάλες αλλαγές...οπότε πιστεύω στα 12 άρια η που θα το ισοπεδώσουν το Ριτζ η που θα το κάνουν ακόμη πιο έντονο στο σκάψιμο....πάντως Γάλλος και Ιάπωνας έχουν καλύτερο Ατλαντικό από τζιφο 06

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για εξιλεωση για οσα ζουμε απο Ιουλιο και μετα πρεπει να σκασουν αυτα

Αθηναικη εφημεριδα 20/1/1858 (2/2/1858 με νεο ημερολογιο)...-6 στην Αθηνα ενω παγωσε ο κηφισος σε βαθμο να μπορεις να περπατησεις πανω του!!!!!!!!! Γινονται συγκρισεις με παλαιοτερο πιθανοτατα ιστορικα κρυο χειμωνα του 1812

image.png.260d66aa1cebafe390cf8aef77a961a1.png

image.png.45293331724f92fce1c07299db1aec90.png

Χιονιας στο νησι της Κερκυρας 16/1/1855

image.png.6ec285c89eca6a2d8f659975dff83a8d.png

Και τωρα θα σας παω σε μια εισβολη που λιγοι ξερουν λογω καλυψης, 23-24/1/1833, θερμοκρασιες τρομακτικες εφαμιλλες της 30-31/1/1858, με το νησι της Γαυδου να σκεπαζεται ολοκληρο με χιονια!

image.png.269634ada6cf893182327c52b0b37e8b.png

Αρχικα δειτε διακυμανσεις στο διαστημα 22-25/1/1833 για κερκυρα, οι παρατηρησεις μιλανε για τεραστια παγωνια

22/1 -1,1 ως 6,1

23/1 -1,1 ως 3,3

24/1 -5 ως 3,3

25/1 -1,7 ως 4,4

image.png.738838864833f93be480f6588f250533.png

Ενταξει πολυ μου ετρεξαν τα σαλια, στα δικα μας το καλο ειναι οτι Ευρωπαιος, τζεμ, και ουκμο αν συνεχιζε εχουν χειμρινη διαταξη στις 22/1 οποτε αναμονη, δεν υπαρχει καμια ταφοπλακα, αλλα πιθανοτατα δεν παμε σε κατι ισχυρο, ειμαστε ακομα στις 200+ ωρες οποτε ολα αλλαζουν ειτε προς το κακο ειτε προς το καλο, τα σπουδαιοτερα την Τριτη που θα μαστε στις 150ωρες περιπου

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Για εξιλεωση για οσα ζουμε απο Ιουλιο και μετα πρεπει να σκασουν αυτα

Αθηναικη εφημεριδα 20/1/1858 (2/2/1858 με νεο ημερολογιο)...-6 στην Αθηνα ενω παγωσε ο κηφισος σε βαθμο να μπορεις να περπατησεις πανω του!!!!!!!!! Γινονται συγκρισεις με παλαιοτερο πιθανοτατα ιστορικα κρυο χειμωνα του 1812

image.png.260d66aa1cebafe390cf8aef77a961a1.png

image.png.45293331724f92fce1c07299db1aec90.png

Χιονιας στο νησι της Κερκυρας 16/1/1855

image.png.6ec285c89eca6a2d8f659975dff83a8d.png

Και τωρα θα σας παω σε μια εισβολη που λιγοι ξερουν λογω καλυψης, 23-24/1/1833, θερμοκρασιες τρομακτικες εφαμιλλες της 30-31/1/1858, με το νησι της Γαυδου να σκεπαζεται ολοκληρο με χιονια!

image.png.269634ada6cf893182327c52b0b37e8b.png

Αρχικα δειτε διακυμανσεις στο διαστημα 22-25/1/1833 για κερκυρα, οι παρατηρησεις μιλαμε για τεραστια παγωνια

22/1 -1,1 ως 6,1

23/1 -1,1 ως 3,3

24/1 -5 ως 3,3

25/1 -1,7 ως 4,4

image.png.738838864833f93be480f6588f250533.png

Ενταξει πολυ μου ετρεξαν τα σαλια, στα δικα μας το καλο ειναι οτι Ευρωπαιος, τζεμ, και ουκμο αν συνεχιζε εχουν χειμρινη διαταξη στις 22/1 οποτε αναμονη, δεν υπαρχει καμια ταφοπλακα, αλλα πιθανοτατα δεν παμε σε κατι ισχυρο, ειμαστε ακομα στις 200+ ωρες οποτε ολα αλλαζουν ειτε προς το κακο ειτε προς το καλο, τα σπουδαιοτερα την Τριτη που θα μαστε στις 150ωρες περιπου

Για να φτάσουμε στην τρίτη πρέπει να περάσουμε την Κυριακή όμως...το ριτζαρισμα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ναι σα να μην επηρεάζεται το Ριτζ με την έννοια ότι γίνεται ..βέβαια με τον τρόπο που γίνεται απομακρυνόμαστε όλο και πιο πολύ από το Τζεμ αλλά αυτό αφορα κυρίως από κεντρικά και κάτω...

Μεχρι το βραδυ μαξ αυριο το πρωι θα ξερουμε να γινει ριτζ οποτε χαλαρωνουμε και γρηγορα....εγω το βλεπω δυσκολο να γινει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό το αγοράζω πάντως

gens-9-1-186.png

και αυτό

gens-17-1-186.png

παρόμοια

gens-27-1-192.pnggens-30-1-192.png

Έχει και μερικά ακόμη μέτρια, λίγα προσήνεμα που ίσως δίνουν και εδώ υετό και κάποια που είναι για πιο μετά, αλλά εστίασα μέχρι τις 200 ώρες.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Για να φτάσουμε στην τρίτη πρέπει να περάσουμε την Κυριακή όμως...το ριτζαρισμα ...

Ναι γι αυτο λεω θα γινουμε σοφοτεροι τοτε, τωρα ολα ειναι σε μια κλωστη που μπορει να δουμε απο θερμη εισβολη ως χιονι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μεχρι το βραδυ μαξ αυριο το πρωι θα ξερουμε να γινει ριτζ οποτε χαλαρωνουμε και γρηγορα....εγω το βλεπω δυσκολο να γινει

Μέχρι χτες το πρωί ούτε καν σαν ιδέα υπήρχε στο δικό μου μυαλό...ναι είναι δύσκολο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θα με χάλαγε ένα ρετάλι σαν της εβδομάδας αυτής και το επόμενο σκ για να νιώσουμε λίγο χειμώνα και να πέσουν οι μέσες Τ. Άλλωστε, τον υπόλοιπο καιρό έχει 20αρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν ένστικτο απο την εμπειρία θα πω οτι εχω μια ελπίδα φέτος για χιονιά μονο.και.μονο.επειδη προηγήθηκαν κανα δυο χιονια ημιορεινών και ενα προχτές με χαμηλά υψόμετρα .. Σε Χειμώνες με φωτοβολίδες σπάνια ευνοουμασταν οι κβ νομιζω, αν και δεν ειναι απαραίτητο, ας πούμε πριν τη. Μήδεια προηγήθηκε ο Λέανδρος με μια πέτσα κλπ.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Dusterakos said:

Και το ukmo στις 168 ωρες καλο ειναι

ukmo-0-168.png?0

Το ukmo σε αυτες τις ωρες δεν διαφέρει και πολυ απο το gem ως προς την προγνωσιμοτητα του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 και μονο που δεν εκτοξευεται ο μ.ο , και μονο που δεν παμε σε αλκυονιδες αλλα  συνεχιζουμε σε χειμωνιατικο μουντ ,μου ειναι αρκετο.....,... ολα παιζονται !!!!

υ.γ. ( αν μετα το μηνυμα καταφερω να τις  φερω,, θα με παραδεχτω !!!!! 😂)

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προλαβαινουμε να το γυρισουμε το βραδυ.Τα μονδελα ειχαν hangover το πρωι λογω της Παρασκευιατικης νυχτερινης εξοδου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά έχω πάθει την πλάκα μου με το πόσο δύσκολο έχει γίνει ένα απλό στρώσιμο πλέον. Ακόμα και σε καρασάπιους χειμώνες όπως ο 15-16, είχαμε δει την χονδροπέτσα μας. Τωρα τίποτα!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Προσωπικά έχω πάθει την πλάκα μου με το πόσο δύσκολο έχει γίνει ένα απλό στρώσιμο πλέον. Ακόμα και σε καρασάπιους χειμώνες όπως ο 15-16, είχαμε δει την χονδροπέτσα μας. Τωρα τίποτα!

Εδώ Μιχαήλ φτάσαμε να αναλύουμε ως άθλο τη χιονόπτωση στη Δυτική Μακεδονία και στο Μέτσοβο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Προσωπικά έχω πάθει την πλάκα μου με το πόσο δύσκολο έχει γίνει ένα απλό στρώσιμο πλέον. Ακόμα και σε καρασάπιους χειμώνες όπως ο 15-16, είχαμε δει την χονδροπέτσα μας. Τωρα τίποτα!

Πέτσα κάνει και στις 20 Μαρτίου που λέει ο λόγος. Το θέμα είναι να κάνει κάνα 20ποντο. Πρακτικά ένας μήνας (και λίγο) έχει μείνει για αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, [weathermaniac] said:

Προσωπικά έχω πάθει την πλάκα μου με το πόσο δύσκολο έχει γίνει ένα απλό στρώσιμο πλέον. Ακόμα και σε καρασάπιους χειμώνες όπως ο 15-16, είχαμε δει την χονδροπέτσα μας. Τωρα τίποτα!

αν μαζεψεις παντως τα εκατοστα παχνης μετα τη μηδεια θα εχεις μισο μετρο χιονι με τοσες προσηνεμες κακοκαιριες😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Εδώ Μιχαήλ φτάσαμε να αναλύουμε ως άθλο τη χιονόπτωση στη Δυτική Μακεδονία και στο Μέτσοβο. 

Καλά ναι, που το πας και αυτό. Και το Μέτσοβο στα 1200 μέτρα δεν θυμάμαι καν πότε είχε τελευταία φορά μσιό μέτρο δηλαδή.. Δεν θυμάμαι!

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Πέτσα κάνει και στις 20 Μαρτίου που λέει ο λόγος. Το θέμα είναι να κάνει κάνα 20ποντο. Πρακτικά ένας μήνας (και λίγο) έχει μείνει για αυτό.

Εγώ πάντα αναζητούσα μεγάλο χιόνι, αλλά πλέον έχω απελπιστεί τόσο πολύ, νιώθω τόσο dead inside Που δεν περιμένω ούτε πέτσα να δω εύκολα. Δηλαδή και πέτσα να δω θα είμαι χαρούμενος, εφόσον βέβαια είναι αυλώνας τέτοιας δυναμικής. Το 15-16 η χονδρόπετσα ήταν 5-7 πόντοι από όσο ξέρω, εγώ βέβαια ήμουν στα Γιάννενα και είχε κάνει στην κυριολεξία μισό πόντο στις εύκολες η νυφίτσα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

αν μαζεψεις παντως τα εκατοστα παχνης μετα τη μηδεια θα εχεις μισο μετρο χιονι με τοσες προσηνεμες κακοκαιριες😆

παίζει και όχι, σταμάτησαν και οι αρνητικές εξάλλου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...