Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τόσο μακρυά ακόμα κ +2 ο μ.ο έχουμε περιθώριο να πάει.  Από κει κ πανω όμως τα πράγματα γίνονται δύσκολα. Συνήθως στις σοβαρές ψυχρες εισβολές 10 κ πλέον μέρες πριν ο μ.ο παίζει από -2 με +2 χοντρικά. Επίσης συνήθως μετατοπίζεται νωρίτερα από το αναμενόμενο όσο οι μέρες περνούν κ βέβαια μια βδομάδα πριν ο μ.ο είναι σταθερά αρνητικός. Με λίγα λόγια κρατάμε την ασθενή τάση κ τις 3-4 επόμενες μέρες θα ξέρουμε τι περίπου να περιμένουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

ας έρθει μετά το καλό και ας κάνει όση κούρμπα θέλει 1-2 μέρες πριν, το ξέρεις ότι δεν θα ασχοληθεί κανένας αν ξέρει ότι αμέσως μετά θα χιονίσει...

τεσπα 6αρι και τζίφος στις άπειρες ώρες οποτε...

Το θεμα ειναι οτι το "καλο" μετα μπορει να μην ερθει ποτε.Οποτε καταλαβαινεις τα νευρα μας.Σιγουρα παντως ξερω τι θα κανεις εσυ σε μια τετοια περιπτωση.🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, DIMITRIS είπε:

Σπύρο τίποτα δεν άρχισε για τόσο μακριά γιατί όλα τα σενάρια έχουν περίπου τις ίδιες πιθανότητες επιβεβαίωσης.

Προσωπικά κρατάω ότι αλλάζει η κυκλοφορία στην Ευρώπη και ενδεχομένως θα επηρεαστούμε από καοκοκαιρία χειμερινού τύπου μετά τις 12/1 (χοντρικά), μέχρι εκεί αυτή τη στιγμή όμως, τίποτα περισσότερο...

Ναι αλλα οταν τα εμφανιζει μονο για καλο δεν ειναι δημητρη

Θα φανει στον μεσο ορο μακροπροθεσμα  αυτο για το που βαδιζουμε

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Για τόσο μακρυά ακόμα κ +2 ο μ.ο έχουμε περιθώριο να πάει.  Από κει κ πανω όμως τα πράγματα γίνονται δύσκολα. Συνήθως στις σοβαρές ψυχρες εισβολές 10 κ πλέον μέρες πριν ο μ.ο παίζει από -2 με +2 χοντρικά. Επίσης συνήθως μετατοπίζεται νωρίτερα από το αναμενόμενο όσο οι μέρες περνούν κ βέβαια μια βδομάδα πριν ο μ.ο είναι σταθερά αρνητικός. Με λίγα λόγια κρατάμε την ασθενή τάση κ τις 3-4 επόμενες μέρες θα ξέρουμε τι περίπου να περιμένουμε 

Αυτό είναι το κακό  με το μεσοπροθεσμο οταν κατι δειχνει πολυ θετικο. Σε τρωει το άγχος μην τυχόν και χαλάσει. Δειχνει πολυ ψυχοβγαλτικο. Και ... φυσικά συνήθως χαλάει. Τώρα όμως δεν θα χαλάσει. Ή θα κάνει ένα μικρό παλαντζαρισμα και θα επανέλθει. Ειναι συστημενο!!! Καροτσάκι...!!!💣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ψηνεται σιγα σιγα και νεα θερμη ειβολη για τις 9 με 10 Γεναρη.Υπεροχα.93626833_ens_image(6)(2).png.3f1e73ced7242233fa5a2efa7f1f13df.png

Πανω απο τα κλιματικα  ολο το πρωτο  δεκαημερο του ιανουριου, στα ανσαμπλς του ευρωπαιου

Πως την παλεουμε ακομα ψυχολογικα με τον παλιοκαιρο,μονο η καρδουλα μας το ξερει

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν είχε συνέχεια ο μο του 6αρι ευρωπαϊκού θα ήταν καλύτερος και από το πρωινό του : )

 

Εξαιρετικά ναό! Επιβεβαίωση του ισλανδικού αντικυκλωνα!

16-22-18-nao_gefs.sprd2.png.44f4df2f806eb2b7103d77cc0ba74bf1.png

Σε σχέση με εχθές 16-10-50-nao_gefs.sprd2.png.0a1ad99a1ba098f107ae8b7afed46422.png

 

Άι αχταρμας μέχρι και υπερζωνικη έχει αλλά για πολύ μετα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και καπιυ εδω ο ναο μας στελνει τα καυτά φιλιά της Αφρικής....Καλά Χίο ια σε Γαλλία ιταλια ισπανια Γερμανία....Δεν υπάρχει τιοοτα για Ελλάδα ...συνδυασμός αο και ναο στέλνουμε αυλωνα στην Γαλλία ισπανια ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν είχε συνέχεια ο μο του 6αρι ευρωπαϊκού θα ήταν καλύτερος και από το πρωινό του : )

 

Εξαιρετικά ναό! Επιβεβαίωση του ισλανδικού αντικυκλωνα!

16-22-18-nao_gefs.sprd2.png.44f4df2f806eb2b7103d77cc0ba74bf1.png

Σε σχέση με εχθές 16-10-50-nao_gefs.sprd2.png.0a1ad99a1ba098f107ae8b7afed46422.png

 

Άι αχταρμας μέχρι και υπερζωνικη έχει αλλά για πολύ μετα.

Χαχαχαχαα...Καλά χιονια Μιχαηλ ....Ο ναο κατέβηκε κι αλλο και αύριο πολυ πιθανό να ναι στο μειον 2 φιλάκια απο την μαμά αφρικα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Χαχαχαχαα...Καλά χιονια Μιχαηλ ....Ο ναο κατέβηκε κι αλλο και αύριο πολυ πιθανό να ναι στο μειον 2 φιλάκια απο την μαμά αφρικα 

Ρε κοίτα λίγο χάρτες! Ο ναο είναι διάγραμμα που αφορά τα z500 και αφού θα έχουμε αντικυκλωνα με επίκεντρο την Ισλανδία είναι απολύτως λογική μια τέτοια τιμή. 

Είχα κάνει μια προσπάθεια να φτιάξω τον τύπο του ναό  και θα υπολόγιζα με αυτόν την τιμή κάποιου χάρτη, με την βοήθεια του kapelosG αλλά δυστυχώς δεν μας βγήκε και τώρα θα έχουμε αυτά συνέχεια. Αν πάει Ισπανία ο Αυλώνας ο ναο με τέτοιο αντικυκλωνα πρέπει να φτάσει στο -3 .

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Οι Ισπανοί θα τραγουδούν....ΧΟΛΑ ΧΙΟΝΙΑ ,ΧΙΟΝΙΑ ΦΙΛΑΚΙΑ ΡΟΥΦΗΧΤΑ...ποιοι Ισπανοί?δεν τους βλέπω...😎😎😎

Συμβολικό το ανθρωπάκι με τα γυαλιά αλλα οχι για τους Ισπανούς....ξέρεις εσύ για ποιους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Συμβολικό το ανθρωπάκι με τα γυαλιά αλλα οχι για τους Ισπανούς....ξέρεις εσύ για ποιους 

Χολα αβοκαντοθ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στη 1 Δεκέμβρη ο ναο ήταν μειον 1,8 με την Ισλανδία 1030 και την ισπανια 1000...Αυτή τη στιγμή είναι μειον 1, 1 περίπου αλλα η ταση ειναι σαφώς πτωτική σε σχέση με χθες αφου τονκρατανε κατι άκυρα ψηλα σεναρια..Κατά πάσα πιθανότητα θ καταλήξει παλι στο μειον 1,8 Ισλανδία 1030 Ισπανία 1000 μαντέψτε τι καιρο θα χει η Ελλάδα 

Εδω θα μαστε αυριο και θα δείτε αν και νομίζω απο σημερα θα ξεκαθαρίσει 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Στη 1 Δεκέμβρη ο ναο ήταν μειον 1,8 με την Ισλανδία 1030 και την ισπανια 1000...Αυτή τη στιγμή είναι μειον 1, 1 περίπου αλλα η ταση ειναι σαφώς πτωτική σε σχέση με χθες αφου τονκρατανε κατι άκυρα ψηλα σεναρια..Κατά πάσα πιθανότητα θ καταλήξει παλι στο μειον 1,8 Ισλανδία 1030 Ισπανία 1000 μαντέψτε τι καιρο θα χει η Ελλάδα 

Εδω θα μαστε αυριο και θα δείτε αν και νομίζω απο σημερα θα ξεκαθαρίσει 

Εγώ παίζω μπαλιτσα με Περούτζια και Κατάνια ...😎😎😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Στη 1 Δεκέμβρη ο ναο ήταν μειον 1,8 με την Ισλανδία 1030 και την ισπανια 1000...Αυτή τη στιγμή είναι μειον 1, 1 περίπου αλλα η ταση ειναι σαφώς πτωτική σε σχέση με χθες αφου τονκρατανε κατι άκυρα ψηλα σεναρια..Κατά πάσα πιθανότητα θ καταλήξει παλι στο μειον 1,8 Ισλανδία 1030 Ισπανία 1000 μαντέψτε τι καιρο θα χει η Ελλάδα 

Εδω θα μαστε αυριο και θα δείτε αν και νομίζω απο σημερα θα ξεκαθαρίσει 

Μην κοιτάς επιφανειακές πιέσεις, ήταν και δικό μου λάθος. Το διάγραμμα που κοιτάμε αφορά τα γεωδυναμικα.

Τότε η Ισλανδία είχε πράσινα γεωδυναμικα, αλλά το ίδιο και η Πορτογαλία. Κάτω από -2 δεν θα πέσει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που λέω είναι οτι αυτή τη στιγμή  το μεγαλύτερο μέρος της αρνητικής τιμής του ναό οφείλεται στα πολύ υψηλότερα z500 της Ισλανδίας, και όχι σε χαμηλότερα της Πορτογαλίας.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βάσει μ.ο., διααφαίνεται τάση στα μακρινά να επανέλθει η Τ στα κλιματικά και τίποτα παραπάνω. Σχεδόν όσα σενάρια φέρνουν ψυχρή εισβολή, άλλα τόσα φέρνουν +10 στα 850 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μην κοιτάς επιφανειακές πιέσεις, ήταν και δικό μου λάθος. Το διάγραμμα που κοιτάμε αφορά τα γεωδυναμικα.

Τότε η Ισλανδία είχε πράσινα γεωδυναμικα, αλλά το ίδιο και η Πορτογαλία. Κάτω από -2 δεν θα πέσει.

Τώρα μπερδεύτηκα χειρότερα...Όταν έχεις χρόνο καποια στιγμη μου το εξηγείς εδω η σε πμ οπως θες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Τώρα μπερδεύτηκα χειρότερα...Όταν έχεις χρόνο καποια στιγμη μου το εξηγείς εδω η σε πμ οπως θες 

Οκ, λίγο πιο μετά. Έφταιγα και εγώ, αλλά διαπίστωσα στην ουσία ότι υπάρχουν πάνω από ένας τρόπος για υπολογισμό ναο και μάλιστα έχουν διαφορετικές τιμές, άστα να πάνε!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τώρα μπερδεύτηκα χειρότερα...Όταν έχεις χρόνο καποια στιγμη μου το εξηγείς εδω η σε πμ οπως θες 

Σε πιάνω αδιαβαστο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τώρα μπερδεύτηκα χειρότερα...Όταν έχεις χρόνο καποια στιγμη μου το εξηγείς εδω η σε πμ οπως θες 

Θα τιμωρηθείς Αντουάν ...θα γράψεις σε χαρτί 10 φορές ..."δεν θα μιλήσω για προσηνεμα επί πέντε μέρες"...🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Οκ, λίγο πιο μετά. Έφταιγα και εγώ, αλλά διαπίστωσα στην ουσία ότι υπάρχουν πάνω από ένας τρόπος για υπολογισμό ναο και μάλιστα έχουν διαφορετικές τιμές, άστα να πάνε!

 

Πρέπει στα δελτία καιρού στην τηλεόραση να μιλάνε οι μετεωρολόγοι για τον ναο. 

Να δω τι θα κάνει μετά ο κόσμος. Θα βγαίνει με κοντομάνικο στα χιόνια και θα κλείνεται στο σπίτι του στις λιακάδες 😁🤪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...