Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ διπλής ψυχρής εισβολής 9-14/1....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Λίγα πράματα για 70+ mm χιονουετου της Τετάρτης στο σταθμο της Σέττας. Και όλα έπεσαν με θερμοκρασίες για στρώσιμο από τα 850-900μ. Κι αν στα 925μ είχε μέγιστη 0.4μ, στα 1000μ είχε μέγιστη αρνητική. 

Νομίζω λίγο δύσκολο 100μ πιο πάνω να έχει ξαφνικά 1-2 μέτρα όπως μας παρουσιάζουν κάθε φορά οι "εκτιμήσαντες". Απλή λογική.

Για πολλοστή φορά καταλήγω στο ότι η ποσότητα του βοριαδόχιονιου δεν έχει καμία σχέση με τα mm που γράφουν οι σταθμοί ακόμα και με 0°C μέγιστες. Συνήθως είναι λιγότερη απ όσο θα περίμενε κανείς.

Τα mm απλά ξεγελούν πολλούς που όποτε βλέπουν 100αρες με βοριά σου λένε "ουυ μέτρα θα χει βάλει πιο πάνω". Αμ δε!

(oldboy332 το ξέρω, δεν θα κρατηθείς ούτε αυτή τη φορά. Είμαι προετοιμασμένος)

🤣🤣🤣

Καλησπέρα, Καλησπέρα !Για λίγο σκέφτηκα να μην απαντήσω , να το ξέρεις 😁.

Προκαταβολικά συγνώμη στους υπόλοιπους αλλά έτσι για την συζήτηση και τον χαβαλέ αφού έχουμε διάλλειμα στα καιρικά.

Παραδοχές :Το χιόνι όντως δεν αθροίζεται, έχει διαφορετικά ποιοτικά χαρακτηριστικά ανά περίπτωση και περιοχή και πρέπει να είσαι εκεί την ώρα των φαινομένων για να εκτιμήσεις το ύψος της χιονόστρωσης .

Ο σταθμός έγραψε 133mm σε 2 ημέρες .Θεωρώ ότι περίπου 100μμ έπεσαν με την μορφή χιονιού. Επειδή είχα μπει στον σταθμό ,υετό κατέγραφε σε όλη την διάρκεια των φαινομένων με υψηλές ραγδαιότητες . Άρα το χιονάκι έλιωνε ,διαφορετικά δεν θα είχαμε καταγραφή . *Η περιοχή δεν έχει ρεύμα , δεν πιστεύω ότι θα αγόραζε κάποιος "χιονοκουβέρτα" να του καταναλώνει ενέργεια. Εξάλλου μέχρι το τελευταίο χιόνι πέρσι νομίζω δεν κατέγραφε υετό. 

Ο σταθμός είναι στα 925μ υψόμετρο , η φωτογραφία είναι στο ίδιο υψόμετρο άρα προφανώς έλιωνε  με ακόμη περισσότερη ευκολία στην άσφαλτο.  ( btw η φώτο και το βίντεο που συζητάμε είναι τραβηγμένα μετά το εκκλησάκι της Αμπουδιώτισσας και αφού έχεις διασχίσει το μικρό οροπέδιο, δηλαδή όντως έχει πολύ λίγο χιόνι σε αυτό το υψόμετρο η περιοχή ).

Ο συγκεκριμένος σταθμός αποτυπώνει ακριβώς την ποσότητα χιονιού που πέφτει στις γύρω κορυφές ( Ξεροβούνι , Σκοτεινή )καθώς είναι δίπλα τους και δεν είναι σε κάποια ρεματιά ή κάπου που να "μαζεύει" υετό. Επίσης οι ριπές ανέμου είναι χαμηλές και δεν επηρεάζουν θετικά ή αρνητικά. *Υπάρχει και ένας Davis Vantage Vue σε κοντινό σημείο με τον παραπάνω αλλά πιθανότατα χωρίς δίκτυο, δεν έχω βρει στοιχεία μέχρι σήμερα.

Δεν είναι δυνατόν οι νότιες πλευρές στο ξεροβούνι να είναι κάτασπρες για μήνες με υψόμετρο <1450μ αν δεν έριχνε τόσο χιόνι. Δεν θα κρατούσε χιονούρες η Δίρφυ στα 1300,-1700μ μέχρι τον Ιούνιο ή και Ιούλιο κάποιες χρονιές (κάτω από την κορυφή στο βόρειο κομμάτι) αν δεν χιόνιζε τόσο.

**Δεν ξέρω αν έχεις δει την παρακάτω συγκριτική φώτο από τα μέσα Ιανουαρίου του 2017 αλλά κοίταξε την προσεχτικά και αναθεώρησε τις απόψεις σου 😄

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σε όλους . Μες στην χαρά είμαι …

Ξεκινησε πολύ ψιλό χιονάκι στην Ζαρουχλα … καθαρόαιμο..😀😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, ΖΑΡΟΥΧΛΙΩΤΗΣ είπε:

Καλησπερα σε όλους . Μες στην χαρά είμαι …

Ξεκινησε πολύ ψιλό χιονάκι στην Ζαρουχλα … καθαρόαιμο..😀😀

Ευχομαι 30ποντο ως το πρωι Τακαρε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, oldboy332 είπε:

Καλησπέρα, Καλησπέρα !Για λίγο σκέφτηκα να μην απαντήσω , να το ξέρεις 😁.

Προκαταβολικά συγνώμη στους υπόλοιπους αλλά έτσι για την συζήτηση και τον χαβαλέ αφού έχουμε διάλλειμα στα καιρικά.

Παραδοχές :Το χιόνι όντως δεν αθροίζεται, έχει διαφορετικά ποιοτικά χαρακτηριστικά ανά περίπτωση και περιοχή και πρέπει να είσαι εκεί την ώρα των φαινομένων για να εκτιμήσεις το ύψος της χιονόστρωσης .

Ο σταθμός έγραψε 133mm σε 2 ημέρες .Θεωρώ ότι περίπου 100μμ έπεσαν με την μορφή χιονιού. Επειδή είχα μπει στον σταθμό ,υετό κατέγραφε σε όλη την διάρκεια των φαινομένων με υψηλές ραγδαιότητες . Άρα το χιονάκι έλιωνε ,διαφορετικά δεν θα είχαμε καταγραφή . *Η περιοχή δεν έχει ρεύμα , δεν πιστεύω ότι θα αγόραζε κάποιος "χιονοκουβέρτα" να του καταναλώνει ενέργεια. Εξάλλου μέχρι το τελευταίο χιόνι πέρσι νομίζω δεν κατέγραφε υετό. 

Ο σταθμός είναι στα 925μ υψόμετρο , η φωτογραφία είναι στο ίδιο υψόμετρο άρα προφανώς έλιωνε  με ακόμη περισσότερη ευκολία στην άσφαλτο.  ( btw η φώτο και το βίντεο που συζητάμε είναι τραβηγμένα μετά το εκκλησάκι της Αμπουδιώτισσας και αφού έχεις διασχίσει το μικρό οροπέδιο, δηλαδή όντως έχει πολύ λίγο χιόνι σε αυτό το υψόμετρο η περιοχή ).

Ο συγκεκριμένος σταθμός αποτυπώνει ακριβώς την ποσότητα χιονιού που πέφτει στις γύρω κορυφές ( Ξεροβούνι , Σκοτεινή )καθώς είναι δίπλα τους και δεν είναι σε κάποια ρεματιά ή κάπου που να "μαζεύει" υετό. Επίσης οι ριπές ανέμου είναι χαμηλές και δεν επηρεάζουν θετικά ή αρνητικά. *Υπάρχει και ένας Davis Vantage Vue σε κοντινό σημείο με τον παραπάνω αλλά πιθανότατα χωρίς δίκτυο, δεν έχω βρει στοιχεία μέχρι σήμερα.

Δεν είναι δυνατόν οι νότιες πλευρές στο ξεροβούνι να είναι κάτασπρες για μήνες με υψόμετρο <1450μ αν δεν έριχνε τόσο χιόνι. Δεν θα κρατούσε χιονούρες η Δίρφυ στα 1300,-1700μ μέχρι τον Ιούνιο ή και Ιούλιο κάποιες χρονιές (κάτω από την κορυφή στο βόρειο κομμάτι) αν δεν χιόνιζε τόσο.

**Δεν ξέρω αν έχεις δει την παρακάτω συγκριτική φώτο από τα μέσα Ιανουαρίου του 2017 αλλά κοίταξε την προσεχτικά και αναθεώρησε τις απόψεις σου 😄

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

 

Όταν σε μια άποψη μπλέκει και η αγάπη για τον τόπο, τότε παρουσιάζουμε τα πράγματα λιγότερο ρεαλιστικά απ όσο είναι.

Στην Αριάδνη ξέρουμε τι έγινε. Χθες όμως έγινε κάτι διαφορετικό.

Και σε προκαλώ να ανέβεις στα 1000μ του Ξεροβουνίου ή της Δίρφυς να δούμε πόσο παραπάνω χιόνι έχει από το σημείο που μας έστειλε ο Beach.

0.4°C είχε μέγιστη χθες ο σταθμός στα 925μ. Άρα στο συντριπτικά μεγαλύτερο διάστημα των φαινομένων, δεν τίθεται θέμα λιώσιμου του χιονιού. Απλή λογική.

Κι αν στα 925μ είχε μέγιστη 0.4°C, στα 1000μ είχε μόνο αρνητικές Τ.  Άρα στα 1000μ θα πρπ να έχει ... τι άλλο? Μέτρα!

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε για ελάχιστη μήνα απόψε, ήδη 5 βαθμοί Γέρακα με άπνοια και ξαστεριά, ελπίζω να μην συννεφιασει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Καλησπέρα, Καλησπέρα !Για λίγο σκέφτηκα να μην απαντήσω , να το ξέρεις 😁.

Προκαταβολικά συγνώμη στους υπόλοιπους αλλά έτσι για την συζήτηση και τον χαβαλέ αφού έχουμε διάλλειμα στα καιρικά.

Παραδοχές :Το χιόνι όντως δεν αθροίζεται, έχει διαφορετικά ποιοτικά χαρακτηριστικά ανά περίπτωση και περιοχή και πρέπει να είσαι εκεί την ώρα των φαινομένων για να εκτιμήσεις το ύψος της χιονόστρωσης .

Ο σταθμός έγραψε 133mm σε 2 ημέρες .Θεωρώ ότι περίπου 100μμ έπεσαν με την μορφή χιονιού. Επειδή είχα μπει στον σταθμό ,υετό κατέγραφε σε όλη την διάρκεια των φαινομένων με υψηλές ραγδαιότητες . Άρα το χιονάκι έλιωνε ,διαφορετικά δεν θα είχαμε καταγραφή . *Η περιοχή δεν έχει ρεύμα , δεν πιστεύω ότι θα αγόραζε κάποιος "χιονοκουβέρτα" να του καταναλώνει ενέργεια. Εξάλλου μέχρι το τελευταίο χιόνι πέρσι νομίζω δεν κατέγραφε υετό. 

Ο σταθμός είναι στα 925μ υψόμετρο , η φωτογραφία είναι στο ίδιο υψόμετρο άρα προφανώς έλιωνε  με ακόμη περισσότερη ευκολία στην άσφαλτο.  ( btw η φώτο και το βίντεο που συζητάμε είναι τραβηγμένα μετά το εκκλησάκι της Αμπουδιώτισσας και αφού έχεις διασχίσει το μικρό οροπέδιο, δηλαδή όντως έχει πολύ λίγο χιόνι σε αυτό το υψόμετρο η περιοχή ).

Ο συγκεκριμένος σταθμός αποτυπώνει ακριβώς την ποσότητα χιονιού που πέφτει στις γύρω κορυφές ( Ξεροβούνι , Σκοτεινή )καθώς είναι δίπλα τους και δεν είναι σε κάποια ρεματιά ή κάπου που να "μαζεύει" υετό. Επίσης οι ριπές ανέμου είναι χαμηλές και δεν επηρεάζουν θετικά ή αρνητικά. *Υπάρχει και ένας Davis Vantage Vue σε κοντινό σημείο με τον παραπάνω αλλά πιθανότατα χωρίς δίκτυο, δεν έχω βρει στοιχεία μέχρι σήμερα.

Δεν είναι δυνατόν οι νότιες πλευρές στο ξεροβούνι να είναι κάτασπρες για μήνες με υψόμετρο <1450μ αν δεν έριχνε τόσο χιόνι. Δεν θα κρατούσε χιονούρες η Δίρφυ στα 1300,-1700μ μέχρι τον Ιούνιο ή και Ιούλιο κάποιες χρονιές (κάτω από την κορυφή στο βόρειο κομμάτι) αν δεν χιόνιζε τόσο.

**Δεν ξέρω αν έχεις δει την παρακάτω συγκριτική φώτο από τα μέσα Ιανουαρίου του 2017 αλλά κοίταξε την προσεχτικά και αναθεώρησε τις απόψεις σου 😄

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

 

Μέσα Γενάρη του 2017 είχα ανέβει στο καταφύγιο για την κοπή της πιτας στον ορειβατικό σύλλογο, πήγα με τα πόδια μέσω του δρόμου που υπάρχει και τον είχε ανοίξει μια μπουλντόζα τις προηγούμενες ημέρες. Αριστερά και δεξιά του δρόμου  το χιόνι έφτανε τα 3 μέτρα και όλο αυτό παγωμένο, περπάταγες κανονικά δίχως να βουλιάζεις

Επίσης πέρσι στην πέρσι το χιόνι άντεξε μέχρι μέσα Μαίου (όπως το φαινόταν απο το σπίτι γιατί θα είχε και η βορειοανατολική πλευρά περισσότερο που δεν έχω ορατότητα) ενώ οι μόνες αξιόλογες χιονοπτώσεις ήταν στην Βαρβάρα,και λίγες μερες πριν σε μια άλλη κακοκαιρία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Όταν σε μια άποψη μπλέκει και η αγάπη για τον τόπο, τότε παρουσιάζουμε τα πράγματα λιγότερο ρεαλιστικά απ όσο είναι.

Σε προκαλώ να ανέβεις στα 1000μ του Ξεροβουνίου ή της Δίρφυς να δούμε πόσο παραπάνω χιόνι έχει από το σημείο που μας έστειλε ο Beach.

0.4°C είχε μέγιστη χθες ο σταθμός στα 925μ. Άρα στο συντριπτικά μεγαλύτερο διάστημα των φαινομένων, δεν τίθεται θέμα λιώσιμου του χιονιού. Απλή λογική.

Κι αν στα 925μ είχε μέγιστη 0.4°C, στα 1000μ είχε μόνο αρνητικές Τ.  Άρα στα 1000μ θα πρπ να έχει ... τι άλλο? Μέτρα!

Στα 75μ υψομετρική ; Υποθέτω + 20-25cm.  Εχει να κάνει και με το ποσο γρήγορα επεσε η Θ αλλά εκεί θα είναι η διαφορά. Το εχω δει άπειρες φορές στο χωριό ,σε απόσταση 5 λεπτών με τα πόδια απο το σπίτι μου.

Κάποια στιγμή ελπίζω να το κάνω και στο Ξεροβούνι καλά να είμαστε. Αύριο δεν προλαβαίνω με τίποτα.Ωραία  θα ήταν και θα το έκανα με χαρά αν είχα χρόνο. 

Πιο πολύ αγαπάω τον τόπο μου ,για αυτό κοίταζα μια τον Παρνασσό και μια την Δίρφυ με απορία τα πρωτα 20χρονια της ζωής μου, παρότι η αλήθεια ειναι ότι μου τα ελεγε ο πατέρας μου... Κάποια στιγμή κατάλαβα κι εγώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ότι πει το Ευβοιώτικο γκέτο. Μπορούμε να κάνουμε κι αλλιώς? Άλλωστε οι διαφορετικές (πιο ρεαλιστικές) απόψεις δεν χωράνε.

Οπότε καταλήγουμε στο ότι και χθες η ορεινή Εύβοια σε υψόμετρα >1000μ έβαλε μέτρο (ή και μέτρα) χιονιού.

Ότι πείτε. Ο πατριωτισμός σε άλλο Level.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα κ πάλι στην παρέα, εδώ,  αναφορά από Καρυά,  βαριά συννεφιά, χωρίς φαινόμενα, τουλάχιστον όχι ακόμα. Η θερμοκρασία λογικά είναι στους 0 βαθμούς..  παίδες, για μετά τις 20/1, γιατί τέτοια νεκρα ;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Ότι πει το Ευβοιώτικο γκέτο. Μπορούμε να κάνουμε κι αλλιώς? Άλλωστε οι διαφορετικές (πιο ρεαλιστικές) απόψεις δεν χωράνε.

Οπότε καταλήγουμε στο ότι και χθες η ορεινή Εύβοια σε υψόμετρα >1000μ έβαλε μέτρο (ή και μέτρα) χιονιού.

Ότι πείτε.

Σάββατο θα είμαι Στενή και θα προσπαθήσω να ανέβω καταφύγιο, θα στείλω φώτο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάνια Πηλίου βλέπω στην κάμερα ψιλοχιονίζει αλλά με θερμοκρασία +1.

 

https://www.zagora.gr/chania-live-camera

 

Το θερμόμετρο στην ταβέρνα μπορεί να λέει -2 αλλά είναι παρατηρημένο ότι δείχνει μόνιμα 3 βαθμούς κάτω από την πραγματική θερμοκρασία, μέρα νύχτα, χειμώνα καλοκαίρι. Φαίνεται άλλωστε και από τις σκεπές που στάζουν ότι έχει θετική θερμοκρασία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Άλλωστε οι διαφορετικές (πιο ρεαλιστικές) απόψεις δεν χωράνε.

Σε "φίμωσε" κανενας φιλε?Σε προσέβαλε?Πως γραφεις οτι δεν χωραει εδω αλλη αποψη?Ειναι ακρως απαξιωτικο για το χωρο μας και προσβλητικο για τους συνομιλητες σου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Σάββατο θα είμαι Στενή και θα προσπαθήσω να ανέβω καταφύγιο, θα στείλω φώτο...

Ότι πρέπει μιας κι εκεί έχει παγώσει το χιόνι και δεν θα έχει λιώσει απολύτως τίποτα μέχρι το Σάββατο.

Οπότε το σενάριο του να γράψει κανείς το Σάββατο "έχει χαθεί χιόνι απ την Πέμπτη", ως υπόνοια ότι είχε απείρως παραπάνω 3 μέρες πριν, θα ναι άτοπο.

Ότι χιόνι έχει τώρα στο καταφύγιο, θα έχει και το Σάββατο. Ίσως και λίγο παραπάνω (?).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψιλή βροχή από το μεσημέρι με ομίχλη τώρα και 2,2β. στο χωριό Καστανιανη Πωγωνίου.Χαμηλο από Ιταλία να φεύγει νότια,μα πόσες φορές τα τελευταία χρόνια για την Ήπειρο η καινούργια κανονικότητα μάλλον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Σε "φίμωσε" κανενας φιλε?Σε προσέβαλε?Πως γραφεις οτι δεν χωραει εδω αλλη αποψη?Ειναι ακρως απαξιωτικο για το χωρο μας και προσβλητικο για τους συνομιλητες σου.

Νιώθω ότι όποτε εκφράζω άποψη περι ποσοτήτων χιονιού στην ορεινή Εύβοια, πέφτουν πάντα όλοι να με "φάνε". Και είναι πάντα οι ίδιοι και οι ίδιοι, αντίστοιχα φανατικοί της περιοχής. Δεν γίνεται να έχω πάντα λάθος σε όλες μου τις απόψεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Ότι πρέπει μιας κι εκεί έχει παγώσει το χιόνι και δεν θα έχει λιώσει απολύτως τίποτα μέχρι το Σάββατο.

Οπότε το σενάριο του να γράψει κανείς το Σάββατο "έχει χαθεί χιόνι απ την Πέμπτη", ως υπόνοια ότι είχε απείρως παραπάνω 3 μέρες πριν, θα ναι άτοπο.

Ότι χιόνι έχει τώρα στο καταφύγιο, θα έχει και το Σάββατο. Ίσως και λίγο παραπάνω (?).

παντως απο τι ειδα το παιδι απο ευβοια μιλησε για 20-25 παραπανω απο το βιντεο δε νομιζω οτι ειπε για μετρα χιονιου. Εκτος αν λετε για αλλη τοποθεσια και καταλαβα εγω λαθος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, allematic είπε:

Χάνια Πηλίου βλέπω στην κάμερα ψιλοχιονίζει αλλά με θερμοκρασία +1.

 

https://www.zagora.gr/chania-live-camera

 

Το θερμόμετρο στην ταβέρνα μπορεί να λέει -2 αλλά είναι παρατηρημένο ότι δείχνει μόνιμα 3 βαθμούς κάτω από την πραγματική θερμοκρασία, μέρα νύχτα, χειμώνα καλοκαίρι. Φαίνεται άλλωστε και από τις σκεπές που στάζουν ότι έχει θετική θερμοκρασία.

βεβαια οι σκεπες μπορει να σταζουν επειδη θερμαινονται απο μεσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Σε "φίμωσε" κανενας φιλε?Σε προσέβαλε?Πως γραφεις οτι δεν χωραει εδω αλλη αποψη?Ειναι ακρως απαξιωτικο για το χωρο μας και προσβλητικο για τους συνομιλητες σου.

Το πήρες πολύ σοβαρά νομίζω.. 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, allematic said:

Χάνια Πηλίου βλέπω στην κάμερα ψιλοχιονίζει αλλά με θερμοκρασία +1.

 

https://www.zagora.gr/chania-live-camera

 

Το θερμόμετρο στην ταβέρνα μπορεί να λέει -2 αλλά είναι παρατηρημένο ότι δείχνει μόνιμα 3 βαθμούς κάτω από την πραγματική θερμοκρασία, μέρα νύχτα, χειμώνα καλοκαίρι. Φαίνεται άλλωστε και από τις σκεπές που στάζουν ότι έχει θετική θερμοκρασία.

Δε γίνεται η Πάρνηθα στα 1230 να έχει -1 και το Πήλιο στα 1180 να έχει +1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Harris είπε:

Καλησπερα σας θερμοκρασια 2 βαθμοι τωρα υπαρχει περιπτωση να εχουμε καθολου φαινομενα μεχρι πρωι;

κατι δινει για ξημερωματα ο τζιφ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...