Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Soto Weather σχετικά με τα mm στο θέμα των χαρτών που λέγαμε. Το 2014 και το 2006 πόσα mm να είχε; Το 2014 εδώ Νέα Ιωνία είχα 45εκ στο δρόμο και 60-70 ανεμουσούρια. Κάνα 40-50mm; Ποιος ξέρει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 28/1/2024 at 9:26 ΜΜ, Γιάννης μασ είπε:

σε ποιοτικα χρακτηριστικα η μηδεια ηταν ανωτερη απο την βαρβαρα παντως

και η Ελπίδα είχε καλά χαρακτηριστικά απλά μας έπιασε για λίγο. Αλλά όσο έριξε εκείνο το πρωί έστρωνε άμεσα. Τουλάχιστον στη Νέα Ιωνία, γιατί δεν είχα κατέβει στο κέντρο εκείνη τη μέρα. Αλλά λογικά και κέντρο καλά πρέπει να ήταν, καλές ήταν οι Τ.

Η Μήδεια θυμάμαι στην αρχή αρχή ενώ είχε καλές Τ, μέχρι Ερμού είχε αρκετή χλαπάτσα, ίσως επειδή είχε προηγηθεί και ζέστη και δεν μπορούσε να στρώσει καλά. Γιατί θυμάμαι ανέβαινα από παραλία και ήταν πολύ νερουλό το χιόνι, και όταν έφτασα στην 28ης Οκτωβρίου με Πολυμέρη μπαμ στρωμένο σωστά και χρουτς χρουτς

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

@Soto Weather σχετικά με τα mm στο θέμα των χαρτών που λέγαμε. Το 2014 και το 2006 πόσα mm να είχε; Το 2014 εδώ Νέα Ιωνία είχα 45εκ στο δρόμο και 60-70 ανεμουσούρια. Κάνα 40-50mm; Ποιος ξέρει.

λιγοτερα μαλλον, σκεψου περυσι στην βαρβαρα οι σταθμοι μετρησαν 25-30 χιλιοστα αθροιστικα, που αθροιστικα παιζει να εριξε παραπανω απο το 14

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

λιγοτερα μαλλον, σκεψου περυσι στην βαρβαρα οι σταθμοι μετρησαν 25-30 χιλιοστα αθροιστικα, που αθροιστικα παιζει να εριξε παραπανω απο το 14

πωωω, δηλαδή 1mm = 2 και κάτι cm το 2014; Τι σου κάνουν οι τέλειες Τ. Αν θυμάμαι καλά το 2014 είχε αρχίσει αμέσως με χιόνι. Θυμάμαι το πρωί εκείνης της μέρας ήμουν Άνω Γατζέα και έκανε έκανε κλείσιμο που έστρωσε μέσα σε 10 λεπτά, αλλά δεν κράτησε πολύ. Και νωρίς το απόγευμα γύριζα Βόλο από τον περιφεριακό, πριν το τούνελ στην ΑΓΕΤ δεν είχε τίποτα, απλά χιόνιζε, και βγαίνουμε από το τούνελ από τη μεριά του Βόλου και ήταν στρωμένα ήδη και παγωμένο. Γλιστρούσε το αυτοκίνητο χωρίς αλυσίδες. Α ρε 2014 λείπεις...

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

πωωω, δηλαδή 1mm = 2 και κάτι cm το 2014; Τι σου κάνουν οι τέλειες Τ. Αν θυμάμαι καλά το 2014 είχε αρχίσει αμέσως με χιόνι. Θυμάμαι το πρωί εκείνης της μέρας ήμουν Άνω Γατζέα και έκανε έκανε κλείσιμο που έστρωσε μέσα σε 10 λεπτά, αλλά δεν κράτησε πολύ. Και νωρίς το απόγευμα γύριζα Βόλο από τον περιφεριακό, πριν το τούνελ στην ΑΓΕΤ δεν είχε τίποτα, απλά χιόνιζε, και βγαίνουμε από το τούνελ από τη μεριά του Βόλου και ήταν στρωμένα ήδη και παγωμένο. Γλιστρούσε το αυτοκίνητο χωρίς αλυσίδες. Α ρε 2014 λείπεις...

αν δεν γυρνουσε σε βροχη το 2ο βραδυ τοτε θα περνουσε και το 2006, εντωμεταξυ το φυτοκο και το 2006 και το 2014 ειχε >1.5 μετρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

αν δεν γυρνουσε σε βροχη το 2ο βραδυ τοτε θα περνουσε και το 2006, εντωμεταξυ το φυτοκο και το 2006 και το 2014 ειχε >1.5 μετρο

Τρελή ξενέρα και ήταν και πάνω στην αλλαγή του χρόνου. Άντε να ξαναβρεθεί τέτοια ευκαιρία να κάνουμε αλλαγή με blizzard χαχαχ.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Τρελή ξενέρα και ήταν και πάνω στην αλλαγή του χρόνου. Άντε να ξαναβρεθεί τέτοια ευκαιρία να κάνουμε αλλαγή με blizzard χαχαχ.

συνηθως εχουμε τουλαχιστον ενα τετοιο χιονια καθε δεκαετια, οποτε επλπιζω μεχρι το 2030 να δουμε κατι αναλογο .....Η κλασικη αργη κινηση του χαμηλου που μας δινει 40 ωρες + χιονοθυελλας.....ειδικα το 2006 που ειχε 60 ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

συνηθως εχουμε τουλαχιστον ενα τετοιο χιονια καθε δεκαετια, οποτε επλπιζω μεχρι το 2030 να δουμε κατι αναλογο .....Η κλασικη αργη κινηση του χαμηλου που μας δινει 40 ωρες + χιονοθυελλας.....ειδικα το 2006 που ειχε 60 ωρες

Βρε ας έρθει ένα τέτοιο χαμηλό και ας μην κάνει ιστορικό. Το καλό με αυτά τα χαμηλά είναι ότι σίγουρα έχει υετό εδώ, πρέπει να φύγει πάρα πολύ νότια ξέρω 'γω για να μην έχει ούτε έστω 5mm εδώ. Ακόμη και 5mm και καλές Τ είναι αξιοπρεπές στρώσιμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 minutes ago, yiannis_volos said:

@Soto Weather σχετικά με τα mm στο θέμα των χαρτών που λέγαμε. Το 2014 και το 2006 πόσα mm να είχε; Το 2014 εδώ Νέα Ιωνία είχα 45εκ στο δρόμο και 60-70 ανεμουσούρια. Κάνα 40-50mm; Ποιος ξέρει.

δεν ξερω, αλλα αν ειχαμε blizzard με συνεχομενη δυνατη χιονοπτωση για ενα 50 ωρο περιπου, και το ελικοδρομιο ειχε καθαρα 80 ποντους , τοτε πρεπει να ειχαμε γυρω στα 40-50 μμ... μπορει να λεω πολλα αλλα δεν το εχω ψαξει... οταν τελειωσω το διαβασμα θα το ψαξω... μπορει να αναρτησω και κατι φωτο απο τοτε αν βρω το στικακι με ολο το υλικο...

απο θεμα ψυχαγωγιας ηταν οτι καλυτερο μου εχει συμβει... κλασικα ξυπνας πρωι ολα ασπρα, ολη η γειτονια ( που ως συμπτωση ηταν ολα τα παιδια συνομιλικα μου ) ατελειωτο παιχνιδι μεσα στο χιονι... θαμενα αυτοκινητα μεχρι επανω και φοβος τραυματισμου 0 αφου και απο τον τεταρτο να επεφτες σε σταματουσε το τεραστιο στρωμα χιονιου... 😆

αμα γινει κατι τετοιο αυτα τα χρονια, θα μπω μεσα στο σπιτι μονο για φαγητο😆

εμενα βεβαια με καιει που δεν ζουσα το 2006... και ας ημουν 3 χρονων δεν με ενοιαζε η ηλικια, αρκει να το ζουσα... κριμα

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

δεν ξερω, αλλα αν ειχαμε blizzard με συνεχομενη δυνατη χιονοπτωση για ενα 50 ωρο περιπου, και το ελικοδρομιο ειχε καθαρα 80 ποντους , τοτε πρεπει να ειχαμε γυρω στα 40-50 μμ... μπορει να λεω πολλα αλλα δεν το εχω ψαξει... οταν τελειωσω το διαβασμα θα το ψαξω... μπορει να αναρτησω και κατι φωτο απο τοτε αν βρω το στικακι με ολο το υλικο...

απο θεμα ψυχαγωγιας ηταν οτι καλυτερο μου εχει συμβει... κλασικα ξυπνας πρωι ολα ασπρα, ολη η γειτονια ( που ως συμπτωση ηταν ολα τα παιδια συνομιλικα μου ) ατελειωτο παιχνιδι μεσα στο χιονι... θαμενα αυτοκινητα μεχρι επανω και φοβος τραυματισμου 0 αφου και απο τον τεταρτο να επεφτες σε σταματουσε το τεραστιο στρωμα χιονιου... 

αμα γινει κατι τετοιο αυτα τα χρονια, θα μπω μεσα στο σπιτι μονο για φαγητο😆

Εγώ σε τέτοιες φάσεις γουστάρω πολύ να ξεχιονίζω, χαχαχα Το αυτοκινήτο, τις τέντες, την ταράτσα. χαχαχα. Όταν το χιόνι είναι τόσο πολύ και τόσο καλό και όχι βαρύ και υγρό, είναι απόλαυση να ασχολείσαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

κλασικα ξυπνας πρωι ολα ασπρα

εγώ αυτό το είχα πάθει το 2006. Τότε ήμουν μικρός και δεν ήξερα από μοντέλα και τέτοια και δεν ήξερα ότι περιμένουμε τέτοιο έπος και κοιμήθηκα κανονικά. Και με ξυπνάει η μάνα μου μέσα στη νύχτα 4 το πρωι και μου λέει χιονίζει και βλέπω έξω είχε άπειρο ήδη. Ενώ το 2014 δεν είχα κοιμηθεί καν γιατί είδα στους χάρτες ότι έρχεται ο χαμός.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

πωωω, δηλαδή 1mm = 2 και κάτι cm το 2014; Τι σου κάνουν οι τέλειες Τ. Αν θυμάμαι καλά το 2014 είχε αρχίσει αμέσως με χιόνι. Θυμάμαι το πρωί εκείνης της μέρας ήμουν Άνω Γατζέα και έκανε έκανε κλείσιμο που έστρωσε μέσα σε 10 λεπτά, αλλά δεν κράτησε πολύ. Και νωρίς το απόγευμα γύριζα Βόλο από τον περιφεριακό, πριν το τούνελ στην ΑΓΕΤ δεν είχε τίποτα, απλά χιόνιζε, και βγαίνουμε από το τούνελ από τη μεριά του Βόλου και ήταν στρωμένα ήδη και παγωμένο. Γλιστρούσε το αυτοκίνητο χωρίς αλυσίδες. Α ρε 2014 λείπεις...

Δεν νομίζω από 1mm να παίρνεις 2 εκ. Το φυσιολογικό είναι 1cm = 1,25 εκ αλλά τότε όντως η αναλογία να ηταν διαφορετική... Το θεμα είναι όμως αν το χιόνι είναι υγρό, αφράτο κ.τ.λ... αυτό είναι το δύσκολο να υπολογίσεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Δεν νομίζω από 1mm να παίρνεις 2 εκ. Το φυσιολογικό είναι 1cm = 1,25 εκ αλλά τότε όντως η αναλογία να ηταν διαφορετική... Το θεμα είναι όμως αν το χιόνι είναι υγρό, αφράτο κ.τ.λ... αυτό είναι το δύσκολο να υπολογίσεις...

έριχνε με -2 έως -3. Πιο τέλεια ποιότητα χιονιού πεθαίνεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

έριχνε με -2 έως -3. Πιο τέλεια ποιότητα χιονιού πεθαίνεις

Εεε τοτε ναι μπορεί να ισχύει κι αυτό που λες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Soto Weather είπε:

το ελικοδρομιο ειχε καθαρα 80 ποντους

πω ρε τόσο πολύ είχε το ελικοδρόμιο; δεν σκέφτηκα καθόλου να πάω εκεί, είχα πάει κέντρο. Αλλά εκείνη η περιοχή και λίγο πιο πάνω, μεταξύ Πανθεσσαλικού και 2ου Γυμνασίου μαζεύει πολύ πράμα και πιο γρήγορα από την υπόλοιπη Νέα Ιωνία.

Θυμάμαι όταν ήμουν μικρός η μάνα μου δούλευε στο 2ο και όταν χιόνιζε και πήγαινε ο πατέρας μου με το αυτοκίνητο να την πάρει, το αυτοκίνητο είχε ήδη 5εκ πάνω όταν γύριζαν (μιλάμε για 15 λεπτά maximum πήγαινε-ελα) ενώ εδώ που μένω (κοντά στο Μπόκο) τα υπολοιπα αυτοκίνητα είχαν αρχίσει ίσα ίσα να στρώνονται.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Το 2014 είναι ένας από τους αγαπημένους μου χιονιάδες και για εδώ στον Αλμυρό, παρόλο που δεν είχαμε τις ποσότητες του Βόλου. 3 μέρες σερί χιονιζε, μεγάλο bonus το ότι ήταν μέσα στις γιορτές! Θυμάμαι ξύπνημα στις 30/12 το πρωί κατά τις 9-10, χιόνιζε ήδη καλά και είχε αρχίσει να το στρώνει. Ούτε βροχές, χιονόνερα και λοιπές μπούρδες. Μπαμ κατευθείαν χιονόπτωση. Μέχρι το βράδυ συνέχισε on-off και έστρωσε τα πρώτα 10 ποντάκια. Την επόμενη μέρα ξύπνημα με ισχυρή χιονόπτωση, η χιονόστρωση είχε αρχίσει να αυξάνεται και οι θερμοκρασία όλη μέρα θυμάμαι από -2 έως 2 το πολύ… Μέχρι το τέλος της ημέρας είχαμε φτάσει τα 20-25cm αν θυμάμαι καλά. Μπορεί και παραπάνω. Την τελευταία μέρα, 1/1 πλέον, το μόνο που μου έχει μείνει σαν ανάμνηση είναι οι χιονομπόρες με τα κατάμαυρα σύννεφα, οι οποίες ήταν κυριως για το εφέ. Πολύ όμορφος χιονιάς… Γενικά όλος ο χειμώνας του 2014-15 ήταν πολύ καλός για εδώ. 

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν σήμερα το 1991 ξεκίνησε μια από τις σφοδρότερες κακοκαιρίες των 90s στον ελλαδικό χώρο, με πολύ μεγάλες ποσότητες χιονιού στα ανατολικά προσήνεμα, έως και μισό μέτρο στα πεδινά - παραθαλάσσια της Μαγνησίας, της Εύβοιας και της βόρειας - βορειοανατολικής Αττικής. Επίσης είναι από τις μεγαλύτερες μούφες όλων των εποχών για το Κέντρο της Αθήνας.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Σαν σήμερα το 1991 ξεκίνησε μια από τις σφοδρότερες κακοκαιρίες των 90s στον ελλαδικό χώρο, με πολύ μεγάλες ποσότητες χιονιού στα ανατολικά προσήνεμα, έως και μισό μέτρο στα πεδινά - παραθαλάσσια της Μαγνησίας, της Εύβοιας και της βόρειας - βορειοανατολικής Αττικής. Επίσης είναι από τις μεγαλύτερες μούφες όλων των εποχών για το Κέντρο της Αθήνας.

Ο "χιονιάς - σκακιέρα" όπως αποκαλείται συχνά. Εντάξει, το Κέντρο πάντα κάνει τα δικά του, ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων τι θα συμβεί, είτε προς το χειρότερο είτε προς το καλύτερο.

Για τη Χαλκίδα απ΄ ότι έχω διαβάσει ήταν από τους ιστορικότερους των τελευταίων δεκαετιών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ο "χιονιάς - σκακιέρα" όπως αποκαλείται συχνά. Εντάξει, το Κέντρο πάντα κάνει τα δικά του, ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων τι θα συμβεί, είτε προς το χειρότερο είτε προς το καλύτερο.

Για τη Χαλκίδα απ΄ ότι έχω διαβάσει ήταν από τους ιστορικότερους των τελευταίων δεκαετιών.

Σίγουρα το Κέντρο είναι τρομερά δύσκολο να δει σοβαρό χιόνι, αλλά μιλάμε για απίστευτες διαφορές εντός λίγων χιλιομέτρων. Σε ομάδα στο φβ είχα δει φωτος με μισόμετρα στο κύμα της Ραφήνας, 40ποντα στα κλασικά ΒΠ στα 200-300 μέτρα και Κέντρο μηδέν. Δεν είναι ότι έριξε 10 πόντους Κέντρο, 40 Κηφισιά και 1 μέτρο Διόνυσο. Αττική είναι, ό,τι θέλει κάνει, το είδαμε και στην Ελπίδα. Πάντως, όσο πιο πίσω πάμε χρονικά, τόσο συχνότερα βρίσκουμε χιονιάδες που έθαβαν ΒΠ και το Κέντρο δεν καταλάβαινε τίποτα. Πλέον χιονίζονται σχεδόν ταυτόχρονα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισης η 2.2.1991 ειναι η μοναδική ημερα ολικού παγετού της δεκαετίας του 1990 στην Ελευσίνα με διακύμανση -3...-1 ... δεν ξέρω πώς και δεν τα κατάφερε το Θησείο τότε που ειχε 0 μερες ολικου παγετου εκεινη τη δεκαετια.

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, geornik είπε:

Επισης η 2.2.1991 ειναι η μοναδική ημερα ολικού παγετού της δεκαετίας του 1990 στην Ελευσίνα με διακύμανση -3...-1 ... δεν ξέρω πώς και δεν τα κατάφερε το Θησείο τότε που ειχε 0 μερες ολικου παγετου εκεινη τη δεκαετια.

Λόγω έλλειψης χιονόστρωσης, η οποία λογικά υπήρχε στην Ελευσίνα. Στα δυτικά και στον Πειραιά τι έκανε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ώρες πριν, allematic είπε:

Για Βόλο το 2006 ήταν ο μεγαλύτερος χιονιάς μετά το 2000;

Νομιζω πως ναι, μερικα στοιχεια για τοτε :
Διαρκεια χιονοπτωσης : 57 ωρες

ημερες ολικου παγετου : 3

ελαχιστη θερμοκρασια : -8

υψος χιονοστρωσης : στο λιμανι ειχε λιγο λιγοτερο απο το 2014 λογω του πολυ ισχυρου αερα αλλα γενικα 30-50 εκ, νεα ιωνια ειχε καθαρα 50-60 εκ με ανεμοσουρια εως και ενα μετρο, στο φυτοκο ειχε αρκετα πανω απο ενα μετρο

Διαβασα παραπανω πυ αναφερεται οτι το ελικοδρομιο το 2014 ειχε 80 εκ αλλα ο νταφης που ειχε παρει μετρησεις και στους 2 χιονιαδες , μου ειχε πει οτι το 2006 ειχε καθαρα 80 εκ ενω το 2014 ειχε 50 εκ

διαρκεια χιονοστρωσης : 14-15 ημερες

Γενικα θεωρω οι μεγαλυτεροι χιονιαδες μετα το 2000 για τον βολο ειναι αυτοι του 2006 και του 2001

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, Γιάννης μασ said:

Νομιζω πως ναι, μερικα στοιχεια για τοτε :
Διαρκεια χιονοπτωσης : 57 ωρες

ημερες ολικου παγετου : 3

ελαχιστη θερμοκρασια : -8

υψος χιονοστρωσης : στο λιμανι ειχε λιγο λιγοτερο απο το 2014 λογω του πολυ ισχυρου αερα αλλα γενικα 30-50 εκ, νεα ιωνια ειχε καθαρα 50-60 εκ με ανεμοσουρια εως και ενα μετρο, στο φυτοκο ειχε αρκετα πανω απο ενα μετρο

Διαβασα παραπανω πυ αναφερεται οτι το ελικοδρομιο το 2014 ειχε 80 εκ αλλα ο νταφης που ειχε παρει μετρησεις και στους 2 χιονιαδες , μου ειχε πει οτι το 2006 ειχε καθαρα 80 εκ ενω το 2014 ειχε 50 εκ

διαρκεια χιονοστρωσης : 14-15 ημερες

Γενικα θεωρω οι μεγαλυτεροι χιονιαδες μετα το 2000 για τον βολο ειναι αυτοι του 2006 και του 2001

Πω πω μιλάμε για άρρωστες καταστάσεις! Σαν να μην είσαι σε πεδινή παραθαλάσσια πόλη ένα πράγμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...