Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Με αυτο Μιχαηλ το ειχε γυρισει σε χιονι και μεσα στα Γιαννενα και ημουν κεντρο για καφε τοτε αλλα ομως με στρωσιμο σε αμαξια και σε ευκολες επιφανειες προς το βραδυ. Πιο πριν χιονονερο.

Παντωςι μεχρι τοτε περιπου ειχαν μεινει και χιονουρες σε σκιερα μερη απο τον μεγαλο χιονια του Γεναρη. 

πωπω.. Ομορφιές.. Πάντως ήταν σίγουρα πιο αδυναμη διάταξη, πιο νότια το χαμηλό, οπότε λιγότερος υετός και λίγο χειρότερες Τ./. παρόλα αυτά θα ήταν ονειρεμένο σύστημα και παλι για Ήπειρο αν ερχόταν τώρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, geornik είπε:

και εγώ πίστευα θυμάμαι μετά το χειμώνα 2000 και το 2001 μετά από 2 αποτυχημένες προβλέψεις της ΕΜΥ για χιόνια και μέσα στην Αθήνα ότι όντως δεν θα ξαναστρώσει χιόνι ποτέ...

Θυμάμαι το Ζιακόπουλο στο δελτίο καιρού για τους αγρότες παραμονές του χιονιά του 2002 να μιλάει για χιόνια και πτώση πάνω στην ήδη υπάρχουσα χαμηλή θερμοκρασία των τελευταίων ημερών και έλεγα δε μπορεί τώρα κάτι θα καταφέρει να κάνει! Δε μπορούσα να το πιστέψω όμως μέσα μου πραγματικά ότι θα δω όντως χιόνι και μάλιστα σε καμία περίπτωση όσο τελικά είδα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε βρε... Σαν σήμερα...

 

http://www.weatherforattica.gr/2024/02/kakokairia-Mhdeia-A.html

 

Αναλυτικές Προγνώσεις.png

Επεξεργάστηκε από weatherforattica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Βρε βρε... Σαν σήμερα...

 

http://www.weatherforattica.gr/2024/02/kakokairia-Mhdeia-A.html

 

Αναλυτικές Προγνώσεις.png

Απίστευτο ότι πέρασαν κιόλας 3 χρόνια από τότε...ήταν η αρχή μιας πολύ δυνατής  τριετίας για την Αττική...βάζω και τη Βαρβάρα μέσα γιατί τη θεωρώ ιστορική για πολλά μέρη της Αττικής...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν σήμερα 16.2.1934 μετά τον ακραίο αττικό χιονιά σημειώθηκαν ακραία χαμηλές ελάχιστες ειδικά σε αναστροφικούς σταθμούς λόγω της ξάστερης νύχτας...-10,4c ο Βοτανικός, -7,9c νομίζω το Ζάππειο αλλά μόλις -5,7c το Θησείο που δεν παίρνει ποτέ χαμπάρι από αναστροφές λόγω θέσης σε λόφο..παρόλα αυτά το -5,7c τότε είναι η χαμηλότερη ελάχιστη στο Θησείο για μετά το 1900, ξεπερνώντας και το 2004...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αχ αυτός ο ήχος του χιονιού

https://www.instagram.com/reel/CLbd5JHloGB/

Λιμάνι χιονισμένο στη Μήδεια

https://www.instagram.com/p/C2XsCqHo38v/

https://www.instagram.com/p/C2Xr0tBoGea/

https://www.instagram.com/p/C2XrvBZI_NN/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, galatsioths είπε:

Παρακάτω αφηγούμαι μια μικρή ιστορία όπως θα ήθελα να την ακούσω από κάποιον που έζησε κάτι παραπάνω από ευχάριστο το οποίο θα θυμάται για πάντα. Οτιδήποτε κι αν είναι αυτό! Αρκεί να νιώθει όπως νιώθω αυτή τη στιγμή που γράφω.  

457 φωτογραφίες και βίντεο σε 48 ώρες. Ξανακοιτάζω την οθόνη του κινητού να επαληθεύσω. Και ναι! 457! Τόσες όσες έχει κανείς μετά από μια 7ήμερη εκδρομή στην Ευρώπη. Ε τόσο τράβηξα εγώ στο πρώτο που έζησα...

ΙΣΤΟΡΙΚΌ ΧΙΌΝΙ ΑΘΉΝΑ 2021 (Μήδεια)  

Οι αδιάφορες χιονοκαιρίες από το 2010 και μετά (που έχω καλή μνήμη) και γενικότερα το μουντ του καιρού με είχαν κάνει να πιστεύω πως δεν θα δω ποτέ χιόνι στην πόλη μου. Από τη μια η κλιματική αλλαγή, από την άλλη η τύχη οι ατυχίες οι συγκυρίες κτλ. Ε.. σταμάτησα να περιμένω ή μάλλον είχα ρίξει πολύ χαμηλά τον πήχη. Τουλάχιστον καμιά φορά χάζευα κανα βιντεάκι στο yt από το 2002 2004 2008 από τα λίγα που υπήρχαν. Έτσι να δω τι στο καλό είχε γίνει τότε. Δεν μπορώ να πω πως δεν ήμουν απογοητευμένος αλλά δεν υπήρχε λόγως να κρατάω ελπίδες για κάτι σχετικά απίθανο. Έτσι προαπαθούσα να το σκεφτώ. 

30 Ιανουαρίου 2021(αν θυμάμαι καλά):    Ξύπνησα και μπήκα να δω για 2-3 δεύτερα τα αδιάφορα διαγράμματα στο wetterzentralle βλέπω εκεί προς τις 14 Φλεβάρη μια γραμμούλα που είχε ξεφύγει λιιιιγο προς τα κάτω. ΜΕΙΟΝ 20 ΣΤΑ 850hpa ΠΑΝΩ ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΘΉΝΑ. Τζίφος κύριο και παράλληλο γραμμές στο -10. Το ξανακοιτάω και μπαίνω weatherclub να δω τι σ**τα συμβαίνει! Απίστευτο! Κι όμως υπάρχει σενάριο. Είναι υπαρκτό έστω και 1 στο εκατομμύριο να συμβεί κάτι τέτοιο. Ξαναχτύπησε η ελπίδα κατακούτελα. Ένα υποσεναριάκι (και άλλα 2) στις 300+ έφτανε να με ταράξει και να μου ανάψει τα αίματα. 100000 εικόνες πέρασαν απο το μυαλό μου.Ό τι να ναι... Ένιωσα σαν να έφτασε η ώρα να γίνει το πολυπόθητο. Ένα καιρικό φαινόμενο έλειπε από τη λίστα. Το σημαντικότερο. Να το ζήσω να ηρεμήσω! Όπως φαντάστηκα το σεναριάκι εξαφανίστηκε σαν τρίχα στον τυφώνα αλλά ήμουν χαρούμενος με την αστραπιαία ύπαρξή του. 

6 Φλεβάρη:    ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ! Μια βδομάδα μετά επιστρέφει η παράνοια! ΜΕΙΟΝ 15 από κύριο και παράλληλο Τζίφου. Ε ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ! Αυτό ήταν βαρύ. Ξανά τα ίδια έντονα ''οράματα''. Ε ΡΕ ΠΛΑΚΑ. Έξω μια λιακάδα ΝΑΑΑ! Περνάνε οι ώρες... άντε να δούμε την ανανέωση μήπως όντως φιάξει ο ΜΟ και έρθει κανα ρετάλι -5 και εν τέλει........           ΠΑΑΑΡΡΡΤΤΤΟΟΟΟΟ -15 ΠΑΛΙ!!!!! Εδώ τα είδα όλα! Οι σελίδες στο φόρουμ πήραν φωτιά! ΡΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙΙΙΙΙΙ. Συγκρατήσου Χρηστάρα έχεις φάει τόσες σφαλιάρες δεν θα αντέξεις κι αυτή... φφφφφφ. Πλέον δεν έφευγε το μυαλό μου από εκεί. Και από τότε ξεκίνησε ένα απίστευτο ταξίδι. Μια απίστευτη γλυκιά αγωνία και αναμονή που κανείς μας δεν ήξερε που θα πάει... αν και πότε θα σβήσει. Πόσες πιθανότητες να γίνει πραγματικότητα όμως; Ελάχιστες. Όλοι το έχουμε δει 1000άδες φορές το έργο... αλλά.... 

6-7-8-9-10 Φλεβάρη:    Πλέον έχουμε μπεί στα βαθιά μιας μεγάλης παράνοιας. Έχει μπει το μικρόβιο σε όλους και έχει κάνει τη ζημιά. Τα συμπτώματα (στουπόνειρα) εμφανίστηκαν άμεσα όπως ήταν αναμενόμενο. Κάθε μέρα, κάθε ανανέωση από -10 εως -15... αυτό θυμάμαι! Υποσενάρια με -17.... Κάτι αυλώνες λες και έχει αναλάβει Έλληνας χιονόφιλος το μετεοσιελ. Οι σελίδες του φόρουμ έχουν πάρει φωτιά και ο καθένας εδώ μέσα γράφει γεμάτος ανδρεναλίνη και αγωνία. Ήδη εμφανίζονται αναρτήσεις με αναμνήσεις και υπονοούμενα από ζιακό και πολλούς ειδικούς. Το μυαλό μου εκεί. Να ξημερώνει η κάθε επόμενη μέρα και να ενημερώνω τους δυσπιστους φίλους/γονείς/συγγενείς για το τι έρχεται. Πλέον είναι τόσο μεγάλη η ένταση της αναμονής και της αγωνίας που ένιωθα σαν να είμαι σε ντεζα βου. Μόνο που ΔΕΝ είχα ζήσει κάτι τέτοιο!!! Λες να ήρθε η ώρα; (100η φορά αυτή η ερώτηση....)

11-12-13 Φλεβάρη:     Δε θέλω να αισθάνομαι τίποτα! Δε θέλω να βάλω στόχο. Δε θέλω να προσδιορίσω τι θα έρθει και πως θα είναι. Θα υποσχεθώ στον εαυτό μου να χαρεί την κάθε νιφάδα! Έχεις 22 βαθμούς έξω... ΣΕ 3 ΜΈΡΕΣ ΙΣΩΣ ΔΕΙΣ ΝΙΦΆΔΕΣ. Τέλος!!! Ό τι γίνει ας γίνει. Ήδη εχω μαγευτεί από την αναμονή και τις αναφορές που ήθελα έστω και μια φορά να δω σε αυτό το φόρουμ. ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ!!! Πλέον το γεγονός είναι είδηση στον κοινό κόσμο...μιλάνε γι αυτό!

14 Φλεβάρη:    Πλύσιμο τζαμιών μέσα και έξω. Κινητό πλήρως φορτισμένο. Υπολογιστής επίσης. Γυαλία μυωπίας σε πλήρη ετοιμότητα για να μην χαθεί νιφάδα από το οπτικό πεδίο. Το μοναδικό πράγμα που δεν τήρησα ήταν να κρατήσω αποθέματα ύπνου για το επόμενο πανέμορφο 3ήμερο. Οι αναφορές από τις υπόλοιπες περιοχές της Ελλάδας είναι ανάμεικτες. Η Θεσσαλονίκη δεν πήγε καθόλου καλά αφού για κάποιο λόγο πίστευα πως θα πάρει τρομερό μερίδιο... καλύτερο από Αθήνα. Αλλά δεν πέφτουμε! Όπως είπαμε όμως ο στόχος μου ήταν να χιονίσει. Και ιδίως στο φως της ημέρας που είχα αρκετά χρόνια να το δω έτσι. (2017 2019 ήταν νύχτα). Ο καιρός έξω από το πρωί άκρως χειμερινός 

Μεσημεροαπόγευμα... οι αναφορές δεν πάνε άσχημα από τα βπ. Η εικόνα της Πάρνηθας και του ουρανού σε μια βόλτα στα Τουρκοβούνια πολύ καλή. Ψιχάλισμα ψεκάδισμα και σοβαρό κρύο επιτέλους. Η θερμοκρασία κατρακυλά αργά, σταθερά και βασανιστικά. Καμία απότομη μεταβολή... όλα ήρεμα. Στις ειδήσεις αναφέρουν για χιονοπτώσεις στο κέντρο και γενικότερα κάθε σαιτ/μετεωρολόγος έκανε την πιο ''αισιόδοξη'' πρόβλεψη χιονιού που είχα δει στη ζωή μου(όσο θυμάμαι). Όχι βέβαια κάτι συνταρακτικό.

Φτάνει το βραδάκι... η θερμοκρασία σπάει το φράγμα των 3 βαθμών και το σδ πέφτει κάτω απο μηδέν. Ξεκινάει το λάμπινκ μέσα από το δωμάτιο του σπιτιού που κοιτάει κατευθείαν τις έντονες λεντ λάμπες της πλατείας (Σε αυτό το κομμάτι ήμουν πένα!). Τίποτα... ούτε νιφάδα ούτε καν χιονόνερο.... ΩΩΠ ΝΑ ΚΑΤΙ ΠΕΡΑΣΕ! αλλά μπορεί να είναι σκόνη από τον αέρα... ΩΩΠ ΚΙ ΑΛΛΟ!! φφφ δεν βγάζω άκρη. Είχα ξεχάσει πόσο σπαστικό είναι αυτό το σημείο στις χιονοκαιρίες.

15 Φλεβάρη: 

 Ώρα 1:00...Τι κάνω; Πέφτω για ύπνο και ξυπνάω 5μιση να πετύχω το καλό; Και αν ξεκινήσει σε 5 λεπτα και το χάσω; Μπέρδεμα. Μιλώντας παράλληλα και με φίλους από πιο βόρεια, περίμενα σε μια γωνία ακίνητος να φανεί κάτι. Στην ΤΣΙΤΑ τελείως... κάντο ρε για 5 λεπτά να πάω για ύπνο σε παρακαλω!! ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ! 1:51 καθαρές ωραίες ήρεμες νιφάδες. Πωωω ρίχνει ασθενώς προς μέτρια (το είδα για φέτος η 1η μου σκεψη). Κράτα λίγο ρε φίλε να το χαρούμε... Κάντο για μένα!!! Έκοψε και έμεινε μόνο ο μουσκεμένος δρόμος. Δεν πειράζει. Πήγα για ύπνο τουλάχιστον χαμογελαστός. Αφύπνιση στις 5:50πμ ... 100 φορές σκέφτηκα την ώρα που ανοίγω να δω τι γίνεται... και φανταζόμουν χιονοπτωσάρα με λίγο πασπαλισματάκι στα αυτοκίνητα χαχαχχα. Ντάξει θα ήταν το ιδανικό μην τα παραμυθιάζουμε όλα! Όνειρα γλ.....

5 ΚΑΙ 50! Πετάχτηκα σφαίρα να ανοίξω το πατζούρι να ρίξω μια ματιά. ΡΊΧΝΕΙ ΚΟΜΦΕΤΙ ΤΟ ΠΙΑΝΕΙ ΣΤΑ ΑΜΑΞΙΑ. Τρέχω στο κινητό για βιντεάκια. ΩΩΩΠ τα γυαλια μυωπίας. Άντε πάλι πίσω.. Έπρεπε να υπήρχε κάμερα να τραβήξει την εγρήγορσή μου μέσα σε 20 δευτερόλεπτα: από τον βαθύ ύπνο στις σβούρες μεσα στο σπίτι. Στο ένα χέρι το κινητό στο άλλο λαπτοπ να δω τις ''χαμένες'' αναφορές... δεν προλάβαινα τίποτα. ΡΕΕΕΕ ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ!! Στουπάρα και δυναμική. Όλα τέλεια! Δεν κατάλαβα πως πέρασε το 2ωρο και είχε ξημερώσει πλέον. Χιονίζει ακόμα. Βόλτα έξω με πιζαμες και μπουφάν και μάσκα μην με μαζέψει το 100 (περίοδος καραντίνας). Ψιλοέριχνε με μειωμένη αλλά ευχάριστη ένταση. Ότι έπρεπε για την βολτούλα. Όταν γύρισα μετά από 10 λεπτά με αφορμή την παύση, χορτασμένος σχετικά είπα να κοιμηθώ.... και εκεί είναι που πιάνει πάλι στούπαααα. ΑΥΤΆ ΕΙΝΑΙΙ!!! Έλιωνε βέβαια το πασπάλισμα αλλα τουλάχιστον έπεφτε στούπα. Περνάγαν οι ώρες και συνέχισε... δυνάμωνε έκοβε και ξανά πάλι με μανία.

Εκεί κατα τις 10:30 πιάνει απότομη σκοτεινιά και λίγο πριν πω ωωχ θα δυναμώσει κάνει ένα ντου με αέρα και ήταν σαν blizzard. Βίντεο και ξανά βίντεο αφού κάθε επόμενο είχε και δυνατότερη ένταση. Ήταν τρέλα! Εννοείται βόλτα πάλι με φίλη και παρέα με τον μικρό αδερφό μου πορώνεται με το χιόνι (καμία σχεση με μένα βέβαια). Θυμάμαι χαρακτηριστικά που λέγαμε για πλάκα: κόψε ρε να μείνει τίποτα και για αύριο... Μέχρι τη μία το μεσημέρι έκανε αλλεπάλληλα ντου και το τελευταίο με τρελό χιονοχάλαζο!!! για 2 λεπτά που έπιασε (και έλιωσε) αμέσως!! Και ναι! Ήταν ήδη από τις καλύτερες χιονοκαιρίες. Το δήλωσα ξεκάθαρα! Πράγματι δε θυμόμουν ποτέ τόσο καλή ένταση και τόσες εξάρσεις ασχέτως που δεν έστρωνε. Έκοψε τελείως. Διάλειμμα για να ανοίξω τις αναφορές να δω τι παίζει! Δυτική Αττική στρωμένη. Όπως και ολη η βόρεια προφανώς. Το καλύτερο όμως ήταν η ΕΚΡΗΚΤΙΚΗ δορυφορική και το νόουκαστ! Στις ειδήσεις είχαν αρχίσει οι προειδοποιήσεις για τις μεγαλύτερες χιονοπτώσεις των τελευταίων 13 ετών. Εδώ είμαστε λοιπόν! Μάλλον τελικά ήρθε η ώρα... 

Όπως και δήποτε 3ωρος ύπνος και ξύπνημα στις 19:00 που ''αρχίζει το καλό''. Ένα πολύ όμορφο σκηνικό ήταν οι αερομεταφερόμενες νιφάδες μαζί με τον αδύναμο ήλιο που χάζευα ξαπλωμένος μέχρι να κλείσουν τα μάτια μου... ίσως το πιο peaceful της ημέρας.

18:57 ξύπνημα, σφαίρα στο παράθυρό και θέαμα ακριβώς ίδιο με το επικό ξύπνημα του πρωινού. Χωρίς σοκ βέβαια αφού είχα συνιθίσει πλέον το φαινόμενο. Καλά πάμε λοιπόν. Βέβαια με 1μισο βαθμό δεν γίνεται δουλειά οπότε είμαστε μακριά ακόμα. Μια ώρα μετά σοβάρεψε για τα καλά το πράγμα με σταθερότερη ένταση και στρωσίδια σε δέντρα αυτοκίνητα θερμοσίφωνες κτλ 2-3εκ. Μέχρι τις 21 30 περίπου το ίδιο σκηνικό με τις μπόρες χιονιού που πλέον μου ήταν ''βαρετές'' χαχχα. Πλέον θέλαμε θερμοκρασία. 

Στις 21:47 βγάζω βίντεο από μια ακόμη έντονη έξαρση και την αγνοώ μετά αφού θα σταματούσε. Αυτή τη φορά κράτησε περισσότερο. Και δυνάμωνε μέχρι που έφτασε την μάξιμουμ ένταση της ημέρας! Αλλά όχι! Δε σταμάτησε. Δυνάμωσε κι άλλο μέχρι που ξαναέβγαλα βίντεο. Όμως δεν ήθελε να σταματήσει. 21:57: ΠΛΕΟΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΣΥΛΛΗΠΤΗ ΕΝΤΑΣΗ που μου είχε πέσει το στόμα. Όλη η οικογένεια στο μπαλκόνι με σχόλια τύπου :πωωπωω τσικνοπέμπτη 2004!! ΑΣΠΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ!! ΠΈΦΤΟΥΝ ΧΑΡΤΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ!! Δεν κρύβω πως δάκρυσα/ανατρίχιασα εκείνη την ώρα. Ο κόσμος έβγαινε στα μπαλκόνια και έβγαζε βίντεο. ΟΛΙΚΉ ΣΕ ΧΡΟΝΟ DT! Όλα άσπρα στο Γαλάτσι. Όλοι στην πλατεία για τρελό χιονπόλεμο. Δεν το είχε ξαναζήσει κανένα παιδί κάτω απο 18. Μιλάμε για τρέλα! Ένας χαμός από κόσμο!

Μέχρι τις 11 διαλύσαμε ότι έστρωσε στα αμάξια έπειτα ανεβήκαμε να αλλάξουμε τα βρεγμένα μας ρουχα. Δεν προλάβαμε και είχε αρχίσει νέα μπουκα. ΡΕΕΕΕ ΣΤΡΩΝΕΙ ΣΤΑ ΣΤΡΩΜΕΝΑ!!! Επι μιαμιση ώρα έριχνε φοβερά και ήμασταν στο μπαλκόνι όλοι μας χιονόφιλοι και μη. Παρατηρούσαμε τα δεντρα που κατέβαιναν από το βάρος του χιονιού και τις σκιες στους τοίχους από τις τεράστιες νιφάδες. 2:00 Ώρα για βόλτα εμείς οι πιο ''μικροί''. Το τοπίο ήταν απίστευτο! 10-15 πόντοι παντού. Άπειρες φωτογραφίες! Μιλάμε για 2μιση το βραδυ και έβλεπες κόσμο έξω που φωτογράφιζε τα πάντα. ''Φοβερό ε;'' λέγαμε όλοι... Άγνωστοι μεταξύ μας! Επιστροφή στις 3 και κάτι και ξυπνητήρι στις 6:30 για μια ματιά. Έριχνε με μανία πάλι! Καλά νταξ δε γίνεται λεω. Βέβαια έπεσα για ύπνο πάλι σαν πτώμα. Είχαμε κανονισμένες βόλτες για έλκηθρο στις κατηφόρες το πρωί.

16 Φλεβάρη 7:30. Όλα άσπρα! Με το φως της ημέρας! Χτυπούσε αλλιώς. Ήταν αλπικό το Γαλάτσι πλέον! Ζούσα επιτέλους στιγμή που ονειρευόμουν από τα 8 μου, στα 18 μου... Το κινητό στο μεταξύ δούλευε υπερωρίες. Οι ειδήσεις οι  τηλεοράσεις και ο κοσμος μιλούσαν επιτέλους λες και έβλεπα όνειρο. Ρεπορτάζ από το κέντρο της Αθήνας με εκχιονιστικά. Στρωμένο Σύνταγμα και Κολωνάκι. Οι λέξεις 2004 και 2008 ακούγονταν συνέχεια! Έξω συνέχιζε να χιονίζει. Αμάξια μόνο με αλυσίδες στο Γαλάτσι, ποτέ δεν ειχα ξαναδεί. Κοίταξα πρώτη φορά θερμοκρασίες και εντυπωσιάστηκα όταν είδα ότι δεν είχε πέσει κάτω από -1!! Όλο αυτό το θαύμα έγινε κυρίως με μηδέν αντε και κάποια δέκατα κάτω. 15+ πόντοι! Δεν είχε πλέον τίποτα σημασία για μένα. Ούτε δορυφορική ούτε νοουκαστ ούτε η συνέχεια. Φανταζόμουν πως από στιγμή σε στιγμή θα σταματήσει και θα συνέχιζε με κάποια απομεινάρια χιονοπτώσεων μέχρι το απόγευμα όπως λέγαν και στις τν. Οι αναφορές σε μια τελείως βιαστική ματιά που έριξα (στις οποίες είχα χάσει πολλές 10άδες σελίδες) είχαν γεμίσει με φωτογραφίες και σχόλια περί ιστορικού. Το ζούσαμε επισήμως. Από το ξύπνημα το είχα καταλάβει βασικά, αλλά όπως και να χει άλλο να το ακούς να το λένε ΟΛΟΙ. 

Το ψιλό χιόνι είχε εδώ και ώρα αποκτήσει σταθερή πυκνή ένταση και έπεφτε πλέον εντελώς κάθετα! Όμως στις 8:20 περίπου αποκτά πάλι τρελή ένταση! Θολωσαν τα πάντα... όποιος κυκλοφορούσε έξω γινόταν χιονάνθρωπος σε δευτερόλεπτα. Επί μισή ώρα έριχνε για ακόμη μια φορά στο μάξιμουμ. Ήταν τρομερά εντυπωσιακό. Πλέον είχαμε σπάσει το φράγμα των 20εκ! Φουσκωμένα τα πάντα... τα δέντρα είχαν πέσει τόσο χαμηλά που στα απέναντι κτήρια έβλεπα καθαρά 1-2 ορόφους κατω! Ήταν οριακά αστείο και έκανε μπαμ αφού μιλάμε για την καθημερινή θέα του σπιτιού! 

9:30 αρχίζουν οι βόλτες. Ο κόσμος έξω είναι τόσος πολύς... λες και είμαστε σε χιονοδρομικό. Παιδιά μεγάλοι οικογένειες παρέες... όλες οι κατηγορίες! Έβγαλα το έλκηθρο παίδες. Ναι! Μέσα στην Αθήνα. Ανεβήκαμε προς τα πάνω στις μεγάλες κλίσεις και αρχίσαμε χωρίς φρένα η μάλλον μόνο το δεξί με σκοπό το ντριφτ. Προσπαθήσαμε αλλά βρήκαμε σε κάδο σκουπιδιών και σε ένα αυτοκίνητο. Δεν ήταν και η ασφαλέστερη ιδέα να το χαρούμε τώρα που το ξανασκέφτομαι... από τις 10:30 αρχίζει πάλι η δυνατή ένταση... χοντρές νιφάδες έσκαψαν στα μπουφάν και σε όλο το ντύσιμο. Έβλεπες γύρω να πέφτουν κυριολεκτικά ποπκορν. Οτιδήποτε είχε φαγωθεί από τον κόσμο έστρωνε πάλι χωρίς 2η σκέψη! Δεν μπορούσα να καταλάβω πως γίνεται να συνεχίζει τόσο έντονα. Το μόνο που σκεφτόμουν είναι ότι αρχίζουν και τρέμουν τα προηγούμενα ιστορικά χιόνια. Τα κοντράρει πολύ άσχημα! Θέλει να τα περάσει! Αυτό ήθελε. Από εδώ και πέρα η ένταση της χιονόπτωσης δεν θα έπεφτε ΠΟΤΈ κάτω από ισχυρή για τις επόμενες 6 ώρες. ΟΎΤΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ! 

12:30 απολαμβάνουμε το έπος στην κορυφή της πολυκατοικίας. Για άλλη μια φορά μπουκάρω στο σπίτι. Πήρα τον χάρακα... δε γινόταν να μην κάνω μέτρηση κι εγώ ο ίδιος! 25 ΟΛΟΚΛΗΡΟΙ ΠΟΝΤΟΙ. Είκοσι πέντε! Περίμενα να ξανακατεβω να αλλάξω χάρακα γιατι ήμουν σίγουρος για πάνω από 30! Όμως δεν με ένοιαζε. Εξ άλλου με αυτό που είχα ζήσει και πενταποντο να "έδειχνε" δεν θα άλλαζε απολύτως τίποτα. Στο σπίτι οι γονείς μου (χωρίς καν να είναι χιονόφιλοι) έχουν ανεβάσει τις τέντες για να βλέπουν την υπερφυσική χιονόπτωση. Δεν έμεινα πάνω από 10 λεπτά μέσα βέβαια και έφυγα πάλι για κάτω για χιονοπόλεμο με άλλα παιδιά. Ήταν η μέρα που όντως ήθελα να την περάσω με τους πάντες. Έφευγε για σπίτι ένας, έβγαινε έξω ο άλλος... αλλά εγώ σταθερός και μόνιμος κύριοι! Σπίτι μόνο για αλλαξιές. 

14: 30 Δεν έχει αλλάξει τίποτα! Συνεχίζει να πέφτει με αυτή την παράλογη ένταση! Οι πόντοι έχουν σταματήσει να αυξάνονται αφού είχαμε λίγο πάνω από 0°. Στα καθαρά αυτοκίνητα και στις εύκολες όμως έβαζε. Έχω ανέβει σπίτι για μπάνιο, φαγητό και γενικότερα να συνέλθω. Ρίχνω μια ματιά στον ακάλυπτο. Κάτι είχε αλλάξει κάτι μου κολλούσε! ΤΟ ΔΕΝΤΡΟΟΟ!!!! ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ ΟΛΟΚΛΗΡΟ! Απίστευτο! Ένα δέντρο που έζησε οτιδήποτε τα τελευταία 30 χρόνια σήκωσε τα χέρια ψηλά εκείνη τη μέρα!!! Τι γίνεται ρε τι ζούμε;;; Με την ένταση και την ανδρεναλίνη εκείνης της ημέρας το μόνο που σκεφτόμουν είναι ότι πλέον ξεφύγαμε! Δεν συγκρίνεται με κανένα ιστορικό αυτό που γινόταν έξω! Οι ώρες περνούσαν αλλά δεν σταματούσε τίποτα. Τι να σταματήσει βασικά εδώ δεν έκοβε... δεν λυπόταν τίποτα! 

Εξαντλημένος αλλά καθόλου νυσταγμένος από τις 15:00 μέχρι τις 16:40 έχω κάτσει στο κρεβάτι με τα μάτια κολλημένα σε αυτό που γινόταν έξω. Έκανε και εξάρσεις. Σκοτείνιαζε και 15 δευτερόλεπτα μετά η ένταση γινόταν καταρρακτώδης. Μετά έπεφτε στην "απλη" ισχυρή χαχαχχαχαα. Νομίζω δεν μπορούσε κανείς να μετρήσει πόσες φορές επαναλήφθηκε αυτό. Όλοι με έπαιρναν τηλέφωνο να τους πω ως "ειδικός" τι συμβαίνει!!! Ούτε εγώ ήξερα! Δεν ήξερα τι έλεγα χαχαχχαχα. Εγώ και ο μικρός μου αδερφός αντέξαμε και δεν κοιμηθήκαμε. Δε γινόταν να έρθει ύπνος. Όσο κι αν είδα όσο χορτασμένος κι αν ήμουν δεν πρόκειται να έχανα νιφάδα! Θα το ξαναζούσα δεν ξέρω κι εγώ πότε... ίσως με τα παιδιά μου δίπλα. Θα ήταν έγκλημα να την πέσω ξερός για ύπνο. 

Ώρα 16:15. Οι εξάρσεις είναι λες και κάποιος παίζει μαζί μας. Οριακά γελάγαμε! Απλά βλέπαμε και κοιταζόμασταν μεταξύ μας. 16:35 γίνεται το τελικό χτύπημα! Σαν ταινία που η ένταση στο τέλος της  χτυπάει κόκκινο. Ο ουρανός σκοτεινιάζει σε βαθμό που δεν ξαναπαρατήρησα ποτέ μεσα στη μέρα και καπάκι ξεκινάει να ρίχνει τόσο έντονα που άκουγες αυτό που έπεφτε! Ναι! Άκουγες την ένταση του χιονιού! 30 δευτερόλεπτα ακρότητας που δυστυχώς δεν τράβηξα βίντεο επειδή μιλούσα στο τηλ! Και ξαφνικά ΚΚΚΚΡΡΡΡΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΟΟΥΥΥΥΥΥΥ. Ήταν ο πιο απόκοσμος ήχος! Έσπασε ένα ολόκληρο δέντρο της πλατείας και έπεσε κάτω. Μπροστά στα μάτια μας. Αν είναι δυνατόν! Αυτό ήταν! Νομίζω δεν έμεινε κάτι να δούμε. Ίσως ένα στροπελέκι στο διπλανό δέντρο που δεν είχε πέσει. Ήμασταν εντυπωσιασμένοι από όλο το σκηνικό. Βγήκαμε άλλη μια φορά έξω με τα παιδιά από την πολυκατοικία. Ηλικίες 8 έως 20 εντωμεταξύ. Αυτή τη φορά για έναν ωραίο χιονάνθρωπο. Η πλατεία είχε ήδη άλλους εφτά!!! Και από χθες βρδάδυ άλλοι τόσοι "νεκροί". Οι νιφάδες πέφτουν πανέμορφα και από πίσω φαίνεται το πορτοκαλοκόκκινο χρώμα του ηλίου που ήταν θέμα μερικών λεπτών να χαθεί πίσω από τα βουνά! 

Το σκοτάδι έφτασε, τα φώτα άνοιξαν και ο κόσμος άρχισε πάλι τις βόλτες. 2 γονεις κρατούσαν απο τα χερια το μικρό τους παιδάκι έτσι ώστε να σέρνεται και έκανε πατινάζ. Θυμήθηκα εμένα το 2008! Ακριβώς το ίδιο. Πήγα για να βοηθήσω στο ξεχιόνισμα και στο κάλυμμα του ηλιακού θερμοσίφωνα αφού οι γονείς μου είχαν "χάσει" τον προηγούμενο την τσικνοπέμπτη του 2004. Τα σοσιαλ ήταν γεμάτα με φωτος και δημοσιεύσεις από τα χιόνια. Οι βραδινές ειδήσεις πρώτο θέμα για το "μεγάλο Αττικό χιόνι μετά από πολλά χρόνια". 21:30 ξανά έξω για έναν ακόμη τελευταίο χιονοπόλεμο. Δεν ήθελε να παραδοθεί ο οργανισμός στη νύστα. Συγκεκριμένα το τελευταίο πράγμα που είπαμε ήταν άντε παιδιά και του χρόνου. Και πεταχτηκα ο εξυπνάκιας και λεω "στην Αθήνα είμαστε... είπαμε"

Κατά τις 11μιση με 12 άρχισαν πάλι να πέφτουν σκόρπιες νιφάδες στην λάμπα. Έβγαλα μια τελευταία φωτογραφία και έπεσα για ύπνο. Κάθε φορά που έκλεινα τα βλέφαρά μου "εβλεπα" αυτό στο οποίο ήταν εκτεθειμένο το μάτι μου τις τελευταίες 36 ώρες. Είχε μείνει το είδωλο της χιονόπτωσης και ήθελα δεν ήθελα το έβλεπα! Έριξα έναν από τους βαθύτερους ύπνους που θυμάμαι. Σαν αυτούς μετά από τις 3ηρεμες και 5ημερες του σχολείου. Ένιωθα πλήρης. Αστείο αλλά ένιωθα πλήρης. Από κάτι τόσο απλό και ασήμαντο.

17 Φλεβάρη: ξύπνημα μετά από 11 ώρες ύπνου. Τρέξιμο στο παραθυρο να δω τι συμβαίνει. Πρώτη φορά που δεν χιονιζε! Δεν θα άντεχα πάλι χαχαχαχχα. Εκείνη την μέρα είναι που μπήκα σε τάξη και αφού τελείωσα κάποιες υποχρεώσεις το μεσημεράκι αφιέρωσα χρονο να διαβάσω τις 100+ σελίδες αναφορών στο weatherclub. Καθαρά ήρεμα και με την σειρά. Όπως συνέβησαν! Χαμογελαστός περνούσα μια μια τις σελίδες και ξαναέβλεπα αυτό που έζησα από την οπτική πλευρά κάθε μέλους διαφορετικά! Μάλιστα διάβασα ότι ήταν να έρθει υποτροπή κι άλλες χιονοπτώσεις τα ξημερώματα τις 17ης. ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ που δεν το είδα το βράδυ!!! Θα πέθαινα από την κούραση. Και ακόμη καλύτερα για κάτι που τελικά δεν ήρθε (επιτέλους δηλαδή χαχαχαχ). Είδα και άλλες λεπτομέρειες πιο αναλυτικα οπως ραδιοβολησεις διαταξη κτλ. Φοβερή τυχη! Οριακα αδιανόητη. Μια ουρα φαινομένων πανω απο το λεκανοπέδιο επι ώρες. Πήραμε πραγματικά το μέγιστο. Τι αλλο να ζητούσα... Τα χιόνια έμειναν κάτω 3 μέρες περίπου ενώ κάποια υπολείμματα άντεξαν έως και 5. Τα δέντρα είχαν ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ από το βάρος του χιονιού που δεν επανήλθαν στο προηγούμενο ύψος ακόμη και 3 μήνες μετά! 

 

Με λίγα λόγια αυτό ήταν το πρώτο ιστορικό χιόνι και το έζησα και όπως και να χει τα συναισθήματα πριν τον ερχομό και κατά τη διάρκεια του φαινομένου είναι πως το λένε πρωτόγνωρα. Για εμάς εδώ δηλαδή. Για τους υπόλοιπους είναι κάτι απλα υπέροχο και εντυπωσιακό! Από τότε είχα επιτέλους ένα μέτρο σύγκρισης γιατί τι εστι μεγάλο Αθηναϊκό χιόνι. Πέρα από την μεγάλη ποσότητα αυτό που χαρακτηριστικά θα μείνει ιστορικό είναι η διάρκεια της κατακάθετης στουπας της 16ης Φλεβάρη. Αυτό ήταν που ίσως θα ζήλευαν οι προηγούμενοι ιστορικοί χιονιάδες. Όπως ας πούμε το πολικό ψύχος του 4 ή οι πάρα πολλές ημέρες του 87 και του 02. Τέλος πάντων... θα κλείσω με ένα σχόλιο το οποίο έγινε από κάποιο παιδί εδώ μέσα (δε θυμάμαι ποιο) το οποίο ανέφερε πως" ποτέ δεν έχουν παρατηρηθεί ιστορικό χιόνι στην Αθήνα 2 συνεχόμενα χρόνια!!! Επομένως αν γινόταν κάτι την επόμενη χρονιά θα ήταν πράγματι στατιστικά πρωτοφανές "Βέβαια επειδή ήταν καθαρά θέμα πιθανοτήτων κάθε χρονιά είναι διαφορετική και δεν εξαρτάται από το χιόνι της προηγούμενης... νομίζω πλέον υπάρχουν και αποδείξεις!

Να είμαστε καλά λοιπόν να ζήσουμε και τα επόμενα... Χιόνι ιστορικό να πρώτα ο Θεός λογικά θα ξαναζήσω... αυτό όμως που δεν θα ζήσω ποτέ ξανά είναι χιόνι ιστορικό πρώτη φορά στη ζωή μου! Ποτέ ξανά!

 

 

 

....

ΕΠΙΚΗ περιγραφή, έχω μείνει πραγματικά άφωνος! Πρεπει επειγόντως να γυριστεί ταινία..😃 Μπραβο για τον κόπο που εκανες και εφερες πίσω χιλιάδες αναμνήσεις!

ΜΗΔΕΙΑ..... Τι να πεις για αυτην.. το πρώτο μεγαλο χιονι που έζησα μετά τη γεννησή μου.. Τότε που δεν κοιτούσα χάρτες και ο καιρός ήταν ακόμα ένα... μυστήριο για εμένα.. Ξυπνας πρωι και τσουπ όλα άσπρα. Ουτε αγχος για θερμοκρασίες ουτε τίποτα. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΟΝΕΙΡΟ!!

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Berdon είπε:

....

ΕΠΙΚΗ περιγραφή, έχω μείνει πραγματικά άφωνος! Πρεπει επειγόντως να γυριστεί ταινία..😃 Μπραβο για τον κόπο που εκανες και εφερες πίσω χιλιάδες αναμνήσεις!

ΜΗΔΕΙΑ..... Τι να πεις για αυτην.. το πρώτο μεγαλο χιονι που έζησα μετά τη γεννησή μου.. Τότε που δεν κοιτούσα χάρτες και ο καιρός ήταν ακόμα ένα... μυστήριο για εμένα.. Ξυπνας πρωι και τσουπ όλα άσπρα. Ουτε αγχος για θερμοκρασίες ουτε τίποτα. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΟΝΕΙΡΟ!!

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Ωραία είναι και η δική σου περίπτωση. Κάθε φορά που άκουγα θα χιονίσει Αθήνα στο δημοτικό περίμενα να γίνει κατι τέτοιο αλλά δεν ήρθε ποτέ! Με τα χρονια καταλαβα ομως ποσο περιπλοκα ειναι τα πράγματα. Πάντως και 18 που ημουν το έζησα σαν παιδάκι χαχαχα. Και έχω συγκρατήσει και στο κινητό αλλα κυριως στο μυαλο τα πάντα. Ακομη και το μοντελινκ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, PetranPireotis είπε:

Αχ αυτός ο ήχος του χιονιού

https://www.instagram.com/reel/CLbd5JHloGB/

Λιμάνι χιονισμένο στη Μήδεια

https://www.instagram.com/p/C2XsCqHo38v/

https://www.instagram.com/p/C2Xr0tBoGea/

https://www.instagram.com/p/C2XrvBZI_NN/

@South καυσωνάκιας και τεκμηριωμένα πλέον, ολική στο λιμάνι της ερυθρόλευκης χιονομάνας στην Μήδεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

@South καυσωνάκιας και τεκμηριωμένα πλέον, ολική στο λιμάνι της ερυθρόλευκης χιονομάνας στην Μήδεια

Tα έχω δει αυτά από το 2021. Στο σημείο της cam στο λιμάνι δεν φαίνεται ποτέ ολική στον δρόμο (τον μεγάλο δρόμο μπροστά από το συγκεκριμένο σημείο του λιμανιού) εκτός αν το έκανε για λίγο όσο είχε χιόνι η cam. Σε κάθε περίπτωση της πλάκας ήταν. Αν κοιμόταν κάποιος κανα 2ωρο-3ωρο το έχανε γιατί έλιωσε τσακ μπαμ. 

Από το 2008 έχει να δει decent χιόνι ο Πειραιάς ότι και να λέμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, galatsioths είπε:

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Ωραία είναι και η δική σου περίπτωση. Κάθε φορά που άκουγα θα χιονίσει Αθήνα στο δημοτικό περίμενα να γίνει κατι τέτοιο αλλά δεν ήρθε ποτέ! Με τα χρονια καταλαβα ομως ποσο περιπλοκα ειναι τα πράγματα. Πάντως και 18 που ημουν το έζησα σαν παιδάκι χαχαχα. Και έχω συγκρατήσει και στο κινητό αλλα κυριως στο μυαλο τα πάντα. Ακομη και το μοντελινκ! 

Ααα τώρα είσαι περίπου 21 χρονών; Σε είχα για μεγαλύτερο χαχαχα. Σπουδάζεις τώρα;

Και το μόντελινγκ οκ ωραίο είναι... Μα περισσότερο το λάμπινγκ φυσικα χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Berdon είπε:

Ααα τώρα είσαι περίπου 21 χρονών; Σε είχα για μεγαλύτερο χαχαχα. Σπουδάζεις τώρα;

Και το μόντελινγκ οκ ωραίο είναι... Μα περισσότερο το λάμπινγκ φυσικα χεχεχε

Ναι γι αυτό και οι περισσότερες αναφορές είναι από Πάτρα. Το μοντελινκ πριν τον ιστορικό ήταν το κάτι άλλο. Αν ξανακάνει (χτυπα ξύλο) άχιονη δεκαετία θα το πάρουμε όλοι ακόμη και το μοντελινκ πολύ θερμά στο εγγυώμαι. Βέβαια στην περίπτωση της Μήδειας ήταν ακραίο. Σε κάποια τρεξιματα μεταφραζόταν σε 40-50 εκ στο Σύνταγμα! Μετά μάζεψε και επειδή είχαν πέσει φόλες στο παρελθόν ρίξαμε πολύ χαμηλά τα στάνταρ. Τελικά μια συγκλιση μερικών χιλιομέτρων μας χάρισε το ιστορικό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Tα έχω δει αυτά από το 2021. Στο σημείο της cam στο λιμάνι δεν φαίνεται ποτέ ολική στον δρόμο (τον μεγάλο δρόμο μπροστά από το συγκεκριμένο σημείο του λιμανιού) εκτός αν το έκανε για λίγο όσο είχε χιόνι η cam. Σε κάθε περίπτωση της πλάκας ήταν. Αν κοιμόταν κάποιος κανα 2ωρο-3ωρο το έχανε γιατί έλιωσε τσακ μπαμ. 

Από το 2008 έχει να δει decent χιόνι ο Πειραιάς ότι και να λέμε.

Πάντως δεν έχω δει βίντεο από το πικ της κακοκαιρίας που να δείχνει άχιονο δρομο σε οποιαδήποτε περιοχή του Πειραιά. Ακόμα και κεντρικοί στο μαξιμουμ έβαλαν πέτσα. Καμία σχέση με 2008 βέβαια αλλά οπως και να χει μιλάμε για ολική. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, galatsioths είπε:

Ναι γι αυτό και οι περισσότερες αναφορές είναι από Πάτρα. Το μοντελινκ πριν τον ιστορικό ήταν το κάτι άλλο. Αν ξανακάνει (χτυπα ξύλο) άχιονη δεκαετία θα το πάρουμε όλοι ακόμη και το μοντελινκ πολύ θερμά στο εγγυώμαι. Βέβαια στην περίπτωση της Μήδειας ήταν ακραίο. Σε κάποια τρεξιματα μεταφραζόταν σε 40-50 εκ στο Σύνταγμα! Μετά μάζεψε και επειδή είχαν πέσει φόλες στο παρελθόν ρίξαμε πολύ χαμηλά τα στάνταρ. Τελικά μια συγκλιση μερικών χιλιομέτρων μας χάρισε το ιστορικό 

Σε εσάς πόσα εκατοστά έριξε τελικά;

Η Μήδεια σαν κακοκαιρία ήταν πολύ ανώτερη από ελπίδα για τα δυτικά του νομού μιας και όπως λες η σύγκλιση τα έδωσε όλα την κατάλληλη στιγμή... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 minutes ago, galatsioths said:

Πάντως δεν έχω δει βίντεο από το πικ της κακοκαιρίας που να δείχνει άχιονο δρομο σε οποιαδήποτε περιοχή του Πειραιά. Ακόμα και κεντρικοί στο μαξιμουμ έβαλαν πέτσα. Καμία σχέση με 2008 βέβαια αλλά οπως και να χει μιλάμε για ολική. 

Ο κεντρικός δρόμος στην cam του λιμανιού από την Skyline  ποτέ δεν είχε ολική χιονόστρωση το 2021. Εκτός από κάποιες ώρες που την cam την είχα καλύψει χιόνι. Αλλά μόλις έλιωσε η νιφάδα που είχε μπλοκάρει την cam πάλι άστρωτος ήταν ο δρόμος. Τεσπα κανείς δεν θα μάθει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Σε εσάς πόσα εκατοστά έριξε τελικά;

Η Μήδεια σαν κακοκαιρία ήταν πολύ ανώτερη από ελπίδα για τα δυτικά του νομού μιας και όπως λες η σύγκλιση τα έδωσε όλα την κατάλληλη στιγμή... 

25εκ ήταν το μέγιστο που μέτρησα στην ταράτσα. Πίστευα τότε πως ήταν παραπάνω. Αλλά αποδείχτηκε πως ήταν τόσο από άλλες τοπικές αναφορές. Θα ανέβουν και φωτός (τις έχω στο λαπτοπ).

Θα γραψω και ένα για την Ελπίς στο μέλλον. Λιγότερο συναιαθηματικό μεν αλλά πολύ πιο ακραίο και σοκαριατικό κατ εμέ. 42 εκ τότε!  Άπιαστο για Γαλάτσι μαζί με Αμπελόκηπους Ψυχικό Βυρωνας Ζωγράφου και κεντροανατολικοειδή. Βάλαμε κάτω περιοχές βορείων και πλησιάσαμε αγ Παρασκευή και Χαλάνδρι που βάζουν πάντα τα διπλά από εμάς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, galatsioths είπε:

25εκ ήταν το μέγιστο που μέτρησα στην ταράτσα. Πίστευα τότε πως ήταν παραπάνω. Αλλά αποδείχτηκε πως ήταν τόσο από άλλες τοπικές αναφορές. Θα ανέβουν και φωτός (τις έχω στο λαπτοπ).

Θα γραψω και ένα για την Ελπίς στο μέλλον. Λιγότερο συναιαθηματικό μεν αλλά πολύ πιο ακραίο και σοκαριατικό κατ εμέ. 42 εκ τότε!  Άπιαστο για Γαλάτσι μαζί με Αμπελόκηπους Ψυχικό Βυρωνας Ζωγράφου και κεντροανατολικοειδή. Βάλαμε κάτω περιοχές βορείων και πλησιάσαμε αγ Παρασκευή και Χαλάνδρι που βάζουν πάντα τα διπλά από εμάς. 

Να αυτό ακριβώς που λέμε για τα δυτικά ισχύει.. Εδω στο Χαιδαρι 32 εκατοστά και στο ποικίλο που πήγαμε 40εκ +

Η Ελπις κι αυτη ξεχωριστή με διαφορετικό τρόπο..

Αντε καληνύχτα, όποτε βρω ευκαιρία θα ανεβάσω φωτό από 2004 και 2008 που τράβηξαν οι γονείς μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Berdon είπε:

Να αυτό ακριβώς που λέμε για τα δυτικά ισχύει.. Εδω στο Χαιδαρι 32 εκατοστά και στο ποικίλο που πήγαμε 40εκ +

Η Ελπις κι αυτη ξεχωριστή με διαφορετικό τρόπο..

Αντε καληνύχτα, όποτε βρω ευκαιρία θα ανεβάσω φωτό από 2004 και 2008 που τράβηξαν οι γονείς μου...

Ωω μας περάσατε ρε έστω και λίγο. Το καλό με την περιοχή σου είναι ότι δεν έφαγε καμία φόλα. Ίσως είσαι ο μόνος εδώ που μπορείς να πεις για 3/3 χαχαχαχα. Σκίσατε αυτή την τριετία ασχέτως που δεν είδατε κάτι "ακραίο"

Εννοείται ό,τι βρίσκεις αμεσως εδω ιδιως απο το 08 που ήταν η "Ελπιδα" σας. Αν το εγκρίνουν και οι δικοί σου ε... μη τους εκθέσεις🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, galatsioths είπε:

Ωω μας περάσατε ρε έστω και λίγο. Το καλό με την περιοχή σου είναι ότι δεν έφαγε καμία φόλα. Ίσως είσαι ο μόνος εδώ που μπορείς να πεις για 3/3 χαχαχαχα. Σκίσατε αυτή την τριετία ασχέτως που δεν είδατε κάτι "ακραίο"

Εννοείται ό,τι βρίσκεις αμεσως εδω ιδιως απο το 08 που ήταν η "Ελπιδα" σας. Αν το εγκρίνουν και οι δικοί σου ε... μη τους εκθέσεις🤣

Μην φοβάσαι δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα 😅. Καλημέρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βουαλά @galatsioths..

Λοιπον..

Αυτές από το 2002 στα πάνω σπίτια του Δάσους - που ύστερα έχτισαν βέβαια και πιο ψηλά - και από το ποικίλο...

received_935250804634142.jpeg.04c5402f00b6763b2040ac8acd5bd03f.jpeg

received_386116230470953.jpeg.25d45e54b9022be49e1c386f7da47204.jpeg

received_910877733773900.jpeg.6f61c9abdb338c71d3522461a58cc7ab.jpeg

received_1045659176691737.jpeg.bc4ac0289c8c5b614c5f61eeb42e87f3.jpeg

 

Αυτή όλα τα λεφτά με θέα το Αιγάλεω όρος και τον κρυμμένο ήλιο πίσω από σύννεφα και χιονοκουρτινες

received_899708931706017.jpeg.ee580b1d366635ead33d41d9762216cf.jpeg

Αυτές από το 2008, τραβηγμένες βράδυ της μεγάλης έξαρσης που έβαλε κι άλλους πόντους...

received_1568951413856871.jpeg.91607b44fc537d7000eba5ad3a12dde9.jpeg

received_1335653263692514.jpeg.d8fe25668dceef675f56afda0bddbc1e.jpeg

received_1454581005120889.jpeg.a16451218bc0b8c09b9d25eb6b2e0563.jpeg

Σε αυτήν η μητέρα μου μετράει το χιόνι με τον χάρακα..

received_1542498016548084.jpeg.27f452a193f466268aae603ebac165a4.jpeg

Εδώ Μήδεια, το νεότερο μέλος των καιροφιλων... Εγώ χαχαχα.. κοιτάξτε χαμόγελο..

received_1508744163308012.jpeg.c53e01b9e7e887c21b4d28083dd4576d.jpeg

Και τέλος αυτές που δεν ξέρω ημερομηνία αλλά ήταν ένας πιο light χιονιάς ή η αρχή κάποιου μεγαλύτερου. Φοβερή στούπα όμως..

received_869106484968466.jpeg.5f2e8fade33aac1b0ab4a0d962c30521.jpeg

received_910572986811746.jpeg.e96b26384c1500b2554dec7d43aa0ed9.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε να θυμηθούμε το ΕΠΟΣ του 2008 σαν σήμερα που έκανε την έξαρση και είχαμε ενεργοποίηση δυτικού τόξου...οι φωτογραφίες από Πετρούπολη 230 μ. Χιονιάς όνειρο ήμουν σπίτι με αδερφό και ένα πρώτο-ξαδερφάκι τζάκι στο φουλ με τα σχετικά και ξενύχτι μέχρι το πρωί...το εξωπραγματικό πρωινές ώρες χιόνιζε με -6,5!!!! Ενδεικτικό του πόσο τέρας ήταν η ψυχρή εισβολή το thickness στα 500/1000 ήταν 510 gpdam μας κάλυπτε δηλαδή Αττική η μπλε γραμμή όπως φαίνεται στου χάρτες του τζίφου!!!

@Winterlove

199-052435.jpg

205-052712.jpg

206-052730.jpg

207-052802.jpg

188-053354.jpg

195-052153.jpg

200-052513.jpg

203-052620.jpg

204-052640.jpg

194-052040.jpg

197-052246.jpg

184-053230.jpg

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Πάμε να θυμηθούμε το ΕΠΟΣ του 2008 σαν σήμερα που έκανε την έξαρση και είχαμε ενεργοποίηση δυτικού τόξου...οι φωτογραφίες από Πετρούπολη 230 μ. Χιονιάς όνειρο ήμουν σπίτι με αδερφό και ένα πρώτο-ξαδερφάκι τζάκι στο φουλ με τα σχετικά και ξενύχτι μέχρι το πρωί...το εξωπραγματικό πρωινές ώρες χιόνιζε με -6,5!!!! Ενδεικτικό του πόσο τέρας ήταν η ψυχρή εισβολή το thickness στα 500/1000 ήταν 510 gpdam μας κάλυπτε δηλαδή Αττική η μπλε γραμμή όπως φαίνεται στου χάρτες του τζίφου!!!

@Winterlove

199-052435.jpg

205-052712.jpg

206-052730.jpg

207-052802.jpg

188-053354.jpg

195-052153.jpg

200-052513.jpg

203-052620.jpg

204-052640.jpg

194-052040.jpg

197-052246.jpg

184-053230.jpg

Αλπικό τοπίο.. Θα ξεπέρασε λογικά τα 10 εκατοστά 🤣

Τέλειες φωτογραφίες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τον χιονιά του 08 θεωρητικά ούτε αυτόν τον έζησα μιας και γεννήθηκα Οκτώβρη του 08. Γκαντέμης βρε παιδί μου 😅

Αλλά έχω ακούσει τόσες ιστορίες από τους γονείς μου που είναι σαν να τον έχω ζήσει κι εγώ από κοντά ( σαν, γιατί φαντάζομαι η εμπειρία είναι άλλο πράγμα)

Τότε ο πατέρας μου γυρνούσε από μια δουλειά προς το σπίτι, αλλά αναγκάστηκε να αφήσει το αμάξι κάτω στο Χαϊδάρι επειδή χιόνιζε. Ε τελικά το ξέθαψε μετά από μέρες χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...