Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Soto Weather είπε:

παντως, πολυ δυσκολη η ζαγορα βλεπω... παλι ανοδο της Τ εχει και κοντευει 4 βαθμους... μαλλον επειδη δεν εχει φαινομενα και τη φυσαει δυτικος (?), νομιζα ο δυτικος ερχεται απο το παγωμενο βουνο και ριχνει την τ εκει...

παίζει να λειτουργεί ως καταβάτης (δεν ξέρω κιόλας).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

4-7 τα ξημερωματα φαινεται να μπουκαρουν

Ναι κάπου εκεί ξεκινάει το κυρίως πιάτο και φυσικά στην πτώση της επιφανειακής Τ βασιζόμαστε στοά φαινόμενα. Στους ανέμους όχι και πολύ. Ο βδ, είναι αυτό που περιέγραψε το παιδί από την Εύβοια @snow_evia Αν δεν είναι παντού βδ και με σωστή κλίση δεν είναι το ίδιο, καθώς εσύ έχεις τοπικό βδ, ο οποίος όμως 10 χλμ πιο πίσω είναι... Βορειοανατολικός.

Σε κάθε περίπτωση όμως το κυρίως πιάτο της αυριανής κακοκαιρίας.

Ύπνος νωρίς και έπειτα ξύπνημα νωρίς θα έλεγα ειδικά για τους βορειοτερους

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

παντως, πολυ δυσκολη η ζαγορα βλεπω... παλι ανοδο της Τ εχει και κοντευει 4 βαθμους... μαλλον επειδη δεν εχει φαινομενα και τη φυσαει δυτικος (?), νομιζα ο δυτικος ερχεται απο το παγωμενο βουνο και ριχνει την τ εκει...

Νομιζω λειτουργεί ως καταβατης για εκεί, με τον ίδιο τρόπο που ο ανατολικός λειτουργεί ως καταβατης για την πλευρά του δυτικού Πηλίου πολλές φορές…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Νομιζω λειτουργεί ως καταβατης για εκεί, με τον ίδιο τρόπο που ο ανατολικός λειτουργεί ως καταβατης για την πλευρά του δυτικού Πηλίου πολλές φορές…

αυτό ναι. Η Ζαγορά θελει ΒΑ αλλιώς ο ΒΔ της διώχνει τον υετό. Αλλά με ΒΑ θέλει δυνατά 850 για να έχει Τ (τα ίδια που θέλει και ο Βόλος σχεδόν). Γι' αυτό είχα πει ότι είναι δύσκολη στις Τ και πάλι είχα εισπράξει ειρωνία αλλά και πάλι δεν πειράζει!

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι κάπου εκεί ξεκινάει το κυρίως πιάτο και φυσικά στην πτώση της επιφανειακής Τ βασιζόμαστε στοά φαινόμενα. Στους ανέμους όχι και πολύ. Ο βδ, είναι αυτό που περιέγραψε το παιδί από την Εύβοια @snow_evia Αν δεν είναι παντού βδ και με σωστή κλίση δεν είναι το ίδιο, καθώς εσύ έχεις τοπικό βδ, ο οποίος όμως 10 χλμ πιο πίσω είναι... Βορειοανατολικός.

Σε κάθε περίπτωση όμως το κυρίως πιάτο της αυριανής κακοκαιρίας.

Ύπνος νωρίς και έπειτα ξύπνημα νωρίς θα έλεγα ειδικά για τους βορειοτερους

Ανδρέα με λένε για όσους δεν γνωρίζουν 😁. Για εδώ ο ΒΔ θα είναι χειρότερος από το αναμενόμενο αφού δεν έχει στρώσει στην Βοιωτία πλην των βουνών 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Τα φώτα όλου του λόφου Κουφού, μέχρι το αστεροσκοπείο, διακρίνονται ξεκάθαρα μέσα στη βρόχα. Σημάδι ότι ούτε στα 400μ δεν χιονίζει εδώ στην περιοχή προς το παρόν.

Ρε τρελογερε αφου ηδη εχει χιονισει απο τα 290μ. και με στουπάρα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι κάπου εκεί ξεκινάει το κυρίως πιάτο και φυσικά στην πτώση της επιφανειακής Τ βασιζόμαστε στοά φαινόμενα. Στους ανέμους όχι και πολύ. Ο βδ, είναι αυτό που περιέγραψε το παιδί από την Εύβοια @snow_evia Αν δεν είναι παντού βδ και με σωστή κλίση δεν είναι το ίδιο, καθώς εσύ έχεις τοπικό βδ, ο οποίος όμως 10 χλμ πιο πίσω είναι... Βορειοανατολικός.

Σε κάθε περίπτωση όμως το κυρίως πιάτο της αυριανής κακοκαιρίας.

Ύπνος νωρίς και έπειτα ξύπνημα νωρίς θα έλεγα ειδικά για τους βορειοτερους

Βασιζόμαστε;;;!!

ελα αγορινα μου στην μεγάλη προσήνεμη αγκαλιά!!!

Εύγε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γιανναρεεεε @EVIA 1987!! το τραπεζι το θελω στην Λαμψακο με οστρακα και λοιπα εδεσματα.

Θα ειναι χαρα μου να ερθεις και να κερασω χασω κερδισω το στοιχημα. Θα κερδισω ομως…ερχεται!😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μα δεν υπάρχει χιονόνερο χωρίς νιφάδες! 😆

Φυσικά και υπάρχει....ευκολα κιολας....γι αυτο το ξεχωριζω....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, yiannis_volos said:

αυτό ναι. Η Ζαγορά θελει ΒΑ αλλιώς ο ΒΔ της διώχνει τον υετό. Αλλά με ΒΑ θέλει δυνατά 850 για να έχει Τ (τα ίδια που θέλει και ο Βόλος σχεδόν). Γι' αυτό είχα πει ότι είναι δύσκολη στις Τ και πάλι είχα εισπράξει ειρωνία αλλά και πάλι δεν πειράζει!

κοιτα το νεφικο πισω απο το πηλιο ποσο ανατολικα κινειται.. παρολο που εχουμε βα ρευμα... κατι τετοιο θα κανει και αργοτερα, ελπιζω να μην ειναι αυτο βεβαια😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Παιδιά με 0,8C στην Ιπποκράτειο απορώ τι περιμένετε...

Έχουμε φάει λίγο κουβά με τις Τ αλλά ελπίζουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, EVIA 1987!! είπε:

Θα ειναι χαρα μου να ερθεις και να κερασω χασω κερδισω το στοιχημα. Θα κερδισω ομως…ερχεται!😂

Εννοειται οτι θα βρεθουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως η Ζαγορά θα φάει πράμα από το Αιγαίο μετά και λογικά θα πέσει και η Τ μόλις έρθουν τα φαινόμενα. Νομίζω τώρα ο καιρός είναι πιο πολύ "βορείου ρεύματος". Μόλις πάρει μπρος το Αιγαίο θα γίνει ο γνωστός προσήνεμος με τις συγκλίσεις μέσα στο Αιγαίο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Canadathens13 είπε:

Βασιζόμαστε;;;!!

ελα αγορινα μου στην μεγάλη προσήνεμη αγκαλιά!!!

Εύγε

Ρε, Πορτάκιας είμαι βρε χαχα.

Κατά τα άλλα βλέπω Λάρισα πλήρης συννεφιά πλέον με νοτιοδυτικό άνεμο. Ότι να ναι!!!!

 

20-51-52-larisa.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, allematic είπε:

Πορταριά ανέβηκε κι άλλο λολ

δεν ξέρω αν μπορούμε να πάρουμε στα σίγουρα αυτό που λέει η κάμερα. Ο βόλος έχει 5 τώρα. Μόνο 3 βαθμοί διαφορά για 600m υψόμετρο; Λίγο μου φαίνεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Φυσικά και υπάρχει....ευκολα κιολας....γι αυτο το ξεχωριζω....

Αυστηρά μετεωρολογικά μιλώντας, χιονόνερο είναι υετός στο οποίο πέφτει βροχή και χιόνι ταυτόχρονα, δηλαδή υπάρχουν σταγόνες βροχής, αλλά και κανονικές νιφάδες μέσα. 

Ούτε εγώ το ήξερα, είχα λανθασμενες γνώσεις, αλλά στο τμημα μας το ξεκαθάρισαν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-4 αίσθηση έγραψε μόλις ο σταθμός μου με 52χλν ριπή και 3.5 βαθμούς θερμοκρασία

Θερίζει το κρύο ...κατά τ αλλα ψιλοβροχο αυτήν την ώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Αυστηρά μετεωρολογικά μιλώντας, χιονόνερο είναι υετός στο οποίο πέφτει βροχή και χιόνι ταυτόχρονα, δηλαδή υπάρχουν σταγόνες βροχής, αλλά και κανονικές νιφάδες μέσα. 

Ούτε εγώ το ήξερα, είχα λανθασμενες γνώσεις, αλλά στο τμημα μας το ξεκαθάρισαν!

Και εγώ τώρα το εμαθα. Ολες οι αναφορές που είχα κάνει για χιονόνερο ήταν λανθασμένες . Είχα την εντύπωση ότι ήταν κάτι σαν ψιλη βροχη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...