Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, weatherforattica said:

Απολαμβάνοντας μια όμορφη χειμερινή βραδιά με την καλύτερη παρέα!!!

Μην απελπιζεστε ωρε! 

Νιώστε τον χειμώνα!!

AirBrush_20240129210451.jpg

wow πολύ chill το set up σου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αισιοδοξία παιδιά τώρα στα 500 έχουμε -30 ξημερώματα μπαίνει το -36 οι ισοβαρείς γίνονται πιο συμπαγείς, τις επόμενες ώρες ενεργοποιείται το Αιγαίο... μεταφέρονται μεγάλα ποσά θετικού στροβιλισμού συν ότι βελτιώνεται κάπως και το thickness...θεωρώ σίγουρο το χιόνι από τα 100+ και με τον υετό και τα υψόμετρα χιονόστρωσης δεν αποκλείονται εκπλήξεις Αττική είναι αυτή! Νομίζω δεν πρέπει να υποτιμήσουμε τη φάση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυστηρά μετεωρολογικά μιλώντας, χιονόνερο είναι υετός στο οποίο πέφτει βροχή και χιόνι ταυτόχρονα, δηλαδή υπάρχουν σταγόνες βροχής, αλλά και κανονικές νιφάδες μέσα. 

Ούτε εγώ το ήξερα, είχα λανθασμενες γνώσεις, αλλά στο τμημα μας το ξεκαθάρισαν!

Για τα δικά μου μετεωρολογικά, χιονόνερο είναι η κρύα βροχή που πλησιάζει να γίνει νιφάδα και χιόνι κι από μέσα από το κατακρήμνισμα έρχονται και μερικές που πρόλαβαν να παγοποιηθούν....Ιδια πράγματα βασικά, αλλά για πιο κατανοητή σύνοψη του πράγματος!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Εδώ και πολλή ώρα παίζω μεταξύ 3.5 και 3.9 .....έκοψε η βροχή τώρα ...φοβερός αέρας που ξυριζει

Αυτό είναι που δεν αντέχω στην Αθήνα, έχετε παρά πολύ αέρα με το κρύο, και όχι μόνο! Λάρισα αέρα έχουμε μόνο σε αποτυχημένες κακοκαιρίες (και πάλι άντε να φτάσει τα 50 χλμ/ώρα) και περισσότερο αέρα μόνο στις καταιγίδες του καλοκαιριού! Κατά τα άλλα άπνοια, άντε   2-3 μποφόρ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Αυτό είναι που δεν αντέχω στην Αθήνα, έχετε παρά πολύ αέρα με το κρύο, και όχι μόνο! Λάρισα αέρα έχουμε μόνο σε αποτυχημένες κακοκαιρίες (και πάλι άντε να φτάσει τα 50 χλμ/ώρα) και περισσότερο αέρα μόνο στις καταιγίδες του καλοκαιριού! Κατά τα άλλα άπνοια, άντε   2-3 μποφόρ 

Αυτό ακριβώς είναι που με εκνευρίζει στο Πήλιο. Δεν έχω πετύχει μια φορά να χιονίζει εκεί πάνω χωρίς αέρα😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

wow πολύ chill το set up σου

Είναι για να κρατάει τα νεύρα μου όταν τρέχουν τα μοντέλα😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mελίσσια 1,9οC....0οC σημ. δρόσου....-2οC η αίσθηση!!!! Αναμονή λάμπας και όλων των υπολοίπων παρελκόμενων!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, Μεσσήνιος said:

Αισιοδοξία παιδιά τώρα στα 500 έχουμε -30 ξημερώματα μπαίνει το -36 οι ισοβαρείς γίνονται πιο συμπαγείς, τις επόμενες ώρες ενεργοποιείται το Αιγαίο... μεταφέρονται μεγάλα ποσά θετικού στροβιλισμού συν ότι βελτιώνεται κάπως και το thickness...θεωρώ σίγουρο το χιόνι από τα 100+ και με τον υετό και τα υψόμετρα χιονόστρωσης δεν αποκλείονται εκπλήξεις Αττική είναι αυτή! Νομίζω δεν πρέπει να υποτιμήσουμε τη φάση.

Λέγε τέτοια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτή την στιγμή εδώ 3.0οC και ησυχία με συννεφιά...Από ποτέ θα πρέπει να περιμένω την έναρξη χιονιού ή ότι ρίξει εν τέλη??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχως λογω ενος θεματος δε μπορεσα να παρω αυριο αδεια...Τουλαχιστον θα κινηθω προς τα δυτικα..Με την ελπιδα να δω χιονακι...Ουστιαστικα η κακοκαιρια ξεκινα απο νωρις τα ξημερωματα...Οι θερμοκρασιες ειναι προβληματικες αλλα τα 500αρια μπορουν να κανουν θαυματα..Πιο ευκολα θα εχουμε θετικες εκπληξεις παρα αρνητικες...

Πεδινο χιονι δυσκολα θα δουμε αλλα εαν υπαρχει περιπτωση εστω και μικρη τα χιονια να κατεβουν πολυ χαμηλα,αυτο θα γινει στη δυτικη Αττικη....Οπως και να χει ας απολαυσουμε την αυριανη μερα και εχει ο θεος...

Και το απογευμα ολοι στο Μπαιρακι..🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, EVIA 1987!! είπε:

Ασπρισε η Στενη επιτελους!

Αυτό κοιτούσα και εγώ τώρα αλλά από την κάμερα (δεν έχει καλή εικόνα) κατάλαβα μόνο ότι χιονίζει, δεν μπορώ να δω παραπάνω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτό είναι που δεν αντέχω στην Αθήνα, έχετε παρά πολύ αέρα με το κρύο, και όχι μόνο! Λάρισα αέρα έχουμε μόνο σε αποτυχημένες κακοκαιρίες (και πάλι άντε να φτάσει τα 50 χλμ/ώρα) και περισσότερο αέρα μόνο στις καταιγίδες του καλοκαιριού! Κατά τα άλλα άπνοια, άντε   2-3 μποφόρ 

Για να σου δώσω να καταλάβεις έχω μέση ετήσια μέγιστη ριπή 36.8χλμ/ώρα για το 2023 ....έχω περίπου 50 μέρες μέγιστη ριπή πάνω από 50χλμ/ώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο κανει ολο το βραδυ.On off εξαρσεις,ασπριζει,μετα σταματαει και λιωνει.Οταν και αν σοβαρευτει παιδες θα ξαναστειλω.Μακαρι να εχουμε εκπληξεις. 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Ακούστε το κραααοοοουυυυ

 

Απολαυσε το Γιωργαρα!Πατε για θαψαρ εκει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...