Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αττικάριοι, ο Βόλος συμπάσχει στη μούφα που φάγαμε όλοι.🤣

Λίγο οι θερμοκρασίες που ήταν τσιμπημένες, λίγο ο υετός που δεν είχε διάρκεια, λογικά τα όσα συνέβησαν.

Πάλι καλά να λέω που έστω κι έτσι είδα κανονική χιονόπτωση το ξημέρωμα εδώ στα 200μ δίπλα στο Βόλο.

Μακάρι να σας κάνει κάτι εσάς που πάντα κάτι κερδίζετε στην παράταση και αν όχι προχωράμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πήγα στα ίδια μέρη με Εχθες, μετά από κυνήγι καταιγίδων κάνω κυνήγι ουράνιου τόξου!!

IMG_20240130_125105.jpg.65db716b589c1b4eb2786f9036be8fa0.jpg

IMG_20240130_125219.jpg

IMG_20240130_125925.jpg

IMG_20240130_125947.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Πήγα στα ίδια μέρη με Εχθες, μες από κυνήγι καταιγίδων κάνω κυνήγι ουράνιου τόξου!!

IMG_20240130_125105.jpg.65db716b589c1b4eb2786f9036be8fa0.jpg

IMG_20240130_125219.jpg

IMG_20240130_125925.jpg

IMG_20240130_125947.jpg

Ποτέ επιστρέφεις αγορίνα;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Canadathens13 είπε:

Ποτέ επιστρέφεις αγορίνα;;;

Λέω να επιστρέψω Πέμπτη Λάρισα! 

Εντ μεταξύ όσο περπατούσα ήταν ον οφφ, τώρα σκοτείνιασε για τα καλατο.

Το καλύτερο κλείσιμο της ημέρας τωρα

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Καλοφαγωτο φιλε Σπυρο !!!!!! Απο ποιο υψομετρο θελει αλυσιδες επανω ??? Απο εξοδο Κιουρκων η πιο ψηλα ???

Δεν χρειαζονται αλυσίδες. Περνάνε συνεχώς εχθές και σήμερα μηχανήματα, καθαρίζουν και ρίχνουν και αλάτι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η γκαντεμιά σε όλο της το μεγαλείο. 

Από τη μια κεραυνοί από την άλλη μαυρίλα... και από πάνω ο κιτρινιαρης  

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Λέω να επιστρέψω Πέμπτη Λάρισα! 

Εντ μεταξύ όσο περπατούσα ήταν ον οφφ, τώρα σκοτείνιασε για τα καλα

Αφού κάθεσαι πάρε το λεωφορείο που ανεβάζει τους αλογομούρηδες στην Πάρνηθα από εκει το τελεφερίκ και βγες έξω στην μαγευτική Πάρνηθα 

Δωρεάν είναι αυτά που σου γράφω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Αυτό λέω Θανάση ....μέσα έπεσε ...

Αααα είπα κι εγώ χαχαχα

Γιατί ξέρω ότι σε αυτά συνήθως συμφωνούμε. Νόμισα ότι το είπες ειρωνικά

Και ΟΧΙ. Δεν έχω θείο τον Κολυδα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, gthomasandros said:

ΚΑΥΣΩΝΑΚΙΑ ΒΓΕΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΓΗ!!!!!

------------------------------------------------

Ο Μιχαήλ φταίει που δεν χιόνισε στην Αθήνα. Επειδή ήρθε ενώ εγώ ήμουν εδώ και Ελπίδα και Μήδεια. Για την ακρίβεια εγώ σας τις έφερα 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την περιοχή μου Χαϊδάρι 110 μ. περίμενα τουλάχιστον να το δω να πέφτει πυκνό, αλλά οκ για λόγους που αναφέρθηκαν από συνδαιτημόνες σε προηγούμενα ποστ πέσαμε έξω στην πρόβλεψη. Για τη συνέχεια, μας εγκαταλείπουν σταδιακά κάποια ποιοτικά χαρακτηριστικά π.χ. διέλευση θετικού στροβιλισμού, οι θερμοκρασίες στα 500αρια και το μόνο που έχουμε είναι η ενεργοποίηση του Αιγαίου και κάποια αστάθεια στα μεσαία στρώματα της ατμόσφαιρας (700 hPa vertical velocity) που σε συνδυασμό με υπάρχοντα ποσά υγρασίας μπορεί να βελτιώσει κάπως την κατάσταση από πλευράς φαινομένων. Το θετικό που μπορώ να δω στην εξέλιξη από εδώ και πέρα είναι ότι το προφίλ της υγρασίας καθ' ύψος μειώνεται ειδικά από τα 700 hPa και πάνω, οπότε μπορούν να επιβιώσουν πιο εύκολα οι νιφάδες μέχρι το έδαφος από τα φαινόμενα που θα δίνει ο μηχανισμός του Αιγαίου. Οπότε θεωρώ ότι το παιχνίδι δεν έχει τελειώσει, πάμε δυνατά για το φινάλε με ό,τι πάρουμε στο foto finish!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Canadathens13 είπε:

Αφού κάθεσαι πάρε το λεωφορείο που ανεβάζει τους αλογομούρηδες στην Πάρνηθα από εκει το τελεφερίκ και βγες έξω στην μαγευτική Πάρνηθα 

Δωρεάν είναι αυτά που σου γράφω 

Έχουμε και τα τρακτερια τώρα να κλείνουν. Εθνικές,άστα να πάνε, ίσως να το έκανα, αλλά θα πάω με τραίνο για σιγουριά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, snowmanis είπε:

Πολύ καλό γενικό κλείσιμο. Ψιλοβροχο Λ. Αλεξάνδρας.

Οντως και φαίνεται κάτι καλό για την προσεχή ώρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ο Μιχαήλ φταίει που δεν χιόνισε στην Αθήνα. Επειδή ήρθε ενώ εγώ ήμουν εδώ και Ελπίδα και Μήδεια. Για την ακρίβεια εγώ σας τις έφερα 😂

😄😀

Να αναφέρω επίσης ότι εδώ και κάποιες ώρες στο θερμό Καστελλόριζο βρέχει με μονοψήφιες θερμοκρασίες.  Φαίνεται δυνατό τελικά το σύστημα και για την ευρύτερη ανατολική Μεσόγειο , και τα βουνά της Τουρκίας απέναντι πρέπει να θάβονται τρελά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, allematic είπε:

Αττικάριοι, ο Βόλος συμπάσχει στη μούφα που φάγαμε όλοι.🤣

Λίγο οι θερμοκρασίες που ήταν τσιμπημένες, λίγο ο υετός που δεν είχε διάρκεια, λογικά τα όσα συνέβησαν.

Πάλι καλά να λέω που έστω κι έτσι είδα κανονική χιονόπτωση το ξημέρωμα εδώ στα 200μ δίπλα στο Βόλο.

Μακάρι να σας κάνει κάτι εσάς που πάντα κάτι κερδίζετε στην παράταση και αν όχι προχωράμε.

το ξημερωμα εκανε μια μπορα με χιονοχαλαζο μεχρι την θαλασσα, και λιγο πιο φυσιολογικη νιφαδοπτωση στα πευκακια τουλαχιστον εκανε κατα τις 8 το πρωι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, brainstorm said:

😄😀

Να αναφέρω επίσης ότι εδώ και κάποιες ώρες στο θερμό Καστελλόριζο βρέχει με μονοψήφιες θερμοκρασίες.  Φαίνεται δυνατό τελικά το σύστημα και για την ευρύτερη ανατολική Μεσόγειο , και τα βουνά της Τουρκίας απέναντι πρέπει να θάβονται τρελά....

Ναι ναι το βλέπω και γω το Καστελόριζο τώρα με μονοψήφια Τ και έχω εντυπωσιαστεί...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και στην πόλη της Ρόδου βλέπω από την καμερα πολύ μαυρίλα αυτή τη στιγμή (θερμοκρασία οριακά διψήφια- με ΝΑ stream εκεί νομίζω).  Για να δούμε

https://www.meteocam.gr/indexgr.php?id=mc143

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω οτι φαινονται καθαρες νιφαδες και Διονυσο και Δροσια απο καμερες....καμια αναφορα ???

Κλεισιμο και λεκανοπεδιο και εκ νεου ψεκαδοβροχο εδω με 5 βαθμους δυστυχως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα . Θα με καραφλιασει η κακοκαιρια …

Ξυπνησα κατα τις 7:00 το πρωί … έχοντας 2-3 cm στις εύκολες και μια πέτσα σε δρόμους και -0,3c … μάλιστα εκείνη την ωρα είχε μπουκώσει και χιονιζε πολύ καλά … Σύντομα εκοψε και άρχισε να ανεβαίνει η θερμοκρασια … Στη συνέχεια έφτασε 2,2 και το χιόνι είχε γίνει χιονονερο … ( απογοήτευση μέσα μου εννοείτε ) και νόμιζα ότι πάμε για λήξη … 

Εν ολίγης ξαφνικά εδώ και 15-20 λεπτά έκλεισαν τα πάντα χιονίζει φουλ … και θερμοκρασια σε πτώση 0,8c τώρα …

Ω ρε μάγκα… ΧΑΜΟΣ .. ξανά στρώνει παντού … απίστευτο ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...