Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Κοίτα να δεις που το παλεύει η σφήνα κι εγώ την έχω ξεγράψει...

μια φορα να ερθει χωρις να χρειαστει να παλευουμε και τι στον κοσμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο αζορικο καλύτερο να είχε αυτή την στιγμή θα τριβαμε τα μάτια μας και είναι και το πρώτο ραν που δικαιολογεί τους δείκτες βάση τζιφου...χμμ οκ φιολασιαζω το ποσοστό από 1 σε 2%😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Γενικά πολύ καλό ραν..μόλις άδειασε η Ισλανδία ακόμη και χωρίς αζορικο μπορεί να εξελιχτεί σε κάτι άλλο...

Ναι.. Με ένωση ατλαντικού με Ρωσία... Και εμείς με βροχοχαμηλά. Που το ειδες το ωραίο? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Ναι.. Με ένωση ατλαντικού με Ρωσία... Και εμείς με βροχοχαμηλά. Που το ειδες το ωραίο? 

Περίμενε γιατί το κόβω να βγάζει σκανδιναβικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονιας Άμστερνταμ ο τζίφος. Καλύτερα να αρχίσουμε να καπνίζουμε κανένα προϊόν τους να περνάμε καλά τουλάχιστον. Εκεί θα φτάσουμε μαυτα που βλέπουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιμένω ανσμπλ...χτες στο 6αρι έβγαλε στο άσχετο ένα ραν που δεν στηριζόταν ούτε από τα ανσμπλ ούτε και από δείκτες και κράτησε για 3 συνεχόμενα ραν το σενάριο...σήμερα πάλι το 6αρι βγάζει επίσης ένα σενάριο μέσω σφήνας που δεν είχε φανεί πουθενά με μια διαφορά όμως σε σχέση με το χτεσινό 6αρι ότι αυτή την φιρα στηρίζεται από τους δείκτες και περιμένω ανσμπλ...ήδη το 2% έγινε 5% και να δούμε σε λίγο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, athper είπε:

ο μονος λογος που πιστευω σε κατι,ειναι οτι αποκλειεται να παει ολος ο χειμωνας τοσο χαλια..τιποτα αλλο.

Μπα μην το λες αν και εγω πιστεύω θα το σώσουμε.. μπορεί να σου κάνει κρυα και μετα να σου πει αντε γεια καλη Άνοιξη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Περιμένω ανσμπλ...χτες στο 6αρι έβγαλε στο άσχετο ένα ραν που δεν στηριζόταν ούτε από τα ανσμπλ ούτε και από δείκτες και κράτησε για 3 συνεχόμενα ραν το σενάριο...σήμερα πάλι το 6αρι βγάζει επίσης ένα σενάριο μέσω σφήνας που δεν είχε φανεί πουθενά με μια διαφορά όμως σε σχέση με το χτεσινό 6αρι ότι αυτή την φιρα στηρίζεται από τους δείκτες και περιμένω ανσμπλ...ήδη το 2% έγινε 5% και να δούμε σε λίγο...

Κάντο 3-6% για να συμβαδίζεις με τα ανσάμπλ του τζιφου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Μπα μην το λες αν και εγω πιστεύω θα το σώσουμε.. μπορεί να σου κάνει κρυα και μετα να σου πει αντε γεια καλη Άνοιξη 

Ρε μην αγχώνεσαι... Ο Μαρτης και ο Απρίλης είναι για εμάς στα βόρεια... Θα τρίβουμε τα μάτια μας όπως περσι😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ρε μην αγχώνεσαι... Ο Μαρτης και ο Απρίλης είναι για εμάς στα βόρεια... Θα τρίβουμε τα μάτια μας όπως περσι😂

Τον Δεκέμβριο κοντά στα Χριστούγεννα 2024 θα τρίβετε τα μάτια σας με τους χάρτες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, BillG είπε:

Αφήστε τα λουπ, τα τολουπ και τα ανσάμπλ και απαντήστε πότε θα έρθει ο μεγάλος ΔΚΒ χιονιάς ως τη θάλασσα;;;...😁😁

Ποτέ ποτέ ποτέ ποτέ με ρυθμό παρακαλω

Screenshot_20240130_134045.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς παίδες δεν θέλει  ούτε και φέτος...

Οι προσδοκίες μας διαψεύδονταν αφου απο τον  Δεκέμβρη οι χάρτες, οι  δείκτες , η ΑΣΘ ο στρόβιλος κλπ κλπ   έδειχναν εικονικές καταστάσεις στις άπειρες ώρες και οταν πλησιάζαμε στις κρίσιμες,  το όποιο ενδιαφέρον μετατίθετο για πιο μετά και μετά και μετά για  πιο μετά........

Και κάπως  ετσι έφυγε ολος σχεδόν ο χειμώνας , τρόπος του λέγειν χειμώνας...

Προσωπική μου εκτίμηση είναι οτι στο εναπομείναν χρονικό διάστημα , εαν και εφόσον στηθεί σωστά ο εμποδισμός( γιατι αυτό είναι που μας σκοτώνει) τότε ίσως ευνοηθούμε...

Δεν τον τελειώνω ακόμα, -αν και όλα είναι εναντίον μας-, ποντάροντας  οπως είπα πριν  στο συσσωρευμένο ψύχος ανατολικά μας ,που μ  έναν γ@#$$ σωστό  εμποδισμό, μπορεί να μας κάνει  γελάσει το χειλάκι μας......

Λίγη υπομονή επομένως παίδες...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πολύ χειρότερος ο Μ.ο του τζίρου, καλά κρασιά 

Μαλλον φιλε μου μιχαλη θα σπασεις πολλα θερμα ρεκορ το φλεβαρη...

Κατι ειναι και αυτο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, PetranPireotis said:

καλύτερο είναι αυτό.

Τουλάχιστον δεν ελπίζεις σε κάτι

Και τώρα που λέω ΕΛπιζω θυμήθηκα την Ελπίδα και τη φόλα στο νοουκαστ της 24/1/22 στον Πειραιά που περιμέναμε συγκλιση και πηγε προς ...Κορινθο που δε το περιμεναν .

Απλά το κακό ειναι οτι πλέον τα μοντέλα ειναι στο max 1 εβδομάδα, στις 4 ημέρες τα τελικά νούμερα με απόκλιση κανενα βαθμο προς τα κάτω.

Επίσης και η συγκλιση καλύτερα πχ να πιάνει τη μισή Στερέα πχ παρα την Αττικη μονο γιατι τελικα πάει Άνδρο (το 15 αν θυμαμαι ειχε συμβει κάτι τετοιο)

Στην Ελπίδα ήταν ξεκάθαρο ότι θα μπορούσε να κάτσει η σύγκλιση στη Κόρινθο, δεν ήταν έκπληξη, το έδιναν τα μοντέλα. Όπως επίσης το γεγονός πως τα νοτιοδυτικά/δυτικά του λεκανοπεδίου θα δυσκολεύονταν ήταν κάτι που έβγαζε μάτι έστω κι αν τα πήγαν πολύ χειρότερα.

Δυστυχώς εξαιτίας του 2008 αλλά και της συμπεριφοράς του λεκανοπεδίου σε μουφοχιονιάδες έχουν δημιουργηθεί υπέρμετρες προσδοκίες για το δυτικό τόξο σε προγνώστες ιδιαίτερα σε ιντερνετικές ομάδες. 

Και το λέω εγώ που έχω τις μισές και λιγότερες μετεωρολογικές γνώσεις και το μόνο που διαθέτω είναι εμπειρία στο διάβασμα των χαρτών και στο πως ανταποκρίνεται το λεκανοπέδιο σε αυτό που αποτυπώνουν με έναν καθαρά μπακαλίστικο τρόπο.

Κανένας δεν έχει το αλάθητο αλλά φουσκώνουν τις προσδοκίες των λεκανοπεδιοχιονοψυχάκηδων χωρίς λόγο. Κάτι παρόμοιο έγινε και με την Αυγή ενώ φαινόταν μέρες τώρα το τι θα γινόταν. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...