Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλό το ευρωπαϊκό...ένα κλικ ήθελε να βγάλει την σφήνα και να βγει ψυχρή εισβολή κανονική αλλά και έτσι αδειάζει πάρα πολύ την Ισλανδία τον Ατλαντικό διατηρεί το ψύχος β.ανστολικα και έχει υποψία ψυχρού εμποδισμου στην Σκανδιναβία...οκ μέχρι 10 οι ελπίδες μειώθηκαν πάρα πολύ αλλά με σενάριο ευρωπαϊκού είμαστε πολύ γερά στο παιχνίδι ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, PAIONAS είπε:

-5 θερμ     ενα κωλοχαμηλο δεν μπορει να ξεφυτρωσει στα δυτικα με κινηση ΑΒΑ  να μας αφησει ενα 30ποντο κ να φυγει  🙂😛

Βαρέθηκα τα ξεροκρυα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το βασικότερο εδώ που φτάσαμε χρονικά είναι μείνει η δεξαμενή ψύχους στα β.ανσυολικα και επειδή τον τζιφο τον βλέπω να έχει τάση για μπαστακα μπορεί κάπου παρακάτω να μας κάτσει η διάταξη και να μην κάτσει το ψύχος...ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Εμένα βασικά με εντυπωσίασε ο μέσος όρος του τζίρου στα πολυ μακριά καθώς το πήγε για καλοήθη 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εμένα βασικά με εντυπωσίασε ο μέσος όρος του τζίρου στα πολυ μακριά καθώς το πήγε για καλοήθη 

Σας είπα από χτες... Καλό φθινόπωρο με δυτικό ατλαντοχαμηλα μετά τις 8 Φλεβάρη... Νοτιάδες και βροχες🤣ο χειμώνας θα, ερθει από Μαρτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Το βασικότερο εδώ που φτάσαμε χρονικά είναι μείνει η δεξαμενή ψύχους στα β.ανσυολικα και επειδή τον τζιφο τον βλέπω να έχει τάση για μπαστακα μπορεί κάπου παρακάτω να μας κάτσει η διάταξη και να μην κάτσει το ψύχος...ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω...

Σε λέω από χτες... Καλό φθινόπωρο... Τα πρωινά αυτό λένε... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λέτε να ήρθε η ώρα το Φλεβάρη που θα απειλήσει εκείνον του 2016 σε ζεστή; πέρα απ' το πρώτο 4ημερο του μετά πάμε σε Τ850 που θυμίζουν μέσα Απριλίου με σερί 7-10 για καμιά βδομάδα, τελειώνοντας σταδιακά το καλύτερο μας διάστημα διαχρονικά. Απ' τους χειρότερους χειμώνες όλων των εποχών χαλαρά, τρομερό αν αναλογιστεί κανείς ότι πέρσι επίσης ήταν στους 10 χειρότερους της 100ετιας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το σίγουρο είναι ότι μέχρι τις 10 Φλεβάρη δεν υπάρχει τίποτα. Με τέτοια κυκλοφορία δε θα μου έκανε εντύπωση αν δεν έκανε τίποτα γενικά. Χειμώνας κλίματικής αλλαγής και φέτος. Οι μέσοι όροι θα είναι αμείλικτοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εμένα βασικά με εντυπωσίασε ο μέσος όρος του τζίρου στα πολυ μακριά καθώς το πήγε για καλοήθη 

Βρε προς τα εκεί το πάει στα μέσα του μήνα...δεν σε προβληματίζει μήπως και εξοβελιστεί το ψύχος στα β.ανσυολικα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίος και ο μέσος όρος του παιου...πρέπει να μπει το σποκομενου χαμηλό όπως φαίνεται μέσω δυτικής Ευρώπης στην κυκλοφορία και αν βγει σκανδιναβικος αρχικά ας πάρουμε σε δεύτερο χρόνο ότι μπορέσουμε...μετά βλέπουμε για τον καλοήθη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Βρε προς τα εκεί το πάει στα μέσα του μήνα...δεν σε προβληματίζει μήπως και εξοβελιστεί το ψύχος στα β.ανσυολικα?

Έτσι και έτσι Βαγγέλη, υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να μην μεγαλώσει το Ατλαντικό χαμηλό τόσο, άρα δεν θα κάνει τέτοια ζημιά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Frostfang8 είπε:

για κρατηστε την εικονα να δουμε πως θα παει :_)

euT2mMonInd1 (2).gif

υπαινίσσεται χαμηλές πιέσεις στη ΒΔ Ευρώπη(βόρειο Ατλαντικό) και αντικυκλώνα στη Ρωσία (με την κακή έννοια-πολύ ανατολικότερα από εκεί που θα τον θέλαμε)?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, geornik είπε:

υπαινίσσεται χαμηλές πιέσεις στη ΒΔ Ευρώπη(βόρειο Ατλαντικό) και αντικυκλώνα στη Ρωσία (με την κακή έννοια-πολύ ανατολικότερα από εκεί που θα τον θέλαμε)?

Και όμως, αυτό μου κάνει εντύπωση, λίγο πολύ το αντίθετο!

ΜΕ βάση αυτή την εικόνα οι Τ απλά δεν βγάζουν νοημα

10-44-38-glbz700MonInd1.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά το ρεπό των τελευταίων 4-5 ημερών μπήκα να δω χάρτες. Εντάξει , ρεαλιστικά αν δει κάποιος καιρόφιλος τα τρεξίματα καίει το πρώτο 15νθημερο και λέει αντίο ζωή.  Αν έχεις πολύ καλή διάθεση και επειδή είναι "χειμώνας" αφήνεις ένα περιθώριο εκεί περίπου στις 10/02 για κάποιο χαμηλό από τα δυτικά μήπως ή για ρετάλι στα ανατολικά λίγο νωρίτερα στις 08/02 . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Και όμως, αυτό μου κάνει εντύπωση, λίγο πολύ το αντίθετο!

ΜΕ βάση αυτή την εικόνα οι Τ απλά δεν βγάζουν νοημα

10-44-38-glbz700MonInd1.gif

Γειά σου Μιχαήλ...δεν κοίταξα καν τις πιέσεις..προσπάθησα μόνο από τις Τ να βγάλω συμπέρασμα..όντως δεν κολλάνε οι πιέσεις με την θερμοκρασιακή αποτύπωση..ή αφήνουν περιθώρια για κάτι εν πάσει περιπτώσει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το σαββατοκυριακο θα ειναι ευκαιρία για εκδρομουλα σε κοντινο βουνο για να δουμε τα χιονια.Το αλλο σκ παιζει και να εχει λιωσει το περισσοτερο. Ακομα και απο το τη γλυφαδα σε μιση ωρα εισαι Πεντελη ή σε μια Παρνηθα. Γιατι ενδεχεται να ειναι και η τελευταια ευκαιρια να δουμε καλο χιονι τοσο κοντα. Μεχρι χοντρικα 10 φλεβαρη δεν ερχεται τιποτα και για το μετα δεν ξερει κανεις. Αμολυθείτε σε χιονισμενες πλαγιες και βουνα τωρα που το εχουμε σιγουρο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...