Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Τι εννοειτε οταν λετε 'δυτικη ροη';;; 

εννοω οτι το οποιο ψυχος ερθει(αν ερθει) θα ερθει απο δυτικα και θα ειναι ωκεανιο..99 στις 100 φορες δεν αρκει για πεδινα..για να δουμε κατι δυνατο,θελουμε το ψυχος να ερθει απο ανατολικα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, athper είπε:

εννοω οτι το οποιο ψυχος ερθει(αν ερθει) θα ερθει απο δυτικα και θα ειναι ωκεανιο..99 στις 100 φορες δεν αρκει για πεδινα..για να δουμε κατι δυνατο,θελουμε το ψυχος να ερθει απο ανατολικα..

Βασικά δεν περιμένουμε το χιόνι με την δυτική ροή, αλλά θέλουμε να γίνει χρήση της δυτικής ροής, ώστε να τραβήξει το κρύο από την Ευρώπη. Φυσικά αν γίνει λάθος θα έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, athper είπε:

το θεμα ειναι πως οτι και να ερθει τις επομενες δυο εβδομαδες,θα ερθει με δυτικη ροη..δυστυχως με αυτον τον τροπο,οι πιθανοτητες να δουμε κατι καλο ειναι μηδαμινες..πρεπει να ερθει απο ανατολικα για να ειναι κατι αξιοπρεπες..

χίλιες φορές αυτή η βλακεία που είχαμε χθες, τουλάχιστον έχει σχετικό κρύο (γύρω στους 10 μέγιστη) και έχει ωραίες καθαρές μέρες με βοριά. Με δυτική ροή σημαίνει βροχή στα 2000μ, 15αρια με βροχή εδώ και σκόνη. Και τον Απρίλη γίνονται αυτά, δεν χρειάζεται τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Βασικά δεν περιμένουμε το χιόνι με την δυτική ροή, αλλά θέλουμε να γίνει χρήση της δυτικής ροής, ώστε να τραβήξει το κρύο από την Ευρώπη. Φυσικά αν γίνει λάθος θα έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα.

 

το θεμα Μιχαηλ για να το πουμε τελειως ωμα,ειναι οτι εχουμε 10 μερες ακομα για να δουμε αν ο "χειμωνας" εχει τελειωσει και απλα ακομα δεν το ξερουμε..αυτα ειναι τα περιθωρια που εχουμε..αν φτασουμε 10 Φλέβαρη και τα μοντελα ειναι στον κοσμο τους,σημαινει τελος κατα 99%..οκ,υπαρχει και 1% να ερθει κατι παρα πολυ δυνατο που να υπερκερασει τις φυσικες και εποχικες δυσκολιες που υπαρχουν για Μαρτιατικο πεδινο χιονι..αλλα δυστυχως ειμαστε στην τελικη ευθεια και μετραμε αντιστροφα..αν ειναι να γινει κατι,πρεπει μεσα στο επομενο 10ημερο να εχει φανει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, leonidasdasos said:

gens-10-0-270.png.085c12cebe4c8c363c082050025b82f2.png

θα μιλάγαμε για επανάσταση με τέτοιο σενάριο

Από τα πιο ακραία οφθαλμόλουτρα που έχουμε δει ποτέ εικονικά έστω και σε μεμονωμένο σενάριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, athper είπε:

το θεμα Μιχαηλ για να το πουμε τελειως ωμα,ειναι οτι εχουμε 10 μερες ακομα για να δουμε αν ο "χειμωνας" εχει τελειωσει και απλα ακομα δεν το ξερουμε..αυτα ειναι τα περιθωρια που εχουμε..αν φτασουμε 10 Φλέβαρη και τα μοντελα ειναι στον κοσμο τους,σημαινει τελος κατα 99%..οκ,υπαρχει και 1% να ερθει κατι παρα πολυ δυνατο που να υπερκερασει τις φυσικες και εποχικες δυσκολιες που υπαρχουν για Μαρτιατικο πεδινο χιονι..αλλα δυστυχως ειμαστε στην τελικη ευθεια και μετραμε αντιστροφα..αν ειναι να γινει κατι,πρεπει μεσα στο επομενο 10ημερο να εχει φανει..

Συμφωνώ. Και προσωπικά, παρά την απίστευτη πείνα για χιόνι, αν μπει ο Μάρτιος θέλω να ζεστάνει οριστικά. Θα κάνω απλά ακόμα 1 χρόνο υπομονή.αλλα κάποια στιγμή πρέπει να σπάσει αυτή η αχιονια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Συμφωνώ. Και προσωπικά, παρά την απίστευτη πείνα για χιόνι, αν μπει ο Μάρτιος θέλω να ζεστάνει οριστικά. Θα κάνω απλά ακόμα 1 χρόνο υπομονή.αλλα κάποια στιγμή πρέπει να σπάσει αυτή η αχιονια..

Συμφωνουμε 100%..Αν γινοταν να εχουμε 350 μερες το χρονο 30 βαθμους και τις αλλες 15 να χιονιζει,θα το αγοραζα χωρις δευτερη σκεψη.

Λαρισαιος ειμαι αλλωστε..η ιδανικη θερμοκρασια για μενα ειναι 35 βαθμοι..Ο καυσωνακιας μπροστα μου ειναι αρνι..χαχαχαχαχα

Επεξεργάστηκε από athper
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να λέμε τα πράγματα ως έχουν, το 1ο δεκαήμερο του Φεβρουαρίου έχει καεί εντελώς. Οι μέσοι όροι σε Αθήνα και Λονδίνο είναι αμείλικτοι, επομένως το ζητούμενο είναι αν θα ανέβει ο Αζόρ μετά τις 10-11 του μήνα και να θα καταφέρει να κατεβάσει κάτι στις 15-20 του μήνα. Αν υποθέσουμε ότι υπάρξει περιοδικότητα θα παίξουμε τα λεφτά μας για το διάστημα εκείνο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει απαραίτητα και πεδινό χιόνι. Οι πιθανότητες για τα πεδινά προσήνεμα δεν είναι υπέρ μας καθώς μετράμε 3/3 με τη Βαρβάρα έστω κι αν η τελευταία δεν έδωσε το επιθυμητό αποτέλεσμα εντός λεκανοπεδίου. 

Δυστυχώς ή ευτυχώς έχουμε ξαναζήσει τέτοιους χειμώνες χωρίς να μπαίνω στη συζήτηση της κλιματικής αλλαγής που έχουμε χιλιοαναλύσει καθώς έχω πει πως προσωπικά με ενδιαφέρει να κάνει 1-2 μέρες χιονοκόλασης όπως στη Μήδεια και την Ελπίδα χωρίς πολλά πολλά. Τους μέσους όρους τους αφήνω για τους υπόλοιπους. Ξεκινώντας από το 2015 το λεκανοπέδιο διανύει μία από τις καλύτερες χιονοπεριόδους του με το χειμώνα 2017-2018 και τον φετινό να το πηγαίνουν πίσω. 

Το μπακαλίστικό ερώτημα που πάντα θέτω είναι το πότε θα πρέπει να θεωρήσουμε ως το αρχικό σημείο της διετούς περιοδικότητας. Πρόσφατα είδα ότι έκανε μεγάλο χιόνι το 1979 προσθέτοντας το στο 1981-1983-1985-1987. Με την αντιστοιχία του 2002-2004-2006-2008 και με δεδομένο το 2015-2017-2019-2021 με το 2022 να αλλάζει τα δεδομένα και να προστίθεται και το 2023 αφού η Βαρβάρα κατάφερε ό,τι δεν κατάφερε ούτε μια κακοκαιρία της περιόδου 1992-2002, πάμε για το 2025. Δηλαδή από τη Βαρβάρα και μετά. Θεωρώ πολύ δύσκολο να κάτσει κάτι καλό και να "μετρήσει" από την Ελπίδα. Ίδωμεν.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν ήσουν στην ίδια μοίρα με τους προσηνεμους γκαρυ του δικού σου υψομέτρου θα είχες μαζέψει 1 μέτρο χιόνι τα τελευταία 3 χρόνια. 😅Χαχαχσ

Aυτο ακριβως πηγα να γραψω και εγω  και μολις ειδα το ποστ σου Μιχαηλ χαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

take me back to... the night we met ο τζιφος...

4-9-2023...

image.png.de2fe7a168e0ed192d505dcce675d161.png

θα ειχε πλακα αν ειχε 2-3 βαθμους κατω... για πηλιο... 

και θα ειχε ακομη περισσοτερη πλακα αν ειχε -6😆

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

καλησπερα στην παρεα!

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση

καθε ποτε ανανεωνουν οι δεικτες ναο αο κλπ;

4 και 20 το απόγευμα περίπου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

take me back to... the night we met ο τζιφος...

4-9-2023...

image.png.de2fe7a168e0ed192d505dcce675d161.png

θα ειχε πλακα αν ειχε 2-3 βαθμους κατω... για πηλιο... 

και θα ειχε ακομη περισσοτερη πλακα αν ειχε -6😆

Ας έκανε αυτό έστω άμα δεν θέλει να κάνει χιονιά να τρέξουν τα ποτάμια να χορτάσει η γη νερό!Αν και με ένα -5/-6 για να μην πω 7 θς γινόταν πανηγύρι θα είχαν όλα τα βουνά της ηπειρωτικής χώρας 1μ.+ χιονι...

Επεξεργάστηκε από Πελοποννήσιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Πελοποννήσιος said:

Ας έκανε αυτό έστω άμα δεν θέλει να κάνει χιονιά να τρέξουν τα ποτάμια να χορτάσει η γη νερό!Αν και με ένα -5/-6 για να μην πω 7 θς γινόταν πανηγύρι θα είχαν όλα τα βουνά της ηπειρωτικής χώρας 1μ.+ χιονι...

μακαρι.. απλα αυτη τη φορα μην εχει τοσο ενταση η βροχη... μου εχει μεινει στο μυαλο το ασταματητο 17ωρο μπουμπουνητο και ο καταποντισμος, και απο την αλλη πλευρα οι καταστροφες που υπεστει η περιοχη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

take me back to... the night we met ο τζιφος...

4-9-2023...

image.png.de2fe7a168e0ed192d505dcce675d161.png

θα ειχε πλακα αν ειχε 2-3 βαθμους κατω... για πηλιο... 

και θα ειχε ακομη περισσοτερη πλακα αν ειχε -6😆

όχιιιιιιιιιιιιιι και είναι και στα γενεθλιά μου. ακόμη έχουν χωματα οι δρόμοι. 20mm/-7 (με κανονικό αυλώνα)/ΒΔ. Αυτά τα 3 θέλουμε και είναι υπεραρκετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Soto Weather είπε:

μακαρι.. απλα αυτη τη φορα μην εχει τοσο ενταση η βροχη... μου εχει μεινει στο μυαλο το ασταματητο 17ωρο μπουμπουνητο και ο καταποντισμος, και απο την αλλη πλευρα οι καταστροφες που υπεστει η περιοχη...

Δύσκολο κατά την άποψή μου μα έχει τόσο ένταση επειδή είναι χειμώνας και όχι καλοκαίρι/φθινόπωρο με ζεστή.Αλλα μια φορά που είχε κάνει ένα τέτοιο εδώ ειχε βάλει το βουνό τις περιοχής μου 1.5μ 24 ώρες χιονόνερο εδώ 24 ώρες χιονι στο βουνό μακάρι ένα τέτοιο απλά και ας μην χιονίσει στα πεδινά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Μόνο το κύριο το δείχνει, στις 350 ώρες, ανοησίες

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=6&

Πάντως όταν έχει τόσο πολύ υετό το Χειμώνα δεν είναι με καλές Τ. π.χ. Διομήδης

Μωρέ ας εχει υετο και ας ριχνει από 1000-1200μ και πάνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, yiannis_volos said:

όχιιιιιιιιιιιιιι και είναι και στα γενεθλιά μου. ακόμη έχουν χωματα οι δρόμοι. 20mm/-7 (με κανονικό αυλώνα)/ΒΔ. Αυτά τα 3 θέλουμε και είναι υπεραρκετά.

καλα ναι προς θεου αστειευομαι... αν και σε χιονι θα ηταν απεριγραπτο blizzard εισερχομενο απο παγασητικο...

αλλα που τετοια τυχη... και τα μισα του μισου να εδινε και να εβγαινε θα πετουσα τη σκουφια μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Πελοποννήσιος είπε:

Μωρέ ας εχει υετο και ας ριχνει από 1000-1200μ και πάνω 

Το Νοέμβρη ναι. Άντε ας μην ρίξει στα 0μ, αλλά έστω στα 400-500μ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...