Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Pupazzo di Sole είπε:

Ε ναι.. χαλι μαύρο..  έψαχνα μεγάλα χιονια στο Λιντς και βρήκα αυτό... 40 πόντους μέσα σε 3 ώρες.. Απορώ τι έριχνε.. 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/January_1995_United_Kingdom_snowfall

 

τι σου κανουν τα νοτιαδοχιονα!

archives-1995-1-25-18-0.pngarchives-1995-1-25-18-1.pngarchives-1995-1-25-18-7.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

ειναι οντως ενας χειμωνιατικος ντανιελ...

εγώ να πω την αμαρτία μου προτιμώ κάτι σαν το 2014 με καλές Τ και ας έχει 10-20mm αντί για 100mm. Είδαμε και τα καλά της Μπάρμπατα που στο κέντρο είχε 30εκ στα χόρτα και στο δρόμο τίποτα λόγω σάπιων Τ. Χιόνι με -2 ρεεεεεεεε 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω ότι έκανε καλά διορθωτικά βήματα στον Ατλαντικό  ο παιος στον μέσο όρο στο 6 όσον αφορά την εξέλιξη του μη σχηματισμού σκανδιναβικού από νωρίς,που έτσι κι αλλιώς καλό ήταν απλά καλυτερέψε την προοπτική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βορειοι και δυτικοι φιλοι σπαω λιγο το μινι διάλλειμα μου απ τους χαρτες γιατι νομιζω εχουμε χασει επαφη με το τι ψαχνετε, δεν κοιταμε ωκεανιες μπουρδες θελετε τερατα εξ ανατολης που φτανουν μεχρι Ιταλια ασχετο που στο τελος με τις πολλαπλες αναδιπλωσεις δινουν και προσηνεμο, τετοιες διαταξεις κανουν τα πανηγυρια, χαρακτηριστικη κακοκαιρια 28/12/1941 με -10 στα 850 θεσσαλονικη και υετο καργα, τοτε σιγουρα ειδε χιονι και παραλακη ηπειρος! Ξαναχωνομαι στην σπηλια μου μεχρι 10/2 που θα χει ξανα νοημα σχολιασμος

archives-1941-12-28-6-0.png?

archives-1941-12-28-6-1.png?

archives-1941-12-28-12-0.png?

archives-1941-12-28-12-1.png?

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Βορειοι και δυτικοι φιλοι σπαω λιγο το μινι διάλλειμα μου απ τους χαρτες γιατι νομιζω εχουμε χασει επαφη με το τι ψαχνετε, δεν κοιταμε ωκεανιες μπουρδες θελετε τερατα εξ ανατολης που φτανουν μεχρι Ιταλια ασχετο που στο τελος με τις πολλαπλες αναδιπλωσεις δινουν και προσηνεμο, τετοιες διαταξεις κανουν τα πανηγυρια, χαρακτηριστικη κακοκαιρια 28/12/1941 με -10 στα 850 θεσσαλονικη και υετο καργα, τοτε σιγουρα ειδε χιονι και παραλακη ηπειρος! Ξαναχωνομαι στην σπηλια μου μεχρι 10/2 που θα χει ξανα νοημα σχολιασμος

archives-1941-12-28-6-0.png?

archives-1941-12-28-6-1.png?

archives-1941-12-28-12-0.png?

archives-1941-12-28-12-1.png?

ίδιους αυλώνες ψάχνουμε Γιώργο, και αυτό ξεκινάει από βόρειο Πόλο

 

με ισχυρό αζορογροιλανδικό, στην κυριολεξία αυτό που έβαλες αυτό ψάχνω:

archives-1941-12-25-6-0.pngarchives-1941-12-26-6-0.png

και έπειτα με σκανδιναβικό κατεβαίνει κάτω

archives-1941-12-27-12-0.png

και γίνεται αυτό το υπερέπος που έβγαλε!!!

archives-1941-12-28-6-0.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, g_ar είπε:

Εντωμεταξύ μόλις τώρα είδα το σενάριο 15 του Ευρωπαίου… Δεν έχω λόγια. Νομίζω δεν υπάρχει πιο τέλεια διάταξη για εδώ. Εννοείται χρειάζεται ξεχωριστό αφιέρωμα αυτό το έργο τέχνης χαχαχα.

Πραγματικά αψεγάδιαστη διάταξη… Χαμηλάρα στροβιλιζόμενη ΝΔ της Πελοποννήσου, όσο νότια όσο πρέπει, από Τετάρτη βράδυ μέχρι Κυριακή πρωί, 5 ολόκληρες μέρες. Θερμοκρασιακά το σενάριο δεν είναι ιδανικό για τα πεδινά, ωστόσο για τα (ημι)ορεινά θα μιλούσαμε για μια από τις βιαιότερες χιονοκαιρίες ποτέ… Από 150 έως 300 χιλιοστά σε χιόνι. Για τα πεδινά της Μαγνησίας η μόνη χρονική περίοδος του σεναρίου που θα μπορούσε να χιονίσει μέχρι την θάλασσα είναι από το απόγευμα της Παρασκευής όπου η Τ στα ψηλά πέφτει, ενισχύεται η σύγκλιση και στα ψηλά επικρατεί ένα μόνιμο ΝΑ-Ανατολικό ρεύμα στέλνοντας όλη την υγρασία του Αιγαίου πάνω στην Θεσσαλία. Μάλιστα έχει και cape, που σημαίνει ότι είναι πολύ πιθανό να γινόταν μετατροπή της βροχής σε χιόνι τύπου υπερστούπας εν μέσω κεραυνών με θερμοκρασίες του τύπου +0,3/+0,5 και ακαριαίο στρώσιμο μόνο και μόνο λόγω έντασης… Τι έπος Θεέ μου. Σήμερα βρήκα ποιός είναι ο στόχος μου πλέον χαχαχα.

IMG_8018.gif.0a2504deb132e50c73c3e9adff7bbf5f.gif

IMG_8019.gif.fa52a3f7ba9f3e87030b4b1057f7ac3a.gif

xx_model-en-318-0_modez_2024020400_360_5018_157_m15.png.b225f6c1ca7755276fc8bf0a890d38e8.png

xx_model-en-318-0_modez_2024020400_360_5018_108_m15.png.da67fab6aa6e40f6a4730cadd3f8afc3.png

xx_model-en-318-0_modez_2024020400_312_5018_448_m15.png.9a003c3a58b5f1d3ae71d2f14869de6c.png

xx_model-en-318-0_modez_2024020400_306_5018_654_m15.png.6ee34777c16b08b75c2df334b695b084.png

Εντελώς οριακή η κατάσταση από θερμοκρασίες στα 850 με ότι αυτό συνεπάγεται για τα πεδινά (εναλλαγές βροχής, χιονόνερου και χιονιού ανάλογα με την ένταση των φαινομένων), θα προτιμούσα "κλειδωμένες" τις θερμοκρασίες στα 850 έστω και με το 1/5 του υετού. Εντελώς λάθος ο χάρτης χιονόστρωσης.

Επεξεργάστηκε από LarissaSnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Μέτριο το 12αρι αικον.. απλά το προτιμώ αππό τον τζίφο.

ούκμο και ευρωπαίος το πρωί ήταν τα καλύτερα σενάρια και σε πολύ λογικότερες ώρες.

 

 

 

τζίφος προς πρωινό ούκμο, άρα σίγουρα θα βελτιωθεί. Όλα τα υπόλοιπα 12αρια μεγάλωνουν την αποκοπή. Θα έλεγα ότι είναι κακό, αλλά επειδή την μεγαλώνουν αλλά την στέλνουν ανατολικά γρήγορα δεν θα είναι πρόβλημα αυτό. Ίωσ ςκια να βολέψει.

 

ακόμα μεγαλύτερες ομοιότητες με ευρωπαίο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πεινανε και διψανε τα αδηφαγα κητη!!!Δε δειχνουν ελεος....!!Θα φερουν τον Κογκα παση θυσια και χωρις οικτο!!!Εχουν και τασεις κανιβαλισμου...Συσπειρωνονται γαι τον ερχομο του προσηνεμου και μετα καταβροχθιζουν γειτονες για 5cm!!Αυτοι του Υμηττου τα βαζουν με τους δυτικους του νομου...Τα βδ κατασπαραζουν κρυονεριτες και διονυσοπουλα...Πετραλωνιτες στρωνονται και σνομπαρουν τον αστρωτο πειραια...Δροσοπηγιωτες χλευαζουν την Ιπποκρατειο...Τα πιρανχας του καιρου σε μια φωτο...Κρατηστε τους μακρυα σας..Για το καλο σας!!!

20240128_133110.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Στις 192 ώρες η Αγγλία στον τζίφο από κέντρο αντικυκλωνα πήγε σε κέντρο Αυλώνα. Χαχαχα. Για να δούμε συνέχεια.

 

Σε ένα ραν από το χειρότερο προς το καλύτερο σενάριο....

Από ακραία δυτικό σε ακραία ανατολικό 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Pupazzo di Sole είπε:

Ε ναι.. χαλι μαύρο..  έψαχνα μεγάλα χιονια στο Λιντς και βρήκα αυτό... 40 πόντους μέσα σε 3 ώρες.. Απορώ τι έριχνε.. 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/January_1995_United_Kingdom_snowfall

 

Τσέκαρε και Δεκέμβριο 1981. Ο ψυχρότερος του 20ου αι. για Αγγλία με μισόμετρα ως τα παραθαλασσια και ελάχιστες κάτω από -20 σε πολλές περιοχές.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Αυτη η εβδομαδα θα θυμισει προχωρημενη ανοιξη...Ολοι θα λενε..Ο Φλεβαρης κι αν Φλεβησει καλοκαιρι θα μυρισει...

Αλλα μετα θα μυρισουν τα βρακια τους!!!Γιατι πολυ απλα ο Φλαβαρης αν κακιωσει μεσ' το χιονι θα μας χωσει...Ερχονται πολλες φαπες....Ειδικα για κεινους που βιαζονται να φερουν τον Μαιο απο τωρα!!!

περίπτωση-τσακωνας.gif

Σάκη μου! Καμια φαπα δεν ερχεται!Και 50 πόντους χιονια να βαλει Αθήνα μιλάμε για ένα χειμώνα που κατα πασα πιθανοτητα στο κλεισιμο. από τις 90 μέρες το πολύ να ήθελες τις 10 μπουφάν. Χειμώνας ιστορικατα ζεστός φέτος..

Επεξεργάστηκε από Snow sick
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλό το γιουκμο!!φουντώνει και ο τζιφος στα επόμενα ΦΡΕΙΜ λογικά θα κατεβάσει το τέρας...νομίζω το σήκωμα του αζορ είναι αναπόφευκτο και ακόμη και το Τζεμ που έβγαλε σκανδιναβικό θα το έκανε...η πιο πριν διαταραχή ούτε με ενδιαφέρει ας βρέξει έχει που έχουν ανάγκη ας χώσει σε βουνά και βουναλακια ας χιονίσει και χαμηλά και υψηλά ότι θέλει ας κάνει.ΜΕ ΕΝΔΘΑΦΕΡΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣ!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Πολύ καλό το γιουκμο!!φουντώνει και ο τζιφος στα επόμενα ΦΡΕΙΜ λογικά θα κατεβάσει το τέρας...νομίζω το σήκωμα του αζορ είναι αναπόφευκτο και ακόμη και το Τζεμ που έβγαλε σκανδιναβικό θα το έκανε...η πιο πριν διαταραχή ούτε με ενδιαφέρει ας βρέξει έχει που έχουν ανάγκη ας χώσει σε βουνά και βουναλακια ας χιονίσει και χαμηλά και υψηλά ότι θέλει ας κάνει.ΜΕ ΕΝΔΘΑΦΕΡΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣ!!!!!!

κι ομως δεν ειναι παραξενο πως με τετοιο χαμηλο κ τετοια κινηση χαμηλου να μην βγαζει υετο στα ΚΒ που θα ηταν μια χαρα χιονιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

τι σου κανουν τα νοτιαδοχιονα!

archives-1995-1-25-18-0.pngarchives-1995-1-25-18-1.pngarchives-1995-1-25-18-7.png

Θα μπορούσε να γίνει κάτι αντίστοιχο αυτές τι μέρες..  απλά πρέπει να περάσει από το τέλειο σημείο το χαμηλό.. 

 

Το 12ρι είναι πολύ καλό!!

 

Screenshot_20240204_164926_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20240204_164934_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, PAIONAS είπε:

κι ομως δεν ειναι παραξενο πως με τετοιο χαμηλο κ τετοια κινηση χαμηλου να μην βγαζει υετο στα ΚΒ που θα ηταν μια χαρα χιονιας

Πρώτη φορά στα χρονικά θα επικεντρωθώ στο μεθεπόμενο και όχι στο επόμενο...δεν το έχω ξανακάνει.Κστι μπορεί να δώσει και αυτό αλλά ούτε έχω ασχοληθεί ίσα ίσα όταν τρέχουν τα ράν λέω να περάσει να βγάλει ότι είναι να βγάλει να πάμε παρακάτω.Ειναι πάρα πολύ μεγάλη ευκαιρία για κάτι πολύ μεγάλο ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Πεινανε και διψανε τα αδηφαγα κητη!!!Δε δειχνουν ελεος....!!Θα φερουν τον Κογκα παση θυσια και χωρις οικτο!!!Εχουν και τασεις κανιβαλισμου...Συσπειρωνονται γαι τον ερχομο του προσηνεμου και μετα καταβροχθιζουν γειτονες για 5cm!!Αυτοι του Υμηττου τα βαζουν με τους δυτικους του νομου...Τα βδ κατασπαραζουν κρυονεριτες και διονυσοπουλα...Πετραλωνιτες στρωνονται και σνομπαρουν τον αστρωτο πειραια...Δροσοπηγιωτες χλευαζουν την Ιπποκρατειο...Τα πιρανχας του καιρου σε μια φωτο...Κρατηστε τους μακρυα σας..Για το καλο σας!!!

20240128_133110.jpg

Γελάνε μαζί μας Σάκαρεε...🤣.. σιγά μη μας φοβηθούν... απτόητοι!!!!

20240204_184928.jpg.6a7a4a66147d75caa3e5b9b31ecdaf9a.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο 12αρι φάνηκε γιατί είναι πολύ σημαντικό να είναι η βάση του αζορ κόμπακτ δυνατή και εκτεταμένη...χωρίς καλή ένωση με τον γροιλανδικο και επειδή θ βάση έχει αυτά τα χαρακτηριστική το τέρας είναι σχεδόν αδύνατο να πάει στον Ατλαντικό γιατί στην ουσία υπάρχει πολύ δυνατός φράχτης από πάνω μέχρι κάτω κι ας μην φαίνεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Γελάνε μαζί μας Σάκαρεε...🤣.. σιγά μη μας φοβηθούν... απτόητοι!!!!

20240204_184928.jpg.6a7a4a66147d75caa3e5b9b31ecdaf9a.jpg

Θα ρθει η ωρα της μετανοιας...Ολοι κανουν λαθη.🤣

ahhzfmFzdGVpYS1hbmVrZG90YS1hdGFrZXNyEwsSBkFzdGVpbxiAgIC68KiKCgw.jpeg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ δυνατό σαν για στερεά Πελοπόννησο μακάρι να βγει εμείς έτσι κι αλλιώς δε  έχουμε καμία ελπίδα εδώ,  η αχιονια μας θα λήξει η Δεκεμβρίου η Γενάρη οπότε ας φάνε όσοι μπορούν πιο νότια καλύτερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Πολύ δυνατό σαν για στερεά Πελοπόννησο μακάρι να βγει εμείς έτσι κι αλλιώς δε  έχουμε καμία ελπίδα εδώ,  η αχιονια μας θα λήξει η Δεκεμβρίου η Γενάρη οπότε ας φάνε όσοι μπορούν πιο νότια καλύτερα 

Από την πρώτη διαταραχή ας βάλει ο φίλος ο Θανάσης κάνα 80 πόντο να στανιαρει να τρελλαθει να κάνει σβουρες με το εκχιονοστικο🤪🤪🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Από την πρώτη διαταραχή ας βάλει ο φίλος ο Θανάσης κάνα 80 πόντο να στανιαρει να τρελλαθει να κάνει σβουρες με το εκχιονοστικο🤪🤪🤣🤣

Έχεις χάσει τη μπάλα δεν θα υπάρξει άλλη διαταρχη στη χώρα μας αυτη θα ναι η επόμενη μπσε εμας θα χει 20 συν θερμοκρασιες μπαμ κανει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο δυνατή βαφη ο αζορ πιο δυτικά και πιο καλά γεωδυναμικα στον μέσο όρο ,βγάζει σκανδιναβικο μεν αλλά είναι από τους καλούς άσε που μπορεί να βολεψει και για το πριν ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...