Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Βροχες μεχρι να βγαλετε βρυα στα χερια ερημόφιλοι

Μονο Ηλιος λεμε! Αν δεν εχει χιονι τουλαχιστον να βγαινουμε βολτες κ να χαιρομαστε τα κοντομανικα. Ας βρεξει επαρχια κ εκει που ταιριαζουν οι βροχες χειμωνα καλοκαίρι δλδ στη Τζακάρτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η προοπτικη αυτη με κανει κι ανυπομονω για το καλοκαιρι..... τοσο φοβερή ειναι.......

Ηδη κανω ονειρα για νέο18, τα παιδιά της Μέδουσας κι ολο της σόι😋... αντε καλε... θα ερθουν φετος καμια βόλτα;; Καιρο εχουμε να τα πούμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Μονο Ηλιος λεμε! Αν δεν εχει χιονι τουλαχιστον να βγαινουμε βολτες κ να χαιρομαστε τα κοντομανικα. Ας βρεξει επαρχια κ εκει που ταιριαζουν οι βροχες χειμωνα καλοκαίρι δλδ στη Τζακάρτα

Εγω θελω εναλλαγες.. δε μπορω τον "μονο ηλιος"..... μου τη δίνει....... μου αρκει να ειναι ζεστος ο καιρός, πραγμα προτιμότερο ως "καθαρα πεδινός" εφοσον δεν εχω να ελπιζω σε χιόνι.....

Ως ορεινος ημιορεινος θα ειχα αλλη αποψη για να μη παρεξηγηθω.. δε μιλαω αντικειμενικά......

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψυχραιμία προσήνεμα όντα 

νταξει τους βόρειους τους καταλαβαίνω 

αλλα εσείς που είδατε καπάκι 3 χρόνια ότι είδατε γιατί κλαίγεστε αχόρταγοι;;;

βροχές θα έρθουν

και αν κάτσει κανένας χιονοντάνιελ;;;

ειπαμε μέχρι 15 Μαρτη!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολοκληρωθηκε η ερευνα του φορουμ μας σχετικα με την συχνοτητα με την οποια ο υποτροπικος επισκεπτεται την χωρα μας...Αποφυγαμε τα διαγραμματα για να γινουμε πληρως αντιληπτοι....Το αποτελεσμα λοιπον που αντιπροσωπευει τα τελευταια 30 χρονια!!!.Τα σεβη μου!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Canadathens13 είπε:

Ψυχραιμία προσήνεμα όντα 

νταξει τους βόρειους τους καταλαβαίνω 

αλλα εσείς που είδατε καπάκι 3 χρόνια ότι είδατε γιατί κλαίγεστε αχόρταγοι;;;

βροχές θα έρθουν

και αν κάτσει κανένας χιονοντάνιελ;;;

ειπαμε μέχρι 15 Μαρτη!!!

 

Μιλας ως Canada κ οχι ως athens φαντάζομαι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να ευχηθώ και από εδώ χρόνια πολλά για την γιορτή του στον μοντ μας και καλό μου φίλο Μπάμπη!!φίλε μου σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις στη ζωή σου μόνο ωραίες στιγμές και να είσαι γερός να τις απολαμβάνεις !😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Η προοπτικη αυτη με κανει κι ανυπομονω για το καλοκαιρι..... τοσο φοβερή ειναι.......

Ηδη κανω ονειρα για νέο18, τα παιδιά της Μέδουσας κι ολο της σόι😋... αντε καλε... θα ερθουν φετος καμια βόλτα;; Καιρο εχουμε να τα πούμε....

Νέο 18, 2013 και 21 μην σου πω 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπάμπη χρόνια πολλά, χρόνια καλά με υγεία και ευτυχία. Εύχομαι έναν μεγάλο ανατολικό προσηνεμο χιονιά με κατάληξη στα ανατολικά της χώρας. 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Συνεχίζουν να μας ταλαιπωρούν οι δείκτες, και μάλιστα ο ΑΟ είναι χειρότερος... Με τέτοιους δείκτες δεν κολλάνε οι μέσοι όροι, οπότε συνεχίζεται η αναμονή για το ποιος θα την φάει πρώτα...

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Συνεχίζουν να μας ταλαιπωρούν οι δείκτες, και μάλιστα ο ΑΟ είναι χειρότερος... Με τέτοιους δείκτες δεν κολλάνε οι μέσοι όροι, οπότε συνεχίζεται η αναμονή για το ποιος θα την φάει πρώτα...

 

Ο μονος δεικτης που θα μας απασχολήσει απο δω κ περα ειναι ο δεικτης προστασίας του αντιλιακου που θα αγορασουμε συντομα. Εγω μονο 50+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 minutes ago, Galanto said:

Τα πράγματα πάνε σύμφωνα με το σχέδιο... το κύμα ζέστης που θα έρθει τελευταίο 10 ήμερο του Φλεβάρη θα γράψει ιστορία 

32.1 είναι το ρεκόρ Φεβρουαρίου στην Ελλάδα πάντως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρονια πολλα σε ολα τα παιδια που γιορταζουν με υγεια και χιονιστερη διαθεση......καποιοι προσπαθουν απο τωρα να σβησουν το φετινο χειμωνα ο καιρος ομως θα πει την τελευταια του λεξη......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Μιλάω για δεκαετίες πριν. Από τα 90ς και μετά έχουν υποστεί τεράστια μείωση σε ημέρες χιονιού, πολύ χειρότερα και από Θεσ/νίκη αναλογικά. Έχω ρωτήσει πολλούς φίλους που μένουν Ολλανδία και μου έλεγαν ότι κατά τους ντόπιους παλιά τα κανάλια πάγωναν για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Γερμανία ακόμα χειρότερα. Σε ύψη χιονιού προφανώς πάνω από 10ποντο - 15ποντο σπάνια έφταναν, αλλά οι ολικοί παγετοί με διακύμανση -8 με -2 για καιρό ήταν ψωμοτύρι.

Ολλανδία είναι σαν το UK. Και στο UK πάγωναν τα ποτάμια για μήνες. Ακόμα και στο νότο. Γερμανία είναι πολύ ανατολικότερα και νοτιοανατολικοτερα. Μόνο η ΒΔ Γερμανία συγκρίνεται με κάτω χώρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To έγραψα και στις αναφορές πάντως. Ήδη υπάρχουν περιοχές στη νότια χώρα που ξεπερνούν τις μέσες μέγιστες του θρυλικού καυσωνικού Φλεβάρη του 2016. Με μεγαλύτερο παράδειγμα την Σπάρτη που δίνει μέση μέγιστη 20.2 μέχρι σήμερα όταν τον Φλεβάρη του 2016 είχε κλείσει με 19.9. Αντίστοιχα η Μονεμβασιά έχει ισοφαρίσει σε μέσες μέγιστες την Τ του Φλεβάρη του 2016.

Οπότε αν τυχόν και έρθει θερμή εισβολή στο 3ο δεκαήμερο τοπικά μπορεί να απειλήσει τον Φλεβάρη του 2016. Κρατήστε το αυτό καθώς δεν φαίνεται σημαντική πτώση στις Τ μέχρι τις 18-20. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, icestorm said:

Μονο Ηλιος λεμε! Αν δεν εχει χιονι τουλαχιστον να βγαινουμε βολτες κ να χαιρομαστε τα κοντομανικα.

Δε θα άλλαζα ούτε λέξη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

Χρονια πολλα σε ολα τα παιδια που γιορταζουν με υγεια και χιονιστερη διαθεση......καποιοι προσπαθουν απο τωρα να σβησουν το φετινο χειμωνα ο καιρος ομως θα πει την τελευταια του λεξη......

Έτσι ακριβώς. Ο Φλεβάρης μπορεί να φέρει πολύ βαρύ χειμώνα. Απλά σε αίσθηση δε συγκρίνεται ούτε καν με Νοέμβρη. Είναι σαν 10/15 Οκτώβρη έως 10/15 Νοέμβρη δλδ καταμεσής του φθινοπώρου. Ο χειμώνας κλιματολογικά είναι 18 Δεκ - 17 Μαρ χοντρικά αλλά σε αίσθηση είναι τελείως διαφορετικά παρόλο τις ίδιες θερμοκρασίες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Btw και για να ξεχαστουμε λιγο.....

Ξημερωματα Δευτερας στην Αττική, δε κοιμάται κανείς!!! Τζίφος, Ευρωπαίος, bolam.. και τα τρία "φωτιά" αυτή τη στιγμη, για ενα δυνατο και ελπίζω εντυπωσιακο περασμα⚡!!!

48-779GR.gif.6d95b5f5c76f71ac1c7da240656540cd.gif

45-505GR.gif.25ac67335f8708fd5a5aaa3382e54959.gif

ecmwfgr-2-45.png.a6c89461db3a731ffc54f9a278df87fd.png

f_totpcp_ath_51.png.1a3a1edf8146ab1d0593b328012a95dc.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...