Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου περασε ενας ακομα χειμωνας εκτρωμα..

Θα παρακαλαω για μια ζεστη ανοιξη...πλεον ειναι θεμα βιοσιμοτητας για τις καλιεργειες που εχουμε...

Ο καθενας ας περιμενει οτι θελει...και αυτη ειναι η αληθεια και οχι τρολαρισμα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Εγω το εχω παρει αποφαση οτι δεν θα δω τιποτα φετος κ εχω σχετικα ηρεμησει. Καντε το κ σεις. Με τετοια ενσεμπλ κ ενω ειμαστε ηδη 12/2 δεν υπαρχει τιποτα να περιμένεις. Η αντιστροφη μετρηση για τον επομενο χειμωνα ηδη ξεκινησε. Ας ελπισουμε τοτε να χαρουμε αν κ μια απ τα ιδια βλεπω να γινονται. 

ναι άλλά άλλο να έχεις φάει ιστορικό και 2 αξιόλογα χιόνια τους προηγούμενους χειμώνες, και να μην κάνει τίποτα τωρα, και άλλο να έχει κάνει τα χειρότερα χρόνια έβερ, και να ησυχάσουμε επειδή δεν περιμένουμε τίποτα.. Ευτυχώς εγώ είμαι καταιγιδόφιλος και ειδικά το καλοκαίρι το περιμένω πλέον με προσμονή, αλλά το χιόνι μου έχει λέιψει (σε όλους τους δκβ) πάρα πολύ. 

Πραγματικά λυπάμαι πολύ τους καθαρά χιονόφιλους κβ, γιατί δεν έχουν να περιμένουν τίποτα άλλους 9 μήνες, αν δεν ακάνει κάτι μέχρι 10 Μάρτη

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Snowparty said:

Αφου περασε ενας ακομα χειμωνας εκτρωμα..

Θα παρακαλαω για μια ζεστη ανοιξη...πλεον ειναι θεμα βιοσιμοτητας για τις καλιεργειες που εχουμε...

Ο καθενας ας περιμενει οτι θελει...και αυτη ειναι η αληθεια και οχι τρολαρισμα....

Ας ριξει τοση βροχη ωστε να μην εχουμε ουτε ελλειψη νερου και ουτε ελλειψη βιοσιμοτητας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Dusterakos είπε:

Ας ριξει τοση βροχη ωστε να μην εχουμε ουτε ελλειψη νερου και ουτε ελλειψη βιοσιμοτητας. 

Μακαρι να ριξει ...αλλα χωρις χιονι θα ειναι τεραστια τα προβληματα σε υδρευση και αρδευση....δυστηχως με βροχες δεν εμπλουντιζεται ο υδροφορος οριζοντας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι άλλά άλλο να έχεις φάει ιστορικό και 2 αξιόλογα χιόνια τους προηγούμενους χειμώνες, και να μην κάνει τίποτα τωρα, και άλλο να έχει κάνει τα χειρότερα χρόνια έβερ, και να ησυχάσουμε επειδή δεν περιμένουμε τίποτα.. Ευτυχώς εγώ είμαι καταιγιδόφιλος και ειδικά το καλοκαίρι το περιμένω πλέον με προσμονή, αλλά το χιόνι μου έχει λέιψει (σε όλους τους δκβ) πάρα πολύ. 

Πραγματικά λυπάμαι πολύ τους καθαρά χιονόφιλους κβ, γιατί δεν έχουν να περιμένουν τίποτα άλλους 9 μήνες, αν δεν ακάνει κάτι μέχρι 10 Μάρτη

Σκέτο δράμα...η διάθεση έχει πέσει στα τάρταρα...δεν έχω ιδέα πως θα την παλέψω φέτος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Σκέτο δράμα...η διάθεση έχει πέσει στα τάρταρα...δεν έχω ιδέα πως θα την παλέψω φέτος...

βαγγέλη θα κάνουμε τελευταία κουράγια και για την επόμενη αναδίπλωση, και μετά στοπ....

 

@Galanto σενάριο 17 δες

gens-17-1-336.pnggens-17-1-348.pnggens-17-0-336.pnggens-17-0-348.pnggens-17-2-336.pnggens-17-2-348.png

gens-17-2-360.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι άλλά άλλο να έχεις φάει ιστορικό και 2 αξιόλογα χιόνια τους προηγούμενους χειμώνες, και να μην κάνει τίποτα τωρα, και άλλο να έχει κάνει τα χειρότερα χρόνια έβερ, και να ησυχάσουμε επειδή δεν περιμένουμε τίποτα.. Ευτυχώς εγώ είμαι καταιγιδόφιλος και ειδικά το καλοκαίρι το περιμένω πλέον με προσμονή, αλλά το χιόνι μου έχει λέιψει (σε όλους τους δκβ) πάρα πολύ. 

Πραγματικά λυπάμαι πολύ τους καθαρά χιονόφιλους κβ, γιατί δεν έχουν να περιμένουν τίποτα άλλους 9 μήνες, αν δεν ακάνει κάτι μέχρι 10 Μάρτη

Δεν συγκρινω ποιος λυπαται περισσοτερο. Εξαλλου εσεις το ειδατε εστω κ λιγο να πεφτει εμεις ουτε αυτο ενω εγινε κ το φιασκο με τις λαθος εκτιμησεις των μοντέλων σε πραγματικο χρονο παρακαλώ. Σιγουρα κριμα κ για σας κριμα κ για μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Δεν συγκρινω ποιος λυπαται περισσοτερο. Εξαλλου εσεις το ειδατε εστω κ λιγο να πεφτει εμεις ουτε αυτο ενω εγινε κ το φιασκο με τις λαθος εκτιμησεις των μοντέλων σε πραγματικο χρονο παρακαλώ. Σιγουρα κριμα κ για σας κριμα κ για μας 

Σε εμένα χιονόνερο έπεσε, δυστυχώς όχι χιόνι, αλλά και πάλι δεν μου λέει κάτι το χιόνι αν δεν στρώσει. Απλή χιονόπτωση της μισής και μιας  ώρας και μετά απλά συννεφιά είναι ξερόκρυο για εμένα. Μόνο στρώσιμο κάνει, έστω πέτσα, να το πατήσουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, δεν ξέρω τι γίνεται στους υπόλοιπους χάρτες αλλά ο τζιφος την πέταξε τη σοφία του στις 400 ώρες😆

Για εδώ τουλάχιστον είναι ίδιος με σοφία, χιονιζομαστε με ίδιες ραγδαιοτητες, ίδιες θερμοκρασίες εδάφους με ΒΔ επιφάνειας και -3 στα 850... Η μόνη διαφορά είναι πως θα ήταν νύχτα.

Κάτι όμως πρέπει να γίνει και στην πράξη, δεν γίνεται να θαβομαστε συνέχεια στις 380 ώρες...

Άσε που το χιόνι τον Απρίλη είναι λίγο ξενερωτο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

βαγγέλη θα κάνουμε τελευταία κουράγια και για την επόμενη αναδίπλωση, και μετά στοπ....

 

@Galanto σενάριο 17 δες

gens-17-1-336.pnggens-17-1-348.pnggens-17-0-336.pnggens-17-0-348.pnggens-17-2-336.pnggens-17-2-348.png

gens-17-2-360.png

Άντε να κάνουμε μωρέ Μιχαήλ ένα κουράγιο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

φθινοπωρινα συνεχιζει ο φλεβαρης με  "χειμωνιατικες πινελιες" ισως καπου παρακατω!!!

προσπαθει ο τζιφος να μας πει οτι "δεν τελειωσε ακομη" , αλλα φαγαμε τοση φολα φετος πλησιαζοντας που το μαθαμε απ εξω !!

καποτε ειχαμε ενα μοντελο που εδειχνε την "ταση" στις 10 ή και στις 12 μερες. Τωρα οτι να ναι και στο  5νθημερο με το ζορι εχουμε ταση..., δε με συγκινει !!!

μεχρι εδω εγω παιδες....ουτε ραν περισσοτερο και ας κανει οτι θελει !!!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι άλλά άλλο να έχεις φάει ιστορικό και 2 αξιόλογα χιόνια τους προηγούμενους χειμώνες, και να μην κάνει τίποτα τωρα, και άλλο να έχει κάνει τα χειρότερα χρόνια έβερ, και να ησυχάσουμε επειδή δεν περιμένουμε τίποτα.. Ευτυχώς εγώ είμαι καταιγιδόφιλος και ειδικά το καλοκαίρι το περιμένω πλέον με προσμονή, αλλά το χιόνι μου έχει λέιψει (σε όλους τους δκβ) πάρα πολύ. 

Πραγματικά λυπάμαι πολύ τους καθαρά χιονόφιλους κβ, γιατί δεν έχουν να περιμένουν τίποτα άλλους 9 μήνες, αν δεν ακάνει κάτι μέχρι 10 Μάρτη

Eτσι ακριβως Μιχαηλ το ιδιο και για εμενα.

Και το 2020 οσον αφορα τον χειμωνα ειχε βγει χαλια αλλα τουλαχιστον οσον αφορα τα Δυτικα στα Γιαννενα τοτε προσφατα ειχαμε συνολο χιονιου ενα μετρο περιπου μεσα σε 2 χρονιες το 2017 και 2019 εκτος το χλαπατσοχιονο του 2018 που δεν πιανεται.

Το 2021 - 2022 ειχαμε μονο 15 εκατοστα περιπου συνολο χιονιου στα Γιαννενα και τιποτα το 2023 και ακομα περιμενουμε.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, INUIT είπε:

φθινοπωρινα συνεχιζει ο φλεβαρης με  "χειμωνιατικες πινελιες" ισως καπου παρακατω!!!

προσπαθει ο τζιφος να μας πει οτι "δεν τελειωσε ακομη" , αλλα φαγαμε τοση φολα φετος πλησιαζοντας που το μαθαμε απ εξω !!

καποτε ειχαμε ενα μοντελο που εδειχνε την "ταση" στις 10 ή και στις 12 μερες. Τωρα οτι να ναι και στο  5νθημερο με το ζορι εχουμε ταση..., δε με συγκινει !!!

μεχρι εδω εγω παιδες....ουτε ραν περισσοτερο και ας κανει οτι θελει !!!!!

 

Δεν φταιει το μοντελο ρε παιδια οταν προσπαθουμε να το τραβηξουμε κ να βγαλουμε απο την μυγα ξιγγι.  Δλδ το μοντελο φταιει οταν σου δείχνει το τιποτα κ δινουμε βαση σε λιγα επιλεγμενα σεναρια;

Επεξεργάστηκε από icestorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης μασ είπε:

καλα ο χειροτερος ολων των εποχων δεν ειναι, μου φαινεται ξεχνατε ευκολα, τι γιναν οι χειμωνες 06-07,13-14,15-16

Μόνο ο 13-14 συναγωνίζεται τον φετινό σε αισχρότητα, στους άλλους δύο τουλάχιστον είδαμε στην Αθήνα χιονόπτωση κανονική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Μόνο ο 13-14 συναγωνίζεται τον φετινό σε αισχρότητα, στους άλλους δύο τουλάχιστον είδαμε στην Αθήνα χιονόπτωση κανονική.

Μα ρε παιδιά δεν κρίνεται ένας χειμώνας από το αν χιονίσει για μία ώρα στην Αθήνα , ούτε τον χειμώνα 17-18 έριξε νιφαδα στην Αθήνα αλλά προφανώς ούτε εκείνος ήταν ο χειρότερος όλων των εποχών , έτσι και αλλιώς το χιόνι στην Αθήνα είναι συμπτωματικό,.Τον χειμώνα θα τον κρίνεις από τις μέσες θερμοκρασίες, τον υετό ,  τον αριθμό ψυχρών εισβολών και ίσως από το χιόνι στα βουνά ,Ε σε κανένα από αυτά τα χαρακτηριστικά δεν είναι ο χειρότερος όλων τον εποχών ο φετινός 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 στους 4 τελευταίους χειμώνες καμένοι , ο ένας χειρότερος από τον άλλο. Κερασάκι στην τούρτα το τελευταίο διάστημα Ιουλίου-Φεβρουαρίου . 8 μήνες έρωτας ανελέητος. Προοπτική μετά από όλα αυτά ; Αδιάφορη . Ότι και να  κάνει , ένα μήνα να μην ξημερώσει το ίδιο μου είναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Μα ρε παιδιά δεν κρίνεται ένας χειμώνας από το αν χιονίσει για μία ώρα στην Αθήνα , ούτε τον χειμώνα 17-18 έριξε νιφαδα στην Αθήνα αλλά προφανώς ούτε εκείνος ήταν ο χειρότερος όλων των εποχών , έτσι και αλλιώς το χιόνι στην Αθήνα είναι συμπτωματικό,.Τον χειμώνα θα τον κρίνεις από τις μέσες θερμοκρασίες, τον υετό ,  τον αριθμό ψυχρών εισβολών και ίσως από το χιόνι στα βουνά ,Ε σε κανένα από αυτά τα χαρακτηριστικά δεν είναι ο χειρότερος όλων τον εποχών ο φετινός 

o καθενας κρινει τον χειμωνα απο την δικια του οπτικη.

Μην ξεχνας οτι ο φετινος για περιοχες οπως η σκανδηναβια, ασια ειναι απο του χειροτερους (πιο εντονους των τελευταιων ετων)

Η ελλαδα δεν ειναι καμια χιονομανα ουτε φημιζεται για τις χαμηλες τις Τ.

Το θεμα ειναι οτι δεν ειχαμε πολλες βροχες απο νοεμβρη και μετα και οτι χωρες οπως κεντρικη ευρωπη δεν εχουν φαινομενα που ειναι συνιθισμενοι σε αυτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν μπορει το παλικαρι....βαγγο

Άστα να πάνε μωρέ Κώστα...πραγματικά νιώθω λες και ζω στα Κύθηρα η στην Κάσο η στη Μάλτα...τι να πω δεν έχω λόγια ,βασικά ότι ήταν να λεχθεί έχει λεχθεί..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, Snowthunder είπε:

13  Ιουνίου 2017.... 

Α ναι σωστά όταν ήταν 15-20 ημερών είχαμε όντως καύσωνα. Και μάλιστα ήταν και δυνατός καύσωνας εκείνος (μέχρι και 42 πιάσαμε εδώ πέρα).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΟΧΙ ΤΈΤΟΙΑ ΨΈΜΑΤΑ και φρούδες ελπίδες στα παιδιά μας!!! 

Φήμες αναφέρουν ότι η δασκάλα της μικρής έχει αναλάβει την επιμέλεια του radio xalazi🤣

Έμεινα άναυδος με αυτό που μου είπε και την έβαλα να το ξαναπεί στο βίντεο. Αληθινό γεγονός, σήμερα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...