Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας βγει το μετωπο και ας ερθει ότι ώρα θέλει στην Αττικούλα... αρκει να μας επηρρεάσει, διότι εαν δε το κάνει πάλι σαν τη προηγουμενη φορά, εκει θα χτυπαμε το κεφαλι στον τοιχο που λέει ο λόγος. Βαλαμε το προηγούμενο μήνα 33.8 χιλιοστα και κοντεύουμε να βγαλουμε το μήνα εδω με μολις 4 mm... χειμερινοί μηνιαίοι ε... αίσχος....

... και να δουμε και καμια καταιγίδα παλι βρε αδερφε... και παλι.. και παλι... παλι .. παλι..... παλι...

...πάλι άπειρο... δε χορταινονται!😋😁

Υ.Γ. Διαφορετικά ξεκινάω φροντιστήριο στο πλέξιμο... ηξερε και η γιαγιά μου ρε γ....το χαχαχα

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, vorios_polos είπε:

Σιγά σιγά να μαζευόμαστε οι υποψήφιοι για τον σχολιασμό Μαρτίου...εγώ δήλωσα .άλλοι?

Εγωωω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθε ανανέωση και διαφορετικοί χάρτες από τον τζίφουλα. Χαμηλά γίγαντες εμφανίζονται και εξαφανίζονται λες και κάνει σόου ο Χουντίνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

να ανοίξω ξανά για να πάει καλά και ο μάρτιος😁

Άνοιξε.... δε συμφερει τις αλόες μου να χειμωνιασει αχαχαχαχα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Καλέ σκουραίνει και ο Μάρτιος. Τα καφέ καραδοκούν 2ο μήνα σερί.

Φλόριντα θα γινουμε

euT2mMonInd1.gif

Με το 8μηνο του τρόμου που ζούμε από τον Ιούλιο, ούτε που θέλω να φαντάζομαι τι έρχεται το καλοκαίρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πολύ ωραίο το 12αρι αικον. Χιονιάς ημιορεινών δεν είναι αλλά για 1000 και πάνω είναι ότι δυνατότερο για φέτος, ενώ δίνει ωραία αστάθεια και εδώ που θα μπορούσε να δώσει μαρτιατικο χαλάζι.

 

βελτιωνεται και ο τζίφος με τον ίδιο ιδιαίτερο τρόπου που βελτιώθηκε το αικον.. μακάρι. Απέχει βέβαια ακόμα. ΑΠό την άλλη γάλλος έκτρωμα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις προχωρημένες ώρες ο μπαστακας υποχωρεί προς τα πίσω οπότε μάλλον θα βγει Αυλώνας και ψυχρή εισβολή στην συνέχεια του ραν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Στις προχωρημένες ώρες ο μπαστακας υποχωρεί προς τα πίσω οπότε μάλλον θα βγει Αυλώνας και ψυχρή εισβολή στην συνέχεια του ραν

αΛΛάζει και η Αμερική, θα σηκώσει αζορικό

 

 

με την καμία δε κατεβαίνει αυτο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Σπάρτη και Καλαμάτα δε νομίζω. Ένα τσακ πιο εύκολες είναι από Πρέβεζα. Πύργος και Κόρινθος πρέπει να κονταροχτυπιούνται στα σημεία με την Πρέβεζα όπως σωστά αναφέρθηκε και η παραλιακή νότια Αιτωλοακαρνανία αλλά διαισθητικά πιστεύω η Πρέβεζα τις τρώει όλες αυτές τις περιοχές στην αχιονιά. Για στρώσιμο αυστηρά λέω. 

Θα αστειεύεσαι.. είσαι και καυσωνακιας. Ας μιλήσω για Καλαμάτα που έχω καταγωγή. Για βρες μου τελευταία φορά που είχε ολική. Και τελευταία φορά που απλά έπεσαν νιφάδες. Θα ψάξεις παααρα πολύ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Με το 8μηνο του τρόμου που ζούμε από τον Ιούλιο, ούτε που θέλω να φαντάζομαι τι έρχεται το καλοκαίρι

Μονο και μονο που σε λιγους μηνες επιστρεφει ο πραγματκος εφιαλτης με το ονομα Ελληνικο καλοκαιρι αντε παλι τα ιδια και τα ιδια για την υπομονη που τον αυγουστο η νυτα θα εχει μεγαλωσει και αλλες τετοιες παρηγοριες οταν θα βραζουμε ζωντανοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Μονο και μονο που σε λιγους μηνες επιστρεφει ο πραγματκος εφιαλτης με το ονομα Ελληνικο καλοκαιρι αντε παλι τα ιδια και τα ιδια για την υπομονη που τον αυγουστο η νυτα θα εχει μεγαλωσει και αλλες τετοιες παρηγοριες οταν θα βραζουμε ζωντανοι.

Μίλτο σε εσένα θα στρώσει το καλοκαίρι.. χαλάζι.. χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, heavy snow είπε:

Μονο και μονο που σε λιγους μηνες επιστρεφει ο πραγματκος εφιαλτης με το ονομα Ελληνικο καλοκαιρι αντε παλι τα ιδια και τα ιδια για την υπομονη που τον αυγουστο η νυτα θα εχει μεγαλωσει και αλλες τετοιες παρηγοριες οταν θα βραζουμε ζωντανοι.

Καλά, σε περιοχές τυπου Γιάννενα - Λάρισα δεν καταλαβαίνεις καλοκαίρι, πέρα απ τις μεσημβρινές ώρες. Ελάτε νότια Ελλάδα με τα 30αρια ελάχιστες και τον διακεκομμένο ύπνο να το νιώσετε στο πετσί σας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Ούτε με αίτηση δεν κατεβαίνει αυλώνας φέτος.....

Εγω ρε Μπαμπη μου εκανα αιτηση για του χρονου και μολις μου ηρθε η απαντηση.

αρχείο λήψης.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Καλά, σε περιοχές τυπου Γιάννενα - Λάρισα δεν καταλαβαίνεις καλοκαίρι, πέρα απ τις μεσημβρινές ώρες. Ελάτε νότια Ελλάδα με τα 30αρια ελάχιστες και τον διακεκομμένο ύπνο να το νιώσετε στο πετσί σας.

Εγω δεν αντεχω εξω ουτε στον ισκιο με 33 - 34  βαθμους και πανω το μεσημερι ας εχω τους 15 βαθμους το πρωι. 

Καλα αυτο με τα 30αρια το πρωι σαν ταινια θριλερ ακουγεται. Δεν θα μπορουσα να ζησω σε τετοιες συνθηκες με τιποτα.

Μια φορα θυμαμαι ειχα 23 - 24 βαθμους ελαχιστη μετα απο πολυ ζεστη μερα λογο ζεστων δυνατων καταβατικων ανεμων και ηταν απ τις πιο φρικτες στιγμες του καλοκαιριου που εχω ζησει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την Κυριακή πάμε σε καλό πέρασμα από μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας από ότι σήμερα και με μεγαλύτερες ραγδαιοτητες και συχνότητα κεραυνών. Ελπίζω αυτή τη φορά να σταθούμε πιο τυχεροί από την προηγούμενη. Και εν τω μεταξύ τρελή αύξηση χιλιοστών ( όχι εξαιτίας του πρώτου μετώπου) από 15 σε 32 στην περιοχή μου 

 

Κατά τ'άλλα και φέτος τον χειμώνα την βγάλαμε πάλι με διαταραχές της πλάκας. Οκ, καλοδεχούμενες οι βροχές ( που ειδικά τον Φλεβάρη το τερμάτισε τι να πω) αλλά τα ολιγοωρα περάσματα με τους νοτιαδες έγιναν σε εισαγωγικά η δεύτερη φύση μας φέτος. Ένα χαμηλό θέλω να μπαστακωθει και να δίνει βροχαρες και χιόνια στα βουνά μας... Και μετά όχι 20 μέρες ήλιος.

 

ecmwfgr-2-102.png

ecmwfgr-2-105.png

ecmwfgr-2-108.png

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Καλά, σε περιοχές τυπου Γιάννενα - Λάρισα δεν καταλαβαίνεις καλοκαίρι, πέρα απ τις μεσημβρινές ώρες. Ελάτε νότια Ελλάδα με τα 30αρια ελάχιστες και τον διακεκομμένο ύπνο να το νιώσετε στο πετσί σας.

Στα Γιάννενα ναι, αλλά στην Λάρισα πλέον επίσης η Τ παίζει πολύ ψηλά τα βράδια πάνω από 25 βαθμούς οπωσδήποτε, ενώ φτάνουν τα μεσάνυχτα για να πέσει η Τ κάτω από 30..

Προσωπικά όντως με δυσκολεύει η τρελή ζεστή στον ύπνο με εσωτερικές τύπου 30+ ειδικά επειδή κοιμάμαι σε κουκέτα, και δέχομαι την λάβα του ταβανιού. Παρόλα αυτά αν κοιμηθώ και σηκωθώ ιδρωμένος θα κοιμηθώ κατευθείαν μετά, μιας και έτσι και αλλιώς έχω διακεκομμένο ύπνο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Στα Γιάννενα ναι, αλλά στην Λάρισα πλέον επίσης η Τ παίζει πολύ ψηλά τα βράδια πάνω από 25 βαθμούς οπωσδήποτε, ενώ φτάνουν τα μεσάνυχτα για να πέσει η Τ κάτω από 30..

Προσωπικά όντως με δυσκολεύει η τρελή ζεστή στον ύπνο με εσωτερικές τύπου 30+ ειδικά επειδή κοιμάμαι σε κουκέτα, και δέχομαι την λάβα του ταβανιού. Παρόλα αυτά αν κοιμηθώ και σηκωθώ ιδρωμένος θα κοιμηθώ κατευθείαν μετά, μιας και έτσι και αλλιώς έχω διακεκομμένο ύπνο

Μια χαρά είναι η Λάρισα σε σχέση με Αθήνα, μην το πεις ούτε του παππά. Μόνο για όσους μένουν στο καράκεντρο είναι δύσκολα. Επίσης υποτιμάς την χρονική διάρκεια του καλοκαιριού στην Αθήνα. Εδώ ξεκινάνε τα 25+ ελάχιστες από τέλη Μαΐου πολλές φορές και φτάνουν ως τέλη Σεπτεμβρίου. Στην Λάρισα μέχρι βαθιά μέσα στον Ιούνιο το βράδυ έχει ψύχρα, ενώ και τον Σεπτέμβριο καταλαβαίνεις την αλλαγή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Μια χαρά είναι η Λάρισα σε σχέση με Αθήνα, μην το πεις ούτε του παππά. Μόνο για όσους μένουν στο καράκεντρο είναι δύσκολα. Επίσης υποτιμάς την χρονική διάρκεια του καλοκαιριού στην Αθήνα. Εδώ ξεκινάνε τα 25+ ελάχιστες από τέλη Μαΐου πολλές φορές και φτάνουν ως τέλη Σεπτεμβρίου. Στην Λάρισα μέχρι βαθιά μέσα στον Ιούνιο το βράδυ έχει ψύχρα, ενώ και τον Σεπτέμβριο καταλαβαίνεις την αλλαγή. 

Σε αυτο εχεις δικιο καλα δεν μιλαμε για πιο παλια που σεπτεμβριο ηθελες ζακετα πρωι βραδυ..κατα τα αλλα μαιος και εως 10-15 ιουνιου καμια φορα και τελος ειναι καλα ιουλιος μεχρι 20-25 αυγουστου ειναι το μεγαλος προβλημα...κατα τα αλλα να πουμε οτι στο τουιτερ απο μετεωρολογους της ευρωπης υπαρχει αναμονη γιατι θα αποφερει η τεραστια ασθ που δειχνει να λαμβανει χωρα απο 6 μαρτη εως σχεδον 20 μαρτη με γυρισμα των δυτικων σε ανατολικους...ειναι ερωτηματικο...που μπορει να φερει αρκερο ψυχος σε μεγαλο μερος της ηπειρου.....

ps2png-worker-commands-7fffdb77dd-frmcd-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-LbSccN.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, heavy snow είπε:

Δυσκολη η πρεβεζα αλλα οχι σαν την καλαματα με αυτα που διαβασαμε.

Οσον αφορα τις χιονοστρωσεις η καλυτερη τελευταια χιονοστρωση στην πρεβεζα ειναι το 2001 με 20 εκατοστα.

Συμφωνώ είναι δυσκοιλια στις χιονοστρωσεις αλλά υπάρχουν και χειρότερα όπως πχ Μεσολόγγι Αιτωλικό και άλλα τέτοια. Βέβαια στο γεωγραφικό της πλάτος στον ηπειρωτικό κορμό είναι ασυναγώνιστη με μόνη ισάξια την Πάργα! Επίσης Αμφιλοχία τρομερά δύσκολη σε χιονόστρωση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...