Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Πρωι παω τα παιδια σχολειο. Μεσημερι παω δουλεια. Βραδυ ερχομαι κ απογευμα τα παει η γυναικα μου σε δραστηριότητες. Αρα δεν θα παρω. Αν δεν μπορω να τις γλυτωσω τοτε μετα τα μεσάνυχτα. 

Αυτό το πρόγραμμα δεν ισχύει για το φθινόπωρο; 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βροχή ήλιο χιόνι όπως τη βρίσκει ο καθένας εδώ όμως έχουμε θέμα και με τις φωτιές. Με δεδομένη την ανικανότητα - αδιαφορία - εξυπηρέτηση συμφερόντων του κρατικού μηχανισμού στην αντιμετώπιση, στο μόνο που ελπίζουμε είναι να ρίξει καμιά βροχή να μη διευκολύνει τη διαδικασία. Αλλιώς ειδικά εδώ Αττική που τα 2/3 του νόμου είναι στο τσιμέντο, στο κοντινό μέλλον η μόνη επαφή με τη φύση θα είναι ο Εθνικός Δρυμός Πάρκο Τρίτση και Άλσος Λυκαβηττού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, vorios_polos είπε:

Από Απρίλιο μέχρι Αύγουστο ειδικά για φέτος συμφωνώ όχι γιατί Μ αρέσει γιατί πραγματικά τον σιχαίνομαι αλλά γιατί αυτό το πάτερν μας έχει κάψει όλα τα φθινόπωρα και έχει βγάλει μουφα Δεκέμβριους κυρίως.Απλα εγώ θα ήθελα να υπάρχουν και βίαιες καταιγίδες μέσα σε όλο αυτό το ηλιόλουστο διάστημα ...

Προσωπικά θέλω ο Σεπτέμβρης να μην βγάλει μεγάλη κακοκαιρία, τον θεωρώ κομβικό για το φθινόπωρο.

Θυμάμαι (δεν το έχω ψάξει στατιστικά) ότι όσες φορές βγήκε μεγάλη κακοκαιρία τον Σεπτέμβριο το φθινόπωρο μετά ήταν ανύπαρκτο.

Τρανό παράδειγμα φέτος με τον Ντάνιελ αλλά και πέρσι είχε σοβαρή κακοκαιρία τον Σεπτέμβρη και ακολούθησε επίσης τραγικό φθινόπωρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Προσωπικά θέλω ο Σεπτέμβρης να μην βγάλει μεγάλη κακοκαιρία, τον θεωρώ κομβικό για το φθινόπωρο.

Θυμάμαι (δεν το έχω ψάξει στατιστικά) ότι όσες φορές βγήκε μεγάλη κακοκαιρία τον Σεπτέμβριο το φθινόπωρο μετά ήταν ανύπαρκτο.

Τρανό παράδειγμα φέτος με τον Ντάνιελ αλλά και πέρσι είχε σοβαρή κακοκαιρία τον Σεπτέμβρη και ακολούθησε επίσης τραγικό φθινόπωρο.

Εγώ τα είχα κάπως ανάποδα, βασικά θυμάμαι ότι για Λάρισα πάντα, έλεγα πότε θα αναστηθεί ο Σεπτέμβρης που είναι ο αγαπημένος μου καιρικός μήνας λόγω των καταιγίδων που έχω βιώσει τότε. Πλέον είναι ο Ιούνιος βέβαια.

Αλλά πριν την Αριάδνη ο Σεπτέμβρης του 2016 είχε μια από τις επικοτερες λίμνες στην ευρύτερη περιοχή της Λάρισας, με 9 καταιγίδες, 2 εκ αυτών υπερκυτταρες. Και έλεγα αυτός είναι ο Σεπτέμβρης που μου άρεσε, όπως επίσης και του 14

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διαγράμματα σαν το παρακάτω έπρεπε να βλέπουμε τέλη Οκτωβρίου και όχι τέλη Φεβρουαρίου αλλά στο καιρικό έκτρωμα που βιώνουμε φέτος οι βροχές και τα χιόνια στα βουνά (έστω και αρκετά ψηλά) είναι ευλογία γιατί σκέφτομαι ότι μπορεί να κάνουμε ολόκληρους μήνες μετά χωρίς καθόλου βροχές (για την περιοχή μου αναφέρομαι).

image.png.06c2be81acb2e3e01c1bafbee33863d6.png

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ τα είχα κάπως ανάποδα, βασικά θυμάμαι ότι για Λάρισα πάντα, έλεγα πότε θα αναστηθεί ο Σεπτέμβρης που είναι ο αγαπημένος μου καιρικός μήνας λόγω των καταιγίδων που έχω βιώσει τότε. Πλέον είναι ο Ιούνιος βέβαια.

Αλλά πριν την Αριάδνη ο Σεπτέμβρης του 2016 είχε μια από τις επικοτερες λίμνες στην ευρύτερη περιοχή της Λάρισας, με 9 καταιγίδες, 2 εκ αυτών υπερκυτταρες. Και έλεγα αυτός είναι ο Σεπτέμβρης που μου άρεσε, όπως επίσης και του 14

Υπάρχουν αρκετοί Σεπτέμβρηδες που θυμάμαι (για την περιοχή μου) που είχαν καιρικό ενδιαφέρον και μετά το φθινόπωρο κάναμε μαύρα μάτια για να δούμε συννεφάκι στον ουρανό...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, snowgiann είπε:

Αυτό το πρόγραμμα δεν ισχύει για το φθινόπωρο; 😂😂

Βεβαιως τοτε ομως ειναι ευπροσδεκτες οπως ακριβως κ η κανονικοτητα των εποχών. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Γιατί δεν ανοίγετε σχολιασμό για χάρτες Μαρτίου, για Φεβρουάριο δεν υπάρχει κάτι (ουτε υπήρξε ποτέ βεβαια...χαχα)

Υπάρχει για τις βροχες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ωραία αύξηση χιλιοστών για τα κοντινά από τζίφο.

συνολικά χιλιοστά.

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, icestorm είπε:

#ΗΛΙΟΣΜΟΝΟ στην 

#ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 

#ΤΙΠΟΤΑΛΛΟ 

#ΜΕΧΡΙΟΚΤΩΒΡΗ

Thanks😋!! Αυτό σημαίνει δηλ. όλες οι καταιγίδες της Αθήνας να αφορούν αποκλειστικά τα δυτικά και βόρεια προάστια.. οι μέχρι τότε και ειδικά του καλοκαιριού.... τέλειαα....με φτιάχνεις τώρα.. χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρα απ΄τη πλάκα το νεράκι το χρειαζόμαστε όλοι... συμφωνώ με τον @GEORGE SNOWMAN και πόσο μάλλον για τη...... κούλα..... στα 5.8 mm ο μήνας εδώ.. κατάντια μέσα στο χειμώνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Not bad...

image.png.51933d22dcb1f064f2174636df881ecf.png

Μητσαρα?βαλε και ενα σκορδακι διπλα διπλά για καλο η για κακο

Εχουμε και της βρωμογατες εδω μεσα που δεν γουσταρουν  βροχες  καθολου

Και φοβαμαι μην τα ματιασουν στο τελος.

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Μητσαρα?βαλε και ενα σκορδακι διπλα διπλά για καλο η για κακο

Εχουμε και της βρωμογατες εδω μεσα που δεν γουσταρουν  βροχες  καθολου

Και φοβαμαι μην τα ματιασουν στο τελος.

Σπυρακο...Μονο ηλιος ρεεεεε....Ηλιαουυυυυ...🤣

tumblr_c798c3de8a68365fe1acc6c8c1cded6c_78d04e41_400.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΒΡΟΧΈΣ μέχρι να σβηστεί ο ήλιος!

Και από 1 του μηνός θα βλέπουμε τις καταιγίδες να σκαρφαλώνουν από Αργολικό μέχρι Θερμαϊκό.🤣 ΤΕΛΟΣ (;)

 

ecmwfgr-2-162.png

ecmwfgr-2-168.png

ecmwfgr-2-186.png

ecmwfgr-2-192.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ τα είχα κάπως ανάποδα, βασικά θυμάμαι ότι για Λάρισα πάντα, έλεγα πότε θα αναστηθεί ο Σεπτέμβρης που είναι ο αγαπημένος μου καιρικός μήνας λόγω των καταιγίδων που έχω βιώσει τότε. Πλέον είναι ο Ιούνιος βέβαια.

Αλλά πριν την Αριάδνη ο Σεπτέμβρης του 2016 είχε μια από τις επικοτερες λίμνες στην ευρύτερη περιοχή της Λάρισας, με 9 καταιγίδες, 2 εκ αυτών υπερκυτταρες. Και έλεγα αυτός είναι ο Σεπτέμβρης που μου άρεσε, όπως επίσης και του 14

Μαζί σου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν για τον Μάρτιο είμαστε 3 μέχρι στιγμής ..εγώ ο Κώστας σαβακ και ο Νικόλας...άλλος εθελοντής για να αναλάβει ο Τεό?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Λοιπόν για τον Μάρτιο είμαστε 3 μέχρι στιγμής ..εγώ ο Κώστας σαβακ και ο Νικόλας...άλλος εθελοντής για να αναλάβει ο Τεό?

Βαλε και μενα να δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

με 4-5 βαθμούς κάτω το χαμηλό του τζίφου θα ήταν ιστορικός πεδινός χιονιάς...

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Λοιπόν για τον Μάρτιο είμαστε 3 μέχρι στιγμής ..εγώ ο Κώστας σαβακ και ο Νικόλας...άλλος εθελοντής για να αναλάβει ο Τεό?

Βάλε και εμένα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ομορφιές.. 

Και χιόνια στα βουνά μας 

 

156-779GR.gif

162-779GR.gif

168-779GR.gif

Δύο δευτερεύοντα χαμηλά, το ένα στις Κυκλάδες και το κεντρικό Αιγαίο και το άλλο ΝΔ της Πελοποννήσου

 

gfs-0-162.png

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερουδια!

Το ζωντανο ειδε κι αποειδε φετος τον χειμωνα και σπογοητευμενο μου δηλωσε οτι δε θελει να συμμετασχει.Της εχει κοπει η ορεξη απ την αχιονια.Αντ αυτου μου προτεινε οι υποψηφιοι να δοκιμαστουν σε ενα παιχνιδι 10 ερωτησεων.

Οι ερωτησεις ειναι γεωγραφικου, επιστημονικου, και παρατηρησιακου περιεχομενου. Δλδ  εχουν να κανουν με λιγες γνωσεις που ειναι γνωστες στους περισσοτερους αν οχι σε ολους πλεον, τοποθεσιες, και μελη του φορουμ. Ολες εχουν να κανουν με το φορουμ και τον καιρο γενικοτερα.

Οποιος απανταει σωστα παιρνει +1 Αν οι σωστοι ειναι 2 και περισσοτεροι θα μετρησει η ταχυτητα. Ο πιο ταχυς και σωστος απ τους υποψηφιους θα παρει αυτος τον ποντο.

Οσοι θελετε να παιξετε δηλωστε συμμετοχη, και μια συγκεκριμενη ωρα που θα ειστε ολοι online. πχ 21.00 σημερα η 14.00 αυριο κ.ο.κ

Kανα 20λεπτο με μισαωρο θα μας παρει πιστευω.

Ενα μικρο παραδειγμα.

image.png.6b3c90711f6e01a378ba2a2d619655cc.png

image.png.45fd2ccbf14583aafc43e124d3309481.png

image.png.6656446e02ef2ae728320b685f569afb.png

image.png.abd2ec9456257816cf549aba4d54d94d.png

image.png.655f5e52f127e4a55e49b8359a7230b6.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...