Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mετά από έναν ηλιόλουστο χειμώνα... 80 στις 90 μέρες με ηλιοφάνεια ..έρχονται οι....μουσώνες....που ήδη ξεκίνησαν από χτες με τα 42,5 χιλιοστά.... έρχεται ο ...Νοεμβρης στην ώρα του όπως κάθε χρόνο τα τελευταία χρόνια.....

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=12&date=2024-02-27&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πολύ όμορφο σενάριο 31, με ψυχρή λίμνη, και δυτικό χιονιά, και από την συνέχεια της λίμνης δίνει αστάθεια θερμική.. Πολύ ωραίο και δύο διαφορετικοί τρόποιι χιονιού, η μια μόνο ανοιξιάτικη, αλλά από την ίδια λίμνη..,

Φάση δυτικού:

gens-31-1-246.pnggens-31-0-246.pnggens-31-2-246.png

 

 

φάση θερμικής ηπειρωτικής αστάθειας

gens-31-1-264.png

gens-31-1-270.pnggens-31-0-270.pnggens-31-2-270.png

 

 

το μοναδικό χιονοφόρο σενάριο για Ήπειρο δυστυχώς...

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να δούμε αν θα επιμείνει ο τζιφος σε Αυλώνα και όχι σε απόκομενη λίμνη...μας συμφέρει να επιμείνει σε Αυλώνα για να βγει η λίμνη όσο το δυνατόν πιο δυνατή και εκτεταμένη στο τέλος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Αναμενόμενη τουμπαρα από τζίφο.

Ωραία κυκλοφορία από 18αρι για Δεκέμβρη

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άσχετο αλλα σημαντικό,. άλλη μια μαυρη επέτειος για την Λάρισα και.οχι μονο,.3 μέρες πριν την τριετή επέτειο του ισχυρού σεισμού (2021) και μήνες πριν την πρώτη επέτειο του Daniel..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σας!!!Αυξησε τα φαινομενα και μαλιστα κατα πολυ,ο τζιφος στο 00αρι του...Απο το βραδυ της Πεμπτης αργα μεχρι τη Παρασκευη το απογευμα θα πεσει αρκετο νερο στον νομο...

Γενικα βλεπω τον Μαρτη να ξεσπα υετικα...Και μπορει να βγουν και χιονακια..Εστω ημιορεινων...Ο στοχος μου ειναι να παραταθει το Φθινοπωρο...Γιατι αυτο εξω χεινωνα δεν το λες...Αλλα ΟΧΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΗΛΙΟ ΑΠΟ ΤΩΡΑ!!!ΤΕΛΟΣ....

Αιωνια η μνημη των 57 ψυχων στα Τεμπη....Ενας χρονος!!

 

ens_image (1).png

ens_image.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, μαύρη επέτειος σήμερα και δεν έχω καμία διάθεση να ασχοληθώ με καιρικά αυτή τη μέρα...εύχομαι μόνο να μην συμβεί ποτέ ξανά παρόμοια τραγωδία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος θα σαρώσει για ακόμη μια φορά στο μοτίβο που δείχνει να κυριαρχεί.Εκαβε ένα μικρό πισωγυρισμα στο 18 αλλά στα πρωινά όλα πήγαν στο σενάριο Αυλώνα μεγάλου με πιθανή αποκοπή και μετατροπή σε λίμνη ..έχουμε να δούμε πολλά.Κατα τ άλλα σήμερα είναι μια μαύρη επέτειος μιας τεράστιας τραγωδίας...αιωνεια μνήμη των παιδιών που χάθηκαν άδικα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Μέσα από την ψυχή μου ξεχειλίζουν 2 πράγματα σήμερα. Πρώτον πίκρα για τις ζωές που χάθηκαν τόσο άδικα. Δεύτερον αηδία και οργη γιατί ένα χρόνο μετά βλεπουμε κυρίαρχη προσπάθεια συγκάλυψης των ευθυνών των πραγματικων υπευθυνων. Την ίδια στιγμή που ακόμη ένα πολύ μεγάλο μέρος στη γραμμή ακόμη δεν εχει τηλεδιοικηση. Ντροπή! Σορρυ για το οφφ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Καλημέρα. Μέσα από την ψυχή μου ξεχειλίζουν 2 πράγματα σήμερα. Πρώτον πίκρα για τις ζωές που χάθηκαν τόσο άδικα. Δεύτερον αηδία και οργη γιατί ένα χρόνο μετά βλεπουμε κυρίαρχη προσπάθεια συγκάλυψης των ευθυνών των πραγματικων υπευθυνων. Την ίδια στιγμή που ακόμη ένα πολύ μεγάλο μέρος στη γραμμή ακόμη δεν εχει τηλεδιοικηση. Ντροπή! Σορρυ για το οφφ

εαν δεν μαθουμε σαν λαος να τιμωρουμε  αυτα θα εχουμε συνεχεια δυστιχως 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οντως τετοια μερα δεν χωρουν χαρτες...Καποιοι ειχαν το θρασος να δηλωσουν υποψηφιοτητα..Το χειροτερο ειναι οτι εκλεχτηκαν και μαλιστα πρωτοι σε σταυρους στην περιφερεια τους...Ειμαστε και μεις υπολογοι για οτι συμβαινει λοιπον στην Ελλαδιτσα....Τελος παντων...Δεν ειναι μερα για πολιτικες κουβεντες...Απλα εθεσα ενα παραπονο και μια εκπληξη...

Γνωρισα και γω προσφατα την απωλεια και μαλιστα εντελως ξαφνικα...Εγω τουλαχιστον τον πατερα μου τον αποχαιρετισα...Καποιοι φιλοι,γονεις,αδερφια δεν μπορεσαν ουτε καν να πουν αντιο σ αυτους που εφυγαν..Ειμαστε πολυ μικρη χωρα και μια απο τις γηραιοτερες στην Ευρωπη...Ειναι κριμα να χανουμε νεους σε τροχαια,σε τρενα η σε ναρκωτικα...Δε μας παιρνει...

Ας βρουν δικαιωση οι ψυχες των 57..Θα μπορουσαμε να ειμαστε εμεις σ αυτο το τρενο..Αν και ολη η Ελλαδα ενα τρενο ειναι!!! 

 

420174667_122137918772041996_5744212174742391020_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς κοντή μνήμη. Από όλους μας για όλα. Συμφέροντα και μικροσυμφεροντα. Δεν αλλάζει το ανθρώπινο είδος. Προσπαθούν μερικοί αλλά πολλές φορές τις περισσότερες δεν καταλαβαίνουμε ποιοι και ποιος είναι δίπλα μας για το καλό μας. Μεγάλη λύπη για αυτούς τους ανθρώπους. Όλοι νέοι με όνειρα. Όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο. Να ονειρευτουμε. Αυτά τα παιδιά δε πρόλαβαν.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Οντως τετοια μερα δεν χωρουν χαρτες...Καποιοι ειχαν το θρασος να δηλωσουν υποψηφιοτητα..Το χειροτερο ειναι οτι εκλεχτηκαν και μαλιστα πρωτοι σε σταυρους στην περιφερεια τους...Ειμαστε και μεις υπολογοι για οτι συμβαινει λοιπον στην Ελλαδιτσα....Τελος παντων...Δεν ειναι μερα για πολιτικες κουβεντες...Απλα εθεσα ενα παραπονο και μια εκπληξη...

Γνωρισα και γω προσφατα την απωλεια και μαλιστα εντελως ξαφνικα...Εγω τουλαχιστον τον πατερα μου τον αποχαιρετισα...Καποιοι φιλοι,γονεις,αδερφια δεν μπορεσαν ουτε καν να πουν αντιο σ αυτους που εφυγαν..Ειμαστε πολυ μικρη χωρα και μια απο τις γηραιοτερες στην Ευρωπη...Ειναι κριμα να χανουμε νεους σε τροχαια,σε τρενα η σε ναρκωτικα...Δε μας παιρνει...

Ας βρουν δικαιωση οι ψυχες των 57..Θα μπορουσαμε να ειμαστε εμεις σ αυτο το τρενο..Αν και ολη η Ελλαδα ενα τρενο ειναι!!! 

 

420174667_122137918772041996_5744212174742391020_n.jpg

Σακη μου ετσι οπως τα λες ειναι αλλα εδω δεν εχουμε πολιτικη        μιλαμε για εγκλημα  κ ο λαος εχει πολλες ευθυνες για ολα αυτα πρεπει να υπαρξει αντιδραση επιτελους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πρωινά στις 168

 

ECH1-168.GIF?28-12iconnh-0-168.png?0gfsnh-0-168.png?0ukmonh-0-168.png?0gemnh-0-168.png?0

 

 

 

σενάριο 11:

gens-11-1-234.pnggens-11-0-234.png

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συμπαραστέκομαι και εγώ στο σημερινό πένθος. Οργή και μίσος για την συγκάληψη... Οσοι έχουν παιδιά ίσως νιώθουν λίγο παραπάνω τον πόνο αυτών των ανθρώπων. Σκοτώθηκαν 57 άνθρωποί και ακόμα δεν έχει αποδοθεί δικαιοσύνη... Γατάκι σκοτώνεις και σε 2 μέρες σε έχουν μπαγλαρώσει (και καλώς σε έχουν μπαγλαρώσει). Ενας χρόνος και ακόμα δεν ξέρουμε τι μετέφερε η εμπορική αμαξοστοιχία... Δεν θέλω να πιστεύω αυτά που ακούγονται off the record για τι κουβάλαγε... Στην Κολομβία των Βαλκανίων επιβραβεύσαμε τον βασικό υπαίτιο... Καληνύχτα..

Υ.Γ. Αλοίμονο σε αυτούς που δεν έχουν τιποτα να χάσουν...

Υ.Γ Sorry για το off topic αλλά θεωρώ ότι οι διαχειριστές θα δείξουν κατανόηση λόγω της ημερας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά σε μια από τις χειρότερες μέρες της χώρας, ημέρα πένθους των παιδιών στα Τέμπη... 

Εύχομαι μόνο καλά συμβάντα από εδώ και πέρα και λιγότερες περιπτώσεις σαν αυτές, αλλά δεν βλέπω φως στο τούνελ!

Βλέπω όμως ένα φως στο τούνελ σε κάποια σεναριακια... Κάτι μας ετοιμάζει ο Μάρτιος, όπως λέγαμε και τις προηγούμενες μέρες, είναι αδύνατο να μην κάνει έστω ένα κρύο για έναν ολόκληρο + κάτι μέρες μήνα μέσα στον χειμώνα...

Εγώ έχω βάλει στο μάτι και το άλλο φως που ψιθυρίζει στο βάθος "αστάθειες" αλλά είμαι περίεργος να δω τι θα κάνει η Δωροθέα...

Γιατί όμως να ονομαστεί;🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια απο της μεγαλυτερες ασθ σε διαρκεια θα λαβει χωρα μετα τις 5 του μηνα εως σχεδον τις 20 δηλαδη σε ενα μεταβατικο μηνα απο χειμωνα στην ανοιξη θα εχουμε γυρισμα των ζωνικων σε ανατολικους σε μεγαλη διαρκεια το αποτελεσμα θα ειναι ειναι η διαλυση της pv ..οποτε αυτη τη στιγμη οτι και να βλεπουμε στα μοντελα για μετα τις 7 δεν εχουν μεγαλη αξια...νομιζω οτι τα πραγματα ειναι τοσο ρευστα που φλερταρουμε με το -10 στα 850 εως και το +15 πολυ ευκολα...η λαρισα τιμησε σημερα τη μνημη των παιδιων το θεμα ειναι να μην υπαρξουν ξανα τραγωδιες λογω ελλειψης υποδομων και οργανωσης...ευκολο?νομιζω στη χωρα που ζουμε οχι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγνώμη που το βάζω στους χάρτες. Μέχρι πότε θα μας δολοφονούν φίλοι καιρόφιλοι...Όλοι μας ταξιδέψαμε νομίζω μ' αυτό το δρομολόγιο του τρένου. Από την Καρδίτσα την πόλη μου δύο νεκροί. Ο νεαρός Κουτσόπουλος από την γειτονιά μου  21 χρονών κι ο Βλάχος που είχαμε ένα γειά όταν απαντιώμασταν στο δρόμο, ετών 34, και αρκετοί τραυματίες.....Μέχρι ν΄αλλάξει το συγκεκριμένο κοινωνικό σύστημα που το λένε καπιταλισμό θα μας φονεύουν. Το έγκλημα των Τεμπών είναι και ταξικό παιδιά. Με το τρένο συνήθως ταξιδεύουν τα χαμηλότερα κοινωνικά στρώματα του πληθυσμού, οι μικρομεσαίοι. Το κέρδος των εταιρειών το κίνητρο.  Οι συνθήκες που διέπουν την ασφαλή ή όχι κίνηση αυτού του μέσου, αποφασίζονται, καθορίζονται και υλοποιούνται από τους εκμεταλλευτές μας, πολιτικά πρόσωπα, αντιπρόσωποι της άρχουσας αστικής τάξης. Είναι αυτοί που αποφασίζουν για τις αμοιβές μας, την ποιότητα και διάρκεια ουσιαστικά της ζωής μας, σε υγεία, παιδεία, τους φόρους μας, την αγοραστική μας ικανότητα, την ύπαρξή μας γενικά. Είναι αυτοί δε, που έχουν θεσπίσει μέσω της επίπλαστης δημοκρατίας, τους νόμους εκείνους που τους καθιστούν απυρόβλητους ποινικά. Μας σκοτώνουν γιατί είμαστε αναλώσιμοι γι'αυτούς. Μετά κάνουν πως κλαίνε μπρος τους φακούς, ενώ στη συνέχεια πανηγυρίζουν για την βουλευτική τους επανεκλογή που τους εξασφαλίζει και την ασυλία . Τους στήνουν μπρος στις κάμερες και τους υποδεικνύουν πως να δείχνουν στεναχωρημένοι και συντετριμμένοι, Στη συνέχεια μπαζώνουν τον τόπο του εγκλήματος γιατί ο διάβολος ξέρετε πως έχει πολλά ποδάρια. Στην προκειμένη 57. Να το συγχωρείται το Μαμούθ που ξέφυγε από τις ράγες της εδώ θεματολογίας σήμερα.

Επεξεργάστηκε από Μαμούθ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Περιμένουμε τις βροχουλες της Παρασκευής.

Μαύρη ημέρα η σημερινή. Εκεί που πήγαινα και έκανα ποδήλατο μαζί με τα ξαδέλφια μου, έχει τώρα ένα εκκλησάκι, συντρίμμια ( ναι ακόμα ) και 57 ελιές. Και σφίγγεται η καρδιά μου όταν πηγαίνω εκεί... Κι όσο σκέφτομαι πως ο παππούς μου έφτιαχνε αυτές τις ράγες πριν χρόνια... Είναι σαν να είμαι και εγώ μέρος αυτού του τόπου.

Αυτά. Δεν θέλω να ξεσπάσω εδώ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Μαμούθ είπε:

Συγνώμη που το βάζω στους χάρτες. Μέχρι πότε θα μας δολοφονούν φίλοι καιρόφιλοι...Όλοι μας ταξιδέψαμε νομίζω μ' αυτό το δρομολόγιο του τρένου. Από την Καρδίτσα την πόλη μου δύο νεκροί. Ο νεαρός Κουτσόπουλος από την γειτονιά μου  21 χρονών κι ο Βλάχος που είχαμε ένα γειά όταν απαντιώμασταν στο δρόμο, ετών 34, και αρκετοί τραυματίες.....Μέχρι ν΄αλλάξει το συγκεκριμένο κοινωνικό σύστημα που το λένε καπιταλισμό θα μας φονεύουν. Το έγκλημα των Τεμπών είναι και ταξικό παιδιά. Με το τρένο συνήθως ταξιδεύουν τα χαμηλότερα κοινωνικά στρώματα του πληθυσμού, οι μικρομεσαίοι. Το κέρδος των εταιρειών το κίνητρο.  Οι συνθήκες που διέπουν την ασφαλή ή όχι κίνηση αυτού του μέσου, αποφασίζονται, καθορίζονται και υλοποιούνται από τους εκμεταλλευτές μας, πολιτικά πρόσωπα, αντιπρόσωποι της άρχουσας αστικής τάξης. Είναι αυτοί που αποφασίζουν για τις αμοιβές μας, την ποιότητα και διάρκεια ουσιαστικά της ζωής μας, σε υγεία, παιδεία, τους φόρους μας, την αγοραστική μας ικανότητα, την ύπαρξή μας γενικά. Είναι αυτοί δε, που έχουν θεσπίσει μέσω της επίπλαστης δημοκρατίας, τους νόμους εκείνους που τους καθιστούν απυρόβλητους ποινικά. Μας σκοτώνουν γιατί είμαστε αναλώσιμοι γι'αυτούς. Μετά κάνουν πως κλαίνε μπρος τους φακούς, ενώ στη συνέχεια πανηγυρίζουν για την βουλευτική τους επανεκλογή που τους εξασφαλίζει και την ασυλία . Τους στήνουν μπρος στις κάμερες και τους υποδεικνύουν πως να δείχνουν στεναχωρημένοι και συντετριμμένοι, Στη συνέχεια μπαζώνουν τον τόπο του εγκλήματος γιατί ο διάβολος ξέρετε πως έχει πολλά ποδάρια. Στην προκειμένη 57. Να το συγχωρείται το Μαμούθ που ξέφυγε από τις ράγες της εδώ θεματολογίας σήμερα.

 

Screenshot_20240225-003230__01.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...