Jump to content
Χιών

Αποτίμηση χειμώνα 2023 - 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Θα μπορούσε να είναι υπό-θέμα του ''Βγάλτε τα εσώψυχά σας'', αλλά θεωρώ πως το φετινό αίσχος κέρδισε με την αξία του το ξεχωριστό θέμα.

Εγώ προσωπικά θα βάλω 0,5/10, ουσιαστικά τη χειρότερη βαθμολογία που έχω βάλει ποτέ σε χειμώνα. Το 0,5 το παίρνει επειδή έκανε έστω μια υποτυπώδη χειμερινής υφής κακοκαιρία στην περιοχή μου, δηλαδή την Αυγή. 

Δεν θέλω να γράψω πολλά, πραγματικά δεν κατάλαβα ποτέ ότι ήρθε χειμώνας.

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πολύ καλύτερος από τον προηγούμενο στα βόρεια. Αποκορύφωμα προφανώς ο χιονιάς στις 20/1. Εκτός από αυτο, χιόνισε αρκετές φορές σε χαμηλά υψόμετρα το 1ο μισό του. Είχαμε όμως και το έκτρωμα τις ημέρες των γιορτών και έναν από τους χειρότερους Φεβρουάριους.

Υπήρξαν χειμώνες τον 20ο αιωνα χειρότεροι από τον περασμένο.

Κατάταξη των τελευταίων 10 χειμώνων για την Κεντρικη Μακεδονία:

1: 2016-17

2: 2020-21

3: 2018-19

4: 2014-15

5: 2023-24

6: 2017-18

7: 2021-22 (δεν συμπεριλαμβάνεται η άνοιξη)

8: 2015-16

9: 2022-23

10: 2019-20 (δεν συμπεριλαμβάνεται η άνοιξη)

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Yata είπε:

Πολύ καλύτερος από τον προηγούμενο στα βόρεια. Αποκορύφωμα προφανώς ο χιονιάς στις 20/1. Εκτός από αυτο, χιόνισε αρκετές φορές σε χαμηλά υψόμετρα το 1ο μισό του. Είχαμε όμως και το έκτρωμα τις ημέρες των γιορτών και έναν από τους χειρότερους Φεβρουάριους.

Υπήρξαν χειμώνες τον 20ο αιωνα χειρότεροι από τον περασμένο.

Κατάταξη των τελευταίων 10 χειμώνων για την Κεντρικη Μακεδονία:

1: 2016-17

2: 2020-21

3: 2018-19

4: 2014-15

5: 2023-24

6: 2017-18

7: 2021-22 (δεν συμπεριλαμβάνεται η άνοιξη)

8: 2015-16

9: 2022-23

10: 2019-20 (δεν συμπεριλαμβάνεται η άνοιξη)

Τον 21-22 με τόσο κρύο τον νικάει για πάνω; Επίσης 18-19 πως και όχι 2ο;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

0/10 για Αττική (και συνολικά για την νότια Ελλάδα τολμώ να πω). Ατελείωτα 20αρια, ατελείωτη ηλιοφάνεια, βροχές μικρής διάρκειας και συνεχή ρεκόρ ζέστης σχεδόν κάθε μήνα. Το μόνο θετικό το χαμηλό κόστος θέρμανσης, αφού χρειάστηκε μόλις λίγες μέρες τον Ιανουάριο, τουλάχιστον στα μπετά του Κέντρου. Βέβαια, τα χρήματα που εξοικονομήσαμε τον χειμώνα πλέον τα "καίμε" με 6 μήνες Ιάπωνα από Μάιο μέχρι αρχές Νοεμβρίου (!!) βλ. 2023

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
12 hours ago, galatsioths said:

Τον 21-22 με τόσο κρύο τον νικάει για πάνω; Επίσης 18-19 πως και όχι 2ο;;;

Το 2020-21 είχε τρομερές καταιγίδες όπου θύμιζαν καλοκαίρι και γενικώς πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον καθόλη την διάρκεια του. Το 2018-19 είχε κάποια νεκρά διαστήματα και ήταν πολύ πιο ξηρός, με εξαίρεση κάποιες μπόρες στα τέλη του Γενάρη

Το 2021-22 ήταν τραγωδία για την κ. Μακεδονία και επίσης ήταν πολύ ξηρός. Τον έσωσαν κάπως τα κρύα, τα οποία συγκριτικά με τους τοπ 3 ήταν για γέλια.

Ακόμα και ο 2015-16 είχε πιο πολλά κρύα και χιόνια αλλά με τα εκτρωματα του Δεκέμβρη και του Φλεβάρη δε μπορώ να τον βάλω πιο πανω

Το 2017-18 είχε αφθονες βροχές αλλα και χιόνια στα τέλη του, αλλά αν συμπεριλάβω τον Μαρτη του 22 τότε ο 2017-18 είναι πιο κατω

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειμωνιατικη μερα για μενα ειναι οταν το μεσημερι εχει κατω απο 6 βαθμους, ζητημα να ειχαμε 15 τετοιες μερες φετος στα πεδινα της Μακεδονιας....

Νταξει χιονισε 3 φορες αλλα δεν αρκει αυτο, ολος ο Φλεβαρης εφυγε ηλιολουστος με 17αρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 ώρες πριν, Yata είπε:

Πολύ καλύτερος από τον προηγούμενο στα βόρεια. Αποκορύφωμα προφανώς ο χιονιάς στις 20/1. Εκτός από αυτο, χιόνισε αρκετές φορές σε χαμηλά υψόμετρα το 1ο μισό του. Είχαμε όμως και το έκτρωμα τις ημέρες των γιορτών και έναν από τους χειρότερους Φεβρουάριους.

Υπήρξαν χειμώνες τον 20ο αιωνα χειρότεροι από τον περασμένο.

Κατάταξη των τελευταίων 10 χειμώνων για την Κεντρικη Μακεδονία:

1: 2016-17

2: 2020-21

3: 2018-19

4: 2014-15

5: 2023-24

6: 2017-18

7: 2021-22 (δεν συμπεριλαμβάνεται η άνοιξη)

8: 2015-16

9: 2022-23

10: 2019-20 (δεν συμπεριλαμβάνεται η άνοιξη)

Να θυμίσω ότι μέχρι 21/3 χειμώνας θεωρείται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Πάτρα επίσης αδιάφορος. Υετικά 5/10. Θερμοκρασιακά 2/10. Συνδιαστικά περίπου 3,5/10.

Κρατάω το 0/10 για τυχόν μελλοντικές καταστάσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, galatsioths είπε:

Για Πάτρα επίσης αδιάφορος. Υετικά 5/10. Θερμοκρασιακά 2/10. Συνδιαστικά περίπου 3,5/10.

Κρατάω το 0/10 για τυχόν μελλοντικές καταστάσεις. 

νομίζω ότι όσο περνάνε τα χρόνια το 0 στα 10 θα ανανεώνεται, και ή απλά θα βαθμολογούμε τους προηγούμενους χειμώνες πιο πάνω, για να πάνε σωστά τα στάνταρτσ... Την ίδια λογική δηλαδή με την αλλαγή των κλιματικών 30ετίας που πλέον χρησιμοποιούμε την καινούργια πιο θερμή 30ετία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, galatsioths είπε:

Κρατάω το 0/10 για τυχόν μελλοντικές καταστάσεις. 

Για του χρόνου δηλαδή 🤣

Κι εδώ τι να πω, μιλάμε για καιρικό έκτρωμα, αλλά όχι χειρότερο από κάποιες άλλες περιοχές..

Η μόνη κακοκαιρία ουσιαστικά χειμωνιάτικης υφής ήταν η Αυγή που ωστόσο αποδείχθηκε πολύ κατώτερη από τα προβλεπόμενα..

Ένα πράγμα θα πω: Κατάντια..χμ.. με συγχωρείτε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν χρειάζεται καν να το συζητήσουμε ..δυστυχώς περάσαμε έναν από τους χειρότερους χειμώνες των τελευταίων ετών μαζί με το 06-07 κονταροχτυπιούνται.... και ούτε οι 4-5 μέρες με "κακοκαιρία" στις 90 δεν μπορούν να σώσουν την κατάσταση που απλά έτυχε να δώσουν χιόνια σε χαμηλά υψόμετρα , σε συγκεκριμένες περιοχές και ορισμένες από αυτές όχι όλες,...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο χειρότερος Χειμώνας που θυμάμαι ο φετινός και μόνο με τον 06-07 μπορεί να συγκριθεί, δηλαδή όσο θυμάμαι τον εαυτό μου αυτοί οι δύο έχουν μείνει στη μνήμη μου ως το απόλυτο αίσχος. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι φέτος για πρώτη φορά τα χοντρά μπουφάν έμειναν κυρίως στη ντουλάπα, χρησιμοποιήθηκαν ελάχιστες φορές και γενικά όλη η περίοδος θύμιζε μια γλυκιά Άνοιξη. Μόνη εξαίρεση το τριήμερο του χιονιά που έβαλε πολύ χιόνι στα ημιορεινά - ορεινά της Αττικής. Τα ίδια και για τα μέρη καταγωγής μου απ' τους χειρότερους Χειμώνες ever μαζί με τον 06-07.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και το 99% των χιονοφιλων ψαχνουν το πεδινο χιονι στη πραγματικοτητα ο χειμωνας μπορει να κριθει μονο απ το 1% των ορεσιβιων..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εξαιρετικός

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρα από την κλιματική αλλαγή ο χειμώνας ήταν απαράδεκτος για την Ελλάδα. Στις σκανδιναβικές χώρες είδαμε πως πήγε. Η υπερθέρμανση προφανώς εξελίσσεται αλλά δε σημαίνει ότι ο επόμενος θα είναι χειρότερος... Όπως και να χει θερμοκρασιακά τον βαθμολογώ:

με τα σημερινά δεδομένα 2/10 (μπορεί και χειρότερα δυνατά σενάρια... όλοι συμφωνούμε νομίζω... θα το δούμε και στο μέλλον)

με τα δεδομένα του 1900-1970 0/10 (για τότε ναι θα ήταν το θερμότερο σενάριο χειμώνα... εξωπραγματικό δηλαδή)

με μελλοντικά 2030-2070 ίσως και 5/10 (δηλαδή πιθανό ένας μέσος χειμώνας για τότε!) μακάρι όχι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, galatsioths said:

Πέρα από την κλιματική αλλαγή ο χειμώνας ήταν απαράδεκτος για την Ελλάδα. Στις σκανδιναβικές χώρες είδαμε πως πήγε. Η υπερθέρμανση προφανώς εξελίσσεται αλλά δε σημαίνει ότι ο επόμενος θα είναι χειρότερος... Όπως και να χει θερμοκρασιακά τον βαθμολογώ:

με τα σημερινά δεδομένα 2/10 (μπορεί και χειρότερα δυνατά σενάρια... όλοι συμφωνούμε νομίζω... θα το δούμε και στο μέλλον)

με τα δεδομένα του 1900-1970 0/10 (για τότε ναι θα ήταν το θερμότερο σενάριο χειμώνα... εξωπραγματικό δηλαδή)

με μελλοντικά 2030-2070 ίσως και 5/10 (δηλαδή πιθανό ένας μέσος χειμώνας για τότε!) μακάρι όχι

Υπήρξαν μερικοι χειμώνες τον 20ο αιωνα που ξεπερνούν τον περασμένο

Τον χειμώνα 1950-51 δεν υπήρξε ημέρα με μονοψήφια μέγιστη στο Θησείο. ΟΥΤΕ ΜΙΑ. Ακόμα και το 2006-07 έκανε καποια κρύα κυριως τον Δεκέμβρη

Στο ΑΠΘ η χαμηλότερη max ήταν 5,6 στις 30/12.

1916-17 άλλο ένα τεράστιο έκτρωμα στο Θησείο με μικροπροσπάθειες για κρύο τον Φλεβάρη, περίπου ίδιες με αυτές του περασμενου Γενάρη. Δεκέμβρης και Γενάρης συνολικά ήταν θερμότεροι από οποιοδήποτε αντίστοιχο δίμηνο τον 21ο αιώνα.

Τότε δε ξέρω τι έκανε κεντροβορεια

1914-15 και 1903-04 επίσης τρομερά θερμοι και αδιαφοροι

1954-55 Δεκεμβριος-Φεβρουαριος καταστροφή πολύ χειρότερη από τον περασμένο χειμώνα αλλά τότε υπηρξε πολική εισβολή τον Μάρτιο

Αυτό που με φοβίζει είναι πως τα επόμενα χρόνια ίσως δούμε πολύ χειρότερους χειμωνες από αυτούς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Δεν απαντω και δε σχολιαζω παραπλανητικους τιτλους....😋Ο τιτλος λοιπον γραφει"Αποτιμηση χειμωνα 2023-2024"Μεγα λαθος λοιπον..Για να κανεις αποτιμηση σ εναν χειμωνα, πρεπει πρωτιστως να ερθει...Αρα ποια αποτιμηση να κανω και τι να κρινω..😘

"Ατελειωτο παρτυ καυσωνακια"επρεπε να ταν ο τιτλος...🤣

Να φυγει και να μην ξαναρθει...Υψωνω το μεσαιο δαχτυλο λοιπον και τον χαιρετω....

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Yata είπε:

Υπήρξαν μερικοι χειμώνες τον 20ο αιωνα που ξεπερνούν τον περασμένο

Τον χειμώνα 1950-51 δεν υπήρξε ημέρα με μονοψήφια μέγιστη στο Θησείο. ΟΥΤΕ ΜΙΑ. Ακόμα και το 2006-07 έκανε καποια κρύα κυριως τον Δεκέμβρη

Στο ΑΠΘ η χαμηλότερη max ήταν 5,6 στις 30/12.

1916-17 άλλο ένα τεράστιο έκτρωμα στο Θησείο με μικροπροσπάθειες για κρύο τον Φλεβάρη, περίπου ίδιες με αυτές του περασμενου Γενάρη. Δεκέμβρης και Γενάρης συνολικά ήταν θερμότεροι από οποιοδήποτε αντίστοιχο δίμηνο τον 21ο αιώνα.

Τότε δε ξέρω τι έκανε κεντροβορεια

1914-15 και 1903-04 επίσης τρομερά θερμοι και αδιαφοροι

1954-55 Δεκεμβριος-Φεβρουαριος καταστροφή πολύ χειρότερη από τον περασμένο χειμώνα αλλά τότε υπηρξε πολική εισβολή τον Μάρτιο

Αυτό που με φοβίζει είναι πως τα επόμενα χρόνια ίσως δούμε πολύ χειρότερους χειμωνες από αυτούς

και ο χειμώνας 1891-1892 φαίνεται χωρίς κρύο στο Θησείο..βλέπω δεν υπήρξε μέρα με μέγιστη κάτω από 10c μεταξύ Δεκέμβρη και Φλεβάρη ..μόνο μια μερα τον Μάρτη είχε μεγιστη 9,5c ...φαντάζομαι και τότε θα τους φάνηκε πολύ περίεργο με δεδομένο ότι ο προηγούμενος χειμώνας 1890-1891 και οι 2 επόμενοι 1892-93 και 1893-94 είχαν όλοι σοβαρές έως ακραίες πολικές εισβολές...

άσχετο: τώρα που κοιτάζω το 1891 ήταν απίστευτα ψυχρός χειμώνας ως προς το  μ.ο. στην Αθήνα...ο Φλεβάρης είχε μέση 5,5c στο Θησείο και αποτελεί τον ψυχρότερο μήνα ever από το 1890 και μετά για το Θησείο που βρίσκεται ο σταθμός στο ίδιο σημείο...ψυχρότερος και από το 1929 και το 2003

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Yata είπε:

Υπήρξαν μερικοι χειμώνες τον 20ο αιωνα που ξεπερνούν τον περασμένο

Τον χειμώνα 1950-51 δεν υπήρξε ημέρα με μονοψήφια μέγιστη στο Θησείο. ΟΥΤΕ ΜΙΑ. Ακόμα και το 2006-07 έκανε καποια κρύα κυριως τον Δεκέμβρη

Στο ΑΠΘ η χαμηλότερη max ήταν 5,6 στις 30/12.

1916-17 άλλο ένα τεράστιο έκτρωμα στο Θησείο με μικροπροσπάθειες για κρύο τον Φλεβάρη, περίπου ίδιες με αυτές του περασμενου Γενάρη. Δεκέμβρης και Γενάρης συνολικά ήταν θερμότεροι από οποιοδήποτε αντίστοιχο δίμηνο τον 21ο αιώνα.

Τότε δε ξέρω τι έκανε κεντροβορεια

1914-15 και 1903-04 επίσης τρομερά θερμοι και αδιαφοροι

1954-55 Δεκεμβριος-Φεβρουαριος καταστροφή πολύ χειρότερη από τον περασμένο χειμώνα αλλά τότε υπηρξε πολική εισβολή τον Μάρτιο

Αυτό που με φοβίζει είναι πως τα επόμενα χρόνια ίσως δούμε πολύ χειρότερους χειμωνες από αυτούς

Απίστευτο. Δε το ήξερα. Πολυ ωραια στοιχεία.

Δυστυχώς ναι θα δούμε και χειρότερα και το πιστεύω χωρίς να είμαι ειδικός όπως και οι περισσότεροι. Αλλά δεν αποκλείονται και οι καλές εξαιρέσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 11/3/2024 at 1:22 ΠΜ, South καυσωνάκιας είπε:

εξαιρετικός

Ε αφού μεχρι και τα χριστούγεννα με ρακετες βουτιές και ηλιοθεραπείες στις παραλίες ήταν.Δεν είχαμε 30 βαθμούς η και παραπάνω για να είναι καλοκαίρι με τα όλα του μέσα στον χειμώνα αλλά τον επόμενο χειμωνα ίσως γίνει πραγματικότητα και αυτό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πιο ακραίο που έχω βρει για τον Ελλαδικό χώρο είναι πως καθόλη τη διάρκεια του 2014 από 1-1 μέχρι 31-12 η Κάρπαθος ΕΜΥ δεν έπεσε κάτω από 11.4 ελάχιστη και κάτω από 16.2 μέγιστη ... Για την Κάσο ΕΜΥ δεν υπάρχουν πλήρη δεδομένα γμτ το 2014. Στάνταρ θα είχε πιο πάνω από Κάρπαθο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ο χειμώνας που μόλις πέρασε, ήταν κατά την προσωπική μου άποψη ο.τι χειρότερο σε συνολικό ύψος χιονόστρωσης , που αυτό αποτελεί κατεξοχήν δείκτη ποιότητας ενός χειμώνα, για το σύνολο σχεδόν των ορεινών και των ηπειρωτικών περιοχών της Ελλάδας. Στην ανατολική προσηνεμη χώρα, χιόνισε αξιοπρεπώς μόλις σε 3 χωριά, στον Άγιο Νεκτάριο Βιλίων, στην άνω Σέτα και  στο Ζερικι... Για τις 16 Δεκεμβρίου, την μόνη σοβαρή κακοκαιρία της βόρειας Ελλάδας, χιόνισε αξιοπρεπώς μόνο σε 5-6 αλπικά χωριά: Σαμαρίνα, Πισοδέρι, Νυμφαίο, Βλάστη, νέα Κοτύλη. Και αυτό έγινε μόνο μια φορά μέσα στο χειμώνα.... Σε ορεινά Καρδίτσας, Ευρυτανίας, Τρικάλων, Φωκίδας, Αρκαδίας, Αχαΐας κλπ, ο χειμώνας δεν ήρθε ποτέ. Θα λέγαμε λοιπόν, συνολικά, ότι ο χειμώνας ίσα που απασχόλησε ελάχιστα τα ορεινά της ΒΔ χώρας και την προσηνεμη χώρα για 3-4 ημέρες  μόνο με κάποια λίγα σχετικά χιόνια. Στην υπόλοιπη χώρα, το απόλυτο τίποτα. Ορεινά χωριά σε Αρκαδία και Ευρυτανία πχ σε υψόμετρο άνω των 1.000 μέτρων, και έβγαλαν το χειμώνα με 2-3 πασπαλες και ένα πενταποντο με το ζόρι... Αστεία πράγματα για χωριά που σε παλαιούς χειμώνες, μετρούσαν το χιόνι με το γόνατο...  Οπότε, φίλοι μου, μακάρι να μην ξαναζήσουμε τέτοιο καιρικό έκτρωμα. 

Επεξεργάστηκε από ORESIVIOS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...