Jump to content
Kibo

Ανάλυση χαρτών Απριλίου 2024.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ωχ πολλέςς διατάξεις βλέπω που πάνε χαμένες πάλι στον πιο άκυρο μήνα... πραγματικά ελπίζω να μην πάμε σε καμιά πολύ βροχέρη λόγω χαμηλών άνοιξη. Λόγω ασταθειών εννοείται.

 

μια διάταξη σαν του ευρωπαίου αλλά βορειότερα θα ήταν καλή, μιας και έτσι όπως είναι τώρα δίνει μηδεν δείκτες αστάθειας.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Giorgos-Larissa είπε:

Θυμάται κανείς πότε ήταν ο τελευταίος μήνας που θερμοκρασιακά βγήκε κάτω από τα κλιματικά;

Ο τελευταίος κάτω απ' τα πρόσφατα κλιματικά της τελευταίας 10ετιας ήταν ο Σεπτέμβριος

Ο τελευταίος κάτω απ' τα παλιά κλιματικά ήταν ο Μάιος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Το καλό είναι οτι και σχετικά ψύχρα να κάνει δεν θα χρειαστεί πια θέρμανση οπότε ολα καλά 

Εδώ πάντως βλέπω ότι θα ανάψει σίγουρα Δευτέρα πρωί, αλλά θέλω να πιστεύω πως δεν θα έχουμε το περσινό έκτρωμα που αναβαμε θέρμανση μια ανάσα πριν το καλοκαίρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ πάντως βλέπω ότι θα ανάψει σίγουρα Δευτέρα πρωί, αλλά θέλω να πιστεύω πως δεν θα έχουμε το περσινό έκτρωμα που αναβαμε θέρμανση μια ανάσα πριν το καλοκαίρι.

Φιλε  εισαι κρυουλιαρης

Απλα τα πραγματα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Φιλε  εισαι κρυουλιαρης

Απλα τα πραγματα

 

Δεν μένω μόνος στο σπίτι, όλοι κρυωνανε, πλην αδερφού, αλλά με μονοψηφιες ελάχιστες χρειάζεται η θέρμανση για να σπάσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Άκυρη... Μεσημβρινη κυκλοφορία από το 6αρι... Που δεν την είδαμε καθόλου το χειμώνα... Ρε τι τραβάμε κάθε Απρίλη?!! 

κλασσικά πράγματα.. και όχι η σωστή φράση είναι που δεν την είδαμε καθόλου 5 χειμώνες, και αν δεν σπάσει αυτός ο κύκλος, δεν θα δούμε ποτέ ξανά χειμώνα με δεδομένο την υπερθέμανση.

 

εντωμεταξύ ο ευρωπαίος έχει απερια χειμωνιάτικα σενάρια

gens-38-1-276.pnggens-24-1-306.pnggens-19-1-294.pnggens-35-1-294.pnggens-47-1-288.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ πάντως βλέπω ότι θα ανάψει σίγουρα Δευτέρα πρωί, αλλά θέλω να πιστεύω πως δεν θα έχουμε το περσινό έκτρωμα που αναβαμε θέρμανση μια ανάσα πριν το καλοκαίρι.

Πραγματι για να σπαει η υγρασία λιγο το βράδυ αλλα οκ δεν νομίζω να εχει διάρκεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε όχι ρε...δεν θέλω ούτε για ψέματα να βγουν τέτοιου είδους διατάξεις...είπα ότι το γλιτώσαμε για φέτος μετά από πολλά χρόνια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Της ανωμαλιας το αναγνωσμα...Και φετος...!!!Δεν υπαρχει πλεον λογικη στον καιρο..Η στατιστικη σηκωνει τα χερια ψηλα...Προσωπικα δεν θελω ζεστες απο τωρα αλλα τι να τα κανω τα οψιμα κρυα τετοια εποχη...Οταν επρεπε δεν ερχονται...Τωρα αχρηστα ειναι απο καθε αποψη...Απεχθανομαι τη ζεστη...Αλλα τα κρυα τα θελω τον χειμωνα,να συνδυαζονται με υετο και να μας θαβουν...Αυτο πλεον που συμβαινει τα τελευταια χρονια ειναι σαν να μας τρολαρει το ιδιο μας το χομπι..Εχει χαθει καθε εννοια της εποχης που βιωνουμε..Ακομα και τωρα αισθανεσαι οτι εξω εισαι μεσα Μαη και οχι αρχες Απριλη...Χαος απλα...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

κλασσικά πράγματα.. και όχι η σωστή φράση είναι που δεν την είδαμε καθόλου 5 χειμώνες, και αν δεν σπάσει αυτός ο κύκλος, δεν θα δούμε ποτέ ξανά χειμώνα με δεδομένο την υπερθέμανση.

 

εντωμεταξύ ο ευρωπαίος έχει απερια χειμωνιάτικα σενάρια

gens-38-1-276.pnggens-24-1-306.pnggens-19-1-294.pnggens-35-1-294.pnggens-47-1-288.png

Δεν παει στα τσακιδια αυτο το σιχαμα με τον χειμωνιατικο υετο στα ΒΔ. Πολυ καλυτερα ειναι με 20αρια τωρα η αν εχει υετο με κρυες θερμοκρασιες εποχης.

Μακαρι τωρα να μην βγει η αν βγει κατι τετοιο να σκασει αλλου η προς αιγαιο ωστε να εχουμε εστω ξεροκρυο στα ΒΔ.

Χειμωνιατικο υετο θελουμε στα ΒΔ και σερι αν γινεται απο αρχες Νοεμβρη μεχρι και τελη Μαρτιου. Τωρα μονο ανοιξιατιο υετο θελουμε εδω και normal κρυο με χιονια αντε στις κορυφες.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας έρθουν έστω αργά κάποια κρύα και όσο το δυνατόν περισσότερες βροχές αλλιώς θα καιγονται τα δάση απο τον Απρίλιο. Και μακάρι να αποφύγουμε μετά τις υπερβολικές ζέστες του χειμώνα το πολύ καυτό καλοκαίρι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Δυστυχώς βγάζει την επικοτερη χειμωνιάτικη κυκλοφορία ο τζίφος εκ νέου. Εγώ όσο βλέπω να βγαίνουν τέτοιες διατάξεις απριλιο θα καίω τον επόμενο χειμωνα από τώρα, όσο αντιεπιστημονικο και να ακούγεται αυτό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Της ανωμαλιας το αναγνωσμα...Και φετος...!!!Δεν υπαρχει πλεον λογικη στον καιρο..Η στατιστικη σηκωνει τα χερια ψηλα...Προσωπικα δεν θελω ζεστες απο τωρα αλλα τι να τα κανω τα οψιμα κρυα τετοια εποχη...Οταν επρεπε δεν ερχονται...Τωρα αχρηστα ειναι απο καθε αποψη...Απεχθανομαι τη ζεστη...Αλλα τα κρυα τα θελω τον χειμωνα,να συνδυαζονται με υετο και να μας θαβουν...Αυτο πλεον που συμβαινει τα τελευταια χρονια ειναι σαν να μας τρολαρει το ιδιο μας το χομπι..Εχει χαθει καθε εννοια της εποχης που βιωνουμε..Ακομα και τωρα αισθανεσαι οτι εξω εισαι μεσα Μαη και οχι αρχες Απριλη...Χαος απλα...

Προσωπικά έχω μπερδέψει τα θέλω μου...δεν θέλω αυτά που συνήθως θέλω και σιχαίνομαι αυτά που συνήθως λατρεύω και αυτά που σιχαίνομαι τα λατρεύω...και τραγουδάμε θα νε σα να μπαίνει η άνοιξη τον Οκτώβριο και σ'υννεφιασμενη Κυριακή τον Μάιο...😋...και αν κατάλαβες τι λέω ρίξε στο κορμί μου σπίρτο να πυρποληθω...🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Για 6 μερούλες ακόμη τουλάχιστον δεν υπάρχουν κρύα. Από εκεί κι έπειτα ότι και να κάνει, σε καμία περίπτωση δε νομίζω πως πρόκειται να φτάσουμε τους προηγούμενους δύο Απριλίους.

Τον περσινό Απρίλη (2023) μέχρι και τις 11 του μηνός τουλάχιστον, γράφαμε 4αρια στα 850 hPa και το πρωινό της 7ης/4, η 0 κάλυψε την ηπειρωτική Ελλάδα. Στο τελείωμα του μήνα είχαμε ακόμη μια ψυχρή εισβολή, με 4αρια στη συγκεκριμένη στάθμη.

Τον προπερσινο Απρίλη (2022) και μετά από έναν ιδιαίτερα ψυχρό χειμώνα, δεύτερο δεκαήμερο πιάσαμε δύο φορές τουλάχιστον τη 0 στα 850hPa σε κεντροβόρεια Ελλάδα.

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημαντικές αλλαγές από ευρωπαϊκό. Βέβαια δεν απέχει πολύ για ψυχρή εισβολή γίγας στην Ευρώπη για την εποχή...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έλεος με τα κωλοκρυα εκτός εποχής...Ζέστη να σπάσει το σερί της ανοιξιάτικης ανωμαλίας μπας και γυρίσει όταν πρέπει.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δείτε μ.ο ευρωπαίου... Ο ορισμός της κβ κυκλοφορίας ΑΝ βγει.

EDM1-240.GIF?05-0

Κοίτα ενας βρωμοκαιρος με κβ κοικλοφορια.Πρεπει να μπει τώρα η Αφρική στην αντεπιθεση όπως τον χειμώνα ας έχει και 30αρια 40αρια η και 50αρια.Αυτο το μπλε σίχαμα να μην κατέβει τώρα.Εμπρος καλή μου Αφρική κάνε αυτό ξέρεις καλά σε τέτοιες περιπτώσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...