Jump to content
Kibo

Ανάλυση χαρτών Απριλίου 2024.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Αν αναφερω οτι αυτα  ειναι σημαδια ερημοποιησης ?θα φανω υπερβολικος ε?

Αν δεν καταφερει να ριξει μια σταγονα βροχης τωρα ?ποτε ?

Στο ξερο και καυτο καλοκαιρι που μας περιμενει?

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καμία σχέση δεν έχουν οι θερμικές ηπειρωτικές αστάθειες με την θερμοκρασία της θάλασσας, ίσα ίσα θεωρητικά βάσει θέσης ήλιου και ψυχρών 500ριών λόγω εποχής η καλύτερη εποχή για τυπικές αστάθειες είναι Απρίλιος-Ιούνιος, καθώς μπορείς να έχεις αστάθειες μακριά από θάλασσα. Μετά τον Ιούνιο το cape μπάινει και από την θάλασσα λόγως θέρμανσης αυτών, δεν σημαίνει όμως ότι θα είναι περισσότερο, απλά θα μπαίνει μέσα στα ηπειρωτικά ανάλογα την διάταξη.

Προφανώς έχει και η θάλασσα έστω και κάποιον μικρό ρόλο, με τον κυριότερο βέβαια να είναι η διαφορά Τ επιφάνειας με 500. Τυπικά τον Απρίλιο λόγω ψυχρών θαλασσών η εξάτμιση είναι πολύ μικρή και ακόμα και με ψηλές θερμοκρασίες η ατμόσφαιρα είναι σε γενικές γραμμές ξηρή (μπορεί και κάτω από 50%μεση τιμή ως τα 5000 μέτρα). Τον Ιούνιο αντιθέτως η εξάτμιση όντας σημαντικά μεγαλύτερη λόγω θερμών θαλασσων ακόμα και με ίδιες Τ έχεις περισσότερους υδρατμούς στην ατμόσφαιρα που δύναται να συμπυκνώθουν. Άλλο 28 βαθμοί με 40% υγρασία και άλλο 28 βαθμοί με 60%. Σπανιες περιπτώσεις υπάρχουν όπως πχ του Απριλίου 2019 αλλά σύγκριση πχ Ιουνίου Απριλίου ακόμα και με ίδια Τ850 και ίδια Τ500 δεν είναι καν κοντά, πολύ ανώτερη η μέρα του Ιούνη!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Προφανώς έχει και η θάλασσα έστω και κάποιον μικρό ρόλο, με τον κυριότερο βέβαια να είναι η διαφορά Τ επιφάνειας με 500. Τυπικά τον Απρίλιο λόγω ψυχρών θαλασσών η εξάτμιση είναι πολύ μικρή και ακόμα και με ψηλές θερμοκρασίες η ατμόσφαιρα είναι σε γενικές γραμμές ξηρή (μπορεί και κάτω από 50%μεση τιμή ως τα 5000 μέτρα). Τον Ιούνιο αντιθέτως η εξάτμιση όντας σημαντικά μεγαλύτερη λόγω θερμών θαλασσων ακόμα και με ίδιες Τ έχεις περισσότερους υδρατμούς στην ατμόσφαιρα που δύναται να συμπυκνώθουν. Άλλο 28 βαθμοί με 40% υγρασία και άλλο 28 βαθμοί με 60%. Σπανιες περιπτώσεις υπάρχουν όπως πχ του Απριλίου 2019 αλλά σύγκριση πχ Ιουνίου Απριλίου ακόμα και με ίδια Τ850 και ίδια Τ500 δεν είναι καν κοντά, πολύ ανώτερη η μέρα του Ιούνη!

ναι προφανώς ο Ιούνιος είναι καλύτερος από τον Απρίλιο, και βασικά καλύτερος όλων, η σύγκριση είναι για Απρίλιο με τα τέλη της θερμικής περιόδου, δηλαδή τον Αύγουστο Σεπτέμβριο, που και τα 500αρια έχουν θερμανθεί, οπότε με μια διάταξη που δίνει μεγάλες τιμές αστάθειας στα ηπειρωτικά τον Απρίλη (και κυρίως τέλη) δεν μπορεί να δώσει της ίδιες τιμές αστάθειας τον Αύγουστο Σεπτέμβριο, καθώς το Cape εντοπίζεται μέσα στην θάλασσα, και δεν θα μεταφερθεί πάνω από την ξηρά. Για να έχεις εισαγωγή το Cape θάλασσας στην στεριά για ισχυρές καταιγίδες Αύγουστο-Σεπτεμβριο χρειάζεται μια έντονη ψυχρή λίμνη που με το ρεύμα στα διάφορα στρώματά της έχει την δυνατότητα για την μεταφορά των υδρατμών στα ηπειρωτικά. Το καλύτερο παράδειγμα είναι ο Σεπτέμβριος του 2016

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

 

Σε κάθε περίπτωση με την σωστή διάταξη δυνατές καταιγίδες θερμικού τύπου στα ηπειρωτικά μπορούν να βγουν από τέλη Απρίλη έως τέλη Σεπτέμβρη.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι προφανώς ο Ιούνιος είναι καλύτερος από τον Αρίλιο, και βασικά καλύτερος όλων, η σύγκριση είναι για Απρίλιο με τα τέλη τηςν θερμικής περιόδους, δηλαδή τον Αύγουστο Σεπτέμβριο, που και τα 500αρια έχουν θερμανθεί, οπότε με μια διάταξη που δίνει μεγάλες τιμές αστάθειας στα ηπειρωτικά τον Απρίλη (και κυρίως τέλη) δεν μπορεί αν δώσει της ίδιες τιμές αστάθειας τον Αύγουσρο Σεπτέπεμβριο, καθώς το Cape εντοπίζεται μέσα στην θάλασσα, και δεν θα μεταφερθεί πάνω από την ξηρά. Για να έχεις εισαγωγή το Cape θάλασσας στην στεριά για ισχυρές καταιγίδες Αύγουστο-Σεπτεμβριο χρειάζεται μια έντονη ψυχρή λίμνη που με το ρεύμα στα διάφορα στρώματά της έχει την δυνατότητα για την μεταφορά των υδρατμών στα ηπειρωτικά. Το καλύτερο παράδειγμα είναι ο Σεπτέμβριος του 2016

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

 

Σε κάθε περίπτωση με την σωστή διάταξη δυνατές καταιγίδες θερμικού τύπου στα ηπειρωτικά μπορούν να βγουν από τέλη Απρίλη έως τέλη Σεπτέμβρη.

 

Ναι για Σεπτέμβριο ξέρω, ο Ιούνης είναι το έπος, για αυτό θεωρώ ότι ακόμα πρέπει να κυνηγάμε τα χαμηλά και όχι τις αστάθειες, εξάλλου τα χαμηλά απ' τον Ιούνιο ως τον Αύγουστο είναι σπάνια οπότε αναγκαστικά ελπίζουμε στις αστάθειες. Θα μου πεις εσενα αυτό σου αρέσει και είναι θεμιτό, απλά στις 10-15 μέρες πολύ πάνω απ' τα κλιματικά εποχής τον Απρίλιο ζήτημα μια να κάνει αστάθεια σοβαρή, οπότε περισσότερο η όλη κατάσταση θα μειώσει τα αποθέματα νερού παρά θα τα αναπληρώσει. Μακάρι να δούμε βροχές οποιασδήποτε μορφής αλλά εγώ τέτοια εποχή αυτή την ζέστη δεν την παλεύω με μόνιμη λιακάδα!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Στο θερμο και καυτο καλοκαιρι που μας περιμενει?

Ευτυχως εχουμε ακομα χρονο πριν ξεκινησουμε να βραζουμε ζωντανοι.

Ελληνικο καλοκαιρι με ασταματητες επιθεσεις απο κουνουπια - ασταματητος ιδρωτας - αισθηση βρασιματος- heat index 50+ σε περιοχες της βορειας και δυτικης ελλαδας και ως συνηθως τους καυσωνες που πιανουν τα μοντελα μια δυο εβδομαδες πριν δεν χανονται με τιποτα...και η γνωστη παρηγορια που εχουμε για τον αυγουστο για την νυχτα που θα μεγαλωσει και αλλο. 

Μονη αληθινη παρηγορια εδω μεσα στον εφιαλτη με το ονομα Ελληνικο καλοκαιρι  ειναι το βραδυ που αρχιζει η μαγεια της αναστροφης και τα πρωινα ειναι με 15 - 16 βαθμους.

Πολυ πιο σημαντικο και απο το χιονι  να υπαρχει το φαινομενο της αναστροφης μιας και σταματαει το καιρικο βασανηστιριο που σε βραζει ζωντανο μεσα στο Ελληνικο καλοκαιρι και δινει ανθρωπινες καιρικες συνθηκες. Μετα εννοειται ειναι το χιονι.

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θα μιλησω καθολου για το χειμωνα..αλλα για το μισο της ανοιξης μεχρι 15 απριλιου που  θα ναι απ τα πιο ζεστα και ανυδρα ολων των εποχων..

Απορω και εκπλησσομαι αρνητικα με τα θελω πολλων καιροφιλων παιδιων εδω μεσα για το υπολοιπο μισο της ανοιξης..αυτο τιποτα αλλο

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, SNOW ADDICTION είπε:

θα συμφωνήσω απόλυτα ,,, κοντόφθαλμες και τοπικιστικές λογικές γράφονται κατά καιρούς και με στενοχωρεί ιδιαίτερα το γεγονός ,,,, αλλά και το φόρουμ μία εικόνα της κοινωνίας είναι ,,, μιας κοινωνίας σε παρακμή αξιών από όποια πλευρά και να το δεις ,,, από την άλλη όμως ο καθένας είναι ελεύθερος να γράφει αυτό που σκέφθεται εφ' όσον το γραφώμενό του δεν αντιβαίνει στους κάνονες δεοντολογίας ,,,, συγνώμη για το off topic ,,,

εγω θελω ζεστες και ασταθειες. δλδ και τα δυο μαζι.
το εκτρωμα που περναμε δεν ειναι κανενα απο τα δυο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Ναι για Σεπτέμβριο ξέρω, ο Ιούνης είναι το έπος, για αυτό θεωρώ ότι ακόμα πρέπει να κυνηγάμε τα χαμηλά και όχι τις αστάθειες, εξάλλου τα χαμηλά απ' τον Ιούνιο ως τον Αύγουστο είναι σπάνια οπότε αναγκαστικά ελπίζουμε στις αστάθειες. Θα μου πεις εσενα αυτό σου αρέσει και είναι θεμιτό, απλά στις 10-15 μέρες πολύ πάνω απ' τα κλιματικά εποχής τον Απρίλιο ζήτημα μια να κάνει αστάθεια σοβαρή, οπότε περισσότερο η όλη κατάσταση θα μειώσει τα αποθέματα νερού παρά θα τα αναπληρώσει. Μακάρι να δούμε βροχές οποιασδήποτε μορφής αλλά εγώ τέτοια εποχή αυτή την ζέστη δεν την παλεύω με μόνιμη λιακάδα!

Κοίτα εγώ κυνηγάω πάντα ότι μου προσφέρει μεγαλύτερο καιρικό ενδιαφέρον, και στα δικά μου ξέρεςι τι είναι, η καταιγίδα . Οπότε κυνηγάω αστάθειες από τώρα μέχρι Σεπτέμβρη, και αμέσως μετά κηνυγάω δυνατά χαμηλά από δυτικά με την μορφή suall line ώστε να έχω πάλι καταιγίδες.. χεχε Και είναι πιο δυναμικές τότε λο΄γω θερμών θαλασσών σε σχέση με τώρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν ήταν χειμώνας το 12αρι του τζίφου θα ήταν θαψιμο.

Επειδη ομως ειναι Απριλης,ειναι κραξιμο..🤣

Μακαρι να βγει διαταραχαρα...Υπαρχουν ενδειξεις βελτιωσης...Απ ολα τα μοντελα!!!

Τζιφος..Επειγοντως νερααααααα!!!

216-574GR.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, KapelosG said:

Δυστυχώς όχι απλά θερμός αλλά πιθανότατα ο θερμότερος εβερ, θα κονταριστει με 2016 και 2018 ξεκάθαρα. Όσον αφορά τα ξεροκρυα που ακούγονται μόνο ο τζιφος τα δίνει, οι υπόλοιποι απλά δίνουν πτώση στα κλιματικά μετά τις 16/4 δηλαδή σε έναν αιώνα. Είδαμε και στο διάστημα 11-15 που έδιναν κρύο πριν 6 μέρες τι εγινε

Σωστά μέχρι τις 17-18 που μπορούμε να δούμε με σχετική ασφάλεια θα έχουμε πάνω από τα κλιματικά. Ως σημαντικά πάνω από τα κλιματικά εξαρτάται το μοντέλο. Αυτό και μόνο αρκεί για να έχουμε φτάσει 20 Απριλίου και μέχρι τότε να βγαίνει ο θερμότερος έβερ. Για το 3ο δεκαήμερο θα δούμε αλλά ακόμα κ να πέσει στα κλιματικά το 3ο δεκαήμερο θα είναι πάλι σημαντικά θερμότερος. 

Να δούμε αν το 27.3 του 2018 στο Κοπανάκι μπορεί να σπάσει...

1725694231_Screenshot2024-04-08at8_00_47PM.png.3448896ca391852cd72e589e5ac9fdf1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τη καλησπέρα μου!

Εμένα τα σενάρια που μου αρέσουν είναι αυτά που κάνουν αποκοπή στη Κορσική στις 180h, και μας φέρνουν τη διαταραχή απο τα δυτικά, είτε ως οργανωμένο αβαθές χαμηλό είτε ως ψυχρή λίμνη (π.χ. σενάρια τζίφου 2, 5, 7, 12). Δε χρειάζεται να ξεπαγιάσουμε (που λέει ο λόγος) Απρίλη μήνα για να δούμε καλά νερά. Από εκεί και πέρα δεν είναι στο χέρι μας και θα είμαστε πραγματικά τυχεροί άμα βραχούμε αξιόλογα, με τον όποιο τρόπο συμβεί αυτό.

Καμία σχέση το κοντρόλ ας πούμε..

GFSC00EU12_210_1.png.c979187cdd045e79ec60d63c1eb2d68c.png

... με αυτό (σενάριο 5)!

GFSP05EU12_234_1.png.e2e73adcb47632e79d5b0cf357ead558.png

Κάτι σαν το δεύτερο θέλουμε αλλά θα συμβιβαστούμε με ότι πάρουμε.

Στη πρώτη περίπτωση για τα ηπειρωτικά, θα είχαμε εξπες πέρασμα από τα βορειοδυτικά λόγω του μετώπου, ισχυρούς ΒΔ ανέμους και πολύ κρύο για την εποχή. Πρόσκαιρα θα έπεφταν χιόνια και σε χαμηλά για την εποχή υψόμετρα, ενώ στη συνέχεια η κακοκαιρία θα γινόταν πιο προσήνεμη, με τα όποια φαινόμενα να εντοπίζονται στα ανατολικά ηπερωτικά, το Αιγαίο και τη Κρήτη μέχρι κι εκεί να σταματίσουν τελείως, με ισχυρότατους πάλι βοριάδες και τσουχτερό κρύο.

Στη δεύτερη περίπτωση, θα είχαμε σίγουρη 48ωρη κακοκαιρία στη χώρα μας... ασε που παίζει και τριήμερη σε μερικά σενάρια (και σε αυτό!), αναλόγως τη λίμνη. Ακόμη καλύτερα! Ωραιότατο και σταδιακό σάρωμα από δυτικά προς τα ανατολικά. Φαινόμενα, διάρκεια και ΟΧΙ ξεπάγιασμα εκτός εποχής!

Μακάρι μπορούσα να επιλέξω αλλά δεν είμαι δυστυχώς ο Θεός. Ένας είναι ο Θεός...... μπορεί βέβαια να συμβεί κάτι ενδιάμεσο ή να μη συμβεί και τίποτα απ' τα παραπάνω σε πρώτο χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα...Υπαρχει ενδεχομενο να βγει σοβαρη κακοκαιρια μεταξυ 17-20 του μηνα..Ολα θα εξαρτηθουν οπως εχω ξαναγραψει απο την κλιση του αυλωνα...

Ενδεικτικα ευρωπαικο σημερα..

ECM1-216.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Tετοια να δειχνει ο τζιφος και αντε παλι να ξεκινησουν να γραφονται σε σοκ οι ελληνες μετεωρολογοι και οι μισοι απο αυτους τρελαθηκαν γιατι ανοιξαν οι πυλες του κρυου απο βορεια.

Μας εχουν λειψει τετοιες ειδησεις λογο των ασταματητων θερμων εισβολων.

Με τον παρακατω χαρτη σοκαριστικες αναμενονται να ειναι οι δηλωσεις απο τους ελληνες μετεωρολογους μιας και το κρυο ειναι τοσο κοντα στην Ελλαδα. 

gfs-1-210.png?6

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Tετοια να δειχνει ο τζιφος και αντε παλι να ξεκινησουν να γραφονται σε σοκ οι ελληνες μετεωρολογοι και οι μισοι απο αυτους τρελαθηκαν γιατι ανοιξαν οι πυλες του κρυου απο βορεια.

Μας εχουν λειψει τετοιες ειδησεις λογο των ασταματητων θερμων εισβολων.

Με τον παρακατω χαρτη σοκαριστικες αναμενονται να ειναι οι δηλωσεις απο τους ελληνες μετεωρολογους μιας και το κρυο ειναι τοσο κοντα στην Ελλαδα. 

gfs-1-210.png?6

 

 

Ρεκορ δασικων πυρκαγιων απο  απριλιο κιολας μηνα,αλλα τον τακη και τον κιτσο εδω μεσα τον χαλουσαν  να βρεχει αυτη την εποχη . Διοτι προτιμουσαν  να πηγαινουν τις  βολτες τους  σε μαγαζια, και σε παρκα.

Λουστειτε τα τωρα

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Ψόφια πράγματα από βροχές και στην τελική ούτε πτώση δεν θα έχουμε. Απλά στα κλιματικά για 1-2 μέρες....

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

πτωσάρα θα είναι.. αφού θα φτάσουμε πάλι +16 στα 850 χαχαχα. Βέβαια υπάρχουν πολλά σενάρια που μπορούν να φέρουν το 0 στα 850. πχ 12αρι αικον

και με 500αρια τέρατα

icon-6-180.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 8/4/2024 at 3:52 ΜΜ, Tolisk20 είπε:

Δεν θα μιλησω καθολου για το χειμωνα..αλλα για το μισο της ανοιξης μεχρι 15 απριλιου που  θα ναι απ τα πιο ζεστα και ανυδρα ολων των εποχων..

Απορω και εκπλησσομαι αρνητικα με τα θελω πολλων καιροφιλων παιδιων εδω μεσα για το υπολοιπο μισο της ανοιξης..αυτο τιποτα αλλο

 

Θα διαφωνήσω. Μάρτη είχαμε αρκετές βροχές σε όλη την Ελλάδα. Επίσης το μισό της άνοιξης δεν είναι 15 Απριλίου αλλά περίπου 22-23 Απριλίου αν το δεις κλιματολογικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, Evan είπε:

Χιονια ορεινά….καταπληκτικα βαδίζει ο καιρός….ελαιολαδο του χρόνου 89,99lt…κι είμαι σίγουρος ρε….οι αγελάδες φταίνε για όλα αυτά!!!

Αδερφε με το συμπαθειο το τι χιονι ειχαν φαει τα ορεινα μας ανω των 1500 μετρων τους απριληδες περασμενων 10ετιων και ποσο σημαντικο ηταν το λιωσιμο τους για τον υδροφορο οριζοντα  και ποσο φθηνο παρεμενε το λαδακι μας..

Σε λιγο δεν θα μεινει ελαιωνας απ τις φωτιες..οπως της αμφισσας το 22..οποτε σιγουρα το ελαιολαδο θα παει στα υψη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Αδερφε με το συμπαθειο το τι χιονι ειχαν φαει τα ορεινα μας ανω των 1500 μετρων τους απριληδες περασμενων 10ετιων και ποσο σημαντικο ηταν το λιωσιμο τους για τον υδροφορο οριζοντα  και ποσο φθηνο παρεμενε το λαδακι μας..

Σε λιγο δεν θα μεινει ελαιωνας απ τις φωτιες..οπως της αμφισσας το 22..οποτε σιγουρα το ελαιολαδο θα παει στα υψη..

Με τον ρνα h τον άλλο τρόπο πονεμένη ιστοριούλες το ελαιόλαδο. Προσωπικά έχω χάσει μεγάλο μέρος του εισοδήματος μου εξαιτίας της τιμής του 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...