Jump to content
teo_73

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το θέλω το θέλω το θέλω!!! Θέλω κατανομή φαινομένων wrf [όσο αναξιόπιστο και να είναι..]

nmm-1-51-0.png?25-19

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Το Σάββατο ετοιμάζεται για μεγάλη καταιγίδα και η Θεσσαλονίκη!

λες?...η αληθεια ειναι οτι δεν το πολυεχω με τις καταιγιδες και τις αιτιες δημιουργειας τους..αλλα απο τα λιγα που ξερω και με βαση του δεικτες ασταθειας που ανεβασες εμεις δεν ειμαστε μεσα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, notios_polos είπε:

λες?...η αληθεια ειναι οτι δεν το πολυεχω με τις καταιγιδες και τις αιτιες δημιουργειας τους..αλλα απο τα λιγα που ξερω και με βαση του δεικτες ασταθειας που ανεβασες εμεις δεν ειμαστε μεσα...

Σημασία έχει να είναι μέσα η περιοχή από την οποία  θα σου έρθει καταιγίδα, στην προκειμένη δυτικά σου, οπότε με την κίνηση θα έρθει προς εσένα. Το αν θα είναι δυνατή εξαρτάται από την ώρα που θα βρίσκεται σε περιοχές με χαμηλό ή μηδενικό Cape. Όμως αυτή θα είναι πολύ μικρή, άρα θα φας καλά. Αυτή είναι η άποψή μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να δούμε τι θα δείξει το 18αρι.. ΕΙλικρινά αν μείνουμε στα 1300-1400 j/kg δηλαδή το σκούρο κίτρινο χρώμα και -5 Li θα είμαι ευχαριστημένος.. Αλλά κάθε φορά που λέω δεν γίνεται να το πάει πιο πάνω το πάει.! Ο τζίφος στο 12αρι  έβγαλε 2200+ J/kg και -7 Li. μια από τα ίδια το παράλληλο. Πραγματικά αν δεν βγάλει μουφοσυννεφιά πολύ περιμένω μεγάλα πράγματα στην Λάρισα, θέλω wall cloud και με βάση τους δείκτες αστάθειας και ότι έρχεται μέτωπο, νομίζω ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

 

 

ωχωχωχ!! το 18αρι θα με διαψεύσει εκ νέου! Αν και δεν έχω δει μεγάλη ανάλυση στις 2 του Σαββάτου αύξησε και άλλο το Cape !!! Και μάλιστα συνεχίζει να βελτιώνει την διάταξη!! Και ο ευρωπαίος ακολουθούσε συνεχώς!!! Από ότι φαίνεται ο τζίφος δεν το κατέχει καθόλου τον χειμώνα, αλλά άνοιξη καλοκαίρι είναι σαφώς καλύτερος!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ!!!! Το έφτασε στα 2400J/kg!!  τρομερό βγες σε παρακαλώ βγες!!!!!!!!!!!!!!!!

Modele GFS - Carte prévisions

Καλημερα φιλαρακι..Μελανιασε τον..Ξερεις εσυ..Και που σαι..Στολισε τον καμπο...:classic_biggrin:

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα φιλαρακι..Μελανιασε τον..Ξερεις εσυ..Και που σαι..Στολισε τον καμπο...:classic_biggrin:

ξεκινάω περιοδεία χαχα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μικρή μείωση στο cape [αναμενόμενο βέβαια] αλλά με την νοτιότερη πορεία της αέριας μάζας από τα  βόρεια το εκμεταλλευόμαστε καλύτερα οπότε έχουμε αύξηση φαινομένων στα 6αρια. Πολύ καλό πραγματικά. Θα έχουμε συννεφιά σήμερα το βράδυ, άλλά αύριο το πρωί και μεσημέρι δεν θα είναι πυκνή, οπότε η δημιουργία ισχυρής καταιγίδας είναι δεδομένη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχεδόν 3200 J/kg cape το icon για αύριο.. τρομερό πραγματικά.. Το θέμα είναι οτι αν και είμαστε δίπλα στην κακοκαιρία, μοντελικά να πάει όσο λιγότερο βόρεια γίνεται, γιατί απλά πιο νότια δεν γίνεται. Και να δούμε αύριο το supercel Που αξίζει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πιο βόρεια [αναμενόμενο όπως είπα] οπότε ψιλομείωσε τα φαινόμενα. Βέβαια αύξησε το cape.. Πραγματικά έχω πολύ μεγάλη απορία για το τι θα γίνει τελικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ να περιμένω κάτι για αύριο; Βλέπω ότι το ρεύμα είναι δυτικό, ελαφρώς νότιο δυτικό. Ίσως το βορειοδυτικό να ήταν καλύτερο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Εδώ να περιμένω κάτι για αύριο; Βλέπω ότι το ρεύμα είναι δυτικό, ελαφρώς νότιο δυτικό. Ίσως το βορειοδυτικό να ήταν καλύτερο..

Σίγουρα αύριο θα δούμε μια εντυπωσιακά ηλεκτρική καταιγίδα, αλλά έχω αρκετές αμφιβολίες για τον υετό.  η Κατανομή μπορεί να αλλάξει, έχω δει σε διαταξεις που μου έκαναν για καταιγίδα ο τζίφος να μην δίνει τίποτα από φαινόμενα σε όλη την Θεσσαλία, και τελικά να γίνεται χαμός στα βόρεια τμήματά της. Θεωρητικά αύριο ο Βόλος είναι σε καλή μοίρα, αλλά σε καλύτερη η Λάρισα. Τρίκαλα και Καρδίτσα μάλλον θα μείνουν θεατές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αυτο που εχει ουσια ειναι οτι εφυγε η ανοιξη και δεν ακουμπησε,και ο μαιος μπαινει δροσερος και λογικα βροχερος με τετοιες διαταξεις.Τελος παντων φυσικα και μ αρεσουν οι καταιγιδες αλλα αυτο που πρωτιστος μ ενδιαφερει ειναι η δροσια ,ειναι να περναν οι μερες απο την σιχαμενη περιοδο χωρις να μας γλυφουν οι καυτες γλωσσες της αφρικης..και οσο αυτες οι γλωσσες σαν προοπτικη μενουν στον τοπο καταγωγη τους ειμαστε κερδισμενοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλος τα μοντέλα χαχα. Στο 18αρι ο τζίφος αύξησε και άλλο το cape Κι έφτασε εκ νέου -8 το Li. μένει να δούμε τι θα γίνει. Αϋριο θα έχουμε 5 βαθμούς μεγαλύτερη κατακόρυφη θερμοβαθμίδα από τα 850 στα 500hpa.  Αϋριο θέλω ηλεκτρικό ανά δεύτερο και wall cloud. Φυσικά οι τιμές cape συνηγορούν  σε αυτό, και σε ακόμα περισσότερα. Δηλαδή ανεμοστρόβιλο φυσικά!

 

 

Κρατάω μικρό καλάθι μόνο και μόνο επειδή δεν έχω ξαναδεί τέτοιο Cape και εν θελω να υπερβάλω!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Έτσι από περιέργεια, στις μεγάλες καταιγίδες στις ΗΠΑ, στις Great Plains, τι τιμές Cape και Li παίζουν;

Το icon έβγαλε 3200j/kg.. Τέτοιες τιμές παίζουν στην Αμερική. Ο μεγαλύτερος ανεμοστρόβιλος σημειώθηκε με 5000j/kg με 4.2 χιλιόμετρα πλάτος και πάνω από 400 χιλιόμετρα την ώρα ανέμους..! Οι τιμές αυτές που έχουμε αύριο στην Θεσσαλία από όσο έχω διαβάσει για κατηγοριοποίση με βάση το cape Μπορούν να βγάλουν μέχρι ανεμοστρόβιλο ef2 δηλαδή με ανέμους στα 200 χλμ/ώρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, g_ar είπε:

Έπος!

21-505GR.gif

εντωμεταξύ με αυτό

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

 

είχαμε αυτό

wXzXi64.jpg

 

 

Οπότε αύριο που θα έχουμε την εικόνα που έβαλες Γιώργο + το αίτιο ανωμεταφοράς  [ψυχρή εισβολή+ήλιος] τι άραγε θα πρέπει να περιμένω? χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν υπάρχει κάποιο μοντέλο που θέλω να πετύχει η κατανομή του υετού, αυτό δεν είναι άλλο από το wrf που δείχνει supercell πάνω από Λάρισα, και ανατολική Θεσσαλία γενικότερα...

nmm-1-20-0.png?27-00

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Αν υπάρχει κάποιο μοντέλο που θέλω να πετύχει η κατανομή του υετού, αυτό δεν είναι άλλο από το wrf που δείχνει supercell πάνω από Λάρισα, και ανατολική Θεσσαλία γενικότερα...

nmm-1-20-0.png?27-00

Κανόνισε να μη σου κάνει τίποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Philip είπε:

Κανόνισε να μη σου κάνει τίποτα

όχι ρε σήμερα? ΑΝ δεν κάνει σήμερα πότε θα κάνει? Είμαστε στο όριο αλλά είμαστε μέσα πιστεύω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, g_ar είπε:

Σαν να αύξησε την αστάθεια στα δυτικά ή μου φαίνεται;

20190427_100420.thumb.jpg.94b28df2eb84033656b42d7cae5cb798.jpg20190427_100428.thumb.jpg.54a3c99861e119665997f1fc01a6363e.jpg20190427_100440.thumb.jpg.ab0fd575da5c5bec9d6f683f55b3eadc.jpg

παντού την αύξησε γενικά στο 00αρι! Τώρα περιμένουμε το σύστημα δυτικά και θα απελευθερωθεί η δυναμική της ατμόσφαιρας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...