Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά κρίμα που δεν έβγαλα βίντεο παιδιά .Πρώτη φορά είδα το φαινόμενο του "rain bomb" και είναι όντως πολύ εντυπωσιακό πάρα το γεγονός ότι δεν ακούμπησε έδαφος αλλά εξελίχθηκε σε βροχοκουρτινα. Στα τελειώματα και ενώ πλησίαζε η λήξη, στην άκρη των νεφώσεων άρχισαν να δημιουργούνται mammatus τα οποία όμως τελικά εξελίχθηκαν 3 φορές σε rain bombs .Ειδικά το ένα ήταν πολύ έντονο και εντυπωσιακό. Ήμουν Άγιο Στέφανο και είχα Καλή θέα προς τα Δυτικά. Θα ψάξω κανένα time lapse από καμία κάμερα μήπως το έπιασε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eικόνες από το ΙΚΕΑ (αεροδρόμιο), νωρίτερα....7mm Μελίσσια....στο Γέρακα πολύ περισσότερο νερό.....

image.png.2221a90faaac14422e844cf129a1b831.png

image.png.b56465b56938f5933bfd1f412309f4c3.png

image.png.36a42fecae6626069704f427118dee3a.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι δυνατό οργανώνεται στην Δυτική Θεσσαλία με κατεύθυνση προς τα ανατολικά.

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν καμιά ώρα έβρεξε πάλι δυνατά στο Ιλιον. 

Βροχή και στα θεοδωριανα όπου πάει να κατοσταρησει ο μήνας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα είναι από τις μέρες που θα έκανα "storm chasing",άμα ήμουν στον Αλμυρό.

Λογικά αυτές οι καταιγίδες σε λίγες ώρες θα πρέπει να επηρεάσουν Λάρισα-Μαγνησια,πολύ πιο σύντομα την Λάρισα.

20190413_173654.jpg

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 minutes ago, g_ar είπε:

Σήμερα είναι από τις μέρες που θα έκανα "storm chasing",άμα ήμουν στον Αλμυρό.

Λογικά αυτές οι καταιγίδες σε λίγες ώρες θα πρέπει να επηρεάσουν Λάρισα-Μαγνησια,πολύ πιο σύντομα την Λάρισα.

20190413_173654.jpg

ενώθηκαν τώρα! βέβαια αυτή στα νότια βάση δορυφορικής εξασθένησε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos είπε:

Παραμύθια. Δεν μπορεί να επιβιώσει τίποτα για να φτάσει μέχρι εδώ. Πάμε γι' άλλα..

κάνε υπομονή βρε, πριν φτάσει στον Βόλο αναγκαστικά φτάνει στην Λάρισα, υπάρχει αρκετή αστάθεια για να υπστηριχτεί δημιουργία καταιγίδων μέχρι τις 8-9

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

γιατί πάλι πηγαίνω από μούφα σε μούφα γμτ.. είμαι σίγουρος ότι σε 1 εβδομάδα που θα επιστρέψω Λάρισα, όταν ξαναέρθει καταιγίδα, θα έχουμε πρόβλημα με στριμ και ατυχία  πφφ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ έχουμε τα πιο ευνοϊκά στριμ για Θεσσαλία αυτές τις τελευταίες μέρες, που αν είχαμε Ιουνη-Ιούλη θα βλέπαμε τέρατα μέσα στον κάμπο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ νερό και χαλάζι στον Τύρναβο, αν και σηκώθηκε το αεροπλάνο για να την διαλύσει δυστυχώς δεν τα κατάφερε. Δεν θυμάμαι και εγώ πόσες ανατροφοδοτήσεις έκανε από το βουνό μαζί με χαλάζι, τέτοια εμμονή λίγες φορές θυμάμαι. Ακόμα ρίχνει πάντως έξω ενώ και τα κεραυνίδια που σκάνε εκκωφαντικά είναι πολλά για την εποχή. 

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, MeteoTirnavos είπε:

Πολύ νερό και χαλάζι στον Τύρναβο, αν και σηκώθηκε το αεροπλάνο για να την διαλύσει δυστυχώς δεν τα κατάφερε. Δεν θυμάμαι και εγώ πόσες ανατροφοδοτήσεις έκανε από το βουνό μαζί με χαλάζι, τέτοια εμμονή λίγες φορές θυμάμαι. Ακόμα ρίχνει πάντως έξω ενώ και τα κεραυνίδια που σκάνε εκκωφαντικά είναι πολλά για την εποχή. 

θάνο εγώ κάθε φορά που θυμάμαι αστάθεια Απρίλιο στην Λάρισα, πάντα είχαμε τα αμόνια που έβγαιναν, αφού γρήγορα οι αναπτύξεις διαλυόντουσαν. Τι φάση τα τελευταία χρόνια οι καταιγίδες είναι πολύ δυνατές, και Ιούνιος να ήταν η εικόνα που βλέπω από την κάμερα πείθει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

θάνο εγώ κάθε φορά που θυμάμαι αστάθεια Απρίλιο στην Λάρισα, πάντα είχαμε τα αμόνια που έβγαιναν, αφού γρήγορα οι αναπτύξεις διαλυόντουσαν. Τι φάση τα τελευταία χρόνια οι καταιγίδες είναι πολύ δυνατές, και Ιούνιος να ήταν η εικόνα που βλέπω από την κάμερα πείθει!

Πραγματικά το σημερινό δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από καταιγίδα Ιουνίου, μιλάμε ότι πέφτουν συνέχεια κεραυνοί μέσα στο κάμπο. Θα έγραφα κατά την διάρκεια της καταιγίδας πιο συχνά αλλά έχουμε συνέχεια μικροδιακοπές ηλεκτρικού ρεύματος. Πάντως έπεσε πολύ νερό.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MeteoTirnavos είπε:

Πραγματικά το σημερινό δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από καταιγίδα Ιουνίου, μιλάμε ότι πέφτουν συνέχεια κεραυνοί μέσα στο κάμπο. Θα έγραφα κατά την διάρκεια της καταιγίδας πιο συχνά αλλά έχουμε συνέχεια μικροδιακοπές ηλεκτρικού ρεύματος. Πάντως έπεσε πολύ νερό.. 

μάλιστα Θάνο σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση.. Εντωμεταξύ συνεχίζουν οι ανατροφοδοτήσεις... 

 

by the way είδες τον καινούργιο χάρτη του Blitzorung?

http://map.blitzortung.org/#8.64/39.7064/22.2049

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

μάλιστα Θάνο σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση.. Εντωμεταξύ συνεχίζουν οι ανατροφοδοτήσεις... 

 

by the way είδες τον καινούργιο χάρτη του Blitzorung?

http://map.blitzortung.org/#8.64/39.7064/22.2049

Ναι τον είδα, έβαλα και screenshot τον χάρτη αν είδες στην προηγούμενη σελίδα. Ωραίο το σημερινό αν και το χαλάζι που έπεσε με χάλασε την διάθεση, ελπίζω να μην ζημιές..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, MeteoTirnavos είπε:

Ναι τον είδα, έβαλα και screenshot τον χάρτη αν είδες στην προηγούμενη σελίδα. Ωραίο το σημερινό αν και το χαλάζι που έπεσε με χάλασε την διάθεση, ελπίζω να μην ζημιές..

a οκ δεν το πρόσεξα. Σϊγουρα θα αποτελέσει ωραίο εργαλείο μιας και βλέπεις εύκολα κάθε πυρήνα ξεχωριστά, και μπορείς να καταλάβεις σε συνδυασμό με την δορυφορική, αν μιλάμε για multicell ή supercell στις περιπτώσεις φυσικά που μια ψυχρή λίμνη υποστηρίζει κάτι τέτοιο.

 

Εντωμεταξύ για εσένα που σε ενδιαφέρουν τα χωράφια [αν θυμάμαι έχει δεντράκια στον κήπο σου] είναι μεγάλο δίλημμα. γιατί ναι μεν σου αρέσουν οι καταιγίδες, αλλά από την άλλη αν κρύβουν χαλάζι, κάνει κακό στην σοδειά. Εγώ πάλι μου αρέσει το όσο πιο ακραίο είναι γιατί ευτυχώς δεν έχω να σκεφτώ κάτι τέτοιο, για αυτό βέβαια δεν κάνει τέτοια συχνά χαχα. Εντωμεταξύ παλιά που δεν σπούδαζα έχανα και πάλι καταιγίδες γιατί λίγο πριν αρχίζουν άρχιζαν τα ιδιαίτερα είται με τον μαθηματικό μου είτε με τον φυσικό μου.. Πρέπει να έχω χάσει τριψήφιο νούμερο καταιγιδών για αυτό τον λόγο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...