Jump to content
GEORGE SNOWMAN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12,4 χιλιοστά έπεσαν εδώ στο Μακροχωρι τα ξημερώματα από την ισχυρή καταιγίδα με αστραποβροντα που σημειώθηκε ...στα 36 χιλιοστά η κακοκαιρία τα 40 ο μήνας φυσικά καμία σχέση με τις 100αρες που έταζαν τα μοντέλα σε τρεις ημέρες αλλά κάτι είναι και αυτά...

κατα τα αλλά καλοκαιράκι μύρισε σήμερα το μεσημέρι που με τη βοήθεια του ηλίου πιάσαμε τους 26,2 βαθμούς και μετά από πολλές ημέρα κυκλοφορήσαμε με κοντομάνικα έστω για λίγες ώρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Καματερο...

 

FB_IMG_1558127091327.jpg

Απίστευτο!😯

Ζήσαμε να το δούμε κι αυτό. Εκχιονιστικό να καθαρίζει τους δρόμους  Μάη μήνα στο Καματερό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πανικός εχθές γύρω στις 16.30 στην περιοχή της Ερέτριας! Επί 10’ χαλαζι σε μέγεθος αμυγδάλου!!

Τεραστιες καταστροφές κυρίως στις ελιές όπου όλος ο άνθος βρέθηκε στη χώμα! 

Σε απόσταση 200-300 δυτικότερα ούτε σταγόνα! Η καταιγίδα γεννήθηκε πάνω από τον Ευβοϊκό Όλυμπο!

Κάπου εκεί στο βαθος δεξιά έγινε ο χαμος, ενώ η συγκεκριμένη καταιγίδα κινήθηκε ΒΔ και επηρέασε και την Στενή με 12 χιλιοστά & ξεθύμανε πάνω από την Αρτάκη και τα Ψαχνά! 

3671CD6B-4722-45F5-988F-169AE605B3E9.jpeg

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Άγγελος είπε:

Πανικός εχθές γύρω στις 16.30 στην περιοχή της Ερέτριας! Επί 10’ χαλαζι σε μέγεθος αμυγδάλου!!

Τεραστιες καταστροφές κυρίως στις ελιές όπου όλος ο άνθος βρέθηκε στη χώμα! 

Σε απόσταση 200-300 δυτικότερα ούτε σταγόνα! Η καταιγίδα γεννήθηκε πάνω από τον Ευβοϊκό Όλυμπο!

Κάπου εκεί στο βαθος δεξιά έγινε ο χαμος, ενώ η συγκεκριμένη καταιγίδα κινήθηκε ΒΔ και επηρέασε και την Στενή με 12 χιλιοστά & ξεθύμανε πάνω από την Αρτάκη και τα Ψαχνά! 

3671CD6B-4722-45F5-988F-169AE605B3E9.jpeg

Φοβερή εικόνα ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Tην ιδια μεγιστη ακριβως με του Γιωργου και εδω στο βουνο στις 14.27.Ειχα βγει για ψωνια και η αληθεια ειναι οτι μου ψιλοκακοφανηκε σημερα που ιδρωσα και ζεσταθηκα.Εχει βγαλει βεβαια αυτη την ινωδη-γαλακτωδη συννεφια και καπως σωζεται η κατασταση.

Αυριο θα εχουμε μια ανοδο 7c στα 850 αλλα ελεω πυκνοτερης συννεφιας η μεγιστη θερμοκρασια δεν αναμενεται να εχει διαφορα απο τους 26.5-27.5 που σημειωθηκε σημερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ρε  παιδιά αφήστε να ζεστάνει λίγο τρελαίνομαι να ακούω ότι κάποιος με 26 27 βαθμούς ζεσταίνεται

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Ρε  παιδιά αφήστε να ζεστάνει λίγο τρελαίνομαι να ακούω ότι κάποιος με 26 27 βαθμούς ζεσταίνεται

Εγω ρε Μιχαηλ στους 17-18 βαθμους (αν εχει ηλιο) ξεγυμνωνομαι, στους 27 απλα δε την παλευω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MenNaousa11 είπε:

Εγω ρε Μιχαηλ στους 17-18 βαθμους (αν εχει ηλιο) ξεγυμνωνομαι, στους 27 απλα δε την παλευω

με 17 18 βαθμούς φοράω φούτερ και ένα ενδιάμεσο μπουφάν [δηλαδή ούτε χειμερινό ούτε λεπτό αλλά κάτι ενδιάμεσο] και στον ήλιο είμαι μια χαρά.  Γενικά για κοντομάνικο και ήλιο θα πρέπει να έχει 30 βαθμούς τουλάχιστον για να είμαι έτσι ντυμένος. Τι στο καλό ρε γμτ ερπετό είμαι??? Δηλαδή με 40αρια και καύσωνες εσύ και πολλοί άλλοι πραγματικά υποφέρετε !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Ρε  παιδιά αφήστε να ζεστάνει λίγο τρελαίνομαι να ακούω ότι κάποιος με 26 27 βαθμούς ζεσταίνεται

Aγορινα μου...

1) Δεν περπαταμε συνεχεια στη σκια.Ειμαστε τη περισσοτερη ωρα κατω απο τον ηλιο,τουλαχιστον εμεις που περπαταμε πολυ η δουλευουμε σε εξωτερικους χωρους.Οποτε το 26-27 γινεται ευκολα 33-34c ακομα και με αυτη την ινωδη υψισυννεφια στα μεσα Μαη.Εαν ηταν μεσα Ιουνη και μετα με νταλα Ηλιο θα μιλαγαμε για 12c+ απ οτι δειχνει η σκια. Η παρακατω φωτο ειναι τραβηγμενη 5 παρα.

2) Η θερμοκρασια του ανθρωπου ειναι ''ρυθμισμενη'' στους 36.6c.Oτιδηποτε πανω απο αυτο (heat index) προκαλει θερμικη δυσφορια στους περισσοτερους.Ενα απλο 31αρι να εχεις,αν συνδιαστει με ενα 70αρι υγρασιας αυτοματως υπερβαινεις το οριο.

3) Με 18c και ηλιο εχω δει και εγω να κυκλοφορουν με φουτερ + μπουφαν  (+κοντομανικο απο μεσα,η ενα ψιλο μπλουζακι με μανικια) Το φορεσανε το πρωι ομως για να πανε στη δουλεια τους,οταν καλα καλα ο Ηλιος δεν ειχε βγει,ειχε 9-10c και πιθανων να φυσαγε.Οι ιδιοι ανθρωποι βριζουν το μεσημερι μες το λεωφορειο η στο δρομο που περπατανε γιατι πολυ απλα ιδρωνουν και ζεσταινονται με ολα αυτα,αν δε βγαλουν το μπουφαν.

4) Ναι εισαι ερπετο και το ξερεις.Εκτος απο ψυχροαιμο μεταβολισμο αρχιζω να πιστευω οτι εχεις και φολιδες στο σωμα.Οταν με το καλο βρεθουμε θα σε κερασω εναν αρουραιο!🐀

Εχεις τη κατανοηση και την εκτιμηση ολων των θηλαστικων του φορουμ🙂

IMG_20190518_164903.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφου ρε Μιχαηλ ολη μερα μπεκροπινουν οι γεροι..Και με ενα 250αρι τσιλιλη και με 25 μεγιστη σπαρταρανε...😂😂Μονο μις καταιγιδαρα μας σωζει..Να μας καταβρεξει,να μας στανιαρει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά τους 15 βάζω κοντομάνικο και μετά τους 20 κλιματιστικό στο κρύο... 

Πιο πολύ απ όλα στη ζωή μου μισώ τη ζέστη πάνω από 20 βαθμούς και τον ήλιο βέβαια... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε με τον ήλιο να το καταλάβω, αν και με θυμάμαι μια φορά που περπατούσα με φούτερ μεσημέρι και είχε 30 βαθμούς. Μισή ώρα περπάτημα και όντως ίσως να έφυγε και μια σταγόνα ιδρώτα, το παραδέχομαι. χαχαχαχα. Βέβαια εγώ όπως είναι λογικό έχω μεγάλο πρόβλημα με το κρύο.. Το πόσο θα ήθελα να χιονίζει με 20 και 30 βαθμούς δεν λέγεται χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πρώτο 27άρι είναι γεγονός για το Μακροχώρι για τον Μάιο....φουλ ανοιξιάτικες συνθήκες με ζεστούλα..αλλά ακόμα με το που νυχτώνει εχει αρκετή δροσιά δεν αντέχεις με κοντομάνικο στους 19,6 τώρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζέστανε κάπως απότομα χθες αφού φθάσαμε τους 28.8oC στον Τύρναβο και από ότι είδα είχαμε και τα πρώτα 30αρια τοπικά στον νομό Λάρισας. Σήμερα όπως αναμένονταν με την υψισυννεφιά κάπως την γλιτώνουμε και λογικά δεν θα ξεφύγει η θερμοκρασία πάνω από 30oC. Τα πρωινά ευτυχώς ακόμα είναι δροσερά, αν και από τις μονοψήφιες ελάχιστες που είχαμε έως τα μέσα του μήνα σταδιακά πλέον έχουμε ανεβεί στα επίπεδα των 13-14oC

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέτριος ανατολικός άνεμος σήμερα στην πόλη μας κ ενώ ξεκινήσαμε με σύννεφιά, μάλλον σε λίγο θα βγει ηλιος και θα μας κάψει! 

Αρκετή σκόνη στην ατμόσφαιρα και μια γαλακτωδη όψη στον ουρανό! 

18.2c ελάχιστη και ήδη 25αρι!!

 

28.9c η Ορεστιάδα!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 σήμερα η μέγιστη..... Η συννεφια κράτησε καλά την κατάσταση... 

Ζέστανε και το σπίτι που έφτασε πλέον κοντά στους 23....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεχρι 22.5c εφτασε εδω στο βουνο και 23.7c στη πολη με νοτιοανατολικο ανεμο και 18c στα 850 παρακαλω.Μεχρι 27.6c βλεπω σε ανατολικη Αττικη.Μια χαρα.Πλακα θα χει να μη πιασουμε 30αρι ολο το Μαη στον νομο.

31.7c στη Νεαπολη Λασιθιου σημερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...