Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κυκλοφορια γενικα εχει ενα χρονο +, που εχει φαει ψιλοκολλημα. Κατεβαζει βαλκανια το οποιο ψυχος. Ας ελπιζουμε να συνεχισει αρκετα ακομα. 

Οσο για πιο μετα, υπομονη. Θα δουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 minutes ago, MeteoTirnavos είπε:

Μακάρι να έρθει! Αυτή είναι πραγματική δροσιά!

gfs-1-144.png?12

Το μετα το βλεπεις Θανο😭; Πω πω θα ανεβω Φλώρινα για τις μερες των εκλογών και ήδη τραβαω τα μαλλια μου!!! Πολυ όμορφο ειναι αυτο εδω Αθηνα ουτε για μπανιο δεν θα πας το ΣΚ με αυτό τον .βορια. Τι να το κανω ομως αν μετα 2-10 Ιουλίου μου βγαλει μια βδομαδα 38ρια μεχρι και στη Φλώρινα. Οταν βλεπεις να χαιρεται ο Τασος καταλαβαίνεις ότι δεν ειναι για καλο 😗🤠

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν το μυρίζεσε εσύ γιατρέ και δε το μυρίζομαι εγώ, να ανησυχήσω χαχαχα μάλλον κρύωσα κι άσε που γράφω κι εξεταστική.... όχι ρε....🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Xionoflorina είπε:

Το μετα το βλεπεις Θανο😭; Πω πω θα ανεβω Φλώρινα για τις μερες των εκλογών και ήδη τραβαω τα μαλλια μου!!! Πολυ όμορφο ειναι αυτο εδω Αθηνα ουτε για μπανιο δεν θα πας το ΣΚ με αυτό τον .βορια. Τι να το κανω ομως αν μετα 2-10 Ιουλίου μου βγαλει μια βδομαδα 38ρια μεχρι και στη Φλώρινα. Οταν βλεπεις να χαιρεται ο Τασος καταλαβαίνεις ότι δεν ειναι για καλο 😗🤠

Βήμα βήμα Σωτήρη, ούτε η δροσιά καλά καλά δεν είναι κλειδωμένη. Πάντως αυτή η ζέστη από τον καύσωνα στην Κεντρική Ευρώπη αργά ή γρήγορα θα καταρρεύσει στα Βαλκάνια, το θέμα είναι να καταρεύσει γρήγορα και από πίσω από το θερμό κύμα να ακολουθεί ψυχρό μέτωπο ώστε να κάνει ένα καλό σάρωμα καταιγίδων. Θα δούμε, πάντως δυναμικά ξεκίνησε η ζέστη το φετινό καλοκαίρι, οπότε ακόμα και για 2 μέρες έντονης δροσιάς σαν αυτή την εικόνα που έβγαλε το gfs (αλλά και το ecmwf) για τέλη του μήνα κέρδος είναι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 minutes ago, MeteoTirnavos είπε:

Βήμα βήμα Σωτήρη, ούτε η δροσιά καλά καλά δεν είναι κλειδωμένη. Πάντως αυτή η ζέστη από τον καύσωνα στην Κεντρική Ευρώπη αργά ή γρήγορα θα καταρρεύσει στα Βαλκάνια, το θέμα είναι να καταρεύσει γρήγορα και από πίσω από το θερμό κύμα να ακολουθεί ψυχρό μέτωπο ώστε να κάνει ένα καλό σάρωμα καταιγίδων. Θα δούμε, πάντως δυναμικά ξεκίνησε η ζέστη το φετινό καλοκαίρι, οπότε ακόμα και για 2 μέρες έντονης δροσιάς σαν αυτή την εικόνα που έβγαλε το gfs (αλλά και το ecmwf) για τέλη του μήνα κέρδος είναι. 

Φετος εχει υπαρξει φονικος συνδυασμος. Κρυος χειμώνας και καπακι και δροσερη ανοιξη χωρις προωρες ζεστες το Μαιο για να εκτονωθει ο ευνοικος χειμωνας. Καταλαβαινεις που θα εκτονωθει λογικά ολο αυτο....  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δύο άπανωτες μέρες όλα τα δεν του GFS το δείχνουν. 

 

Ο μέσος όρος Μιχάλη στις μακρινές ώρες δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ. Στις μακρινές ώρες κοιτάμε μόνο το κύριο. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι επιβεβαιώνεται το κύριο στις πολύ μακρινές ώρες. 

 

Νομίζω αν θυμάμαι καλά αυτό το είχε εξηγήσει πολύ καλά Ο Ζιακο*****ς σε κάποιο κείμενο η συνέντευξη. Δε θυμάμαι ακριβώς. Ότι ο μέσος όρος έχει αξία στις κοντινές και μέσες ώρες. Στα μακρυνα μεγαλύτερη αξία έχει το τι δείχνει το κυριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Κώστας. είπε:

Δύο άπανωτες μέρες όλα τα δεν του GFS το δείχνουν. 

 

Ο μέσος όρος Μιχάλη στις μακρινές ώρες δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ. Στις μακρινές ώρες κοιτάμε μόνο το κύριο. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι επιβεβαιώνεται το κύριο στις πολύ μακρινές ώρες. 

 

Νομίζω αν θυμάμαι καλά αυτό το είχε εξηγήσει πολύ καλά Ο Ζιακο*****ς σε κάποιο κείμενο η συνέντευξη. Δε θυμάμαι ακριβώς. Ότι ο μέσος όρος έχει αξία στις κοντινές και μέσες ώρες. Στα μακρυνα μεγαλύτερη αξία έχει το τι δείχνει το κυριο.

 αυτό είναι ακριβώς το ανάποδο από αυτό που ισχύει. Γιατι ένα ακόμα παράδειγμα είναι ότι αυτές τις ημέρες που διάγουμε ο μέσος όρος του τζίφου έδειχνε τάση για κατάβαση υποτιπώδους λίμνης σε αντίθεση με τα κύρια των μοντέλων. Και θα γίνει το ίδιο και τώρα. εμένα ίσα ίσα μου φαίνεται ευνοική κυκλοφορία για να καεί πάλι η δυτική Ευρώπη.

 

το πολύ πολύ να κάνει σε θερμό κύμα κάτι αντίστοιχο με αυτό που πέρασε με διάρκεια ~3 ημερών

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ειναι απιστευτη η εμμονη της θεσσαλονικης απο περυσι τον αυγουστο και μετα να διωχνει οτιδηποτε σε βροχη καταιγιδα ψιχαλα κτλ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πραγματικα το πιστευω εδω και μηνες οτι θα παμε για αρνητικο ρεκορ...αλλα αν ειναι να το εξαργυρωσουμε και παλι σε χιονι τον χειμωνα χαλαλι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις 300 ώρες δεν έχει νόημα ο μέσος όρος. Όταν η μακαρονάδα των ensembles είναι ανοιχτή απ τους 5+ ως τις 20+ δεν έχει νόημα να ψάχνεις το μεσο ορο. Όσο πιο σκόρπια τα ensembles τόσο πιο άκυρος ο μέσος όρος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα έχουμε ακόμα 2 

Μόλις τώρα, Κώστας. είπε:

Στις 300 ώρες δεν έχει νόημα ο μέσος όρος. Όταν η μακαρονάδα των ensembles είναι ανοιχτή απ τους 5+ ως τις 20+ δεν έχει νόημα να ψάχνεις το μεσο ορο. Όσο πιο σκόρπια τα ensembles τόσο πιο άκυρος ο μέσος όρος.

Μα δεν κοιτάω τις 300 ώρες... ποτέ....Κοιτάω μέχρι τις 200 στα σοβαρά και από εκεί απλά καταλαβαίνεις την λογική συνέχεια.

 

 

Επίσης κάτι άσχετο. Θα ήθελα να συνεχιστεί η ίδια κυκλοφορία ακόμα 2-3 μήνες [άσχετα που είμαστε άτυχοι] και να αλλάξει σε νοτιάδες από Οκτώβρη για όλο τον χειμώνα. Γίνεται? Να δω επιτέλους μια σωστή δυτική χιονοδιάταξη. Μόνο 2 χειμώνες μου έμειναν στα Γιάννενα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ισως και να ειναι η πρωτη η απο τις λιγες φορες που θα συμφωνησω με τον κωστα.οντος κι εμενα μου μυριζει μεγαλο καυσωνικο επεισοδιο η επεισοδια ...κατι τετοιο πιστευω οτι δεν θα το αποφυγουμε μεσα στον ιουλιο δυστηχως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και επειδη βλεπω την ζεστη να τρωει ενα κολημα να μας ερχεται απο δυτικα β.δυτικα φετος ισως και να φλερταρουμε εδω στα βορεια με ιστορικες καταστασεις οσον αφορα την ζεστη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 minutes ago, Κώστας. είπε:

Ο μέσος όρος Μιχάλη στις μακρινές ώρες δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ. Στις μακρινές ώρες κοιτάμε μόνο το κύριο. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι επιβεβαιώνεται το κύριο στις πολύ μακρινές ώρες. 

Γνώμη μου, πως ούτε ο μέσος όρος αλλά ούτε το κύριο έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα! Κοιτάμε και τα δύο ή δε κοιτάμε τίποτα σ' αυτές τις ώρες... το κύριο μερικές φορές όταν δείχνει να επιμένει, βλέπει πράγματα που δε μας λέει ο μέσος όρος με τη γενικότητά του, αλλά η συμπεριφορά του μέσου όρου θα μας πει σε τι ποσοστό αυτό που βλέπει ισχυεί, αρχικά σαν τάση....

Όσο πιο σκόρπια τα ensemble, τόσο μεγαλύτερη η αβεβαιότητα γενικά.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, notios_polos said:

ισως και να ειναι η πρωτη η απο τις λιγες φορες που θα συμφωνησω με τον κωστα.οντος κι εμενα μου μυριζει μεγαλο καυσωνικο επεισοδιο η επεισοδια ...κατι τετοιο πιστευω οτι δεν θα το αποφυγουμε μεσα στον ιουλιο δυστηχως

Εσύ καλά θα κάνεις να συμφωνήσεις μαζι μου σε αλλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καύσωνας δυνατός προς το παρόν δε φαίνεται. αλλά ούτε το 2012 είχε. αυτό που είναι στο όριο να συμβεί όμως είναι να πάμε σε παρατεταμένη ζέστη στα όρια του καύσωνα που είναι χειρότερο για όσους δεν θέλουν ζέστες. πχ το 2007 έκανε ό,τι έκανε,αλλά στα ενδιάμεσα,πριν και μετά είχε νορμάλ καταστάσεις και πολύ μεγάλη κακοκαιρία αρχές αυγούστου με κρύο και πολλά νερά.

κάτι backdoor τύπου εισβολές δεν καταλαβαίνω που μπορεί να αρέσουν σε κάποιον από θεσσαλία και βορειότερα και δυτικότερα. ο ιδανικός συνδυασμός για να κάνει ασταμάτητη ζέστη εδώ με ευστάθεια και το κοντινότερο σύννεφο στις άλπεις.

υγ. ο ιούλιος πάντως,ειδικά τις πρώτες 5 μέρες θα μπει πολύ δυναμικά,ειδικά αν σκεφτούμε τι ζέστη θα έχει προηγηθεί αυτή τη βδομάδα,αλλά και όλο το προηγούμενο διάστημα. ειδικά κεντρική μακεδονία,θεσσαλία και δυτικά της πίνδου

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζει ο μέσος όρος να έχει έναν συνεχή αντικυκλώνα δυτικά της Αγγλίας, με εμάς στο καλύτερο δυνατό σημείο σε σχέη με όλες τις περιοχές ίδιου γεωγραφικού πλάτους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους! Μετά και τους βοριάδες αυτής της εβδομάδας, το αποκορύφωμα έρχεται τo Σαββατοκύριακο αφού φαίνεται ότι για κανα τριήμερο θα δροσίσει πραγματικά... κι απο 'κει και πέρα κανένας λόγος ανησυχίας περί καύσωνα γενικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κύρια και μέσος όρος 6αριού όχι μόνο δεν δείχνουν καύσωνα στις εκλογές, αλλά προϊδεάζουν για κατάβαση ανώτερης ψυχρής αέριας μάζας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι, φαίνεται τρομερός καύσωνας για την περίοδο των εκλογών, με μέσο όρο στο 15 στα 850 και 2-3 σενάρια να περνάνε ίσα ίσα πάνω από το 20, χαχαχα 🤣

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η τάση έχει ως εξής σήμερα και αύριο φυσιολογικές θερμοκρασίες, την Πέμπτη και την Παρασκευή ανεβαίνει στους 35-37oC.

Το ΣΚ και την Δευτέρα έχουμε αισθητή πτώση της θερμοκρασίας με ενισχυμένα μελτέμια 28-33oC 

Και από Τρίτη και μετά για ένα 3-4ημερο (2-5/8) πριν τις εκλογές φαίνεται ένα έντονο θερμό κύμα σχεδόν καύσωνας με 37-40oC

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Ναι, φαίνεται τρομερός καύσωνας για την περίοδο των εκλογών, με μέσο όρο στο 15 στα 850 και 2-3 σενάρια να περνάνε ίσα ίσα πάνω από το 20, χαχαχα 🤣

Χαχαχα ακριβώς! Καύσωνας για τη περίοδο των εκλογών?? Ποιος καύσωνας? Εμένα ότι θα χιονίζει μου 'πανε😝... θα γινουν πραγματικότητα και τα πιο τρελά καιρονειρά μου!

GFSOPEU06_312_1.thumb.png.67281a996c69854f0d607bc9cdb738dd.png

Δε πιστεύω να το πήρε κανείς στα σοβαρά χαχαχα... ο Άγιος Βασίλης αργεί ακόμα και για μπάνιο επιλέγει τη χώρα των κοάλα...... μπορώ να φανταστώ ωστόσο Πρωτοχρονιά τον παραπάνω χάρτη....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...