Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, [weathermaniac] said:

το 18αρι άλλαξε και πήγε προς ευρωπαίο στις 66 ώρες στον αντικυκλώνα βόρεια. Κακό μεν, αλλά διατηρεί και μάλιστα βελτίωσε την αρχική θέση της λίμνης. Απλά η αλλαγή στον αντικυκλώνα αντισταθμίζει αυτή την βελτίωση. 

 

Βαγγέλη την Κυριακή το βράδυ η Θεσσαλονίκη θα επηρεαστεί από squall line πολύ ισχυρών καταιγίδων που αποτελούν συνέχεια από από τα Βαλκάνια, αλλά προερχόμενες από τα δυτικά.

 

 

το 18αρι εξασθένισε τα φαινόμενα [για Δευτέρα], αλλά και έτσι να έβγαινε θα ήμουν υπερευτυχισμένος , γιατί ξέρω απλά ότι δεν θα βγει. κλαψ

Mιχαλη άσε τις καταιγίδες, μη χεσω.  Είσαι ο προσωπικός μου μετεωρολόγος είπαμε. Χαχαχαχχα.

Ασχολησου λίγο και με τα της Αγγλίας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, Κώστας. είπε:

Mιχαλη άσε τις καταιγίδες, μη χεσω.  Είσαι ο προσωπικός μου μετεωρολόγος είπαμε. Χαχαχαχχα.

Ασχολησου λίγο και με τα της Αγγλίας. 

Θέλω να μου πεις και που μένεις ακριβώς στην Αγγλία γιατί έχει μεγάλησ ησμασία στην συννεφιά και στην ζέστη, μιας και είσαι στην άκρη του καύσωνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, Κώστας. είπε:

Mιχαλη άσε τις καταιγίδες, μη χεσω.  Είσαι ο προσωπικός μου μετεωρολόγος είπαμε. Χαχαχαχχα.

Ασχολησου λίγο και με τα της Αγγλίας. 

θα σε στεναχωρήσω. ούτε 33 βαθμούς δεν θα κάνει σε σένα. η γαλλία θα φάει όλη τη ζέστη σε πρώτη φάση και μετά ανατολική γερμανία και πολωνία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, Κώστας. είπε:

Mιχαλη άσε τις καταιγίδες, μη χεσω.  Είσαι ο προσωπικός μου μετεωρολόγος είπαμε. Χαχαχαχχα.

Ασχολησου λίγο και με τα της Αγγλίας. 

εγώ κοιτάζω και αγχώνομαι για τις καταιγιδες της Δευτέρας που θα είναι εντυπωσιακές, αλλά τώρα είδα τι απόκοσμα πράγματα θα βγάλει στην Αγγλία. Λογικό να έχει τέτοιυς τρελούς δείκτες αστάθειας. Σχεδόν 40 βαθμοί κατακόρυφη θερμοβαθμίδα από τα 850 στα 500

 

186-505UK.GIF?21-0162-505UK.GIF?21-0

 

 

και το εντυπωσιακό είναι ότι βγαίνουν καταιγίδες για εκείνες τις ημέρες βάση τζίφου, λόγω της άκρης της λίμνης.. ϊσως να είναι η πρώτη φορά που το estofex θα βάλει level 3 για καταιγίδες..

Αν καταφέρει να βγάλει ήλιο για κάποιες ώρες το μέγιστο που πιστεύω είναι 35 βαθμοί.. ΑΝ θες παραπάνω πήγαινε Γαλλία

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ δεν ξέρουν τι τους γίνεται με το Brexit, παραιτούνται πρωθυπουργοί, ένας ψευτοκάυσωνας των 33 βαθμών θα τους νοιάξει; 😛

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο 6αρι Στην Γαλλία το Cape φτάνει πάνω από 6400j/kg!!! Μιλάμε ότι αν κάποια καταιγίδα δημιουργηθεί σε τέτοια περιβάλλοντα, το χαλάζι που θα μπορούσε να ρίξει είναι 20 πόντους σε διάμετρο για πλάκα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, [weathermaniac] said:

Θέλω να μου πεις και που μένεις ακριβώς στην Αγγλία γιατί έχει μεγάλησ ησμασία στην συννεφιά και στην ζέστη, μιας και είσαι στην άκρη του καύσωνα

Bury st Edmunds

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Bury st Edmunds

Όντως μένεις στην καλύτερη πλευρά στην προκειμένη περίπτωση. Όμως από ότι φαίνεται το θερμό κύμα δεν είναι τόσο για Αγγλία.  κΑθώς όλες τις ημέρες φαίνεται μαζί με το θερμό κύμα να έρχονται και συννεφιές.  Το αποτέλεσμα είναι πχ την Τρίτη δεν πιστεύω η θερμοκρασία να φτάσει τους 30. Νομίζω ότι ταβάνι είναι 28 βαθμοί. Την τετάρτη, πιστεύω θα έχει και λιγότερη και αραιή συννεφιά, με πιο μεγάλα διαστήματα ηλιοφάνειας, οπότε ίσως να φτάσει 30-31 βαθμούς. Η Πέμπτη δύσκολη προγνωστικά μέρα. Έχει τα φόντα να βγει η πιο θερμή, όμως επειδή υπάρχει η ψυχρή λίμνη δυτικά της Ιρλανδίας, και αναμένεται να ξεκινήσει κάποια κίνηση τότε, θα μπορούσε η Πέμπτη από καλοκαιρινή μέρα και αίθριο καιρό να γίνει καλοκαιρινή μέρα με.. μπουρίνια. Παραυτά σε ένα καλό σενάριο νομίζω φτάνετε 33-34 βαθμούς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μιας και γκρινιάζει ο γιατρός να γκρινιάξω και εγώ, που την Δευτέρα ενώ το ραν είναι τέλειο, βγάζει μια μικρή περιοχή ευστάθειας ακριβώς πάνω από την ανατολική Θεσσαλία ο τζίφος. κλάμα. Και έχει και στα 850 ανατολικό ρεύμα. Δεν γίνεται να καθίσουν ποτέ όλα μαζί σωστά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Κώστας. είπε:

Χαχαχαχα.  Ναι πανέμορφο. Να βγούμε μια σελφι μαζί του.

Εμένα με διεγείρουν καιρικά οι καμπύλες του χαμηλού πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

30+ στα 850 στην κεντροβορεια ισπανια και στη ν.δυτικη γαλλια...χριστουλη μου μακρια απο μας....

Γλυτώσαμε από απίστευτο κάψιμο. ΜΕ 47 βαθμούς θα την βγάζαμε στην Λάρισα με τέτοιο τέρας. Εδώ την Κυριακή θα χτυπήσουμε  40αρι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

εκεί πρέπει να πάει ο doctor.

ας παει οπου θελει και αυτος και η ζεστη...εδω να μην ερθει τετοιο πραγμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, notios_polos είπε:

ας παει οπου θελει και αυτος και η ζεστη...εδω να μην ερθει τετοιο πραγμα

ε μια φορά ας έρθει να δω πως είναι να εξατμίζεται ο ιδρώτας σου πριν καν.. ιδρώσεις.. χαχα. Μήπως θυμάται κανείς πότε ήταν το θερμό κύμα [πριν 2 χρόνια νομίζω] που έδωσε στην Λάρισα μέγιστη 45.5?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

ε μια φορά ας έρθει να δω πως είναι να εξατμίζεται ο ιδρώτας σου πριν καν.. ιδρώσεις.. χαχα. Μήπως θυμάται κανείς πότε ήταν το θερμό κύμα [πριν 2 χρόνια νομίζω] που έδωσε στην Λάρισα μέγιστη 45.5?

1/7/17 Μιχάλη... Λάρισα 45.5 απ' τις παλιές αναφορές!! Ήταν ενα πολύ δυνατό 3ημερο κύμα καύσωνα για όλη τη χώρα, και αυτό με τη μεγαλύτερη ζεστη απ' το 2007! 29/6 - 1/7/17...

CFSR_1_2017070112_2.png.371a50a851262a70170933ac7d6136ad.png

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Winterlove είπε:

1/7/17 Μιχάλη... Λάρισα 45.5 απ' τις παλιές αναφορές!! Ήταν ενα πολύ δυνατό 3ημερο κύμα καύσωνα για όλη τη χώρα, και αυτό με τη μεγαλύτερη ζεστη απ' το 2007! 29/6 - 1/7/17...

CFSR_1_2017070112_2.png.371a50a851262a70170933ac7d6136ad.png

Σε ευχαριστώ πολύ Ηρακλή!!

 

Ο ευρωππαίος έβγαλε κακό αποτέλεσμα στον υετό, αλλά ευτυχώς το σενάριο του είναι μόνο του όπως φαίονεται από τον μέσο όρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...