Jump to content
Κώστας.

Αναφορές εξωτερικού - Weather reports all over the world

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Ιστορικός χιονιάς είναι οι 40 πόντοι στον Χολαργό, όχι στην Στοκχόλμη χαχαχα

Δεν έχει συσσωρεύσει παλαιότερα χιόνια άνω του μέτρου μέσα στον αστικό ιστό της Στοκχόλμης; Νομίζω έχει περισσότερο υετό και φυσικά καλύτερες θερμοκρασίες από κεντρική Ευρώπη π.χ. Γερμανία.

40 ποντοι ειναι πολλοι για οποιοδηποτε μερος.. Και η Στοκχολμη δεν ειναι ουτε Τρομσο ουτε Σαπορο για να πουμε οτι ειναι λιγο... Απλως εκει μπορει να κανει 10-20 ποντακια πολλες φορες καθε χειμωνα που στο Χολαργο κ γενικα στην πεδινή Ελλαδα ακομα και αυτο θεωρειται ιστορικο με τη λογικη οτι ειναι σπανιο, οχι οτι δεν μπορει και παραπανω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Χιών said:

Δεν μαζεύει τόσο χιόνι η Στοκχόλμη, πάντα λιώνει ενδιάμεσα στις χιονοπτώσεις αρκετό γιατί έχει οριακές θερμοκρασίες συνήθως (είναι δίπλα στη θάλασσα σε μηδενικό υψόμετρο). Αυτό το χιόνι σκέψου το έριξε μέσα σε λίγες μέρες ουσιαστικά! Ο,τι είχε ρίξει τους προηγούμενους μήνες είχε λιώσει εντελώς.

Το ρεκόρ της Στοκχόλμης όλων των εποχών είναι 76 εκατοστά το Μάρτιο του 1909, που δεν είναι και κάτι τόσο τρομερό.

Μα ετσι και αλλιως το καλο χιονι χρειαζεται (σχετικα) οριακες Τ για να πεσει. Με -15 ειναι αδυνατον το χαμηλο να ειναι σε καταλληλη θεση εκει πανω για να χιονισει, πιο πιθανο ειναι να εχει κατεβει ο β. πολος εκει με τετοιες Τ κ να εχει παγωμενες ομιχλες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξυπνήσαμε το πρωί με -17 και ηλιοφάνεια. Ειδα συννέφιασε πριν κανα δυωρο και κοιτάω τώρα και χιονίζει. Ωραίο χατίρι για γλυκό ύπνο. Η Τ στους -5 στο Lillestrøm 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρώμη μαλακός καιρός με πολύ ζέστη και υγρασία καθώς είχε πολλά νέφη αστάθειας ο ουρανός, μόνο το ξημέρωμα έβρεξε την υπόλοιπη μέρα συννεφιά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Χιών είπε:

Δεν μαζεύει τόσο χιόνι η Στοκχόλμη, πάντα λιώνει ενδιάμεσα στις χιονοπτώσεις αρκετό γιατί έχει οριακές θερμοκρασίες συνήθως (είναι δίπλα στη θάλασσα σε μηδενικό υψόμετρο). Αυτό το χιόνι σκέψου το έριξε μέσα σε λίγες μέρες ουσιαστικά! Ο,τι είχε ρίξει τους προηγούμενους μήνες είχε λιώσει εντελώς.

Το ρεκόρ της Στοκχόλμης όλων των εποχών είναι 76 εκατοστά το Μάρτιο του 1909, που δεν είναι και κάτι τόσο τρομερό.

Σίγουρα δεν μιλάμε για ρεκόρ εκατοστών χιονιού από μία κακοκαιρία; Μου φαίνεται τρελό να μην έχει βάλει ένα μέτρο και πάνω η Στοκχόλμη σε υπερχειμώνες δεκαετίας '40 ας πούμε, με συσσώρευση από δυο - τρεις διαφορετικές κακοκαιρίες και μπέτωμα του χιονιού με -15 και -20. 76 εκ. έχουν χτυπήσει πρόσφατα μέχρι και παραθαλάσσιες περιοχές της Αττικής (2004). Τέσπα, προφανώς γνωρίζεις καλύτερα την περιοχή, οπότε πάω πάσο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Pupazzo di Sole said:

Παπαλα 

Έχει κάνει πάλι stalling πάνω από Harrogate και χώνει. Λογικά θα κόψει κάπως και εδώ αλλά μετά έχει 2ο πέρασμα και pivoting. Το amber warning δεν είναι ακόμη σε ισχύ. Από 3μμ μπαίνει σε ισχύ. Για να δούμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Έχει κάνει πάλι stalling πάνω από Harrogate και χώνει. Λογικά θα κόψει κάπως και εδώ αλλά μετά έχει 2ο πέρασμα και pivoting. Το amber warning δεν είναι ακόμη σε ισχύ. Από 3μμ μπαίνει σε ισχύ. Για να δούμε. 

Φαίνεται ότι το θερμό κομμάτι ανέβηκε πιο βόρεια απ ότι αναμένονταν.. πως το βλέπεις εσύ..  Επίσης σε εσένα έκανε κανα 7-8 πόντους;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 minutes ago, Pupazzo di Sole said:

Φαίνεται ότι το θερμό κομμάτι ανέβηκε πιο βόρεια απ ότι αναμένονταν.. πως το βλέπεις εσύ..  Επίσης σε εσένα έκανε κανα 7-8 πόντους;

Είμαι στα 7εκ. Έκοψε τώρα διότι το πρώτο μέτωπο που κάθισε πάνω μας εξασθενει και φεύγει. Το κυρίως πιάτο είναι μετά πιστεύω εκτός αν και εγώ και το METO πέσουμε πολύ έξω. 

Πριν λίγο εξηγούσα το ίδιο στους Άγγλους. Δεν μπορεί να τα έχεις όλα. Αν το σύστημα έφευγε νοτιότερα θα υπήρχαν καλύτερες Τ άλλα λιγότερος υετός. Ε αν έφευγε Βόρεια Γαλλία θα χιονιζε και Λονδίνο. Με τα αν και παίζοντας τις κουμπαρες δεν γίνεται. 

Μου λένε "μα δεν πιάνει στον δρόμο". Τι με νοιάζει αν δεν πιάσει στον δρόμο. Εγώ θέλω τους δρόμους ανοιχτούς. Τεμπελχανειο όπως Ελλάδα. Να κλείσουν οι δρόμοι να μην πάμε δουλειά. Αυτό τους νοιάζει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...