Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο τζιφος βγαζει τρελες Τ για 10-15 του μηνος!Ψησιμο κανονικο με οπου σε περιπτωσεις αγγιζει τους +30 στα 850hpa!Ολα αυτα στη σφαιρα της φαντασιας του τζιφου

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νέκρα στα ενσ του τζιφου. Απ'οτι φαίνεται οι πρώτες 2 βδομάδες του Αυγούστου θα φύγουν ξηρές και θερμές.

ens_image.png.b3fbac522a97e01c9bb91e6720520168.png

Για να δούμε αν θα γίνει τίποτα απο τα μέσα του μήνα και μετά. Θελω να ελπίζω 20-30 του μήνα που θα είμαι στον Αλμυρό ότι θα έχει ενδιαφέρον..

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικά εντυπωσιακά τα ens του τζίφου κι ο μέσος όρος του στους +23 με +24 βαθμούς στα 850 hPa για 10+ μέρες μακριά (12αρι)...... λες κι έρχεται κανας μεγάλος καυσωνας δηλαδή...

Πιστεύω πως ένα 25αρι στα 850 δε το γλιτώνουμε, έστω και πρόσκαιρα πάλι και τουλάχιστον την έντονη ζέστη (στην καλύτερη!), κι αν φτιάξουν φυσικά κάπως τα πράγματα.... αλλά γενικότερα περισσότερο μπαρούτι μυρίζει για μετά τις 10 του μήνα και προς τον δεκαπενταύγουστο απ' όλα τα μοντέλα! Προς το παρόν κι επειδή είναι και μακρινές οι ώρες, όπως είναι λογικό πρέπει να είμαστε συγκρατημένοι... και σε καμία περίπτωση δεν είμαστε σε θέση να πούμε περισσότερες λεπτομέρειες για την εξέλιξη αυτή, και το εάν θα έχουμε κάτι σοβαρό ή όχι τελικά, εάν κινήθουμε πράγματι προς τα 'κει.... περιμένουμε να πλησιάσουν περισσότερο οι ημέρες και μιας κι έχει ενδιαφέρον, συνεχίζουμε να το παρακολουθούμε....

Όταν λεω πως έχει ενδιαφέρον, εννοείται πως εννοώ σαν εξέλιξη αφού και εμένα δε μ' αρέσει να καίγομαι....

20-30 του μήνα κι εγώ ελπίζω να αλλάξει κάτι να ανασάνουμε αλλά όπως και να 'χει υπομονή και βλέπουμε... μέρα με τη μέρα πάντως έρχεται πιο κοντά το φθινόπωρο, που μαζί με τον χειμώνα αποτελούν τις 2 αγαπημένες μου εποχές... το σκέφτομαι κι απαλύνω τον καλοκαιρινό μου πόνο, και καλά δύναμη της σκέψης τώρα χαχα ''τα ωραία είναι μπροστά... τι είναι ένας μήνας και μισός? Αέρας παιδιά.... αέραςςς και χειμώνες καλοκαίρια αφού περνανε, και χρόνια με τον χρόνο να κυλά!''!!

7 ώρες πριν, Spartan είπε:

Εδώ γελαμεεεε

κλάμα όμως 😂 εάν έχουμε μια τέτοια εξέλιξη όπως φαίνεται.... κι αν είναι λίγο καλύτερο δε ξέρω, απαίσιο και το 18αρι.......

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! Τρομακτικός ο τζίφος στο 00... το κύριο έβγαλε ιστορικό καύσωνα αφού έχει και μεγάλη διάρκεια...... αλλά ίσως να υπερβάλει λίγο, συνεχίσουν τα ίδια τα ens του, πιο συγκρατημένος μου φαίνεται ο ευρωπαίος (κυριο όπως και χθες επίσης) αλλά και γενικότερα....

Δεκαπενταύγουστος.... εφιάλτης ξανά...!!

GFSOPEU00_300_2.thumb.png.dd00574f828faf0d555fa68a2cd87a77.png

Ένα με την Αφρική... εδώ κυριολεκτικά θα μας κατάπινε, φέρνοντάς μας ισχυρότερο καύσωνα κι απ' το 2016, 2017, το ισχυρότερο για 12 χρόνια (2007)!!!

590176491_GFSOPAF00_300_22.png.b25dbb308b9e9571b4987ecd96b05688.png

Μακριά μαςς κι ευτυχώς το παρήγορο ότι είναι ώρες μακριά... τάση μπορούμε όμως να έχουμε κι αν θέλει συνεχίσει, αν είναι να μας κάνει κάτι σοβαρό, θα δείξει στη συνέχεια......

Εντάξει, εαν το δούμε κι αυτό τι να πω? Θα τα έχουμε δει όλα εδω στην Αθήνα... μέχρι και σοβαρό σεισμό μετά από 20 χρόνια, καταιγίδες κλπ! Ένα χιόνι της προκοπής μένει να κάνει.... άντεεεεε ρεεε καιρέ τελείωνεεε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Κώστας. είπε:

10ημερος καύσωνας με κάθε μέρα πάνω από 40c 

Καήκαμεεε γιατρεεε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 minutes ago, Κώστας. είπε:

10ημερος καύσωνας με κάθε μέρα πάνω από 40c 

10ετες σαπισμα...να βγαλεις βρυα στα μαλλια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 6ρι στις 13 βγαζει τον μεγαλυτερο ή δευτερο μεγαλυτερο καυσωνα στην ιστορία της Β. Ελλαδας. Το καφε τυλίγει ολα τα βορεια αρα μιλαμε για σχεδον +30 στα 850.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, Xionoflorina είπε:

Το 6ρι στις 13 βγαζει τον μεγαλυτερο ή δευτερο μεγαλυτερο καυσωνα στην ιστορία της Β. Ελλαδας. Το καφε τυλίγει ολα τα βορεια αρα μιλαμε για σχεδον +30 στα 850.

 

Φρικη.Ελπιζω οτι σταδιακα θα υποβαθμιζεται οπως γινεται και το χειμωνα με τις ψυχρες εισβολες που ξεκινανε απο το -12 και τελικα παρακαλαμε να κλειδωσει το -6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, GEORGE SNOWMAN είπε:

Φρικη.Ελπιζω οτι σταδιακα θα υποβαθμιζεται οπως γινεται και το χειμωνα με τις ψυχρες εισβολες που ξεκινανε απο το -12 και τελικα παρακαλαμε να κλειδωσει το -6

Το χειμώνα μεχρι να κατεβουν οι εισβολες ταξιδευουν χιλιάδες χλμ. Αν δεν εχει και χιόνοκαλυψη  η Ανατολική Ευρώπη χανουν το 50% χαλαρα. Καλοκαιρι Δυστυχώς η Αφρικη ειναι διπλα, αν σηκωθει ο υποτροπικος τα +30 ξεχύνονται στη Μεσογειο.

Εχει τρομερή δυναμική φετος φαίνεται απο τον Ιουνιο εχει κανει δυο καραιστορικους καυσωνες ηδη και συνεχιζει να ξερναει +32 και +34 στις ακτες της Αφρικής. Η αποθήκη ζέστης ειναι ανεξάντλητη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, Xionoflorina είπε:

Το χειμώνα μεχρι να κατεβουν οι εισβολες ταξιδευουν χιλιάδες χλμ. Αν δεν εχει και χιόνοκαλυψη  η Ανατολική Ευρώπη χανουν το 50% χαλαρα. Καλοκαιρι Δυστυχώς η Αφρικη ειναι διπλα, αν σηκωθει ο υποτροπικος τα +30 ξεχύνονται στη Μεσογειο.

Εχει τρομερή δυναμική φετος φαίνεται απο τον Ιουνιο εχει κανει δυο καραιστορικους καυσωνες ηδη και συνεχιζει να ξερναει +32 και +34 στις ακτες της Αφρικής. Η αποθήκη ζέστης ειναι ανεξάντλητη 

Και το +30 ειναι παρα πολυ δυσκολο να περασει ατοφιο μια τοσο μεγαλη θαλασσια εκταση και να φτασει σ'εμας.

Πιστευω οτι σταδιακα θα χανει δυναμικη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.Ο αυγουστος παει να μας καψει για τα καλα τελικα.Δεν περιμενα να δω τετοια διαγράμματα μακροπρόθεσμα για αυτό τον μηνα

 

.MT8_Athen_ens.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και το +30 ειναι παρα πολυ δυσκολο να περασει ατοφιο μια τοσο μεγαλη θαλασσια εκταση και να φτασει σ'εμας.

Πιστευω οτι σταδιακα θα χανει δυναμικη.

Εννοειται οτι ειναι δυσκολο. Για αυτό και καυσωνα με 28-30 κανει μια φορα στα 15 και πιο παλια 20 χρονια. Η Ισπανια που ακόυμπαει την Αφρική τρωει πιο ευκολα τετοια χτυπηματα για αυτο η Ανδαλουσια ειναι η πιο ζεστη περιοχη της Ευρωπης παροτι το Μαροκο που ναι απο κατω δεν πεταει τρελα πραγματα. Ακομα πιο νεκρη ειναι η Αιγυπτος κατω απο τη Κρήτη 

. Αν υπήρχε Ευρωπαικη στερια να κολλαει στην Λιβυη εκεί θα βλεπαμε 50ρια Ευρωπαικα. Οι πυρηνες γλωσσες απο κει ξεκινάνε και ξεχύνονται ανατολικα ή δυτικά 

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

10ετες σαπισμα...να βγαλεις βρυα στα μαλλια!

Μη χειρότερα. Εγώ φταίω που φέρνει ζεστη στην Ελλάδα. Τι είμαι;ο Θεός;χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On ‎1‎/‎8‎/‎2019 at 11:20 ΠΜ, sotos*snow είπε:

Ο καλύτερος μήνας καιρικά του καλοκαιριού ο Αυγουστος κατάντησε ο χειρότερος τα τελευταία χρόνια χωρίς βροχές και με παρατεταμένη μεγάλη ζέστη σίχαμα .. φέτος βλέπω πάμε για τον ένα καύσωνα πίσω από τον άλλο ακόμα χειρότερα δηλαδή .... μετά τα ζεστά ρεκόρ της Ευρώπης πάμε κι εδώ στη χώρα μας για ρεκόρ Αυγούστου από ότι φαινεται

Δεν είναι ακριβώς έτσι Σώτο...

Πάντα ο Αύγουστος ήταν αυτό που λέμε βαθύ ελληνικό καλοκαίρι! Γιαυτό και ταυτισμένος με τις καλοκαιρινές διακοπές...

Ψάξε τα κλιματικά δεδομένα από όλες τις περιοχές της Ελλάδας και θα διαπιστώσεις ότι ο Αύγουστος είναι σχεδόν το ίδιο ζεστός με τον Ιούλιο, άντε ελάχιστα πιο κάτω. και στις περισσότερες περιοχές ο ανομβρότερος μήνας του χρόνου!

Ο Ιούνιος είναι σαφέστατα δροσερότερος και σούπερ στις αστάθειες-καταιγίδες. Με διαφορά ο καλύτερος μήνας του καλοκαιριού καιρικά (για εμάς).

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, snowgiann είπε:

Δεν είναι ακριβώς έτσι Σώτο...

Πάντα ο Αύγουστος ήταν αυτό που λέμε βαθύ ελληνικό καλοκαίρι! Γιαυτό και ταυτισμένος με τις καλοκαιρινές διακοπές...

Ψάξε τα κλιματικά δεδομένα από όλες τις περιοχές της Ελλάδας και θα διαπιστώσεις ότι ο Αύγουστος είναι σχεδόν το ίδιο ζεστός με τον Ιούλιο, άντε ελάχιστα πιο κάτω. και στις περισσότερες περιοχές ο ανομβρότερος μήνας του χρόνου!

Ο Ιούνιος είναι σαφέστατα δροσερότερος και σούπερ στις αστάθειες-καταιγίδες. Με διαφορά ο καλύτερος μήνας του καλοκαιριού καιρικά (για εμάς).

 

Απλά τα τελευταία πολλά χρόνια ο Ιούλιος παλεύεται άνετα αλλά ο Αύγουστος έγινε χειρότερος από ότι ήταν....με ζέστες συνεχόμενες και με υγρασίες χωρίς τα δροσερά μελτέμια του Αυγούστου και τις χαμηλές υγρασίες στα ηπειρωτικά....εγώ θυμάμαι την δεκαετία του 90 και στις αρχές της δεκαετίας του 2000 πολύ καλύτερες συνθήκες από ότι από το 2008 και μετά.....και μιλάω πάντα για την περιοχή μου.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν το μεταξύ ο Αύγουστος βρυχάται άγρια ......προσωπική μου γνώμη είναι ότι θα έχουμε έναν από τους θερμότερους Αυγουστους όλων των εποχών σίγουρα θα ναι πάντως μέσα στην 5άδα..αν κι έχει όλα τα φόντα για τον ποιο θερμό....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 minutes ago, sotos*snow said:

Εν το μεταξύ ο Αύγουστος βρυχάται άγρια ......προσωπική μου γνώμη είναι ότι θα έχουμε έναν από τους θερμότερους Αυγουστους όλων των εποχών σίγουρα θα ναι πάντως μέσα στην 5άδα..αν κι έχει όλα τα φόντα για τον ποιο θερμό....

παμε βημα βημα παιδια....αν και καλοκαιρι...ευκολα εχουμε ακομα κια επικες ανατροπες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, gthomasandros είπε:

παμε βημα βημα παιδια....αν και καλοκαιρι...ευκολα εχουμε ακομα κια επικες ανατροπες....

Ακριβώς αυτό! Κι όπως είπα και το πρωί ο ευρωπαίος μου φαίνεται πιο συγκρατημένος κι όχι μόνο.... εν τέλει μπορεί να έχουμε μέρες έντονης - πολύ έντονης και κουραστικής ως συνήθως ζέστης αλλά όχι καύσωνα με 40αρια, γενικευμένα τουλάχιστον... κι αν εχουμε τελικά καύσωνα αυτό οριακά, με το ζόρι 25άρι στα 850 hPa.... δεν αποκλείω φυσικά ακόμη το κύριο του τζίφου....

Τα τελευταία χρόνια ο Αύγουστος μας έχει συνηθίσει σε δυνατές ζέστες το πρώτο δεκαήμερο και γενικότερα... έχει δώσει πάντως και δυνατές ανάσες δροσιάς, έστω για δυο - τρεις μέρες! Και φέτος λοιπόν εξακολουθούμε να ελπίζουμε σε κάτι αντίστοιχο μετά τον δεκαπενταύγουστο, πόσο μάλλον αμέσως μετά το λιώσιμο που θα έχει προηγηθεί...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερουδια.

Εαν επιβεβαιωθουν οι χαρτες του gfs το πρωτο 15θημερο του μηνα θα βγει μακραν το θερμοτερο ever σε καποιες περιοχες.Θα μας κουρασουν αρκετα οι συνεχομενες ζεστες,ιδιαιτερα αν εχει και υγρασια καποιες μερες.Ιδωμεν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...