Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι παλαιοτεροι λεγανε για το μικρο καλοκαιρακι του αγιου δημητριου.Μεχρι στιγμης στους χαρτες αυτό αντικριζουμε.Προσωπικα ευχομαι,ο φετινος χειμωνας να κρατησει μεχρι τον ερχομενο ιουνιου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

27-29 δίνει το gfs. Ό,τι καλύτερο!!!

Τουλάχιστον να τις κρατησει και στα επομενα τρεξίματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Εννοειται φιλικα δε παρεξηγειται κανενας..αλλα εγω ειμαι 27 χρονων ζω στα γρεβενα εζησα 2 χρονια γιαννενα και δε με νοιαζει καθολου αν θα βρεξει...εχω φαει τοση βροχη και τοση υγρασια στη ζωη μου που απλα δε με ενδιαφερει...καλυτερα απο ηλιο σε χιονι κατευθειαν....ασε που ετσι κι αλλιως απο το 2006 και μετα εχει χαθει η φυσιολογικοτητα που ειχαμε και καθε χρονο σχεδον αυτο γινεται...και επισης επειδη καθε χρονο μαζευουμε μανιταρια εδω οι μηνες που ειχαμε συνηθισει να βρεχει ειναι σεπτεμβριος και οκτωβριος...ο νοεμβριος μια ζωη χειμωνας ηταν εδω...τωρα σαφως στην αθηνα ειναι διαφορετικα..και για να μη παρεξηγηθω δε λεω οτι δε μ αρεσει η βροχη αλλα αφου αυτους τους μηνες δεν εριξε (καλα οκτωβριο εδω εριξε)..δε με νοιαζει να βρεξει το νοεμβριο..ετσι κι αλλιως θα βρεξει το χειμωνα

Το που ζει ο καθενας και το αν εχει μπουχτίσει ή οχι τη βροχή λιγο μετραει. Η ουσία ειναι μια: τωρα ειναι φθινοπωρο και προτεραιότητα - φυσιολογικό ειναι βροχες και συστήματα απο δυτικά. Φέτος φυσιολογικεσ Βροχες δεν εχουν οεσει πουθενα ουτε Μακεδονία, ουτε Θράκη, ουτε Κρήτη. Το να ψαχνουμε χιονια το φθινόπωρο ενω κολυμπάμε στη θαλασσα απο τη ζεστη ακόμα, νομιζω μας κανει να χανουμε την ουσία!

Επεξεργάστηκε από Ipokratios politia snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Οι παλαιοτεροι λεγανε για το μικρο καλοκαιρακι του αγιου δημητριου.Μεχρι στιγμης στους χαρτες αυτό αντικριζουμε.Προσωπικα ευχομαι,ο φετινος χειμωνας να κρατησει μεχρι τον ερχομενο ιουνιου.

Αυτο φέτος είναι το κατακαλόκαιρο του 15 Αυγούστου! Ο σταθμός μου ειναι +3,6 απο κλιματικά. Ορθό το καλοκαιράκι του Αγιου Δημητράκη αλλα με πολυ χαμηλότερες Τ και με πολυ περισσότερε ρεα βροχες ενδιάμεσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν δεν αλλάξει η εικόνα στη Αμερική καίγεται τουλάχιστον το πρώτο 5ήμερο του Νοεμβρίου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Ipokratios politia snow είπε:

Αυτο φέτος είναι το κατακαλόκαιρο του 15 Αυγούστου! Ο σταθμός μου ειναι +3,6 απο κλιματικά. Ορθό το καλοκαιράκι του Αγιου Δημητράκη αλλα με πολυ χαμηλότερες Τ και με πολυ περισσότερε ρεα βροχες ενδιάμεσα

Φυσικα και το φετινο είναι ενας ακραιος  καλοκαιρινος οκτωβριος.Αυτο δεν το αμφισβητει ουδεις μεχρι στιγμης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-0-324.png?18

Είναι τοσο κακη η κυκλοφορια στους χαρτες πιεσεων.Που  και αυτό το σεναριο μπορει να ηταν κόλαφος και για το πρωτο δεκαημερο του νοεμβριου.😡

Παλι καλα που είναι ένα μακρινο και ακυρο?σεναριο θελω να πιστευω.

Ολες οι μακροπρόθεσμες προβλεψεις για το φετινο (φθινοπωρο) εχουν παει απατο μεχρι στιγμης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

gfs-0-324.png?18

Είναι τοσο κακη η κυκλοφορια στους χαρτες πιεσεων.Που  και αυτό το σεναριο μπορει να ηταν κόλαφος και για το πρωτο δεκαημερο του νοεμβριου.😡

Παλι καλα που είναι ένα μακρινο και ακυρο?σεναριο θελω να πιστευω.

Ολες οι μακροπρόθεσμες προβλεψεις για το φετινο (φθινοπωρο) εχουν παει απατο μεχρι στιγμης.

Εγω δεν θα το ελεγα ακυρο αφου πιο ευκολα πετυχενουν την καλοκαιρια παρα τα υπολοιπα. Ολο ετσι λεμε στα μακρινά οτι δεν παιζει να βγει τοσο κακο και να που ζουμε 27αρια μεσα Οκτωμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Εγω δεν θα το ελεγα ακυρο αφου πιο ευκολα πετυχενουν την καλοκαιρια παρα τα υπολοιπα. Ολο ετσι λεμε στα μακρινά οτι δεν παιζει να βγει τοσο κακο και να που ζουμε 27αρια μεσα Οκτωμβρη

Το ερωτηματικο το ειδες?Για αυτό τον λογο το εβαλα.Αγαπητε αν η συγκεκριμενη κυκλοφορια που εχουμε αυτό το μεγαλο χρονικο διάστημα επιμεινει.Μπορει να σου καψει και τον ερχομενο χειμωνα ετσι για πλακα..

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ασύγκριτα καλύτερος ο μέσος όρος από πριν καθώς βελτιώθηκε πάρα πολύ στην Αμερική!! μακάρι να πάρει η ευχή του μέσα!!

 

Σύγκριση πριν

gens-21-1-228.png

 

18αρι

gens-21-1-216.png

 

η γραμμή νεκρού

Diagramme GEFS

 

έγινε ζωηρό παιδάκι σε παιχνίδι

Diagramme GEFS

 

 

θα το κρατήσει όμως??? Καληνύχτα σε όλους.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Spartan είπε:

Οι παλαιοτεροι λεγανε για το μικρο καλοκαιρακι του αγιου δημητριου.Μεχρι στιγμης στους χαρτες αυτό αντικριζουμε.Προσωπικα ευχομαι,ο φετινος χειμωνας να κρατησει μεχρι τον ερχομενο ιουνιου.

Εγω θα συμπληρωνα Σπυρακο μου να μην ερθει καν το καλοκαιρι...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γειά σας παιδιά έχω μπερδευτει και εκνευριστει με τα μοντέλα ταυτό καιρικά και πραγματικά θα κοίταζα το nowcast μόνο ................... ειλικρινά δεν ξέρω αν θα έχει εισβολη ψυχρη ή 26αρια και μπαστακα        η κάνα medicane     δηλαδή τίποτα δεν είναι αξιόπιστο ούτε καν την ίδια μέρα πλέον. .............

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυσκολα θα δουμε κατι σημαντικο σε βροχες κατα τις 28, 29....παντως ενω ο μεσος ορος στο gfs χειροτερεψε σε σχεση με το βραδυ κατα τις 29 με 30 υπαρχουν 6 7 σεναρια που ο αντικυκλωνας ανεβαινει ωραια απο τις αζορες-ισπανια

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Τα διαγράμματα ζωντανεύουν στις αρχές Νοέμβρη. 

Άρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Καλημέρα. Τα διαγράμματα ζωντανεύουν στις αρχές Νοέμβρη. 

Άρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε. 

Λες? ??? Όλα τα παιδιά λένε για συνέχεια της βαρετοκαιριας? ???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κρατατε μικρο καλαθι..Ειναι πολυ ευκολο να χαθει ακομα και το πρωτο δεκαημερο του νοεμβρη..

Τα ανσαμπλ του τζιφου αφηνουν οντως υποσχεσεις για αρχες του μηνα..Αλλα μια ζωη αυτο κανουν για δεκα μερες μετα..Να σας θυμισω ενδεικτικα οτι απο μεθαυριο θα ειχαμε ισχυρη κακοκαιρια με βαση τα ανσαμπλ του τζιφου μια βδομαδα πριν..Και τελικα χανεται ολος ο μηνας..

Κραταμε μικρο καλαθι και συνεχιζουμε..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Λες? ??? Όλα τα παιδιά λένε για συνέχεια της βαρετοκαιριας? ???

Δεν είπα ότι θα έρθει κάτι. Απλά φαίνετε να ζωντανεύουν. 

Είναι πολύ μακρυά ακόμα. Ας φύγει ο Οκτωβρης και βλέπουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η εξέλιξη που φοβόμουν από την αρχή έτσι όπως φάνηκε να διαμορφώνεται η κυκλοφορία με την κάθοδο αυλώνα και ψύχους στην ευρώπη πάει να βγει σύμφωνα με τα πρωινά ραν...δηλαδή η ανατολική πορεία αυτης κατι που θα φέρει σε εμάς μονο πτώση της θερμοκρασίας χωρίς φαινόμενα....

απλά αν από τώρα το δείχνει τόσο ανατολικά όπως στο πρωινό ευρωπαίο βλέπω στο τέλος πάλι να μένουμε με μια απλή πτώση της θερμοκρασίας στα ποιο  κοντά στα φυσιολογικά επίπεδα .....χωρίς βροχές που θα ναι η χειρότερη εξέλιξη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Athinaios είπε:

δειτε τι παει να κατεβασει το ευρωπαικο μοντελο τωρα μολις τρεχει χαμος πολυ κρυο ερχεται!!

ECM0-216.gif

Ξηρή εισβολή χωρίς φαινόμενα μόνο πτώση της θερμοκρασίας σε χαμηλά επίπεδα είναι ο χάρτης.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ξηρή εισβολή χωρίς φαινόμενα μόνο πτώση της θερμοκρασίας σε χαμηλά επίπεδα είναι ο χάρτης.....

δεν πειραζει απο το να εχουμε σαν τωρα ζεστη-ηλιο το προτιμω θα ερθουν και οι βροχες καποια στιγμη.. 28 του μηνα βγαζει μερικες βροχες το ειδα στο meteologix.. ειναι νωρις για υετο ακομα νομιζω..

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 18/10/2019 at 11:11 ΜΜ, sotos*snow είπε:

Αυτό παρατήρησα κι εγώ Μιχαήλ.....και πριν με τον Στέλιο στο τηλ αυτό λέγαμε...αυτός υποπτευόταν αυτό που λεει και ο Γιώργος δηλαδή νοτιοδυτική κινηση του αυλώνα στην ευρώπη μετά κι εγώ του έλεγα αυτό που λες κι εσύ ότι το κύριο μέρος του λοβού είναι ήδη ανατολικά με φορά προς τον νότο και μάλιστα νοτιοανατολικά..και σε συνδιασμό με την μορφή του αντικυκλώνα και τις θέσεις των χαμηλών στις 240 δεν θα αφηναν χώρο σε δυτική πορεία του κρύου κατά τη γνώμη μου...εγώ φοβάμαι την νοτιοανατολική πορεία του και όχι την νοτιοδυτική ...μην κάνει τίποτα ξερόκρυο και φύγει ένα κομμάτι προς Τουρκία-Αρμενία.....παρά προς Ιβηρική και Γαλλία....

Να και το μήνυμά μου προχτές το βράδυ πριν καν δείξουν τότε τα τρεξίματα προς τα που θα πάει η εισβολή κατάλαβα μετά πό χρόνια παρακολούθησης ότι έτσι όπως πάει να στηθεί η κυκλοφορία ποιο πιθανό είναι να έχουμε νοτιοανατολική κίνηση του ψύχους και όχι νοτιοδυτική που φοβόταν ο Γιώργος και ο Στέλιος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...