Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχώς που ειμαι Αθήνα που όπως φαίνεται θα βιώσει καλά φαινόμενα απ την επερχόμενη κακοκαιρία, αν ήμουν Ιστιαία θα έκλαιγα με μαύρο δάκρυ.

(βλ. υετοτρυπα κλασικά με νοτιαδοκαιρο, σχεδόν χωρίς χρωματισμό η περιοχή 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, marios_angelos είπε:

Ευτυχώς που ειμαι Αθήνα που όπως φαίνεται θα βιώσει καλά φαινόμενα απ την επερχόμενη κακοκαιρία, αν ήμουν Ιστιαία θα έκλαιγα με μαύρο δάκρυ.

(βλ. υετοτρυπα κλασικά με νοτιαδοκαιρο, σχεδόν χωρίς χρωματισμό η περιοχή 😂

Τον χρειάζονται οι ντόπιοι αυτόν τον καιρό γιατί οι ελιές φέτος είναι γεμάτες όσο καμία άλλη χρόνια! 
Παντως στους Παπάδες σήμερα εβρεξε! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι εννοείται ότι βολεύει τον κόσμο αυτός ο καιρός για τις αγροτικές δουλειές! Όλοι μου λένε πόσο ζεστός παραμένει και ότι δεν έχει χρειαστεί να ανάψουν ακόμη θέρμανση! Επίσης ξημερώματα Παρασκευής λέει έριξε πάλι λίγο χαλαζι, φαινόμενο οχι τόσο συχνό για την περιοχή. 

Και στην Ιστιαία έβρεξε σήμερα το πρωί, όχι κάτι φοβερό, ένα περασματακι! Μετά βγήκε λαμπρος ήλιος! 

Υ. Γ. Άγγελε πολύχρονος έστω και καθυστερημένα! Να είσαι πάντα καλά, και πολλα χιόνια στο νησί μας εύχομαι! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οφείλω να πω ότι την κακοκαιρία της Τρίτης-Τετάρτης την έπιασε στη διάταξη ο τζίφος το ικον και ο ναυτης όταν ο ευρωπαίος και το ούκμο με το τζεμ βλέπανε αποκοπές στην Αλγερία.....μέχρι χτες το πρωί....και κυρίως προχτές....τα λέγαμε αν θυμάστε.....

κι επειδή ο τζίφος  φαίνεται προς το παρόν να τα πηγαίνει αρκετά καλά...η διάταξη που βγάζει στο μέσο όρο μετά τις 240 ώρες αφήνει ελπίδες για πτώση της θερμοκρασίας έστω μετά τις 22 του μήνα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ωραιος  χαρτης για Αττικη 13 του μηνα επιμενει το γερμανικο μοντελο icon για πολυ νερο αν και ειναι δυσκολο στον υετο το συγκεκριμενο μοντελο..

icon-2-69.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετά μέλη των ανσάμπλ του τζεμ δίνουν Σκανδιναβικό και κατέβασμα ψυχους στην βορειοανατολική ευρώπη ..γενικά ωραίες διατάξεις θυμίζοντας χειμώνα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Αρκετά μέλη των ανσάμπλ του τζεμ δίνουν Σκανδιναβικό και κατέβασμα ψυχους στην βορειοανατολική ευρώπη ..γενικά ωραίες διατάξεις θυμίζοντας χειμώνα....

Σωτήρη παντως εγω που τα κοιταγα περυσι το χειμωνα αλλαζαν πολυ ευκολα απο ραν σε ραν ...μακαρι να αλλαξει κατι αλλα τα συγκεκριμενα ανσαμπλ ειναι για κλαματα

Ενω προπερσι το χειμωνα ηταν πολυ καλυτερα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πέρα από τις μικροαλλαγές σε υετό, το 18αρι είναι ίδιο στην ουσία στην διάταξη, οπότε είναι πολύ καλό. καλύτερο από όλα τα άλλα μοντέλα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Σωτήρη παντως εγω που τα κοιταγα περυσι το χειμωνα αλλαζαν πολυ ευκολα απο ραν σε ραν ...μακαρι να αλλαξει κατι αλλα τα συγκεκριμενα ανσαμπλ ειναι για κλαματα

Ενω προπερσι το χειμωνα ηταν πολυ καλυτερα 

θα διαφωνησω ,σχεδον παντα τραβανε το κυριο του τζεμ προς αυτα.ασχετα αν βγαινουν η οχι οσον αφορα τα του μοντελου τζεμ ειναι πολυ καλα και προπομπος για αλλαγη η οχι στο τι δινει το κυριο.Τωρα γενικα μιλωντας πραγματικα εχω παθει πλακα με την πολη μου.εχει βγαλει επι 15 και πλεον μηνες ακυρα ολα τα μοντελα ειδικα οσον αφορα την λεξη βροχη.Δεν θελει να βρεξει με τιποτα,οποτε πολυ αμφιβαλω για το αν θα καταφερει να βρεξει και την τεταρτη οπου το μετωπο απο τα δυτικα φαινεται πολυ ισχυρο αλλα πλεον με την θεσσαλονικη τα χω δει ολα οποτε μπορει με καποιο μαγικο τροπο να εχουμε παλι αντι για κακοκαιρια ανοιξη οπως σημερα.Μεσοπροθεσμα οπως ειπε και ο σωτος φαινεται να αλλαζει το σκηνικο με σκανδιναβικοσιβηρικο και καθοδο ψυχους απο β.ανατολικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

θα διαφωνησω ,σχεδον παντα τραβανε το κυριο του τζεμ προς αυτα.ασχετα αν βγαινουν η οχι οσον αφορα τα του μοντελου τζεμ ειναι πολυ καλα και προπομπος για αλλαγη η οχι στο τι δινει το κυριο.Τωρα γενικα μιλωντας πραγματικα εχω παθει πλακα με την πολη μου.εχει βγαλει επι 15 και πλεον μηνες ακυρα ολα τα μοντελα ειδικα οσον αφορα την λεξη βροχη.Δεν θελει να βρεξει με τιποτα,οποτε πολυ αμφιβαλω για το αν θα καταφερει να βρεξει και την τεταρτη οπου το μετωπο απο τα δυτικα φαινεται πολυ ισχυρο αλλα πλεον με την θεσσαλονικη τα χω δει ολα οποτε μπορει με καποιο μαγικο τροπο να εχουμε παλι αντι για κακοκαιρια ανοιξη οπως σημερα.Μεσοπροθεσμα οπως ειπε και ο σωτος φαινεται να αλλαζει το σκηνικο με σκανδιναβικοσιβηρικο και καθοδο ψυχους απο β.ανατολικα.

κοίτα τι σου δίνει το 18αρι. ε τ στο καλό να μην πέσουν 15-20 χιλιοστά στην πόλη?  δεν είναι κανένα τρελό ποσό αυτά τα χιλιοστά.. Σήμερα προφανώς και δεν ήτανε να βρέξει, δεν ήταν ιάταξη για Θεσσαλονίκη αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και μια παραξενη εικονα πανω απο την ρωσια...προωρος σιβηρικος απο την μια ενα ειδος θερμου μπαστακα αντικυκλωνα απο την αλλη οπου συναντιουντε κι ολας και απο την αλλη ο αζορικος οπου ειναι τοσο δυτικα που μπορει να τον πεις και ατλαντικο..πολυ αντικυκλωνας παιζει gfsnh-0-132.png?18

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

θα διαφωνησω ,σχεδον παντα τραβανε το κυριο του τζεμ προς αυτα.ασχετα αν βγαινουν η οχι οσον αφορα τα του μοντελου τζεμ ειναι πολυ καλα και προπομπος για αλλαγη η οχι στο τι δινει το κυριο.Τωρα γενικα μιλωντας πραγματικα εχω παθει πλακα με την πολη μου.εχει βγαλει επι 15 και πλεον μηνες ακυρα ολα τα μοντελα ειδικα οσον αφορα την λεξη βροχη.Δεν θελει να βρεξει με τιποτα,οποτε πολυ αμφιβαλω για το αν θα καταφερει να βρεξει και την τεταρτη οπου το μετωπο απο τα δυτικα φαινεται πολυ ισχυρο αλλα πλεον με την θεσσαλονικη τα χω δει ολα οποτε μπορει με καποιο μαγικο τροπο να εχουμε παλι αντι για κακοκαιρια ανοιξη οπως σημερα.Μεσοπροθεσμα οπως ειπε και ο σωτος φαινεται να αλλαζει το σκηνικο με σκανδιναβικοσιβηρικο και καθοδο ψυχους απο β.ανατολικα.

Θα συμφωνησω οτι το τραβανε το κυριο...αλλα περσι βαγγελη χαλια ηταν και γι αυτο ηταν χαλια και το κυριο..προπερσι πετυχαν 3 4 κακοκαιριες απο περισυ εχουν θεματα...φετος δε τα χω δει ακομα θα τα δω αυριο για ν αχω αποψη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Αθήνα Τρίτη και Τετάρτη δίνουν συνολικά 18μμ ο Ευρωπαίος, 28μμ Ο τζίφος και 50 ο Γερμανός με τη καλύτερη ανάλυση....Και 30 να πέσουν μια χαρά είναι.Από Τρίτη βράδι μέχρι Τετάρτη απόγευμα φαίνονται διαδοχικά περάσματα.Πολύ επικίνδυνα όμως φαίνονται τα πράγματα για δυτική χώρα και νότια Πελλοπόνησο με μεγάλα ύψη βροχής!

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Για Αθήνα Τρίτη και Τετάρτη δίνουν συνολικά 18μμ ο Ευρωπαίος, 28μμ Ο τζίφος και 50 ο Γερμανός με τη καλύτερη ανάλυση....Και 30 να πέσουν μια χαρά είναι.Από Τρίτη βράδι μέχρι Τετάρτη απόγευμα φαίνονται διαδοχικά περάσματα.Πολύ επικίνδυνα όμως φαίνονται τα πράγματα για δυτική χώρα και νότια Πελλοπόνησο με μεγάλα ύψη βροχής!

Απο 26 και πανω δινει και ο Ευρωπαιος Jim.Oχι οτι εχει μεγαλη σημασια αλλα...ασε να δινουν πολλα,και αν τελικα πεσουν λιγα,να ριξουμε καντηλι που θα παει συννεφο.😎 Παντως 48ωρες πριν εχω πολυ καιρο να δω απ ολα τα μοντελα τοσο υετο.Εκτος του Αυστραλου που ξεκιναει να μας βρεχει απο το βραδυ της Τριτης,τα υπολοιπα ξεκινανε μετα τα μεσανυχτα και μεχρι τα ξημερωματα.Το pic του υετου θα πρεπει να πεσει μεσα στο μεσημεροαπογευμα αλλα θα δουμε εως τοτε.

image.png.248b0392ef9c347c8f3f0cb5b78563af.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αντε να δουμε θα μας κατσει καμια κακοκαιρια της προκοπης?ειναι ωραια τα ανσμπλ και στα κοντινα και στα μετεπειτα. Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, teo_73 said:

Απο 26 και πανω δινει και ο Ευρωπαιος Jim.Oχι οτι εχει μεγαλη σημασια αλλα...ασε να δινουν πολλα,και αν τελικα πεσουν λιγα,να ριξουμε καντηλι που θα παει συννεφο.😎 Παντως 48ωρες πριν εχω πολυ καιρο να δω απ ολα τα μοντελα τοσο υετο.Εκτος του Αυστραλου που ξεκιναει να μας βρεχει απο το βραδυ της Τριτης,τα υπολοιπα ξεκινανε μετα τα μεσανυχτα και μεχρι τα ξημερωματα.Το pic του υετου θα πρεπει να πεσει μεσα στο μεσημεροαπογευμα αλλα θα δουμε εως τοτε.

image.png.248b0392ef9c347c8f3f0cb5b78563af.png

Πολύ ωραίο γράφημα!Λόγω κινητού ανοίγω το windy (εφαρμογή, αντί να μπαίνω στο meteologix) το οποίο όπως κατάλαβα δε τα δείχνει σωστά κάποια πράγματα όπως το ωραίο πινακάκι που χεις βάλει....Άρα λοιπόν οι μέσες άκρες είναι 30 με 40 κάπου ίσως και παραπάνω!Δεν είναι κακό, ελπίζω να δούμε νεράκι με φωτορυθμικά και μακριά από ζημιές.Όντως, είναι το πιο βαρβάτο σύστημα αυτό, γενικά και για όλη τη χώρα συνολικά, από όσα έχουν περάσει μέχρι στιγμής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποοοοοο κοιταξτε συνδυάζει 40+++ χιλιοστά με θερμοκρασία 0 και κάτω στις 26 περίπου του μήνα το 00αρι του τζεμ ειναι γενικά ένα όνειρο που μάλλον δεν θα γίνει 😞 πατήστε καρδια μπας και κρατήσει το τρέξιμο μέχρι της 26 του μήνα 😂ens_image.png.980db9c3e5ac3b8519f5c971620530c2.png

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο κοντά τζίφος και ukmo δίνουν καμιά 30αριά μμ Αθήνα χοντρικά, ενω ο Ευρωπαίος φαίνεται μαγκωμένος με καμιά 20αριά το πολύ 25αριά...Όλα συμφωνούν για περισσότερο νερό δυτική Αττική πάντως με τον Γερμανό να μου φαίνεται "κουφός" μ αυτά που βγάζει, νομίζω είναι απίθανο να βγουν τα 80μμ του δυτική Αττική και καμιά 50αριά για λεκανοπέδιο που δίνει!Δεν αποκλείεται σε κάποιες περιοχές να δούμε τέτοια ύψη βέβαια...Τώρα αν βγουν τα 20μμ του Ευρωπαίου δε ξέρω τι άλλο πρέπει να γίνει για να βρέξει καλά σ αυτή τη περιοχή ειλικρινά....Υποτίθεται τέτοια συστήματα με νοτιά δίνουν χορταστικές βροχές στην Αθήνα...

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gem kai ecmwf εχουν τα χειρότερα σενάρια για τα κοντιβά, τζίφος ούκμο καλκύτερα, η συνέχεια καλή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παίδες.Ελπίζω στο επόμενο τρέξιμο να βγει κάτι ελαφρώς καλύτερο όχι επειδή θα γίνει,απλά για να μην μας κόψει την χαρά της προσμονής εδώ στα Ανατολικά ηπειρωτικά.

Για τα μακρινά μετά τις 20.11 η τάση να κρυώσει ο καιρός φαίνεται να είναι ισχυρή .Άντε μήπως δούνε κανένα χιονάκι τα βουνά μας .Για κάτι παραπάνω εξακολουθώ να μην είμαι αισιόδοξος για κανένα μήνα ακόμη.

Τέλος , εάν 'κάποιος' κρατάει λογαριασμό για τις κακοκαιρίες που επηρεάζουν την χώρα μας ( για να κρατάει τις ισορροπίες όπως λέμε ) ελπίζω να μην πιάνονται αυτές με το χαμηλό να βρίσκεται 500km μακριά.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...